Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dotykový hit LG pro tento rok nasazený proti iPhonu. Recenze LG KM900 Arena

aktualizováno 
Lehkou inspiraci v iPhonu LG Arena rozhodně nezapře, ale v hlavních prvcích jde pevně svojí cestou. Mezi jeho hlavní trumfy patří nové prostředí 3D S-Class, perfektní vybavenost telefonu včetně 8GB vnitřní paměti, 5Mpix fotoaparát a GPS. Chybičky na přístroji jsou přitom spíše kosmetického rázu.

Výtečný vzhled je jednou z nejdůležitějších zbraní, jaké nasadil model LG Arena proti konkurenci. | foto: Michal Havryluk, Mobil

LG si nechce nechat ujet vlak, pokud jde o přístroje s dotykovým displejem, a na začátku roku v Barceloně to potvrdilo hned několika přístroji. Jedním z nich je právě LG Arena, který jako první přístroj značky přichází se zbrusu novým uživatelským prostředím 3D S-Class. Výtečná je vzhledem k ceně i funkční výbava a kromě operačního systému tomuto telefonu po stránce tabulkových parametrů neschází prakticky nic.

Právě pozice vlajkonoše, pokud mluvíme o novém uživatelském prostředí, je jednou z největších chyb, na které bohužel doplácí. Při testování jinak perfektního 3D S-Class jsme se totiž několikrát setkali se zamrzáváním přístroje či pomalými reakcemi v určitých situacích. Přesto však doufáme, že toto byl problém pouze naší verze přístroje a nový firmware udělá s těmito problémy krátký proces. Zamrzí rovněž absence microUSB konektoru a bídná čitelnost displej na přímém slunečním světle. To už jsou však drobné vady na jinak skvělém štítu LG Arena.


Katalog mobilů:

LG KM900 Arena Samsung S8000 Jet Nokia 5800 XpressMusic

Dnes recenzovaný přístroj a jeho konkurenti v podobě Samsung S8000 Jet a Nokia 5800 XpressMusic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Výtečně vybavený mobil od LG, který nabídne především nové uživatelské prostředí 3D S-Class a chybičky se na něm hledají pouze velmi těžko. Bohužel v současné době trpí problémy s plynulostí tohoto prostředí.


Vzhled a konstrukce – kovový muž

Model KM900 sází především na chromované prvky okolo velkého třípalcového displeje a zadní plastová strana tak ustupuje do pozadí. Naštěstí se na ní nezachytávají žádné nečistoty a celkový dojem trochu kazí tmavším pozadím násilně oddělená čočka fotoaparátu. I přesto však působí LG Arena velmi solidním dojmem a na použitých materiálech se rozhodně nešetřilo. Konstrukce přístroje je tak velmi pevná a nikde nic nevrže.

Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo
Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo

Ačkoliv byly hojně použité kovové prvky, podařilo se udržet váhu telefonu na velmi příjemných 105 gramech, což je mezi dotykovými zařízeními průměr. Model KM900 padne se svými rozměry 105 x 55 x 12 mm příjemně do dlaně a na celý displej dosáhnete pouze palcem, bez toho aniž byste museli telefon v dlani posouvat.

Na pravé boční straně naleznete dvojici kolébkových tlačítek pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Na vrchu přístroje se nachází 3,5mm jack, vypínací klávesa a tlačítko pro uvolnění krytu baterie. Proprietární konektor je umístěn na levé straně za pojízdným krytem, který by podle všeho měl nějakou dobu příkladně plnit svůj účel. Škoda jen, že tento konektor nebyl nahrazen tradičním microUSB.

Recenze LG Arena detail

Uživatelské prostředí a ovládání – jedním prstem

Nové prostředí 3D S-Class se skládá ze čtyř pohotovostních obrazovek s tím, že na každé z nich jsou umístěny zkratky pro jiné funkce telefonu. Na první obrazovce se nachází nejpoužívanější zkratky přístroje, následuje plocha s widgety, třetí obrazovku okupují oblíbené kontakty a poslední si pro sebe uzurpují vybrané fotografie a hudební soubory. Na každé z těchto pohotovostních obrazovek máte navíc čtveřici ikon pro číselník, kontakty, zprávy a hlavní menu.

Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo
Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo

Stisknutím středního tlačítka se dostanete do 3D zobrazení, kde máte čtyři zmíněné pohotovostní obrazovky umístěné postupně na jednotlivých stranách krychle. Zároveň dotykem na horní indikační lištu se zobrazí možnosti pro aktivaci Bluetooth, Wi-Fi, hudebního přehrávače a naleznete zde rovněž přepínání mezi profily. Hlavní menu tvoří ikony trochu podobné těm z iPhonu, které jsou navíc ještě posuvné do stran podle jednotlivých řádků. Veškeré další nabídky jsou již textové.

3D S-Class nabízí v současné době jedno z nejlepších uživatelských prostředí (samozřejmě plně ovladatelné pouze prsty), které se může hrdě rovnat iPhonu a v některých ohledech ho dokonce i překonává. Navíc práce s tímto prostředím je velmi jednoduchá a rychlá a už teď se těšíme na další přístroje ze stáje LG, které bude 3D S-Class pohánět. Jedinou vadou na kráse zůstávají v úvodu zmiňované problémy s plynulostí prostředí v některých situacích, které by snad měly být brzy vyřešeny.

Recenze LG Arena detail

Displej a výdrž baterie – jemnost nadevše

LG Arena se bezpochyby může chlubit jedním z nejjemnějších kapacitních multidotykových displejů ve své třídě. Který jiný telefon totiž nabídne úhlopříčku 3 palce s rozlišením 480x800 pixelů. Jemnosti displeje včetně perfektně sytých barev si budete užívat při prohlížení fotografií ale hlavně při sledování videa. Bohužel i na takovémto skvostu se nalezne chybička a tou je velmi špatná čitelnost na přímém slunečním světle.

Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo
Recenze LG Arena teloRecenze LG Arena teloRecenze LG Arena telo

Telefon při našem testu výdrže dosáhnul při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a dvou hodinách poslechu MP3 zhruba tří až čtyř dnů. Na přístroj s pouze 1000 mAh baterií a natolik kvalitním displejem jde rozhodně o povedený výsledek. Ve srovnání s konkurencí však LG Arena spadá spíše do horšího průměru, protože když jsme přidali trochu náročnější činnosti jako je připojení k Wi-Fi či GPS, telefon se s námi rozloučil hravě i po necelém dnu.

Recenze LG Arena detail

Telefonní seznam a zprávy – příliš malá QWERTY

Jednotlivé položky telefonního seznamu jsou samozřejmě vícepoložkové a uložíte k nim spoustu údajů. Kontakty lze třídit do několika skupin a přidat k nim "hvězdičku oblíbenosti", takže se budou zobrazovat na jedné ze zmiňovaných pohotovostních obrazovek. Postěžovat si však musíme na o něco horší kvalitu reproduktoru a hlas na druhé straně zněl trochu plechově. LG Arena zvládá díky integrovanému fotoaparátu na přední straně rovněž videohovory.

Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej
Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej

V editoru textových zpráv můžete psát buďto za pomoci klasické alfanumerické klávesnice a vyťukávání textu tak nedělá problém ani při chůzi. Lze využít rovněž služeb QWERTY klávesnice naležato, ale psaní v tomto případě vyžaduje více soustředění. V opačném případě totiž riskujete velké množství překlepů. Samozřejmostí je slovník T9 v obou režimech klávesnice. Bohužel nám dosti chyběl údaj o počtu již napsaných znaků a LG Arena by se mohla učit od daleko levnějších přístrojů.

Recenze LG Arena detail

Konektivita a GPS – chybějící OS hlavním nedostatkem

Po stránce technických parametrů neshází modelu KM900 ani jediná funkce, pokud mluvíme o připojení k síti Internet. Těšit se tak můžete na podporu sítí třetí generace (HSDPA), Wi-Fi a v nepříliš pokrytých částech republiky jistě vezmete za vděk i EDGE. O zobrazování internetových stránek se postará integrovaný prohlížeč, který si poradí s náročnějšími stránkami s flash animacemi nebo může dát samozřejmě za vděk velmi oblíbené Opera Mini.

Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej
Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej

S kvalitou příjmu GPS jsme byli během testování velmi spokojeni a satelity nalezlo LG Arena prakticky okamžitě. Bohužel v této části recenze se projevuje jeden z největších nedostatků a tím je chybějící operační systém, který by kromě Google Maps umožnil dostat do přístroje další navigační program. Jediným východiskem tak je model LG GM730, který je prvním smartphonem tohoto výrobce s Windows Mobile 6.5.

Samozřejmě u takto vybaveného telefonu nesmí chybět tradiční nadílka organizačních aplikací, jako je kalendář, několik opakovaných budíků, stopky, kalkulačka, převodník "všeho na všechno" a spousta dalších.

Recenze LG Arena detail

Multimédia a fotoaparát – velká předsevzetí

Už při představení v Barceloně LG slibovalo u tohoto modelu novinku v podobě zvuku Dolby Mobile, která však ve skutečnosti zvuk linoucí se z telefonu nijak výrazně nezlepšuje. Stále jde o to samé chrastění z jednoho reproduktoru, jak jsme na něj zvyklí u podobných zařízení. Příliš horké to není ani s podporou DivX a Xvid a z několika testovacích videí se nám podařilo přehrát pouze nepatrný zlomek.

Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej
Recenze LG Arena displejRecenze LG Arena displejRecenze LG Arena displej

Po stránce hudebních funkcí nabídne LG Arena FM rádio s RDS a rovněž kvalitní MP3 přehrávač. Zajímavou vlastností je, že veškeré multimediální soubory se řadí přehledně podle data pořízení. V základním balení naleznete nadprůměrná sluchátka s mikrofonem. Bohužel na paměťovou kartu microSD již v krabici prostor nezbyl a nezbývá než se smířit s 8GB vnitřní paměti.

Recenze LG Arena foto M Recenze LG Arena foto M Recenze LG Arena foto M Recenze LG Arena foto M Recenze LG Arena foto M

5Mpix fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a automatickým ostřením nabídne na svojí kategorii pouze průměrné snímky. Nejde o žádnou tragédii, ale některé detaily bychom rozhodně rádi viděli v ostřejším podání. Rovněž se nám zdá, že fotoaparát pořizuje snímky o něco tmavší, než ve skutečnosti jsou. Video lze pořizovat v úctyhodném rozlišení 720x480 pixelů.

Závěr – kvalita po všech stránkách

LG KM900 Arena rozhodně nezklamalo a splnilo většinu předsevzetí, která si v únoru v Barceloně předsevzala. Nové uživatelské prostředí se příjemně ovládá, a pokud se vychytají drobné mouchy, bude téměř perfektní. Telefonu nemůžeme vytknout rovněž nic, pokud jde o funkční výbavu. Tedy snad pouze absenci operačního systému, který by ještě více rozšířil paletu doinstalovatelných aplikací. I přesto je LG Arena více než slušným protivníkem nejenom iPhonu, ale i dalších zařízení s dotykovým displejem jako je třeba Nokia 5800 Xpress Music, Samsung S800 Jet či některé modely od HTC. Nedostatky se na tomto telefonu hledají pouze velmi těžko a spadají spíše do kategorie maličkostí, které vás ve většině případů od koupě nejspíše neodradí.

Proč koupit?

  • povedený vzhled
  • kvalitní kapacitní displej
  • uživatelské prostředí 3D S-Class
  • plná datová výzbroj
  • multimediální funkce

Proč nekoupit?

  • občas pomalé reakce
  • nízká čitelnost displeje na přímém slunečním světle
  • absence microUSB konektoru

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

8 630 Kč s DPH
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Další z rubriky

LG G6
Test LG G6: korejský otloukánek se vrací do extratřídy

Společnosti LG se v poslední době nedaří. I přes velké ambice nedokáže globálně zaútočit na nejvyšší pozice. Po povedeném modelu G4 to loni zkusila s...  celý článek

LG G6
Nejvýhodnější nabídka špičkového smartphonu. LG G6 má skvělou cenu

LG výrazně zlevnilo svůj nejvyšší model G6. Ve vlastním internetovém obchodě ho prodává za 12 999 korun. Což je v kategorii top smartphonů bezkonkurenčně...  celý článek

LG G6+
Více paměti, lepší zvuk. Prémiové LG se dočkalo důstojného vylepšení

LG představilo vylepšenou verzi vrcholného modelu G6. Označení Plus neznamená větší displej, ale bohatší výbavu. Nový model má velké datové úložiště a potěší...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.