Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě čísla na kartě aneb Jak budou volat starostové a ministři

aktualizováno 
Starostové, záchranné služby, policisté a další funkcionáři, kteří se podílejí na zvládání povodní, kalamit a jiných krizových situací, dostanou od Eurotelu nový komunikační prostředek. Mobilní telefony Siemens ME 45 a SIM karty se dvěma čísly. Eurotel ovšem chystá prodej karet se dvěma čísly i pro veřejnost.
Do konce letošního května skončí distribuce 19 000 mobilních telefonů účastníkům krizového řízení: záchranným službám, policistům, všem starostům, krajské samosprávě a klíčovým státním institucím. Celá zakázka přijde stát na 19 000 korun. Tato cena (1 koruna) zahrnuje stolní nabíječku, hands-free, bondovku, pouzdro na telefon a tříletou záruku.
Pro komunikaci funkcionářů krizového řízení je připraveno celkem 38 000 telefonních čísel, protože „soupravy krizového řízení“ obsahují tzv. Kombi SIM karty, tedy karty se dvěma čísly, včetně funkce „hunting“. Ta umožňuje dovolat se vždy na číslo, které je právě aktivní bez toho, že by jeho majitel musel přesměrovávat hovory. Každá SIM karta tedy může mít dvě telefonní čísla, obyčejné pracovní a druhé krizové.
Z vybraných mobilních telefonů této řady bude možné rozesílat hromadné textovky. Všechny telefony pro krizové řízení také umožňují prioritní volání v závislosti na funkci konkrétního uživatele. Pokud bude v některé oblasti ČR podle zákona vyhlášen krizový stav, je volání z krizových čísel zdarma.

krizove rizeni

Majitelé „krizových souprav“ si jako pracovní mohou ponechat své dosavadní číslo, pokud je v síti Eurotelu (Go je potřeba převést na tarif). Ve všech ostatních případech jim Eurotel dá nové číslo s nulovým aktivačním poplatkem. Existuje také možnost aktivovat pouze krizové číslo, což však uživatele zbavuje výhody Kombi karty – bude totiž s sebou muset stále vláčet dva telefony.
Krizová souprava má ještě jednu výhodu. Je-li její uživatel pracovníkem veřejné správy, může pro pracovní účely používat tarif VS24.

Do krizového řízení, koordinovaného ministerstvem vnitra, patří:

  • bezpečnostní rada státu
  • ústřední krizový štáb
  • bezpečnostní rada kraje
  • bezpečnostní rada okresu
  • bezpečnostní rada obce
  • krizové štáby kraje; okresu; obce

Eurotel, který tak možná bude někdy přenášet i velmi citlivé informace, má jako jediný mobilní operátor v ČR certifikát ISO 9001:2000 a - opět jako jediný - získal prověření Národního bezpečnostního úřadu pro styk s utajovanými skutečnostmi. Služby pro krizové řízení bude poskytovat šest let, po třech letech Eurotel zdarma telefony vymění za srovnatelný model.

Po dvou číslech na kartě již také dlouho prahne řada uživatelů mobilních telefonů. Podle vyjádření Eurotelu by se karty tohoto typu měly v průběhu letošního roku dostat do běžného prodeje.

Ceník pro krizové číslo I. (krizové číslo účastníka s aktivovaným krizovým i pracovním číslem na Kombi kartě)

krizove rizeni

Ceník pro krizové číslo II. (pro účastníky s aktivovaným pouze krizovým číslem)

krizove rizeni

Ceník tarifu VS24 (pro pracovní číslo, využití běžných tarifů je možné, služby neuvedené zde se účtují dle aktuálního ceníku služeb)

krizove rizeni
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...

Smartphone na 5G si koupíte už příští rok. Nahradí stolní počítač

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz