Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostali jste od Ježíška mobil a nevíte si s ním rady?

  16:02aktualizováno  16:02
Mnoho z nás najde pod vánočním jehličnanem mobilní telefon. Je dost možné, že vás některé funkce nového přístroje zaskočí, a proto vám k Vánocům přinášíme návody na nastavení důležitých služeb.

Mobilní telefon najdete v krabici většinou rozložený. V některých případech je stranou baterie a zadní kryt. Některé telefony Siemens mají sundané kryty oba, a z krabice se na vás usměje čisté "železo". Nejdříve je potřeba do mobilu zasunout SIM kartu. Pak vložte do telefonu baterii a dávejte pozor, aby na sebe dosedaly kovové kontakty, které vedou proud z baterie do telefonu.

Opatrně složte telefon a zkuste mobil zapnout. Vypínací tlačítko najdete většinou po obvodu telefony, nebo se ukrývá pod červeným sluchátkem na zavěšení hovoru. Telefon nastartujete dlouhým stiskem a v případě některých modelů (například Nokie se Symbianem Series 60) je nutné tlačítko držet i několik vteřin.

Když telefon přesto nereaguje, připojte jej na nabíječku. Baterie může být ze skladu zcela prázdná a někdy trvá i půl hodiny, než se vůbec na displeji zobrazí indikace nabíjení. V tu chvíli by už měl telefon nastartovat bez problémů, pokud ovšem nový dárek neodmíne vaši SIM kartu.

To by znamenalo, že mobil pochází z operátorské distribuce a mobilní operátor jej zablokoval pouze pro svou síť. V takovém případě je nejlepší obrátit se s doklady o koupi na operátora. T-Mobile by vám měl kód pro odblokování sdělit. Eurotel vám telefon odblokuje, pokud byl koupen za plnou cenu a Oskar své telefony neblokuje.

Překonáte-li všechny tyto nástrahy a mobil ne a ne fungovat bez problémů, znamená to jediné. Je rozbitý a musíte se vydat reklamovat. Nezapomeňte s sebou vzít všechny možné doklady o koupi, smlouvy a raději vemte i občanský průkaz, abyste nemuseli do mrazu dvakrát.     

Standardně musíte podstoupit proces, při kterém autorizovaný servis  posoudí do třiceti dnů závadu, a vyjádří se k reklamaci. Oskar dává svým zákazníkům 30 dnů na vrácení zboží i bez udání jakéhokoliv důvodu a vyměníte tedy u něj i nevhodný dárek.

V případě, že je telefon rozbitý, tak do dvou pracovních dnů od zakoupení můžete telefon na místě vyměnit. Dárky ovšem někteří z nás kupují s větším předstihem, a tak budete muset nejspíš podstoupit zdlouhavou reklamaci. Jedinou záplatou na odloučení od vysněného modelu vám může být náhradní telefon za tisícikorunovou zálohu.

Nevhodného mobilního dárku se u T-Mobilu a Eurotelu zbavíte, jen když jste jej nezakoupili přímo na značkové prodejně, ale využili jste nákup přes internet nebo infolinku. V tomto případě vám  dává zákon 14 dnů na vrácení zboží bez udání důvodu.

V Eurotelu vím vymění telefon na místě do sedmi kalendářních dnů, pokud se závada projeví přímo na značkové prodejně. Jinak máte možnost půjčit si za zálohu náhradní telefon po dobu opravy. Výše zálohy se pohybuje od nuly do 5000 korun v závislosti na tom, jaký model si vyberete.

Nastavujeme GPRS a WAP

Jestliže jste pod stromečkem našli pestrobarevnou krabici s novým mobilním aparátem, můžete se oprávněněn radovat. Pomůžeme vám totiž nastavit všechny profily a funkce va vašem novém mobilním příteli. 

Nejjednodušší bude nastavení v případě,  že Ježíšek nakupoval u operátora. Takové přístroje bývají už předem připraveny a nastaveny jak pro GPRS, WAP a nebo MMS.

Může se ale stát, že se dostanete telefon, kupovaný přímo u výrobce nebo u distributora, který prodává mobily čisté. Občas se také váš nový přístroj stane cílem vtipných kamarádů, kteří vám při prohlížení novinky přenastaví všechny profily. V tomto případě je hned několik možností, jak všechno vrátit do pořádku.

Jednoduše a automaticky

Operátoři jsou si vědomi toho, že pro užívání nových služeb jako jsou MMS není zrovna příjemné nastavovat telefon ručně. Proto přišli s automatickými systémy, které vám zašlou konfigurační textovku. V nich si vyberete službu, kterou chcete nastavit a typ telefonu, který chcete zkonfigurovat. Zákazníci Oskara najdou tuto

možnost v Samoobsluze v rubrice Služby. T-Mobile spustil na podzim svůj konfigurátor, který nabízí plno nastavení pro většinu telefonů. U Eurotelu jsou automatická nastavení omezena podle typů. Každopádně máte u každého telefonu na stránkách operátora návod, jak nastavit telefon ručně.

Nevěřím automatickým systémům, zvládnu to sám

Pro domácí odborníky připravili operátoři samozřejmě i návod na ruční nastavení. To sice není tak jednoduché, jako pomocí "chytrých" textovek, ale zase máte všechno pod kontrolou a můžete si alespoň chvíli připadat jako ten, který svůj telefon ovládá, a ne naopak, jak tomu často bývá. Nastavení jednotlivých položek si můžete prohlédnout v tabulkách níže.

T-Mobile

Nastavení T-Mobile GPRS v telefonu pro přístup na WAP

Nastavení pro telefony podporující WAP verze 2.0 (např. Nokia 6600)

Název nastavení:  TM CZ GPRS WAP
Domovská stránka:   http://wap/
Typ spojení: trvalé
Zabezpečené spojení: vypnuto
Nosič: GPRS
Spojení GPRS:  podle potřeby
Přístupový bod GPRS (APN): wap.t-mobile.cz
IP adresa:  010.000.000.010
Typ autentizace: normální
Typ přihlášení:  automaticky
Jméno uživatele: wap
Heslo: wap

Název nastavení: TM CZ GPRS WAP2
Domovská stránka: http://wap/
Typ spojení: trvalé
Zabezpečené spojení: vypnuto
Nosič: GPRS
Spojení GPRS: podle potřeby
Přístupový bod GPRS (APN): wap.t-mobile.cz
Adresa proxy: 010.000.000.010
Port: 80
Typ autentizace: normální
Typ přihlášení: automaticky
Jméno uživatele: wap
Heslo: wap

Eurotel

Nastavení GPRS pro tarifní zákazníky

Nastavení GPRS pro GO

Domov. str.: http://wap.eurotel.cz
Proxy: zapnuto
Primary proxy: 160.218.160.218:8080
Nosič: GPRS
Spojení GPRS: Podle potřeby
Přístupový bod (APN): wap
Typ autentizace: normální
Typ přihlášení: Automaticky
Jméno: eurotel
Heslo: wap

Domov. str.: http://wap.eurotel.cz
Proxy: zapnuto
Primary proxy: 160.218.160.218:8080
Nosič: GPRS
Spojení GPRS: Podle potřeby
Přístupový bod (APN): gowap
Typ autentizace: normální
Typ přihlášení: Automaticky
Jméno: eurotel
Heslo: wap

Oskar

Nastavení GPRS pro tarifní zákazníky

Nastavení GPRS pro Oskartu

Jméno profilu: oskar
IP adresa: 010.011.010.011
IP port: 9201
Domovská stránka: http://wap
Doba prodlení: 120 sekund
Jméno uživatele: wap
Heslo: wap
APN: wap

Jméno profilu: oskar
IP adresa: 010.011.010.011
IP port: 9201
Domovská stránka: http://wap
Doba prodlení: 120 sekund
Jméno uživatele: wap
Heslo: wap
APN: owap

 

Výrobci také nazahálejí

Konfigurační SMS nabízí i samotní výrobci mobilů na svých stránkách. V případě Nokie najdete tuto službu na této stránce, Sony Ericsson ji nabízí zde a pro telefony Motorola hledejte zde (prostřední okénko v dolní části stránky).  V neposlední řadě je tu i Siemens, jehož konfiguračí centrum najdete zde.

