Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DvouSIMkový komunikátor s Windows Mobile. Recenze Gigabyte S1205

aktualizováno 
Telefonů s podporou dvou SIM karet není na trhu mnoho. O to větší zázrak je, pokud se takové zařízení objeví s operačním systémem, za příznivou cenu a s obstojnou funkční výbavou. Největší koulí na noze GigaBytu GSmart S1205 je zastaralý operační systém.

Podpora dvou SIM karet současně je největším tahákem modelu od Gigabyte. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Hlavní zbraní nového modelu S1205 je především podpora dvou SIM karet. Tu se povedlo do systému integrovat prakticky na výbornou a vždy máte na výběr, s jakým číslem voláte, či přes kterou SIM potečou datové přenosy. Samozřejmostí je fungování obou dvou SIM zároveň, a to včetně nastavení odlišného vyzvánění, profilu apod.

Přestože procesor tepe rychlostí pouze 416MHz a paměť RAM dosahuje hodnoty 128MB, telefon nevykazuje při běžném používání výraznější známky zadýchávání. Samozřejmě, pokud spustíte více náročných aplikací na pozadí, dojde k znatelnému zpomalení. Hlavním problémem je spíše samotný systém Windows Mobile 6.5, který ještě není úplně uzpůsoben k ovládání výhradně prsty, což vám může začít časem pít krev.


Katalog mobilů:

HTC HD mini Samsung i5700 Galaxy Spica LG Optimus One P500

Konkurenti s pouze jednou SIM v podobě HTC HD Mini, Samsung Galaxy Spica a LG Optimus One.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Jeden z mála telefonů s podporou dvou SIM karet a operačním systémem Windows Mobile 6.5. Bohužel tento OS oproti konkurenci značně pokulhává v uživatelské přívětivosti.


Vzhled a konstrukce - střízlík k pohledání

GSmart S1205 patří do konzervativního spektra trhu a kromě několika chromovaných prvků nečekejte žádné zázraky. Celé tělo je vyrobeno z kvalitního plastu a nezůstávají na něm žádné otisky prstů. Výjimku tvoří čelní strana s displejem o úhlopříčce 3,2 palce, která je prakticky vždy upatlaná. Celkově je provedení konstrukce velmi dobré a ani po několika týdnech testování jsme se nedočkali žádného vrzání zadního krytu nebo podobných nepříjemností.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Bohužel si Gigabyte nedal pozor při navrhování jednotlivých tlačítek na přístroji. Boční kolébka pro regulaci hlasitosti je společně horním vypínacím tlačítkem až zbytečně zapuštěna do těla přístroje. Dvojice senzorových kláves pod displejem je naopak hodně blízko dolnímu okraji displeje. Častokrát se stane, že místo těchto kláves zmáčknete polštářkem palce kontextovou klávesu.

Recence Gigabyte S1205

Do těla přístroje se podařilo integrovat tradiční 3,5mm jack, microUSB konektor a informační diodu. V pravém dolním rohu je umístěn stylus, který občas pro práci se systémem potřebujete. Na velmi rozumné úrovni se podařilo udržet rozměry zařízení (110 × 55 × 13 mm) a především hmotnost, která se zastavila na velmi pěkných 114 gramech.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Operační systém - koule na noze

Přestože GSmart S1205 těží právě z výjimečné kombinace dvou SIM a operačního systému, je to právě Windows Mobile 6.5, který v konečném důsledku nedělá telefonu dobrou službu. Uživatelské prostředí není, na rozdíl od pozdější verze OS, připravené na ovládání výhradně prsty. Výrobce si sice dal práci s několika animovanými obrazovkami a složkami, ale prakticky veškeré hlubší nabídky se prsty ovládají špatně. Musíte použít již zmiňovaný stylus.

Recence Gigabyte S1205

Rychlost se drží v rámci Windows Mobile zařízení této cenové kategorie v mezích průměru. Pokud spustíte více programů, paměť o velikosti 128MB RAM se velmi rychle zaplní a dochází ke zpomalení. Srovnávat svižnost prostředí s podobně drahými telefony s Androidem tak postrádá význam. Potěší přítomnost klávesnice z dílen SPB, na které je možné psát pohodlně i prsty při naklopení na stranu.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Displej a výdrž baterie – překvapivý držák

GSmart S1205 nabídne rezistivní displej o úhlopříčce 3,2 palce s relativně malým rozlišením 240×400 pixelů. Jsou tak patrné ostré hrany některých grafických prvků. Více než dobrá je jeho čitelnost na přímém slunečním světle. Škoda jen nevýrazného barevného podání.

