Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodkyni ničí exekuce za mobil, který neměla. Žije z životního minima

  13:40aktualizováno  13:40
Důchodkyně Eva Machurová z Prahy čelí exekuci kvůli nezaplaceným účtům za mobil, který si údajně pořídila u firmy Starlife olympionika Roberta Změlíka. Machurová ale tvrdí, že žádnou smlouvu nikdy nepodepsala. Podle znaleckého posudku je navíc její podpis na smlouvě zfalšovaný. Kvůli sporné exekuci teď seniorka musí žít z životního minima.

Paní Machurová žije kvůli sporné exekuci z životního minima. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro čtyřiašedesátiletou důchodkyni je to situace, na kterou rozhodně nebyla připravena: kvůli exekuci za údajné nezaplacené telefonní poplatky ve výši 113 tisíc korun je jí strhávána část důchodu, a tak žije z životního minima.

Machurová přitom vůbec nechápe, jak se do finanční pasti vlastně dostala. "Má klientka teď doslova bojuje o přežití," říká její advokát Michal Kojan. Ona sama o svém nynějším trápení nemluví.

Změlíkův Starlife

Firma Starlife podniká na podobném principu osobního prodeje, jako například Amway či Herbalife. Ve svém portfoliu také nabízí, zejména svým členům, telekomunikační služby. Podle Změlíka má nyní firma okolo 20 tisíc klientů.

Sportovec láká lidi především na zhruba dvoutřetinové ceny oproti běžným tarifům, a na volání v rámci privátní sítě Starlife zdarma.

Podobných firem, takzvaných šedých operátorů, působí na českém trhu několik. Díky rámcovým smlouvám s operátory mají nízké ceny za služby a ty pak přeprodávají se ziskem. Ovšem bez příslušného povolení a velkoobchodní smlouvy. Balancují na hraně legality a operátoři před nimi tak trochu strkají hlavy do písku.

Důchodkyně se ve středu zastal Ústavní soud. "Paní Machurová se dostala do situace, kdy proti ní byla nařízena exekuce. Nic o tom nevěděla, marně se odvolávala, pražský městský soud jen naznačil, že si to měla hlídat v rámci rozhodčího řízení. Což příliš spravedlivě nevypadá," říká soudce Miloslav Výborný.

Podpis na smlouvě je údajně falešný

Firma Starlife olympijského vítěze v desetiboji Roberta Změlíka peníze od důchodkyně požaduje, neboť prý nezaplatila poplatky za užívání mobilního telefonu. Machurová ale tvrdí, že nic nepodepsala a o ničem neví. Rozjetou exekuci přesto zastavit nedokázala.

Starlife prý má o prodeji smlouvu, o níž ale nemá paní Machorová ani ponětí. U soudů nenašla zastání navzdory tomu, že se jejím případem zabývala policie. Ta vyšetřovala, zda smlouvu skutečně podepsala. "Existuje znalecký posudek, který říká, že její podpis je zfalšovaný," říká advokát Kojan.

Majitel společnosti Starlife, olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík, však spor popisuje jako nedorozumění. "Podle našich podkladů ten mobil někdo převzal na její adrese. Pohledávka za hovory dosáhla 62 tisíc korun," říká.

Dlužná částka pak v rámci exekučního řízení narostla o různé poplatky a smluvní pokutu do výše, kterou si důchodkyně vůbec nedokázala představit.

Smlouva obsahuje dnes zakázanou rozhodčí doložku

Podle Ústavního soudu by případ mohl být sporný i z dalšího důvodu: smlouva mezi Machurovou a firmou Starlife totiž obsahovala doložku, že spory bude řešit takzvaný rozhodce. Toho vybere firma sama z předem připraveného seznamu.

Takový postup je samozřejmě pro zákazníky nevýhodný a před časem jej Nejvyšší soud zakázal. V případě Machurové rozhodl jako rozhodce jakýsi Petr Boubín, bližší osobní údaje o něm nebyly v rozhodčím nálezu uvedeny. "Označení té osoby je natolik neurčité, že proti ní není možné ani podat případnou žalobu na náhradu škody," připomíná Kojan.

"Dnes už tímto způsobem samozřejmě nepostupujeme," hájí se Změlík. Upozorňuje, že s neplatiči má jejich firma obrovský problém. "Máme 20 tisíc klientů, z toho 5 tisíc dlužníků," říká (více o problémech firmy čtěte zde).

O osudu údajného dluhu Evy Machurové bude znovu rozhodovat pražský městský soud. Pokud se ukáže, že exekuce byla neoprávněná, dostane důchodkyně peníze zpět. Do té doby se jí však budou dál strhávat.

Autor:Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Chystají bič na neukázněné řidiče. Za používání mobilu jim zvýší pojistku

Ilustrační snímek

Americké pojišťovně Allstate došla trpělivost s neukázněnými řidiči, kteří se svého mobilu nevzdají ani během řízení....

Závěs do sprchy pro závisláky má kapsy na 17 tabletů a mobilů

Závěs do sprchy Screenholder Shower Curtain

Nemůžete být bez své oblíbené sociální sítě, chatové aplikace, hry či jiné služby na obrazovce mobilu či tabletu ani...

Na 24 hodin vypnou v sobotu mobilní internet. Potřebují se zbavit démonů

Svátek Nyepi na Bali

Na indonéském ostrově Bali slaví v sobotu nový rok. Místo bujarých oslav se však celý ostrov ponoří do ticha. Svátek s...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz