Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvacet jedna megabitů v 3G síti – realita, ne utopie

aktualizováno 
Zatímco u nás je rozvoj 3G sítí extrémně pomalý, ve světě se jim daří přeci jenom daleko lépe. Několik světových operátorů tak v současné době implementuje technologii, která umožní přenášet data rychlostí přes 20 Mbit/s, tedy rychleji, než je současná nejlepší nabídka našich ADSL linek.

Mobilní sítě třetí generace mají stále potenciál ke zrychlování. | foto: Mobil.iDNES.cz

Společnost Ericsson v pondělí oznámila, že skandinávská pobočka operátora 3 se rozhodla do své sítě implementovat nejnovější technologii HSPA Evolution (též známá jako HSPA+ nebo eHSPA), která umožní v sítích UMTS dosáhnout přenosové rychlosti až 21 Mbit/s směrem k uživateli. Té je dosaženo díky kódování 64QAM. Uplink zůstává v rámci současných možností HSUPA – maximem je 5,8 Mbit/s. Švédská a dánská pobočka operátora 3 budou prvními v Evropě, kdo tuto technologii zákazníkům přinesou.

Již před časem ale stejný upgrade oznámil australský operátor Telstra. I v tomto případě je dodavatelem technologie švédský Ericsson. Telstra momentálně HSPA Evolution pilně testuje a zákazníkům chce technologii nabídnout již v lednu příštího roku. To 3 má plán skromnější – upgrade komerčně spustí v první polovině roku 2009. Vysokých rychlostí si užijí zákazníci pouze na části území daných zemí, ale třeba v Austrálii jich bude více než čtvrtina – Telstra slibuje, že HSPA Evolution pokryje přes dva miliony čtverečních kilometrů. To se operátorovi podaří především proto, že jeho 3G síť běží na poměrně nízké frekvenci – 850 MHz.

Podle vyjádření zástupců Ericssonu společnost pracuje i na dalších takových projektech upgradu sítě na HSPA Evolution, takže operátorů s opravdu rychlou 3G sítí bude na světě postupně přibývat. Jací operátoři se na upgrade chystají, to ale zatím Ericsson tají.

Zákazníci si vyšší rychlosti budou moci užít naplno jen s novými terminály, které HSPA Evolution podporují. Prozatím třeba neznáme žádný mobilní telefon, který by byl touto technologií vybaven. Zato datové karty a USB modemy již připraveny jsou – australskému operátorovi je dodá společnost Sierra Wireless. Vzhledem k vyšší celkové přenosové kapacitě sítě se ale zrychlení projeví i u zákazníků s běžnými HSDPA telefony, nebude však tolik výrazné.

UMTS sítě tak v praxi dokazují, že rozhodně nepatří do starého železa a že se s nástupem LTE svých pozic jen tak nevzdají. Ericsson například plánuje, že do konce příštího roku uvede na trh další evoluci HSDPA, která umožní zvýšit rychlost stahování dat na 42 Mbit/s. A prostor pro zdokonalování tu je prý i nadále.

UMTS sítě tak budou přinejmenším vhodným doplňkem LTE, které se jistě bude rozvíjet velmi postupně. Ve velkých městech tak budou sítě zvládat i stovky megabitů za sekundu, jinde, mimo pokrytí LTE, pak budou mít zákazníci stále ještě naději, že budou moci data přenášet rychlostmi v řádu desítek megabitů.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme luxusní chytré mechanické hodinky. Mají 3D nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Najdete na iDNES.cz