Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domácí ústředna ISDN, která vám sedne

aktualizováno 
Nízká cena, německá kvalita, mnoho funkcí i snadné zapojení jsou hlavními lákadly právě uváděné ISDN ústředny Euracom 140USB se čtyřmi pobočkami.

Použití digitálních telefonních linek ISDN v domácnostech, popřípadě malých kancelářích je závislé na poplatcích za používání samotné přípojky a ceně koncových zařízení. Výhody služeb sítě další generace mají v naprosté většině případů až druhotný charakter. Mnoho zájemců totiž odrazují horentní sumy za digitální telefony, faxy i modemy, bez nichž by nedokázali plně využít možností ISDN. Leckdy přitom netuší, že existují přístroje, které jim doslova za pakatel zpřístupní všechny tyto výhody a navíc umožní využít i stávající analogové telefony. Jedním z takových je i malá ISDN ústředna Euracom 140 USB.

Euracom 140 USB- celkovy pohled

Pozornost si získá již vkusným designem šasi, standardně dodávaném v černé barvě. Po sejmutí elegantní krytky, připomínající spoiler sportovních aut, se naskytne pohled na čtveřici méně známých konektorů TAE, používaných převážně v Německu. Pro instalaci analogových poboček samozřejmě můžete použít i běžnou svorkovnici vyvedenou u ostatních konektorů na boku. Nabízí se otázka, zdali vzhledem k nasazení převážně v domácnostech a malých firmách neměl výrobce použít klasické telefonní konektory typu RJ pro opravdu snadnou instalaci.

Euracom 140 USB- zadni cast

Indikaci základních stavů zajišťuje sedm různobarevných LED diod, z jejichž svitu se dozvíte mimo jiné o stavu vnější ISDN linky, využitém B kanálu, probíhajícím hovoru, připojení k PC či přítomnosti zprávy v telefonním záznamníku (v PC).

Zajímavá je samotná koncepce ústředny. Osazení čtyřmi analogovými pobočkami umožní jednoduše telefonizovat požadované místnosti, musíte však oželet výhody ISDN. Ty jsou totiž k dispozici pouze pro počítač připojovaný volitelně buď prostřednictvím sériové linky RS-232 nebo modernějšího rozhraní USB. Máte-li zvukovou kartu, pak získáte plnohodnotnou stanici umožňující nejen přenos faxu (analogový G3 i digitální G4) a dat (rychlost až 128 kbps), ale také běžné telefonování (CTI). Při příchozím volání na obrazovce vyskočí okno, které vás informuje o čísle volajícího.

Euracom 140 USB- vrchni cast s krytem

Instalace a konfigurace

Trochu netradičním způsobem si české zastoupení Euracomu poradilo s lokalizací dodávaného softwaru. Nejprve totiž musíte nainstalovat německou verzi, kterou ještě před restartováním počítače upravíte jinými knihovnami z dodávaného CD. Celý postup máte však podrobně zdokumentován v přiloženém manuálu, takže i němčiny neznalí uživatelé vše zvládnou bez větších problémů.

Přestože ústředna je dodávána jako tzv. Plug&Go, tedy funguje bez dalšího zásahu i jen po hardwarovém připojení, vyplatí se spustit konfigurační program a upravit si ji podle vlastních potřeb. Minimálně každé pobočce byste měli přiřadit příslušné MSN (vícenásobné účastnické číslo), abyste dosáhli optimální distribuce příchozích volání. Standardně totiž všechny telefony vyzvánějí na podnět z jakékoliv MSN.

Administrátor může jednotlivé pobočky limitovat stejným způsobem jako u velkých ústředen. Nabízí se třídy oprávnění volání (jen příchozí, vnitřní, místní, národní, mezinárodní) a nastavitelný maximální limit provolané sumy. Poměrně užitečná je definice typu připojeného zařízení, konkrétně zdali se jedná o analogový modem, fax, telefon či záznamník. Ústředna se tak dokáže sama zorientovat, kam má volajícího přepojit. Nebaví-li vás vytáčet stále stejná telefonní čísla, zajisté oceníte 100 položkový centrální seznam zkrácených voleb.

Euracom 140 USB- vrchni cast

Funkce přesměrování vám přijde vhod nejen ve chvíli, kdy čekáte důležitý hovor a současně potřebujete odejít do jiné místnosti. Můžete totiž volit mezi trvalým přepojováním, přesměrováním (máte-li obsazeno) či po uplynutí určité doby od začátku vyzvánění. Hovory lze směrovat i na vnější linku (například mobilní telefon), pokud tedy disponujete příslušnou třídou oprávnění.

Nezbytnou částí konfiguračního programu je sumář uskutečněných volání. Přehledný formulář rozlišuje nejen volání z jednotlivých poboček a počítače, ale také porovnává, jak bylo voláno přes jednotlivá MSN. Chcete-li zajít ještě dál, můžete zjišťovat dobu, délku a poplatky za jednotlivá volání. Snadno se tedy doberete předběžného odhadu výše telefonního účtu.

Představovaný Euracom 140USB disponuje velmi dobrým poměrem cena/výkon. Za solidních 7076 Kč získáte terminálový adaptér umožňující připojení až čtyř analogových zařízení, spolehlivou ústřednu, počítačový modem, fax a záznamník. Váháte-li, jaké koncové zařízení si ke své ISDN přípojce máte pořídit, tak o něm rozhodně zauvažujte.

Podrobnější informace najdete u výhradního zastoupení v ČR.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Nepřeplácejte: toto je 12 povedených smartphonů za super ceny

12 výborných smartphonů za super cenu

Neplaťte zbytečně moc. Už za 5 000 korun můžete mít výborně vybavený smartphone. Bude mít FHD displej, dostatek paměti,...

Recenze: Honor 7X se tu neměl prodávat, teď je příjemným překvapením

Honor 7X

Honor 7X se podle původních plánů u nás neměl prodávat. Jenže s Honorem 9 Lite, který měl 7X zastoupit, se nakonec...

Honor odlehčil svůj špičkový model. Bude téměř o polovinu levnější

Honor 9 Lite

Na český trh zavítá novinka v podobě modelu Honor 9 Lite, který bude, jak už název napovídá, odlehčenou variantou...Najdete na iDNES.cz