Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvacet jedna megabitů v 3G síti – realita, ne utopie

aktualizováno 
Zatímco u nás je rozvoj 3G sítí extrémně pomalý, ve světě se jim daří přeci jenom daleko lépe. Několik světových operátorů tak v současné době implementuje technologii, která umožní přenášet data rychlostí přes 20 Mbit/s, tedy rychleji, než je současná nejlepší nabídka našich ADSL linek.

Mobilní sítě třetí generace mají stále potenciál ke zrychlování. | foto: Mobil

Společnost Ericsson v pondělí oznámila, že skandinávská pobočka operátora 3 se rozhodla do své sítě implementovat nejnovější technologii HSPA Evolution (též známá jako HSPA+ nebo eHSPA), která umožní v sítích UMTS dosáhnout přenosové rychlosti až 21 Mbit/s směrem k uživateli. Té je dosaženo díky kódování 64QAM. Uplink zůstává v rámci současných možností HSUPA – maximem je 5,8 Mbit/s. Švédská a dánská pobočka operátora 3 budou prvními v Evropě, kdo tuto technologii zákazníkům přinesou.

Již před časem ale stejný upgrade oznámil australský operátor Telstra. I v tomto případě je dodavatelem technologie švédský Ericsson. Telstra momentálně HSPA Evolution pilně testuje a zákazníkům chce technologii nabídnout již v lednu příštího roku. To 3 má plán skromnější – upgrade komerčně spustí v první polovině roku 2009. Vysokých rychlostí si užijí zákazníci pouze na části území daných zemí, ale třeba v Austrálii jich bude více než čtvrtina – Telstra slibuje, že HSPA Evolution pokryje přes dva miliony čtverečních kilometrů. To se operátorovi podaří především proto, že jeho 3G síť běží na poměrně nízké frekvenci – 850 MHz.

Podle vyjádření zástupců Ericssonu společnost pracuje i na dalších takových projektech upgradu sítě na HSPA Evolution, takže operátorů s opravdu rychlou 3G sítí bude na světě postupně přibývat. Jací operátoři se na upgrade chystají, to ale zatím Ericsson tají.

Zákazníci si vyšší rychlosti budou moci užít naplno jen s novými terminály, které HSPA Evolution podporují. Prozatím třeba neznáme žádný mobilní telefon, který by byl touto technologií vybaven. Zato datové karty a USB modemy již připraveny jsou – australskému operátorovi je dodá společnost Sierra Wireless. Vzhledem k vyšší celkové přenosové kapacitě sítě se ale zrychlení projeví i u zákazníků s běžnými HSDPA telefony, nebude však tolik výrazné.

UMTS sítě tak v praxi dokazují, že rozhodně nepatří do starého železa a že se s nástupem LTE svých pozic jen tak nevzdají. Ericsson například plánuje, že do konce příštího roku uvede na trh další evoluci HSDPA, která umožní zvýšit rychlost stahování dat na 42 Mbit/s. A prostor pro zdokonalování tu je prý i nadále.

UMTS sítě tak budou přinejmenším vhodným doplňkem LTE, které se jistě bude rozvíjet velmi postupně. Ve velkých městech tak budou sítě zvládat i stovky megabitů za sekundu, jinde, mimo pokrytí LTE, pak budou mít zákazníci stále ještě naději, že budou moci data přenášet rychlostmi v řádu desítek megabitů.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Najdete na iDNES.cz