Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důkladná příprava ušetří starosti

aktualizováno 
Víkendová příloha Mobil.cz o přečíslování: Přestane po neděli 22.září fungovat veškeré telefonní spojení v zemi? Tak by totiž mohl vypadat nejhorší scénář.
„Katastrofa nebude,“ tvrdí šéf Českého Telecomu pro sítě Petr Slováček. „Budeme mít spoustu jiných problémů spojených s přečíslováním, takže si technickou chybu prostě nemůžeme dovolit,“ vysvětluje Slováček.

Téměř dva roky práce a připravených 140 ústředen by podle něj mělo změnu telefonních seznamů zvládnout během několika minut. „Jde vlastně o něco jako restart počítače,“ říká Slováček s tím, že firma má samozřejmě připraveny krizové scénáře. Přesto věří, že je nikdy nebude muset vytahovat ze zásuvky.

Největší chaos nečekají lidé z Telecomu v ústřednách, ale při normálních voláních. „Ústředny jsou totiž jen jednou částí telekomunikační sítě, další jsou koncová zařízení,“ upozorňuje Slováček.

Co je třeba udělat, aby vám všechno fungovalo?

Všichni, kdo doma nebo ve firmě používají digitální telefony, faxy, záznamníky, modemy či ISDN, by měli podle doporučení Českého Telecomu provést změny v nastavení ještě před přečíslováním.

V případě domácích telefonů s pamětí přestanou po přečíslování platit uložená telefonní čísla a bez jejich změny se majitel telefonu nikam nedovolá. U faxů, kromě změny čísel v paměti podobně jako u telefonů, je nutné zadat nové telefonní číslo v nastavení faxu, které by měli provést servisní technici.

Stejně jako nastavení domácích telefonů či faxů bude nutné změnit i telefonní seznam v mobilním telefonu. Lidé, jako telekomunikační ministr Vladimír Mlynář, který podle svých slov ukládá čísla v mezinárodním formátu (tedy s předčíslím 00420), se změnou nebudou muset zabývat - seznam jim bude fungovat i po přečíslování. Nastavení nových čísel pevných linek, jako například telefonu domů, se ovšem bude muset věnovat každý.

Jedním z posledních problémů, snímž už Telecom také počítá, je přetížení telefonních center firmy v neděli po přečíslování, spojené právě s vytáčením čísel ve starém formátu. „Se zmatkem počítáme, vždyť se tak telefonovalo desítky let a i mně bude chvíli trvat, než si na nová čísla zvyknu,“ říká Slováček.

Přestože Telecom posílí svá telefonická centra pomoci a poruch, doporučuje nové číslo domů a na své přátele zjistit dostatečně dlouhou dobu dopředu.

„Pokud v jeden okamžik zvednou telefon čtyři miliony lidí, těžko vydrží i sebevíce posílené telefonické centrum,“ říká mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz