Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domácí ústředna ISDN, která vám sedne

aktualizováno 
Nízká cena, německá kvalita, mnoho funkcí i snadné zapojení jsou hlavními lákadly právě uváděné ISDN ústředny Euracom 140USB se čtyřmi pobočkami.

Použití digitálních telefonních linek ISDN v domácnostech, popřípadě malých kancelářích je závislé na poplatcích za používání samotné přípojky a ceně koncových zařízení. Výhody služeb sítě další generace mají v naprosté většině případů až druhotný charakter. Mnoho zájemců totiž odrazují horentní sumy za digitální telefony, faxy i modemy, bez nichž by nedokázali plně využít možností ISDN. Leckdy přitom netuší, že existují přístroje, které jim doslova za pakatel zpřístupní všechny tyto výhody a navíc umožní využít i stávající analogové telefony. Jedním z takových je i malá ISDN ústředna Euracom 140 USB.

Euracom 140 USB- celkovy pohled

Pozornost si získá již vkusným designem šasi, standardně dodávaném v černé barvě. Po sejmutí elegantní krytky, připomínající spoiler sportovních aut, se naskytne pohled na čtveřici méně známých konektorů TAE, používaných převážně v Německu. Pro instalaci analogových poboček samozřejmě můžete použít i běžnou svorkovnici vyvedenou u ostatních konektorů na boku. Nabízí se otázka, zdali vzhledem k nasazení převážně v domácnostech a malých firmách neměl výrobce použít klasické telefonní konektory typu RJ pro opravdu snadnou instalaci.

Euracom 140 USB- zadni cast

Indikaci základních stavů zajišťuje sedm různobarevných LED diod, z jejichž svitu se dozvíte mimo jiné o stavu vnější ISDN linky, využitém B kanálu, probíhajícím hovoru, připojení k PC či přítomnosti zprávy v telefonním záznamníku (v PC).

Zajímavá je samotná koncepce ústředny. Osazení čtyřmi analogovými pobočkami umožní jednoduše telefonizovat požadované místnosti, musíte však oželet výhody ISDN. Ty jsou totiž k dispozici pouze pro počítač připojovaný volitelně buď prostřednictvím sériové linky RS-232 nebo modernějšího rozhraní USB. Máte-li zvukovou kartu, pak získáte plnohodnotnou stanici umožňující nejen přenos faxu (analogový G3 i digitální G4) a dat (rychlost až 128 kbps), ale také běžné telefonování (CTI). Při příchozím volání na obrazovce vyskočí okno, které vás informuje o čísle volajícího.

Euracom 140 USB- vrchni cast s krytem

Instalace a konfigurace

Trochu netradičním způsobem si české zastoupení Euracomu poradilo s lokalizací dodávaného softwaru. Nejprve totiž musíte nainstalovat německou verzi, kterou ještě před restartováním počítače upravíte jinými knihovnami z dodávaného CD. Celý postup máte však podrobně zdokumentován v přiloženém manuálu, takže i němčiny neznalí uživatelé vše zvládnou bez větších problémů.

Přestože ústředna je dodávána jako tzv. Plug&Go, tedy funguje bez dalšího zásahu i jen po hardwarovém připojení, vyplatí se spustit konfigurační program a upravit si ji podle vlastních potřeb. Minimálně každé pobočce byste měli přiřadit příslušné MSN (vícenásobné účastnické číslo), abyste dosáhli optimální distribuce příchozích volání. Standardně totiž všechny telefony vyzvánějí na podnět z jakékoliv MSN.

Administrátor může jednotlivé pobočky limitovat stejným způsobem jako u velkých ústředen. Nabízí se třídy oprávnění volání (jen příchozí, vnitřní, místní, národní, mezinárodní) a nastavitelný maximální limit provolané sumy. Poměrně užitečná je definice typu připojeného zařízení, konkrétně zdali se jedná o analogový modem, fax, telefon či záznamník. Ústředna se tak dokáže sama zorientovat, kam má volajícího přepojit. Nebaví-li vás vytáčet stále stejná telefonní čísla, zajisté oceníte 100 položkový centrální seznam zkrácených voleb.

Euracom 140 USB- vrchni cast

Funkce přesměrování vám přijde vhod nejen ve chvíli, kdy čekáte důležitý hovor a současně potřebujete odejít do jiné místnosti. Můžete totiž volit mezi trvalým přepojováním, přesměrováním (máte-li obsazeno) či po uplynutí určité doby od začátku vyzvánění. Hovory lze směrovat i na vnější linku (například mobilní telefon), pokud tedy disponujete příslušnou třídou oprávnění.

Nezbytnou částí konfiguračního programu je sumář uskutečněných volání. Přehledný formulář rozlišuje nejen volání z jednotlivých poboček a počítače, ale také porovnává, jak bylo voláno přes jednotlivá MSN. Chcete-li zajít ještě dál, můžete zjišťovat dobu, délku a poplatky za jednotlivá volání. Snadno se tedy doberete předběžného odhadu výše telefonního účtu.

Představovaný Euracom 140USB disponuje velmi dobrým poměrem cena/výkon. Za solidních 7076 Kč získáte terminálový adaptér umožňující připojení až čtyř analogových zařízení, spolehlivou ústřednu, počítačový modem, fax a záznamník. Váháte-li, jaké koncové zařízení si ke své ISDN přípojce máte pořídit, tak o něm rozhodně zauvažujte.

Podrobnější informace najdete u výhradního zastoupení v ČR.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Odvážných barev už se nebojí. Do prodeje míří vášnivě červené OnePlus

OnePlus 6 Red

OnePlus 6 je nejprodávanějším modelem ambiciózní čínské značky. Zájemci si mohli dosud vybírat ze třech barevných...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Najdete na iDNES.cz