Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostaňte dopravní kamery do mobilu. V Praze to už funguje

aktualizováno 
Bez bloudění, zbytečných nervů za volantem a s větším pocitem bezpečí mohou od minulého týdne vyrazit na cestu z města pražští řidiči.

Pražané se mohou k dopravním informacím dostat i přímo z mobilu. | foto: Jan Lodl, Mobil

Zda jim hrozí na jejich cestě po celé zemi dopravní kolony, objížďky či třeba sněhová kalamita, mohou zjistit ještě předtím, než sednou do auta, a to na jednom jediném místě.

Ředitelství silnic a dálnic totiž spustilo unikátní internetový portál www.dopravniinfo.cz, na němž je možné sledovat všechny dostupné informace o situaci na silnicích.

"Jde například o informace o dopravních nehodách, počasí, překážkách provozu, kolonách, uzavírkách, objížďkách a dalších výjimečných událostech, které mají vliv na bezpečnost a plynulost provozu," vysvětluje generální ředitel správy silnic a dálnic Alfred Brunclík.

V nejbližších dnech se chystá podobný servis nabídnout řidičům i pražský magistrát, jenž se zaměří na ulice hlavního města. Jde však ještě dál než Ředitelství silnic a dálnic. Připravuje webovou stránku s aktuálními údaji o hustotě dopravy ve městě - řidiči se dozvědí, kde přesně a jak dlouho stráví čekáním v kolonách - mohou se na šedesát devět míst dokonce podívat přes kameru a v neposlední řadě tu bude i seznam a umístění policejních radarů.

Všechny tyto služby už město nabízí, ale jsou poskytovány chaoticky a nepřehledně. Něco zpracovávají silničáři, něco jiného zase městská policie - člověk se v tom nevyzná.

Uzavírky, kalamity, nehody i radary budou na jedné mapě. Nyní postačí přihlásit se na stránky www.praha.eu/doprava a pouhým pohybem kurzoru myši po mapě Prahy si postupně zobrazit všechny informace, které řidič před jízdou potřebuje. Uživatelé tak již nebudou muset při shánění informací složitě přeskakovat z jedné stránky na druhou a luštit, jaký výstup z kamery jim program právě nabídl.

"Budeme tu shromažďovat informace od Technické správy komunikací, městské i dopravní policie, z odboru dopravy magistrátu, od správců inženýrských sítí či meteorologů," řekl vedoucí městského odboru informatiky Václav Kraus, který na projektu pracuje.

Svými poznatky, například z dopravních nehod nebo sněhových kalamit, by mohly přes dispečink přispívat i stovky řidičů tramvají a autobusů. Ti jsou velmi cenným zdrojem informací, protože jsou v ulicích města neustále.

Pražané se mohou k dopravním informacím dostat i přímo z auta, kde pochopitelně většina z nich nemá počítač s připojením na internet. Úřad nabízí motoristům, aby si aktuality ze silnic prohlíželi i ve svém mobilním telefonu.

Konkrétně se mohou přes telefon podívat na 69 nejrušnějších pražských ulic a kritických křižovatek. Stačí se zaregistrovat na www.praha.eu, vytipovat vhodné kamery a pak se přímo za volantem připojit přes mobilní telefon na internet a výstupy z kamer si prohlédnout. Jejich záběry se aktualizují v pětiminutovém intervalu.


Kamery v mobilu. Jak náhledy z kamer získat?

  1. Po spuštění internetové stránky praha.eu kliknout v horní liště na odkaz Registrace.
  2. Zvolit si uživatelské jméno a heslo, uvést e-mailovou adresu.
  3. Na kamery.praha.eu si na mapě zvolit kamery (kliknout na +), které chcete sledovat, a uložit.
  4. V mobilu spustit stránku http://kamery.praha.eu/mobil/ plus kód, který přišel e-mailem.

Služba je zdarma, lidé však zaplatí svému mobilnímu operátorovi za připojení k internetu.

Znalost prostředí a včasné informace z provozu ulehčí řidičům plánovat cestu a využívat trasy, na které si dosud netroufali. To může "provětrat" zatuhlé pražské ulice. "Pokud míří řidič třeba z Dejvic na Prosek, neměl by se bát přejet na druhý břeh Vltavy," uvažuje šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Ohrožuje nás záření z mobilů? Tady je výsledek studie za půl miliardy

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Představuje záření z mobilů pro naše zdraví riziko, nebo ne? Odpověď na tuto otázku se snaží najít vědci už desítky...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Najdete na iDNES.cz