Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Electronics - pomocník bastlíře

aktualizováno 
Mezi tisíci programy pro PalmOS se najdou i velmi specifické produkty pro úzkou skupinu uživatelů, přesto velmi propracované a extrémně užitečné. Bez pochyby se mezi ně dá započítat i pravá ruka každého správného elektrikáře - program Electronics.

 

Electronics vlastně není ani tak klasickou aplikací, jako spíše interaktivní příručkou s tolika převody, výpočty a schématy, které lze v běžné praxi upotřebit a které lze v prostředí PDA displeje uskutečnit. Jako taková má svoji úvodní vstupní obrazovku - jakýsi obsah příručky. Zde můžete kliknutím na kýžený řádek rovnou spustit příslušný modul, podívat se do menu na informace o tvůrci, či se zaregistrovat.

Lidi, kteří takovýto program potřebují, by neměli váhat - lepší zboží těžko najdete. Aplikace Kima Moelgaarda stojí $15,95, což vám, peněženku neutrhne.

V menu najdete i tabulku jednotek - jmen a hodnot.

Následující text bude stručným průvodcem po jednotlivých kapitolách příručky, nebo (chcete-li) modulech aplikace Electronics:

Resistor Color Coding
Modul slouží k k určení odporu podle barevného kódování. V rozbalovacím menu můžete volit počet barevných proužků (4 a 5). Můžete volit i opačný postup - vložíte hodnotu odporu (včetně případné zkratky K a M) a po kliknutí na Show se vám vypočte barevné kódování. Kliknutím tlačítka Presision se vám zobrazí pomocná tabulka přesností.

Resistor IEC Conversion
Konverze SMD rezistorů. Lze používat oboustranně.

Capacitor Color Coding
Obdoba výpočtů barevného kódování u rezistorů - zde slouží k obdobným výpočtům u kondenzátorů. Má navíc tlačítko Volt s pomocnou obrazovkou.

Capacitor IEC Conversion
Obousměrná IEC konverze s pomocnou tabulkou přesností.

Res. & Cap Calculations
Výpočtový modul - umí propočítat náhradní hodnotu paralelně zapojených odporů, či sériově zapojených kondenzátorů. Můžete vložit až 4 hodnoty a po kliknutí na šiku dolů se vám v poli Replacement value objeví vypočtená hodnota. Když naopak do tohoto pole vložíte určitou hodnotu, můžete odšrktnout checkbox u kterékoliv položky nahoře a po zmáčknutí šipky nahoru se vypočte tato dílčí hodnota.

Misc. Calculations
Další výpočetní modul v aplikaci - řeší čtyři základní rovnice - vždy vložíte dvě hodnoty a třetí se dopočte po zmáčknutí tlačítka GO.

Connectors
Informace o typech konektorů, které lze zvolit z rozbalovacího menu kategorií.

Cables & Interfaces
Informace o kabelech a rozhranních. Typ lze volit z menu vpravo nahoře a kliknutím na  tlačítko Pin Reference vyvoláte bližší informace

Semiconductors
Informace o pinech mnoha polovodičových součástek.

 

Závěr
Programu lze jistě vytknout několik mušek a naznačit několik námětů na vylepšení. (Třeba podmalovat barevně políčka v barevných konverzních modulech.) Celkově je ale nutno zdůraznit, že je to program tvořený pro specialisty v oboru a pro ně je takováto aplikace k nezaplacení.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz