Španělští zdravotníci v ochranných oblecích nesou pětasedmdesátiletého kněze...

Španělští zdravotníci v ochranných oblecích nesou pětasedmdesátiletého kněze Miguela Pajarese, který se v Libérii nakazil virem ebola. Snímek byl pořízen krátce po jeho příletu do Madridu. (7. srpna 2014) | foto: Reuters

Operátoři kvůli ebole uvolňují data o uživatelích

  • 0
Ebola se stává hrozbou pro celý svět. Afričtí mobilní operátoři se tak rozhodli uvolnit důležitá data, z nichž lze vyčíst migraci tamních obyvatel. Výzkumníkům pomáhají určit lokality, kam je nutné zaměřit úsilí a vyslat do nich potřebnou péči, která může předejít vzniku dalších ohnisek epidemie.

Data o uživatelích zpřístupnili operátoři švédské neziskové organizaci Flowminder, která díky tomu dokáže spojit nová ohniska eboly v jiných zemích s již známými lokalitami. Díky možnosti nahlédnout na regionální pohyb obyvatelstva pak pracovníci dokážou vytipovat i místa, kde hrozí vznik nového ohniska. Aby byl model pohybu obyvatelstva přesnější, využívají kromě dat od operátorů i údaje z dalších blíže neurčených zdrojů.

Ebola

Ebola (též krvácivá horečka ebola) je virové onemocnění ze skupiny krvácivých (hemoragických) horeček, které napadá lidi a některé další primáty. Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo.

V roce 2013 vypukla rozsáhlá epidemie v západoafrické Guineji, která se rozšířila i do sousední Libérie, Sierry Leone i nedaleké Nigérie. V srpnu 2014 počet nakažených přesáhl dva tisíce lidí a počet mrtvých tisíc lidí. Jde o dosud největší epidemii s největším počtem úmrtí. Virus ebola se poprvé objevil v roce 1976.

zdroj: Wikipedia

I přesto lékař a spoluzakladatel organizace Flowminder Linus Bengtsson upozorňuje, že sestavený model je v podstatě pouze prvním návrhem, u něhož se vycházelo ze starých dat. Nebere totiž v úvahu změnu chování lidí v reakci na stávající epidemii, k tomu by bylo potřeba získávat od operátorů data v reálném čase.

Například údaje o 150 tisících mobilních uživatelů, které poskytl operátor ze Senegalu, jsou totiž rok staré. Ještě o rok starší jsou pak data z Pobřeží slonoviny. K sestavení mapy pohybu osob v celé západní Africe však slouží i údaje z dalších zdrojů, a to včetně průzkumů. Jenže jde opět o neaktuální údaje.

"Avšak v zemích, v nichž se epidemie již objevila, je to nejlepší odhad pohybu osob, který můžeme vytvořit," dodal Bengtsson k modelu, který organizace sestavila koncem srpna.

O ten však žádná ze zdravotnických organizací neprojevila zájem. Podle Bengtssona se na Flowminder se žádostí o spolupráci neobrátila ani Světová zdravotnická organizace (WHO).

Přístup afrických mobilních operátorů je podle spoluzakladatele a ředitele společnosti Data-Pop Aliance Emmanuela Letouzé nadějný. Jen na základě jimi poskytnutých podrobných údajů lze vyčíst velmi důležité hodnoty. Nicméně obavy z nabourání se do soukromí osob jsou větší. Údaje totiž poskytují detailní informace o pohybu jednotlivce, a to i o jeho společenských či obchodních kontaktech.