Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopřejte svému mobilu důstojné rozloučení. Pohřběte ho v Rusku

aktualizováno 
Jestli se jen těžko loučíte se svým starým a doslouživším mobilem, nemusíte zoufat. Můžete mu dopřát důstojné rozloučení a nechat ho pohřbít v Rusku.

Britská firma Mobile Fun nabízí pohřbívání mobilů | foto: Mobil.iDNES.cz

V poslední době se často mluví o recyklaci mobilních telefonů. Britská společnost Mobile Fun Ltd. teď přišla s další – opravdu unikátní – nabídkou. Pokud je vám líto nechat váš starý mobilní telefon, který vám tak dlouho a věrně sloužil, jen tak sešrotovat, můžete mu dopřát mnohem větší pietu.

Firma za poplatek 20 GBP (asi 706 Kč) nechá pohřbít váš mobil v Rusku. Pokud si chcete na mobil zachovat opravdu unikátní vzpomínku, může vám poslat za mírný příplatek (5 GBP, tedy necelých 200 Kč) rozlučkovou SMS z Ruska na vaše nové číslo.

Bolest způsobenou tím, že jste se museli rozloučit s vaším věrným společníkem, může zmírnit fakt, že nebude odpočívat na ledajakém místě, ale přímo v centru Kurské magnetické anomálie (KMA). To je zdaleka největší a nejsilnější magnetická anomálie na světě.

KMA je způsobena obrovským množstvím železa, které se v oblasti nachází blízko zemskému povrchu. Proto uvnitř nefungují ani kompasy. O pohřeb se bude starat místní firma KMABS Inc., která sídlí ve městě Starij Oskol. To je jedním z průmyslových center Ruska, které leží přímo v srdci KMA.

"Jsme rádi, že pohřby mobilních telefonů můžeme začít nabízet i mezinárodně, jde o slibně se rozvíjející službu," uvedl pro server Earthtimes.org generální ředitel KMABS Inc. Podle vyjádření představitelů obou společností nebyla oblast KMA zvolena náhodně. Zde panující přírodní podmínky mají totiž spolehlivě eliminovat případný negativní vliv elektromagnetického záření tisíců mobilních telefonů zakopaných v zemi.

Nám sice není úplně jasné, jaké elektromagnetické záření mohou vydávat mobily s vybitými bateriemi, ale obě společnosti mají vše zřejmě promyšleno do detailů. Ruslan G. Fedorovskij ze společnosti Mobile Fun totiž dodává, že KMA nebyla zvolena jen z ekologických důvodů, a upřesňuje: "Stále více ruských uživatelů mobilních telefonů věří, že během měsíců či let používání se v přístroji zachytí i osobní elektromagnetický ‚zen‘. Magnetická anomálie v KMA zajistí jeho spolehlivé zachycení."

Podobného názoru je i bývalá ruská rocková hvězda a populární guru životního stylu Andrej Koltakov ("BONIFATZI"), který kategoricky tvrdí: "Jsem si naprosto jist, že silné magnetické záření v oblasti KMA spolehlivě zachytí všechny elektromagnetické neuvědomělé psýché."

A co na to Mobil.cz? Podle našeho názoru je mnohem jednodušší vysloužilé mobily odevzdat zdarma jako elektroodpad, ostatně tak to předpokládá i zákon. Nakonec, pokud se rozhodnete do konce ledna, můžete odevzdat starý mobil v prodejně T-Mobile a získat poukázku na slevu 200 korun.

Je možné, že nějaká ta elektromagnetická psýché se během recyklace z mobilu uvolní, vás však může hřát pomyšlení, že se nepodílíte na znečišťování oblasti KMA. Většina látek obsažených v mobilech se totiž ani na tomto místě určitě přirozeně nevyskytuje.

Autor:


Nejčtenější

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Google chrlí verze Androidu, ale trvá mu, než je nahraje do vašich mobilů

Android 9 Pie

Google představil a zároveň i vydal novou verzi mobilního systému Android 9.0 Pie. Každým rokem je nová verze...

Ceny smartphonů čínských značek rostou. Jedna překonává i Apple

Ilustrační snímek

Průměrné ceny smartphonů se zvyšují, nejvíc je to patrné u čínských značek. Huawei je v tomto směru premiantem, ale...

YouTube doporučuje konkrétní mobily ke sledování videa. iPhony to nejsou

YouTube radí, které mobily jsou na sledování videí nejlepší

Videoserver YouTube sestavil seznam zařízení Signature Devices, které splňují nároky na nejkvalitnější sledování videí...

Najdete na iDNES.cz