Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dráhy chtějí pražské SMS jízdenky

  9:01aktualizováno  9:01
České dráhy se chtějí připojit k projektu SMS jízdenek, který provozuje Dopravní podnik Prahy. SMS jízdenku by pak šlo využít při cestě vlakem na území hlavního města.
vlak, železnice, čd, české dráhy, motorák, 820

vlak, železnice, čd, české dráhy, motorák, 820 | foto: iDNES.cz

Lidé, kteří cestují v metropoli vlakem, by také v blízké době mohli platit jízdné pomocí krátkých textových zpráv. České dráhy v současnosti jednají o tom, že by se připojily k projektu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Rozhodnout by se měly v letošním prvním čtvrtletí, řekl mluvčí drah Ondřej Kubala.

"Aktuálně projednáváme s dodavatelem technologie, zda by se České dráhy mohly připojit k uznávání jízdenek přes SMS na území hlavního města," uvedl Kubala. Kdy budou lidé moci platit za cesty vlakem pomocí mobilního telefonu si Kubala odhadnout netroufá. "Střílel bych od boku, zatím jsme se nerozhodli, jestli do toho půjdeme nebo ne," dodal.

"Zájem ze strany Českých drah nás těší," řekl ředitel marketingu dopravního podniku Jan Svoboda. S podnikem začaly dráhy podle Svobody jednat o vstupu do systému v prosinci.

Dráhy musí zvážit, co by to pro ně znamenalo. Musely by například dovybavit čety ve vlacích. "Četa musí mít možnost ověřit si platnost jízdenky přes SMS, na to nejsou standardně vybaveny," řekl Kubala. Další možností je ověřování pomocí mobilního telefonu, to je podle něj ale zdlouhavé.

Pracovník by totiž musel vyťukat do mobilu kód, odeslat zprávu a čekat na přijetí zprávy.

Lidé si už nyní mohou nakupovat na více než 500 spojů jízdenky pomocí telefonu. "Je to stejná služba, jako když nakupujete v e-shopu přes internet. Platí se platební kartou přes telefon a jízdenka přijde e-mailem nebo si ji lidé vyzvednou na nádraží," dodal Kubala. Jízdenku si po telefonu za půl roku fungování služby zakoupilo zhruba tisíc cestujících.

Mluvčí nevyloučil ani nepotvrdil, že by lidé v budoucnu mohly platit i další jízdenky pomocí SMS. "Samozřejmě v okolí hlavního města by služba cestujícím usnadnila život," dodal Kubala.

Od pondělí také dopravní podnik spouští novou reklamní kampaň. Je zaměřena na zapamatování si nového telefonního čísla, na které lidé posílají kód DPT při kupování jízdenek. Od ledna, kdy přestupní jízdenka zdražila na 26 korun, platí číslo 902 06 26. Poslední dvojčíslí právě znamená cenu jízdenky.

V kampani chce také dopravní podnik podle Svobody zdůraznit to, že platit jízdné tímto způsobem je možné pouze s aktivovanou službou prémiových SMS. Mobilními telefony si mohou cestující kupovat jízdenky od druhé poloviny listopadu.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz