Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drátové bezdrátové sluchátko

aktualizováno 
Bluetooth sluchátko BT 3061 od společnosti Tecom má unikátní konstrukci: z těla přístroje vede krátký drát s reproduktorem. Sluchátko se velmi pohodlně nosí, třeba na krku, a vždy je připraveno pro použití. Výdrž má skvělou, pouze některé ovládací prvky mohly být vyřešeny lépe.

Krátce o psychózách

Možná to znáte. S používáním Bluetooth sluchátek je jeden problém: okolí není na jejich nošení příliš zvyklé. Na klidné procházce parkem, při níž si v pohodě povídáte s kamarádem pomocí Bluetooth, se za vámi lidé stále ještě ohlížejí. "Trpí samomluvou, chudák…" Se startrekovským Freespeakem za uchem či špiónem Bluespoon v uchu nevypadáte důvěryhodně. A hlavně: neomlouvá vás ani drát vedoucí od ucha, podle nějž by nezúčastnění mohli poznat, že máte nasazené handsfree (eventulně walkmana a zpíváte si do kroku...).

Bluetooth s drátem?

Tecom BT 3061 tento problém samomluvy řeší. Je to Bluetooth sluchátko, jehož přístrojová část (deska s Bluetooth čipem) je umístěna v externí krabičce, na níž jsou také ovládací prvky. Z těla Bluetooth od Tecomu je vyveden drát, na něm je umístěn mikrofon, jaký známe z běžných drátových handsfree, a reproduktor řečený "pecka".

Tecom 3061 Tecom 3061

Nošení sluchátka je docela příjemné, můžete ho mít v kapsičce u košile, lze ho pověsit na krk nebo pomocí bytelného klipsu připnout na klopu. Bluetooth je velmi lehké, váží necelých 18 gramů. Na vrchní straně jsou umístěny ovládací prvky – je to pouze multifunkční tlačítko (především pro pro příjem a odmítnutí hovoru) a dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Všechny ovládací prvky jsou bohužel gumové.

Tecom 3061 Tecom 3061 Tecom 3061

Mezi tlačítky najdete diodu, která vás informuje o stavu přístroje. V pohotovostním režimu jednou za šest vteřin zeleně blikne, v režimu hovoru bliká jednou za vteřinu. Pokud jsou slabé baterie, zůstávají periody rozsvícené a svítí červeně. Při párování (prvním spojování mobilu se sluchátkem) bliká červeně a zeleně. Párování zahájíte šestivteřinovým podržení tlačítka pro příjem/odmítnutí hovoru, kód pro zpárování nejsou obvyklé čtyři nuly, ale čtyři jedničky. Nepřerušovaným červeným světlem dioda oznamuje dobíjení.

Na straně přístroje je vstup pro nabíjení s gumovou krytkou. Ona pecka na konci drátu je evidentně kvalitnější než u běžných handsfree.

Praktické zkušenosti

Tecom 3061 Sluchátko se na první pokus zpárovalo s Ericssonem T68i i Siemensem S55. Nošení na krku je velmi pohodlné (upevnění přístroje pomáhá i druhý klips na drátu). Pokud ovšem budete přístrojovou část sluchátka skutečně nosit v levé kapsičce košile a pecku mít v pravém uchu, bude vám drát taktak stačit. Mohl být o něco delší.

Sluchátko se velmi pohodlně ovládá, pokud ho máte na krku a vidíte na něj. Pokud je na klopě, ovládací tlačítka se docela špatně hledají, jsou malá. Na mikrofonu by mohlo být také tlačítko pro příjem hovoru (dublování ovládacího prvku), ovládání by bylo snadnější.

Svit diody je například v místnosti dostatečný, za denního světla blikání však sotva postřehnete. Stav sluchátka poznáte pouze podle šestivteřinového poblikávání diody, zapnutí či vypnutí neindikuje zvláštním pobliknutím ani vnějším zvukem (pouze zvukem do sluchátka). Delším pohledem se proto musíte ubezpečit, že je sluchátko zapnuté nebo vypnuté.

Docela důležité je, že pecka, tedy jediná součást sluchátka, s níž máte přímý kontakt, je opravdu kvalitně zhotovena, v uchu hezky sedí a docela i pěkně vypadá. Hlasitost je dostatečná, a pokud máte pecku správně nasazenu, musíte sluchátko spíš ztlumovat.

Tecom 3061 Tecom 3061

Sluchátko se po hovoru odpojuje, před dalším hovorem se připojí. Šetří se tak energie, podobně pracuje například Bluetake BT 400. Krátkým stiskem hlavního tlačítka dáte mobilu příkaz pro aktivaci hlasového vytáčení. Ericssonu to sice chvilku trvalo (sluchátko se připojuje), ale vytáčení fungovalo korektně. Je třeba obecně říct, že Bluetooth sluchátko je pohodlné, pouze pokud aktivaci hlasového vytáčení podporuje.

Dosah

Tecom 3061 Dosah jsme testovali na Ericssonu T68i, bohužel se nám ve volném prostoru nepodařilo dosáhnout výrobcem proklamovaných 10 metrů. Již po 6-7 metrech se signál začal rozpadat. S tenkou kancelářskou přepážkou si sluchátko poradilo, s cihlovou stěnou nikoliv. Menší dosah byl trochu zklamáním. Pokud ale budete mít mobil na stole a pohybovat se pouze kolem svého pracovního místa, dosah vám jistě stačit bude.

Cena

Novinku od Tecomu brzy zakoupíte v Bluetooth-shopu, její cena byla stanovena jen předběžně na 3 400 Kč včetně DPH. S kvalitou reprodukce jsme byli spokojeni, s "ergonomií" nošení sluchátka také, s ergonomiií ovládání už méně. Přesto by se nám líbila cena nižší, než je ta předběžně stanovená. Uvidíme, zda cena klesna a o kolik.

Parametry

Hovorový čas: až 6 hodin
Pohotovostní čas: až 60 hodin
Typ baterie: Li-Pol
Doba dobíjení: 2 h
Operační vzdálenost: 10m
Velikost: 59 x 37 x 19,5 mm
Váha: 17,4 gNejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

Samsung Galaxy Note 8

Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

Neuvěřitelné, operátor prodává nové iPhony 3GS. Stojí jen 900 korun

Apple iPhone 3GS

Kdo by toužil po návratu do smartphonové historie, ten má šanci. Tedy jen v Jižní Koreji, kde se znovu začal prodávat...

Další z rubriky

Mobily pro pařany vstávají z mrtvých. Některé mají famózní výbavu

ROG Phone

Ještě donedávna byl pojem „herní smartphone“ záležitostí jen několika teoretických konceptů a nikdo příliš nedoufal, že...

Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

To je cenová válka. Supersmartphone stojí 12 900 Kč a dostanete dárky

Asus Zenfone 5z

Asus na svou novou řadu Zenfone upozornil už v Barceloně, kde si nejvíce pozornosti právem uzmula nejvyšší specifikace...

PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou
PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou

Bez čokolády, bez kávy, bez ovoce. Dominičiny zdravotní obtíže ustoupily až poté, co nasadila protikvasinkovou dietu. Jak se jí teď žije bez sladkostí?Najdete na iDNES.cz