Recence Gigabyte S1205

Příjemně nás překvapila výdrž baterie. Telefon vydržel na příjmu hravě přes tři dny při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu MP3 přehrávače. Tento údaj ještě podtrhuje fakt, že v té době musel udržovat na příjmu dvě SIM. Lví podíl na tom má nejspíše procesor s taktem pouze 416MHz.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

Telefonní seznam a zprávy – pohodlné přepínání

O kvalitách telefonního seznamu a možnostech synchronizace ve Windows Mobile nemá cenu dlouho spekulovat. I tentokrát se drží na velmi vysoké úrovni. Během vytáčení máte možnost u každého čísla zvolit, přes kterou SIM uskutečníte spojení. Pokud nevyberete nic, automaticky se zvolí primární SIM. Přímo na číselníku dokonce vidíte volby pro Hovor 1 a Hovor 2.

Recence Gigabyte S1205

Podobně funguje odesílání textových zpráv. Opět můžete z menu vybrat, přes jaké telefonní číslo zprávu odešlete. Volbu SIM pro datové přenosy volíte přes speciální aplikaci. GSmart S1205 nabídne přenosy přes GPRS, EDGE či wi-fi. Hodí se integrovaná GPS, se kterou jsme nalezli svoji polohu do několika málo desítek vteřin.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

V systému Windows Mobile je celá řada předinstalovaných aplikací, počínaje Office Mobile, připojením ke vzdálené ploše, Windows Messengerem, Windows Media Playerem a řadou dalších včetně odkazů na Windows MarketPlace a MyPhone.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

Multimédia a fotoaparát – nečekejte zázraky

Díky otevřenému operačnímu systému není problém dohrát do telefonu nejrůznější aplikace pro přehrávání hudby. Mnozí jistě nahradí nepříliš přívětivý Windows Media Player. V telefonu je dokonce přítomné FM rádio s RDS, které k připojení vyžaduje sluchátka. Samozřejmostí je slot na microSD karty, který je tentokrát umístěný na boku přístroje a bohužel ho nekryje žádná záslepka.

Recence Gigabyte S1205

Od fotoaparátu s rozlišením 3Mpix nikdo nečekal zázraky a GSmart S1205 se tak zařadí do nudné linie svých konkurentů. Snímky jsou na okrajích rozmazané a v některých případech hodně přepálené. Chybí i přisvětlovací dioda, která by alespoň trochu vylepšila snímky pořízené v horších světelných podmínkách.

Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M

Závěr - snadné rozhodování

Při rozhodování o koupi Gigabyte GSmart S1205 máte přes sebou dost jednoduchou volbu. Telefonů s Windows Mobile a podporou dvou SIM je jako šafránu (a polovina pochází od pochybných výrobců), což je rovněž důvod, proč se WM 6.5 nachází i přes svoji zastaralost v kladech v závěrečné tabulce. Za svoji cenu navíc nabízí GSmart S1205 solidní funkční výbavu, u níž zamrzí především absence sítí třetí generace. Jinak jsou jeho technické parametry prakticky bez poskvrny, tedy pokud netoužíte po úžasném displeji či vynikajícím fotoaparátu.

Dobře se ale rozmyslete, zda jste schopni zvyknout si na operační systém Windows Mobile 6.5. V tomto zařízení není ukázkou ideální svižnosti a zejména se nedá ovládat pouze prsty. Dvě SIM však mohou být pádný důvod k překousnutí tohoto problému. V opačném případě dejte raději přednost zařízení s operačním systémem Android, kterých je v této cenové skupině více než dost.

Proč koupit?

  • podpora pro dvě SIM karty
  • solidní výdrž baterie
  • operační systém Windows Mobile 6.5
  • nízká hmotnost

Proč nekoupit?

  • příliš vysoko umístěné kontextové klávesy
  • nemožnost ovládat telefon pouze prsty
  • občas pomalé reakce
  • horší displej

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

cca 5 790 Kč s DPH
Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.