Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E-mailový účet na Hotmailu bude přístupný přes SMS

aktualizováno 
V příštím roce by se měla v Evropě rozběhnout nová služba pro všechny uživatele e-mailové služby Hotmail, kterou provozuje Microsoft. Ve spolupráci s operátory umožní tento softwarový gigant uživateli Hotmailu nechat si na mobil přeposílat své e-mailové zprávy. Poslední brzdou při zavádění této služby jsou staré účtovací systémy, používané stále některými evropskými operátory.

Microsoft chce svou e-mailovou službu Hotmail zpřístupnit i uživatelům mobilních telefonů v Evropě. Navržený a testovaný systém je založen na přeposílání zpráv pomocí SMS na mobil. Bohužel se podle Microsoftu spuštění této aplikace o něco zpozdí, neboť ne všichni operátoři mají nový účtovací software, schopný správně zpoplatňovat příchozí SMS. Pro majitele mobilů v České republice však není rozhodující schopnost operátorů, ale vstřícnost Microsoftu, který zatím oslovil 40 operátorů, ovšem pouze ze západní Evropy. Dál by se měla služba rozšířit až později, což bude však dost možná zbytečné, neboť pro přístup k poště lze využít i WAP, který bude v roce 2003 o poznání rozšířenější.

Podle Microsoftu má e-mailová služba Hotmail v současné době po Evropě asi 30 milionů uživatelů. Nová aplikace by měla umožnit lidem vlastnícím účet na Hotmailu nechat si na mobil posílat upozornění na příchozí poštu. Jako odpověď na SMS informující o zprávě lze poslat zprávu, žádající o přeposlání e-mailu na mobil pomocí skupiny klasických 160 znaků dlouhých SMS. Jedna taková příchozí zpráva bude stát příjemce v závislosti na operátorovi 10 až 50 eurocentů, tedy v rozmezí mezi 3,20 a 16 korunami. Tato suma se pak rozdělí mezi operátora a Microsoft.

Podobnou službu nabízí již řada evropských operátorů v rámci svých systémů unified messaging  (např. Paegas Click). V případě Hotmailu však bude možné pracovat takto se svým e-mailovým účtem kdekoliv v Evropě, pokud bude místní operátor službu podporovat a zároveň vám umožní roaming.
 Prozatím se přeposílání testuje v Dánsku a Švýcarsku, kde by mělo být v prvním čtvrtletí roku 2002 také komerčně spuštěno. V ostatních evropských zemích se však doba spuštění oddaluje z důvodů nevyhovujícího účtovacího softwaru, který využívají operátoři. „Příprava zabere ještě několik měsíců,“ odhaduje Judy Gibbonsová, evropská ředitelka MSN (centrály internetových služeb Microsoftu).

Operátoři přiznávají, že skutečně ne všichni mají potřebný modernizovaný software. Pokud totiž pro vlastní služby nepotřebují účtování SMS příjemci, nic je nenutí přejít na novější verzi softwaru. I ty poslední však přinutí příchod mnoha služeb spojených s mobilním přenosem dat, neboť  ten stejně vyžaduje modernizaci účtovacího systému. Jakmile se tak stane, a Microsoft shodně se zástupci operátorů předpokládá, že to bude v první polovině roku 2002, bude spuštěna i aplikace pro Hotmail. Uživatelé tohoto e-mailového serveru mohou doufat, že se do té doby plány Microsoftu rozšíří i na východ, do České republiky.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Najdete na iDNES.cz