Dotkni se mě přes mobil

Zatím jediným smyslem, kterým komunikujeme při hovoru přes mobilní telefon, je sluch. S nastupující videotelefonií přibude zrak. První testy dotykových mobilů však ukazují, že není daleko ani doba, kdy se do celé hry zapojí také hmat.

Hlasem dokážeme vyjádřit celou škálu emocí, a proto může být i obyčejný rozhovor po telefonu docela bouřlivou záležitostí. Ale co když se navíc přidá ještě další smysl – hmat? První prototypy mobilů, které nám umožní komunikovat také pomocí rukou, testují nyní vědci v laboratořích v Massachusettském technologickém institutu.

Hmatový mobilní telefon se pochopitelně neomezuje jen na „řeč rukou“, jde o klasický telefon, umožňující hovor. Kromě mikrofonu a reproduktoru, které zprostředkují běžné hlasové spojení, je na povrchu přístroje navíc pět gumových senzorů, přesně v místech, kde držíte telefon prsty. Když mobil mačkáte, senzory snímají intenzitu tlaku a přenášejí informaci o něm druhému přístroji. Ten je vybaven stejnými senzory, jež zároveň obsahují malé elektromotorky. Ty rozvibrují příslušná místa pod prsty. Intenzita přitom závisí na tom, jak silně protějšek na druhé straně linky telefon tiskne. Každý přístroj je tedy vybaven tak, že může vibrace přijímat i vysílat.

První pokusy

Vedoucí projektu hmatového telefonu Angela Changová tvrdí, že možnost hmatové komunikace lidé velmi snadno přijmou. Pokusy s prototypy vibračních telefonů to jednoznačně ukazují.

„Půjčili jsme prototypy několika studentům a ti si během několika minut na používání stisků dokonale zvykli. Komunikace se výrazně rozšířila, a to bez toho, že by se lidí předem domlouvali na nějakých kódech.“

Nejčastěji a především  nejrazantněji studenti využívali přenosu vibrací ve chvíli, kdy chtěli hovořícího kolegu na druhém konci linky přerušit. Jakmile se někdo pokusil skočit do řeči tomu druhému, doprovodil to silným stiskem přístroje.

Kromě zvýraznění emocí při hovoru však může „vibrační komunikace“ posloužit i ve chvílích, kdy potřebujete s někým komunikovat beze slov. Stačí použít morseovku nebo jiný domluvený kód. Možností však existuje nepřeberně. „Představte si, že si s budete moci jakoby potřást rukou s člověkem, s kterým právě po telefonu dohodnete důležitý obchod,“ sní Angela Changová. Hravější studenti pak jistě brzy přijdou s nápadem, jak hrát pomocí mobilního telefonu na dálku „maso“.