Ericsson dolů, Nokia nahoru

aktualizováno 
Srovnání výsledků hospodaření společností Ericsson a Nokia za první kvartál 1999.
Tak by se daly charakterizovat zveřejněné výsledky za první kvartál letošního roku u společností Nokia a Ericsson. Opravdu - zatímco Nokia stoupá, Ericsson jde se ziskem dolů, což ale rozhodně neznamená, že se potápí a spíše dostává jasné důkazy o tom, že mnoho z jeho strategií v mobilních telefonech bylo špatně. Chcete důkaz místo slibů? Tím jsou pro mne čtvrtletní výsledky, v případě Ericssonu znovu nepřesvědčivé!

Zatímco za první tři měsíce loňského roku vykázal hrubý zisk 2,56 mld švédských korun, za stejné období roku letošního, šlo o 1,3 mld SEK, tedy o více jak 51 % méně. Obrat přitom vzrostl o osm procent na 41,57 mld SEK. Podle oficiálního prohlášení Ericssonu byl nižší zisk zapříčiněn především zvyšující se konkurence v mobilních telefonech.

Prohlášení Ericssonu je třeba si trochu přeložit. Význam nových mobilních firem nevzrostl - o tom nejsou žádná informace. Ericssonu ale výrazně ublížila právě finská Nokia a také Motorola. Ericsson v mobilních telefonech nepředstavil žádný produkt, který by pro nové řady telefonů Nokia představoval vážnou konkurenci. Zatímco řady 61xx a 51xx představovaly skvělý úspěch na všech trzích, Ericsson na nové řady T ještě čeká a dlouho čekat zřejmě bude. Zda se uchytí A1018 oproti Nokia 3210 lze s úspěchem pochybovat již nyní a do značně slibného modelu T28 je bohužel příliš daleko.

Finskému koncernu Nokia se vedlo velmi dobře a jeho čísla s Ericssonem výrazně kontrastují. Nokia zvýšila profit na 505 mld Euro oproti 336 mld Euro ve stejném období loňského roku. Hospodářský výsledek na jednu akcii pak vzrostl z 0,23 EUR na 0,44 EUR.

Jestli je na těchto výsledcích něco jasně vidět, pak to, že Nokia si s konkurencí poradila velmi dobře. Zatímco konkurence si stěžuje na nízké ceny mobilních telefonů, Nokia inkasuje za své produkty v průměru více. Z toho vyplývá, že za telefony Nokia jsou lidé ochotni si připlatit.

Jistěže není všem dnům konec, ale Ericsson má další důvod k zamyšlení se nad svými produktovými řadami a nad tím, co vlastně bude prodávat a za jaké peníze. A komu.

Autor:


Témata: Nokia, Zisk

Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Další z rubriky

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

O2 má levnější pevný internet, dostanou ho jen jeho zákazníci

prodejna O2 Experience Centre v Centru Chodov

Operátor O2 připravil novou nabídku pevného internetu, která láká na slevy pro zákazníky operátora s některým z tarifů...

Půlmilionová pokuta pro T-Mobile. Vymáhal neexistující pokuty

T- Mobile.

Český telekomunikační úřad udělil T-Mobilu půlmilionovou sankci za použití agresivní obchodní praktiky, prostřednictvím...Najdete na iDNES.cz