Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důchodkyni ničí exekuce za mobil, který neměla. Žije z životního minima

  13:40aktualizováno  13:40
Důchodkyně Eva Machurová z Prahy čelí exekuci kvůli nezaplaceným účtům za mobil, který si údajně pořídila u firmy Starlife olympionika Roberta Změlíka. Machurová ale tvrdí, že žádnou smlouvu nikdy nepodepsala. Podle znaleckého posudku je navíc její podpis na smlouvě zfalšovaný. Kvůli sporné exekuci teď seniorka musí žít z životního minima.

Paní Machurová žije kvůli sporné exekuci z životního minima. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro čtyřiašedesátiletou důchodkyni je to situace, na kterou rozhodně nebyla připravena: kvůli exekuci za údajné nezaplacené telefonní poplatky ve výši 113 tisíc korun je jí strhávána část důchodu, a tak žije z životního minima.

Machurová přitom vůbec nechápe, jak se do finanční pasti vlastně dostala. "Má klientka teď doslova bojuje o přežití," říká její advokát Michal Kojan. Ona sama o svém nynějším trápení nemluví.

Změlíkův Starlife

Firma Starlife podniká na podobném principu osobního prodeje, jako například Amway či Herbalife. Ve svém portfoliu také nabízí, zejména svým členům, telekomunikační služby. Podle Změlíka má nyní firma okolo 20 tisíc klientů.

Sportovec láká lidi především na zhruba dvoutřetinové ceny oproti běžným tarifům, a na volání v rámci privátní sítě Starlife zdarma.

Podobných firem, takzvaných šedých operátorů, působí na českém trhu několik. Díky rámcovým smlouvám s operátory mají nízké ceny za služby a ty pak přeprodávají se ziskem. Ovšem bez příslušného povolení a velkoobchodní smlouvy. Balancují na hraně legality a operátoři před nimi tak trochu strkají hlavy do písku.

Důchodkyně se ve středu zastal Ústavní soud. "Paní Machurová se dostala do situace, kdy proti ní byla nařízena exekuce. Nic o tom nevěděla, marně se odvolávala, pražský městský soud jen naznačil, že si to měla hlídat v rámci rozhodčího řízení. Což příliš spravedlivě nevypadá," říká soudce Miloslav Výborný.

Podpis na smlouvě je údajně falešný

Firma Starlife olympijského vítěze v desetiboji Roberta Změlíka peníze od důchodkyně požaduje, neboť prý nezaplatila poplatky za užívání mobilního telefonu. Machurová ale tvrdí, že nic nepodepsala a o ničem neví. Rozjetou exekuci přesto zastavit nedokázala.

Starlife prý má o prodeji smlouvu, o níž ale nemá paní Machorová ani ponětí. U soudů nenašla zastání navzdory tomu, že se jejím případem zabývala policie. Ta vyšetřovala, zda smlouvu skutečně podepsala. "Existuje znalecký posudek, který říká, že její podpis je zfalšovaný," říká advokát Kojan.

Majitel společnosti Starlife, olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík, však spor popisuje jako nedorozumění. "Podle našich podkladů ten mobil někdo převzal na její adrese. Pohledávka za hovory dosáhla 62 tisíc korun," říká.

Dlužná částka pak v rámci exekučního řízení narostla o různé poplatky a smluvní pokutu do výše, kterou si důchodkyně vůbec nedokázala představit.

Smlouva obsahuje dnes zakázanou rozhodčí doložku

Podle Ústavního soudu by případ mohl být sporný i z dalšího důvodu: smlouva mezi Machurovou a firmou Starlife totiž obsahovala doložku, že spory bude řešit takzvaný rozhodce. Toho vybere firma sama z předem připraveného seznamu.

Takový postup je samozřejmě pro zákazníky nevýhodný a před časem jej Nejvyšší soud zakázal. V případě Machurové rozhodl jako rozhodce jakýsi Petr Boubín, bližší osobní údaje o něm nebyly v rozhodčím nálezu uvedeny. "Označení té osoby je natolik neurčité, že proti ní není možné ani podat případnou žalobu na náhradu škody," připomíná Kojan.

"Dnes už tímto způsobem samozřejmě nepostupujeme," hájí se Změlík. Upozorňuje, že s neplatiči má jejich firma obrovský problém. "Máme 20 tisíc klientů, z toho 5 tisíc dlužníků," říká (více o problémech firmy čtěte zde).

O osudu údajného dluhu Evy Machurové bude znovu rozhodovat pražský městský soud. Pokud se ukáže, že exekuce byla neoprávněná, dostane důchodkyně peníze zpět. Do té doby se jí však budou dál strhávat.

Autor:


Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Apple prolomil hodnotu bilionu dolarů. Drahé iPhony se prodávají výborně

Šéf technologického gigantu Apple Tim Cook na tiskové konferenci v New Yorku...

Apple v uplynulém kvartálu utržil přes 53 miliard dolarů, což jsou pro dané čtvrtletí rekordní příjmy. Jejich hlavním...

Za rok sesadíme z trůnu Samsung, říká ředitel Huaweie

Huawei P20 Pro patří k nejprodávanějším drahým mobilům značky

Huawei chce dobýt svět chytrých telefonů a stát se jejich největším prodejcem. Několik let byl třetí, v minulém...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz