Editace textu na PalmOS jinak

Patříte k lidem, kteří v palmu často píšou a trápí vás problémy s češtinou, resp. diakritikou? Máme tu pro jedno řešení vašich potíží - zapomeňte na DOC editory a používejte databázi Memo!

 

Proč vlastně editovat text v Poznámkách?

Všichni, kdo editují v palmu texty ve formátu Palm DOC (třeba i ve spojení s externí klávesnicí) se dříve či později setkají s problémem české diakritiky. Pro systém PalmOS sice existuje několik velmi dobrých a schopných DOC editorů, které nabízejí stále dokonalejší funkce a synchronizaci s desktopovými soubory formátu Word DOC, v našich podmínkách jejich efekt ale stále kazí problémy s diakritikou.

Tu nefunguje správně konverze znaků palm - PC, tam se to přenese správně, ale při úpravách v PC se zpětně nezobrazí korektně text v palmu. A když se problém po mnoha urgencích a připomínkách dořeší, vydá tvůrce software slavnostně novou verzi a vše se opakuje zase znovu.

Není ale cílem tohoto článku žehrat na problémy DOC programů. My si naopak ukážeme elegantní možnost, jak se těmto potížím zcela elegantně vyhnout! Středně dlouhé a kratší texty totiž můžete velmi elegantně editovat prostě v MemoPadu (či jeho alternativách).

 

Výhody a nevýhody editace v MemoDB

Toto řešení má několik výhod. Pro nás je pro tuto chvíli nejdůležitější, že zcela odpadají potíže s diakritikou - text se obousměrně mezi MemoDB a PalmDesktopem přenáší naprosto bez problémů a automaticky.

Text editovaný v MemoDB je velmi úsporný (obsahuje jen znaky vlastního textu) a je 100% kompatibilní na všech platformách a ve všech aplikacích.

Jsou zde ovšem i nevýhody. Některé se dají softwarově vyřešit, některé zůstávají. První z nich je velikostní limit poznámky v PalmOS - pouze 4K. Ten se dá ovšem řešit, a to několika způsoby. Můžete prostě text rozdělit na více "poznámek" (třeba jednotlivé kapitoly). Nebo si můžete stáhnout aplikaci, která umí 4K bariéru prolomit. Jednou z nich je freewarová aplikace MegaMemo2, umí to ale i pedit32, či peditPro, o kterých bude ještě řeč. Je ovšem také pravda, že zvětšením limitu na 32K odpadá výhoda snadné a přímočaré synchronizace s PalmDesktopem. Tento problém uspokojivě řeší až nové modely (Tungsten T3, Tungsten E s limitem poznámek 32K) a bude definitivně zřejmě odstraněn až v PalmOS 6.

Druhým omezením je fakt, že v MemoPadu (či jeho alternativách) nelze text nějak formátovat. Určitou výjimkou je WordSmith, který umí i poznámky včetně nastavení písma, to je ale věc, kterou na PC nijak nevyužijete. Pokud vám jde ale hlavně o editaci textu samotného a závěrečné formátování i eventuelní vložení tabulek a obrázků si už doděláte v desktopovém editoru, nebude pro vás toto omezení problémem.

Pak je tu ještě drobný problém velikosti souboru, protože Palm DOC lze komprimovat a MemoDB nikoliv. To je ovšem problém spíše spisovatele dlouhých románů, a takový se zřejmě nebude na PalmOS editovat. Jinak je ale text tvořený jen ASCII znaky velmi úsporný a zkuste třeba porovnat v PC dva stejné odstavce napsané a uložené v Notepadu a ve Wordu....

Poslední nevýhodou je skutečnost, že s MemoPadem nemůžete synchronizovat svoje wordovské soubory z velkého počítače. Je ovšem otázka, zda to skutečně potřebujete, můžete je totiž:

  • prohlížet v některém z univerzálních prohlížečů kancelářských dokumentů (PicselViewer, RepliGo)
  • i tak je můžete prohlížet a mírně upravovat na nějakém DOC programu (WordSmith, DocToGo, QuickWord apod.), ale třeba pro psaní nových kratších textů používat MemoDB.

 

Jak na to?

Jak jsme již naznačili, pro editaci textů pomocí MemoDB nemusíte využívat jen velmi omezené možnosti MemoPadu a můžete zkusit alternativní aplikaci, která s databází MemoDB dokáže pracovat. Těch je celá řada, my se ale dnes bavíme o editaci textu a zde prostě nelze neuvést vynikající pedit (jednu z jeho variant), opravdový Mercedes mezi textovými editory.

Výhody takovéhoto programu jsou obrovské a čím delší texty a častěji píšete, tím více se vám takováto aplikace bude hodit. V této souvislosti pouze zmiňme obrovské množství nástrojů a pomůcek pro vlastní editaci textu, masivní podporu externích klávesnic (na displej takřka nemusíte kliknout), rychlou a okamžitou práci s takovýmto programem. Schopnosti peditu jdou tak rozsáhlé, že se jich autor několik pokusil přenést i do jiných aplikací - zrodily se balíčky utilit LapTopHack a pToolSet.

Právě o pToolSet bude příští týden volné pokračování tohoto tématu.


Témata: Mercedes, software