Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Electronics - pomocník bastlíře

aktualizováno 
Mezi tisíci programy pro PalmOS se najdou i velmi specifické produkty pro úzkou skupinu uživatelů, přesto velmi propracované a extrémně užitečné. Bez pochyby se mezi ně dá započítat i pravá ruka každého správného elektrikáře - program Electronics.

 

Electronics vlastně není ani tak klasickou aplikací, jako spíše interaktivní příručkou s tolika převody, výpočty a schématy, které lze v běžné praxi upotřebit a které lze v prostředí PDA displeje uskutečnit. Jako taková má svoji úvodní vstupní obrazovku - jakýsi obsah příručky. Zde můžete kliknutím na kýžený řádek rovnou spustit příslušný modul, podívat se do menu na informace o tvůrci, či se zaregistrovat.

Lidi, kteří takovýto program potřebují, by neměli váhat - lepší zboží těžko najdete. Aplikace Kima Moelgaarda stojí $15,95, což vám, peněženku neutrhne.

V menu najdete i tabulku jednotek - jmen a hodnot.

Následující text bude stručným průvodcem po jednotlivých kapitolách příručky, nebo (chcete-li) modulech aplikace Electronics:

Resistor Color Coding
Modul slouží k k určení odporu podle barevného kódování. V rozbalovacím menu můžete volit počet barevných proužků (4 a 5). Můžete volit i opačný postup - vložíte hodnotu odporu (včetně případné zkratky K a M) a po kliknutí na Show se vám vypočte barevné kódování. Kliknutím tlačítka Presision se vám zobrazí pomocná tabulka přesností.

Resistor IEC Conversion
Konverze SMD rezistorů. Lze používat oboustranně.

Capacitor Color Coding
Obdoba výpočtů barevného kódování u rezistorů - zde slouží k obdobným výpočtům u kondenzátorů. Má navíc tlačítko Volt s pomocnou obrazovkou.

Capacitor IEC Conversion
Obousměrná IEC konverze s pomocnou tabulkou přesností.

Res. & Cap Calculations
Výpočtový modul - umí propočítat náhradní hodnotu paralelně zapojených odporů, či sériově zapojených kondenzátorů. Můžete vložit až 4 hodnoty a po kliknutí na šiku dolů se vám v poli Replacement value objeví vypočtená hodnota. Když naopak do tohoto pole vložíte určitou hodnotu, můžete odšrktnout checkbox u kterékoliv položky nahoře a po zmáčknutí šipky nahoru se vypočte tato dílčí hodnota.

Misc. Calculations
Další výpočetní modul v aplikaci - řeší čtyři základní rovnice - vždy vložíte dvě hodnoty a třetí se dopočte po zmáčknutí tlačítka GO.

Connectors
Informace o typech konektorů, které lze zvolit z rozbalovacího menu kategorií.

Cables & Interfaces
Informace o kabelech a rozhranních. Typ lze volit z menu vpravo nahoře a kliknutím na  tlačítko Pin Reference vyvoláte bližší informace

Semiconductors
Informace o pinech mnoha polovodičových součástek.

 

Závěr
Programu lze jistě vytknout několik mušek a naznačit několik námětů na vylepšení. (Třeba podmalovat barevně políčka v barevných konverzních modulech.) Celkově je ale nutno zdůraznit, že je to program tvořený pro specialisty v oboru a pro ně je takováto aplikace k nezaplacení.

Autor:Nejčtenější

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....Najdete na iDNES.cz