Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ericsson T65 – zábavný a stylový (právě testujeme)

aktualizováno 
Klasické dělení mobilů na tři základní kategorie postupně ztrácí smysl. Například Ericsson T65 je hodně dobrý low-end, který umí více než většina manažerských telefonů a designem přesvědčí více než spousta stylových telefonů. Zkrátka je to malý, příjemný mobil, který je orientován spíše na zábavu. Funkcemi ale osloví i náročné uživatele.

Ericsson T65 - pohled ze předuEricsson T65 je druhým ze tří nových mobilů šedesátkové řady (dále T68 a T66), kterou Sony Ericsson Mobile začíná na konci letošního roku prodávat. Tato řada by měla nahradit starší Ericssony, které nyní již dosluhují (snad s výjimkou špičkového T39m). Z nově uváděných mobilů se značkou Ericsson má T65 nejblíže do low-endové kategorie. Jenže vzhledem k provedení a funkcím (až na drobnosti umí totéž co T39m) patří T65 spíše mezi levné stylové telefony, jako je například i Alcatel OT 511.

Změny jsou především v designu a provedení

Ericsson T65 - pohled ze spoduStejně jako všechny nové Ericssony (i když výrobce se jmenuje Sony Ericsson Mobile, stále jde o produkty se starou značkou) má i T65 integrovanou anténu. Novinkou je uložení karty SIM – ta totiž není pod baterií, jak je u mobilů obvyklé, ale ve výsuvném šuplíku na vrchní části telefonu. Baterii u T65 totiž nemůžete vyjmout – je přišroubovaná a vymění vám ji pouze v servisu. A jestli jste zvyklí s sebou nosit záložní baterii? T65 by měla zvládnout až 11 hodin hovoru nebo 165 až 300 hodin v pohotovostním režimu (tedy až 12,5 dne). Jestli vám to nestačí, kupte si jiný mobil. Telefon můžete v případě "vytuhnutí" vypnout podržením tlačítka No po dobu alespoň deseti sekund (náš kousek se ovšem do tohoto stavu ještě nedostal).

Ericsson T65 - karta SIMOvládání je stejné jako u jiných Ericssonů. Nechybí klávesy Yes a No a čtyřsměrné ovládací tlačítko. Při pohybu do stran vstoupíte do menu, při pohybu nahoru či dolů se ocitnete v telefonním seznamu. Nové je tlačítko pod klávesou Yes, kterým vyvoláte seznam wapových záložek. Na levé straně telefonu jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti nebo zobrazení informací o stavu baterie, profilu, budíku a GPRS.

Displej je hodně velký a v pohotovostním režimu na něm vidíte kromě názvu sítě a indikátorů úrovně signálu a stavu baterie ještě pozadí, které si můžete nastavit. Bohužel pozadí není roztažené přes celý displej jako u Ericssonu T68, ale je pouze v jeho středu. Na displej se vejdou čtyři, pět nebo šest řádků textu – to záleží na velikosti písma, které si nastavíte.

Zábava s T65 – o to jde výrobci především

Ericsson T65 - pohled z bokuJak už je u nových Ericssonů zvykem, podporuje i T65 rozšířené textové zprávy EMS. Díky tomu si můžete v textovkách posílat jednoduché obrázky, animace nebo vyzváněcí melodie. Obrázky na pozadí a animace si můžete stahovat i z wapových stránek. Melodie si můžete v mobilu také vytvářet (vlastních můžete mít 8 z celkem 23 melodií v mobilu). T65 má i editor obrázků do textových zpráv. Tyto obrázky navíc máte roztříděné v několika kategoriích.

Ericsson T65 podporuje chatování prostřednictvím textových zpráv. Při této zábavě nejste odkázáni jenom na ostatní majitele Ericssonů s podporou chatu – v pohodě si pokecáte i s majiteli podobně vybavených Nokií. Při psaní textových zpráv (nebo e-mailů, které T65 podporuje) vám ale možná bude vadit absence české T9 a poměrně tuhá klávesnice – textovky se tak píšou docela obtížně. Problémem naopak není velikost kláves. I s velkými prsty se nebudete přehmatávat na jiné klávesy.

Displej Ericssonu T65 Displej Ericssonu T65 Displej Ericssonu T65

Vedle čtyř nezbytných her, stopek anebo časovače má T65 i některé manažerské funkce. Například synchronizaci kontaktů a údajů v kalendáři s osobním počítačem (prostřednictvím datového kabelu), kalkulačku, záznamník na různé kódy. Jistě nepohrdnete ani datovými přenosy GPRS (3+1) či HSCSD (2+1) a wapovým prohlížečem s podporou protokolu WAP 1.2.1. – tedy s možností bezpečného připojení. Již zmiňovaný kalendář kromě událostí obsahuje i seznam úkolů a v adresáři můžete mít až tři sta položek s více telefonními čísly nebo třeba e-mailovou adresou (na tu samozřejmě můžete poslat e-mail přímo z telefonu). T65 má i hlasové ovládání (nejen vytáčení čísel z adresáře).

Několik hodin používání Ericssonu T65 jenom potvrzuje pocit, který jsme získali už s T68. Tradičně konzervativnímu Ericssonu se daří skloubit moderní i osvědčené technologie s novými designovými a ovládacími prvky. To ale samozřejmě neznamená, že T65 je dokonalý mobil – chyby a nelogičnosti v menu najdete i u něj.

Displej Ericssonu T65 Displej Ericssonu T65 Displej Ericssonu T65

Koupit či nekoupit? Zatím nemůžeme odpovědět

Ericsson T65 by se měl v nejbližších dnech až týdnech objevit na pultech prodejen. Cena se bude zpočátku pohybovat okolo 12 tisíc korun s DPH. Po prvním krátkém seznámení s telefonem vám bohužel ještě nemůžeme říci více o tom, jestli se vyplatí telefon koupit či ne. Ale zatím se zdá, že pro ty, kdo nevyžadují mobil primárně pro datové služby ve spojení s počítačem (stolním i kapesním), ale chtějí zábavný a stylový telefon (T65 navíc disponuje oproti konkurenci více funkcemi), může být nový Ericsson dobrou volbou. Počkejte si tedy na recenzi (vyjde příští týden), ze které se dozvíte více.

Výrobce: Ericsson Typ: T65
Displej: Grafický, šest řádků textu Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 105 x 49 x 21 / 94 Prediktivní vkládání textu ANO, bez češtiny 
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 160 - 300 / 150 - 660 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion Hry / počet ANO / 4
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 1,5 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény NE IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu ANO Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita

ANO / 300

Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO WAP ANO
Vyzváněcí tóny 23 Data / Fax (kbps) ANO (9,6 - 28,8 kb/s)
Vlastní melodie / počet ANO / 8 HSCSD ANO (2+1, 28,8 kb/s)
Hlasové vytáčení ANO GPRS ANO (3+1, 43,2 kb/s)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru ANO Konvertor měn NE
Pevná volba ANO SIM lock ANO (podle operátora)
Rychlá volba NE Vypnutí mikrofonu (Mute) ANONejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Sony se vrací přehánění o vodotěsnosti. Utopené xperie řeší soud

Smartphony a tablety pod hladinou byly několik let proslulým marketingem řady...

Japonské Sony se před lety stalo průkopníkem voděodolných smartphonů a v reklamách na xperie dokonce lákalo na potápění...

Skvělý malý smartphone. Recenze Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact

Na veletrhu IFA v Berlíně představilo japonské Sony své kompaktnější modely, které navazují na typ XZ Premium. Mají...

Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ...

Najdete na iDNES.cz