Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvacet milionů korun? Nepřijatelné, vzkazují operátoři Dopravním podnikům

aktualizováno 
Pokrytí nových stanic na trase pražského metra C se cestující hned tak nedočkají. Mobilní operátoři se totiž stále nedohodli s dopravcem na výši pronájmu prostorů pro umístění základnových stanic mobilní sítě.

Nové stanice trasy C pražského metra do podpisu nové dohody mobilní operátoři nepokryjí. S výjimkou stanice Letňany na ně ale proniká povrchový signál (ilustrační foto). | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

"Dopravní podnik požaduje dvousetnásobné zvýšení, což je pro operátory nepřijatelné," tvrdí Jiří Janeček z tiskového oddělení společnosti T-Mobile. Zároveň upozornil, že do podpisu nové smlouvy zůstanou stanice trasy C Prosek, Střížkov a Letňany bez pokrytí.

Navrhovaná výše nájmu je podle Dopravních podniků 30 tisíc korun za jeden měsíc a jednu stanici pro všechny tři operátory. "Současná cena je asi 150 korun za jeden měsíc, což vůbec neodpovídá skutečné tržní hodnotě," uvedl Ondřej Pečený, tiskový mluvčí Dopravních podníků hlavního města Prahy (DPP).

S novými nájmy by tak operátoři zaplatili dopravci přes dvacet milionů korun ročně. Jejich zvýšení by se totiž netýkalo jen vysílačů v nových stanicích, ale všech základnových stanic v metru. Nyní za pronájem prostor v pražské podzemce platí asi sto tisíc korun ročně.

Dopravce si v současné chvíli nechává zpracovat nezávislý odborný posudek, který má stanovit, jaká cena je za podobné služby obvyklá. "Od toho se odrazí další vyjednávání," dodal Pečený. Ve chvíli, kdy dojde k podpisu nové nájemní smlouvy, je dokrytí stanic signálem otázkou několika dnů, slibují svorně operátoři.

"Naší snahou je dohodnout se na variantě výhodné pro všechny zúčastněné strany," uvedl Martin Žabka, tiskový mluvčí Telefóniky O2, která jednání s DPP vede.

Ceny navrhované Dopravním podnikem nejsou dle odborníků s přihlédnutím na objem cestujících a zisky z toho plynoucí nijak přemrštěné. Standardně se pronájmy prostor pro umístění základnové stanice ve městech pohybují v desítkách až stovkách tisíců korun za rok.

"Například u Ladronky platí nejmenovaný operátor sto tisíc korun ročně za jednu jedinou základnovou stanici. A to zde je jednoznačně menší koncentrace zákazníků než v pražském metru," uvedl jeden z odborníků, který si přál zůstat v anonymitě. "U metra je pak nutné přihlížet k tomu, že kromě operátorů z toho bude mít profit i sám dopravce v podobě služby navíc pro cestující. Tento fakt i celkový objem pronajímaných prostor samozřejmě cenu snižuje," dodal. Navržená částka je dle něj odpovídající.

Všechny zúčastněné strany věří ve vzájemnou dohodu, proto žádná alternativní řešení nehledají. "Doufáme, že si cestující budou moci na nových stanicích zavolat co nejdříve. Je v zájmu všech zúčastněných stran, aby k dohodě došlo," řekl Pečený.

Nové stanice na trase C byly otevřeny v květnu letošního roku, jednání tedy probíhají již více než čtyři měsíce. Dovolat se z mobilu je v podzemní dráze možné od roku 2001. Operátoři při jednání s DPP postupují jednotně v rámci sdružení Metro vedené společností Telefónica O2.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Najdete na iDNES.cz