Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ericsson přenechává mobily Japoncům

aktualizováno 
Světová čtyřka mezi výrobci mobilních telefonů, švédský Ericsson, míří do Ameriky. Kvůli špatným hospodářským výsledkům se bude nadále soustředit na svých pět hlavních klientů, zatímco mobily bude nadále vyrábět ve spolupráci s japonskou společností Sony Corp.
Reorganizaci svých divizí s cílem zvýšit zaměření na svých hlavních pět světových odběratelů provádí v současnosti švédský výrobce telekomunikačních technologií Ericsson. Vedení společnosti k tomuto účelu vytvořilo post vrchního provozního ředitele, který bude koordinovat plán zvyšování efektivity.

Ericsson od 1. října vytvoří pět globálních divizí s cílem lépe se postarat o nejdůležitější klienty, kterými jsou telekomunikační společnosti Vodafone, France Telecom, Deutsche Telekom, Telefónica a TIM. V rámci reorganizace dojde dále ke sloučení latinskoamerické divize se severoamerickou. Druhá sloučená divize bude pokrývat Evropu, Blízký východ a Afriku, přičemž třetí divize bude působit v asijsko-pacifické oblasti.

Od 1. října naopak ze struktury společnosti Ericsson zmizí ztrátová divize výroby spotřební elektroniky, která vyrábí mobilní telefony. Ta vytvoří společný podnik s japonskou společností Sony Corp. Divize Mobile Systems, která je hlavním zdrojem příjmů firmy, se rozdělí na dvě divize - Mobile Systems WCDMA and GSM a Mobile Systems CDMA. Divize pro optické sítě a datové uzly se spojí s divizí Multi-Service a vytvoří se nová divize Transmission and Transport Unit. Divize globálních služeb zůstane nezměněná.

Nový šéf chce dobýt Ameriku

O úmyslu společnosti informoval včera britský list The Financial Times a dodal, že jako poradce pro prodej divize byla stanovena americká investiční banka Merrill Lynch. Obě společnosti však odmítly pohyb ve firmě komentovat. Mikroelektronická divize projektuje a vyrábí mikroelektronické komponenty pro mobilní telefony, základní radiové stanice a další telekomunikační zařízení.

Ericsson - největší výrobce mobilních sítí a čtvrtý největší výrobce mobilních telefonů na světě - v červnu oznámil, že jeho divize mikroelektroniky trpí poklesem objemu prodeje mobilních telefonů. Minulý pátek Ericsson oznámil úmysl reorganizovat své aktivity a zaměřit se na zmíněných pět největších světových zákazníků.

Ericsson se chce během příštích tří let naopak zaměřit na zvyšování svého tržního podílu v Americe, kde mobilní komunikaci vládne standard CDMA. Švédové chtějí svůj podíl více než zdvojnásobit na 20 procent, řekl včera Ake Persson, ředitel budoucí divize pro mobilní systém CDMA. "Ambicí Ericssonu je mít na trhu CDMA v roce 2004 podíl 20 procent. Dnes je náš podíl nízký, jen několik procent," prohlásil Persson.

Ericsson očekává, že trh CDMA bude v roce 2004 ohodnocen na 150 až 200 miliard SEK (14,72 až 19,62 miliardy USD, tj. 580 až 790 miliard Kč). Hodnota celého trhu systémů, tedy včetně CDMA, by pak měla činit 750 až 1000 miliard SEK. Mobilní technologie CDMA (Code Division Multiple Access) je chráněnou bezdrátovou technologií druhé a třetí generace společnosti Qualcomm, která soutěží s dalšími dvěma světovými standardy, včetně GSM standardu užívaného evropskými operátory. Používána je hlavně v USA a částečně v Asii.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Najdete na iDNES.cz