Objednáváme nastavení MMS textovkou

 

Eurotel

Konfigurační SMS se skládá ze tří částí. V první části musíte uvést název služby, kterou chcete nastavit (wap). V další části  se píše kód přístroje, takže pro Nokie je

Over-the-air technologie zjednodušila přenos java aplikací, zvonění a nebo konfiguračních SMS do telefonů uživatelů. OTA umožňuje stahovat aplikace bezdrátově a bez dalšího hardware.

to kód no, pro Sony Ericsson se a pro Samsungy sa. A v poslední části se musíme vypořádat s dvojicí znaků.

Ta je složena z počátečních písmen přenosového protokolu, využívaného pro nastavovanou službu (G - GPRS, C - CSD). Poslední ze znaků v objednávce označuje buď paušální zákazníky (C - Core) a nebo uživatele předplacené GO karty (g - GO). Podle vzoru si pak můžete objednat konfigurační SMS na čísle 999 111. Jediným rozdílem mezi nastavením pro paušálním a GO zákazníka v GPRS je v názvu APN.  U CSD je nastavení stejné, a tak je na konci objednávky pouze CD.

*

paušál GO
Wap přes GPRS wap no gc wap no gg
Wap přes CSD wap no cd wap no cd
Nastavení MMS mms no gc mms no gg

Příklad pro nastavení telefonu značky Nokia

T-Mobile

U T-Mobile se nastavení telefonu pro práci s MMS objednává přes operátorské číslo 4603. Forma posílané SMS je pro Nokie - MMS N a pro uživatele přístrojů Sony Ericsson - MMS E. V případě, že chcete nastavit WAP přes GPRS, stačí poslat zprávu ve formě wap gprs. V tomto případě už na přístroji nezáleží.

Oskar

Ani Oskar nevybočuje z řady a také nabízí uživatelům tuto službu. Objednávání MMS přímo je ale trochu složitější a potřebujete více čísel a údajů. Textovou zprávu ve tvaru SNMMS 1234 NXXXX  pošlete na číslo 7700, s tím, že místo 1234 musíte zadat osobní číslo do Oskarovy Samoobsluhy a místo hvězdiček kód pro telefon. Seznam kódů jednotlivých telefonů najdete na stránkách Oskara

Když nechcete psát text, můžete si objednat konfigurační SMS přímo přes Oskarovu Samoobsluhu. Tuto možnost doporučujeme, protože tam byste měli mít úplnou jistotu, že vám binární zpráva opravdu přijde. Což se vám, podle našich zkušeností, v případě, že používáte objednávací kódy podle Oskarova webu, nemusí vždy podařit.

Malá rada na závěr

V případě, že nefunguje ani jeden uvedených postupů použijte infolinky vašeho operátora. Ten vám jistě ochotně pomůže s jakýmkoliv problémem. T-Mobile najdou jeho zákazníci na čísle +420 603 603 603 nebo případně jen 4603 z vlastní sítě, Oskarova linka se skrývá pod číslicemi 800 770 077 pro stávající a 800 777 777 pro nové zákazníky. Operátory Eurotelu vyvoláte vytočením 800 330 011, případně *11 ze sítě Eurotel a nebo na linku GO, která je *88 a nebo 800 330 088.

Přejeme vám hezké Vánoce... redakce Mobil.cz

 

Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Další z rubriky

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový systém od Applu už má 47,3 % přístrojů. Android Oreo jen 0,2 %

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.