Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Encyklopedie přímo na displeji smartphonu (recenze programu The World Factbook)

aktualizováno  1. ledna 0001 
Údaje o světové populaci, světadílech a jednotlivých státech najdete v mnoha encyklopediích a nejrůznějších on-line i tištěných publikacích. The World Factbook je elektronická databáze s informacemi o více než 250 státech či územích, obsahuje spoustu teritoriálních map a můžete ji pohodlně používat přímo na smartphonu P800/900.

The World Factbook je databáze nejrůznějších údajů o našem milém světě, matičce Zemi. Databáze zahrnuje jak údaje o světadílech, tak i jednotlivých zemích, o kterých se dozvíte to nejpodstatnější. Aktuálnost celé databáze sice nelze nijak smysluplně ověřit, jednotlivé aktualizace jsou však do programu implementovány vždy s novou verzí.


Rozsah celosvětové databáze momentálně pokrývá něco přes 250 států a území, přičemž vše máte k dispozici v elektronické podobě pro Sony Ericsson P800/P900 a jiné smartphony se Symbian OS 7 UIQ. Většina ostatních aplikací společnosti jDictionary je navíc k dispozici i ve verzích pro komunikátory Nokia 92xx a Series 60 kompatibilní smartphony a není tedy vyloučeno, že se The World Factbook později objeví i ve verzích pro tato zařízení.

Mapy světadílů, států a území nejsou moc podobné, pro základní orientaci ale bohatě stačí a můžete je na displeji smartphonu plynule posouvat. Databáze dokonce obsahuje i údaje o územích, která ještě nebyla oficiálně "uznána" jako je například West Bank, Spratly Islands a řada jiných. Prostřednictvím programu máte celý svět doslova na dlani. Mimo mnoha desítek zeměpisných map máte k dispozici například vlajku daného státu, jeho polohu, počet obyvatel, ekonomické statistiky a spoustu jiných údajů. Vše je pouze v angličtině, lokalizace The World Factbook, respektive jeho databázových dat, do jiných jazyků zatím neexistuje.


Samozřejmostí je vyhledávání států a území podle několika kritérií včetně názvu, internetového kódu, ISO apod. O každém státu či území si tak můžete snadno zjistit nejen jeho zeměpisnou polohu, ale také spoustu užitečných (avšak tentokrát pouze základních a na internetu všeobecně dostupných) údajů o jeho vládě a správní struktuře, případně i o jeho historii. Další už velmi podrobné statistické informace nabízené programem se týkají obyvatelstva, aktuálního stavu ekonomiky, dostupných komunikačních, informačních a mediálních zařízení (tel. linky, internet, TV stanice aj.) a samozřejmě též místních komunikací včetně počtu dopravních tras (silnice, vlakové tratě, přístavy, vodní toky apod.). Neméně zajímavé jsou údaje o případném vojenském zřízení, armádě, vojenské službě, nákladů na zbrojení a mezinárodních vztazích či aktuálních problémech v dané zemi.

Preference programu jsou poměrně prosté. Nastavit si můžete velikost písma a pozici panelu pro vyhledávání a navigaci v rámci jednotlivých obrazovek databáze, typ písma bohužel volit nelze. Je možná trochu škoda, že stávající verze The World Factbook nepodporuje zobrazení ve fullscreenu, čímž by se zobrazovací plocha programu ještě efektivně navýšila a určitě i dost zpřehlednila.

V paměti smartphonu nebo na jeho paměťové kartě zabere The World Factbook necelých 5 MB včetně komprimovaných bitmapových map, verze bez mapových podkladů vyžaduje méně než 2 MB místa. Cena programu je 20 USD a pokud něco takového jako je The World Factbook potřebujete nebo se vám program líbí, můžete si zdarma stáhnout a vyzkoušet jeho demoverzi.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz