Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doktor Google - Google má nové služby, použijete je i vy?

aktualizováno 
Hodně lidí si už zvyklo organizovat svůj život pomocí služeb, které jim nabízí vyhledávač Google. E-mailová schránka s obrovskou kapacitou, webový kalendář, sdílené dokumenty a tabulky… Kancelářské aplikace zřejmě patří mezi nejčastěji využívané služby. Nepočítáme-li tedy samotné vyhledávání, samozřejmě. Jedním z nedávných přírůstků, kterým se Google opět trochu přibližuje k Velkému bratrovi George Orwella, je služba Google Health. Jde o internetovou zdravotní knížku sloužící k organizaci zdravotních záznamů. Svou záložku zde mají třeba alergie nebo léky. U těch si můžete ve většině případů zobrazit příbalovou informaci, a co je hlavní, aplikace umí sama upozornit na křížení účinků souběžně užívaných léků. Služba je zatím určena především obyvatelům USA, i když zaregistrovat se do ní klidně můžete. Těžko v ní ale budete hledat u nás dostupné léky. Buď v databázi nejsou nebo se jmenují jinak a mají trochu jiné složení. Informace o zdravotním stavu jsou poměrně citlivé, proto se samozřejmě objevily pochybnosti o bezpečnosti dat. Je ale čistě na vás, co o sobě prozradíte. Technooptimisté si navíc myslí, že strojové zpracování informací je mnohem spolehlivější a bezpečnější než lidské psaní na papír. Služba se vyvíjí od roku 2006, letos byla otestována a spuštěna. Zatím je zdarma a dokonce i bez reklam. Designově se nijak neliší od ostatních služeb Googlu, vzhled je jednoduchý a účelný. Nad kvalitou služby bdí rada sestavená z odborných poradců.

Doktor Google

Doktor Google

Vše v jednom

Uživatelé ze Spojených států mají možnost nahrát celý svůj lékařský záznam z vybraných zařízení, se kterými má Google smlouvu. Protože čím úplnější váš profil bude, tím lépe vám aplikace poslouží. Dá se třeba propojit s organizérem, který vám bude připomínat, kdy si máte který lék vzít. Služba je také napojena na vyhledávání lékařů podle oborů v Google Maps. Výsledky hledání u nás zatím nejsou moc použitelné, ale s postupujícím upřesňováním mapových podkladů se jistě zlepší. Další zajímavou součástí služby je jakási databáze nemocí. Kromě informací o příznacích a léčbě vám Google nabídne i související diskusní skupiny. Pod jedním uživatelským jménem si můžete vytvořit několik profilů, třeba pro celou rodinu.

Google Health není jediná webová služba na poli zdravotnictví, jednu máme i u nás. Jmenuje se IZIP a slouží spíš lékařům než pacientům. Údaje do ní mohou zapisovat pouze registrovaní zdravotničtí pracovníci, kterým povolíte přístup. Pilotní fáze projektu byla zahájena dokonce už v roce 2002. Českou službu s plným názvem Internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta najdete na www.izip.cz. Jde ale o soukromý projekt, takže účast lékařů v něm je dobrovolná.

Doktor Google


A zahraj mi tuhle!

Určitě se vám už stalo, že jste si v duchu (nebo nahlas) pobrukovali nějakou písničku a nemohli jste přijít na její název. I pro tyto účely už existuje vyhledávač. Jmenuje se Midomi (www.midomi.com) a podle zazpívaného nebo zabroukaného kousku písničky se ji pokusí najít. K úspěchu jsou potřeba dvě věci. Zaprvé musí vyhledávač písničku znát. A zadruhé ji musí poznat z vaší interpretace. Je tak ještě přísnějším porotcem než Ondřej Soukup s Petrem Jandou dohromady. V mnoha případech vás výsledky zklamou – to, co si prozpěvujete, má s originálem pramálo společného. Máte-li dostatek odvahy, můžete se na Midomi zaregistrovat a svými cover verzemi upřesňovat výsledky hledání. A třeba se okolo vašeho profilu zformuje i menší či větší fanklub.

Doktor Google


A k čemu je to dobré? Až dosáhnou vyhledávací algoritmy dostatečné přesnosti, můžou být třeba součástí MP3 přehrávačů. Vyhledání skladby pak bude otázkou několika vteřin, půjde svým způsobem o obdobu hlasového ovládání.


YOP - celé číslo

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Najdete na iDNES.cz