Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EPOC Task Manager 1.02

aktualizováno 
I když řada firem stále vyvíjí software pro kapesní počítače Psion, už to vzhledem ke známým okolnostem na trhu a postoji společnosti Psion není příliš důležité. EPOC Task Manager ale na rozdíl od mnoha jiných nových programů za pozornost rozhodně stojí.

Jak už jednoznačně napovídá název programu, je Epoc Task Manager z produkce SymbianWare určen k přepínání a správě programů spuštěných v prostředí operačního systému EPOC32. Epoc Task Manager dokáže nejen plně nahradit správce úloh standardně vestavěného v každém EPOC32, ale přináší i řadu nových a užitečných funkcí. Program by měl fungovat na všech EPOC32 ER5 kompatibilních zařízeních a stáhnout si ho můžete ve variantě pro Psion Series 5mx / Revo / Revo Plus / Mako, MC218 a Psion Series 7 / netBook. Epoc Task Manager zabere v paměti necelých 100 KB včetně nápovědy a je k dispozici ve třech jazykových lokalizacích: v angličtině, němčině a ruštině.

Díky dokonalé integraci do EPOC32 nahradí Epoc Task Manager stávajícího správce úloh a v klasickém okénku zobrazujícím jednotlivé systémové tasky pak uvidíte i řadu informací navíc. Po instalaci Epoc Task Manageru se do seznamu běžících aplikací dostanete stiskem kombinace kláves CRTL+System nebo kliknutím na příslušnou položku v toolbaru. Mezi jednotlivými informačními okénky přepínáte s pomocí tlačítka "View" (kombinace kláves CTRL+V), každou z aplikací lze samozřejmě ukončit stejným způsobem jako ve standardním správci úloh v EPOC32. Mimo známého seznamu spuštěných programů v pohledu "Applications" můžete přepnout ještě na detailní pohled všech běžících procesů "Processes" zobrazující také využití alokované paměti a reálně zabrané systémové paměti, priority daného tasku a další doplňkové informace: systémové číslo daného procesu, velikost zásobníku a počítadlo (informace užitečné například pro vývojáře aplikací).

Pohled "Open files" zobrazuje přehled otevřených souborů v EPOC32, opět jsou zobrazovány běžné údaje jako název souboru, jeho velikost a datum. Pohled "Recent files" slouží k zobrazení jakési historie naposledy otevřených dokumentů podobně jako třeba ve Windows a konečně pátý pohled "Disks/RAM" zobrazuje základní údaje o velikosti volné a zabrané paměti apod.

Mezi jednotlivými pohledy v Epoc Task Manageru můžete rychle přepínat také s pomocí kláves 1, 2, 3, 4, 5, dalšími důležitými hotkeys pak jsou CTRL+E pro ukončení vybraného tasku, SHIFT+CTRL+E pro násilné ukončení tasku a CTRL+FN+R na zobrazení údajů o posledním systémovém resetu. Užitečná je i kombinace kláves CTRL+TAB na rychlé přepínání mezi spuštěnými aplikacemi podobně jako ve Windows s pomocí ALT+TAB - v preferencích programu si můžete případně vybrat, který z programů nebude defaultně v task switcheru zobrazován. Epoc Task Manager umí navíc ještě defragmentovat paměť RAM a také aplikace a dokumenty aktivovat přes nadefinované hotkeys.Kdyby Epoc Task manager přišel o několik let dříve, byla by to jistě bomba mezi systémovými aplikacemi a možná by program dokonce natrvalo "skončil" v ROM několika verzí kapesních počítačů Psionů. V současné době sice program patří mezi špičkové aplikace pro EPOC, jeho cena 15 USD ale bude zřejmě největší překážkou jeho používání namísto integrovaného taskmanageru systému EPOC32.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz