Dokázáno: jen šest lidí vás dělí od Gatese nebo Dalajlámy

aktualizováno 
Desítky let stará teorie, že přes šest až sedm známých jste propojeni s každým obyvatelem této planety, je oficiálně potvrzena. Důkazem se staly internetové messengery.

Svět je malý. Potvrdil to průzkum Microsoftu | foto: Profimedia.cz

Počet obyvatel na Zemi se sice rapidně zvyšuje, ale díky moderním komunikačním prostředkům je mezi námi stále větší propojenost. Zjistilo se, že mezi dvěma jakýmikoli lidmi na světě je v průměru jen 6,6 mezistupně.

Technologie se navíc vyvíjejí a přemísťují do mobilních telefonů. Ať už jste tedy ve velkoměstě nebo třeba uprostřed pouště, můžete kontaktovat své přátele a přes ně další a další lidi. Prakticky kdykoli a odkudkoli.

Bill Gates nebo dalajlama? Známe se všichni

Výsledky studie analytiků firmy Microsoft dokazují, že mezi vámi a americkým prezidentem či třeba tibetským duchovním vůdcem je maximálně sedm jiných lidí. Průkazným materiálem se staly desítky milionů takzvaných instantních zpráv, které si mezi sebou lidé posílají prostřednictvím svých počítačů a mobilních telefonů.

"Je to pro mě doslova šokující zjištění. Lidé tušili, že všichni pozemšťané jsou si velmi blízcí. My jsme ale nyní dokázali, že to nejsou jen povídačky," řekl listu The Washington Post Eric Horvitz, jeden z tvůrců tohoto projektu.

80 let stará domněnka

Zní to až neuvěřitelně, ale s podobnou teorií přišel už v roce 1927 maďarský spisovatel Frigyes Karinthy. V jednom ze svých děl zveřejnil domněnku, že přes pouhých pět svých známých mohou být propojeni libovolní dva lidé na planetě.

V šedesátých letech mu dal za pravdu americký vědec Stanley Milgram (proslavený mimo jiné také pokusem o uctívání autorit) a učinil zajímavý experiment. Necelých 300 lidí z amerického státu Nebraska mělo odeslat dopis na konkrétní adresu v Bostonu, ovšem bez použití pošty. Vše muselo proběhnout jen přes jejich známé, známé jejich známých a tak dále.

Milgram zjistil, že dopisy se od každého z účastníků pokusu dostávaly přes Spojené státy americké maximálně přes šest lidí. Položil tak základy teorii, kterou nazval "Six degrees of separation", tedy v překladu "Šest stupňů odloučení".

         Teorie "šest stupňů odloučení"

 

Grafické znázornění teorie s názvem "Šest stupňů odloučení"

Pro nepřesnosti však jeho pokus nebyl oficiálně uznán a už se zdálo, že zůstane navždy jen domněnkou.

Teď je vše potvrzeno. Výzkumníci Microsoftu porovnali v databázi přes třicet milionů zpráv, které si mezi sebou poslalo zhruba 180 milionů uživatelů mobilních telefonů a internetové komunikační platformy MSN.

Kdyby Stanley Milgram ještě žil, mohl by být spokojený - jeho teorie o tom, že se zná vlastně téměř každý s každým, se díky moderním technologiím stala nezpochybnitelnou.

A jak je to možné? Sociologové se domnívají, že v celém řetězci se vždy nachází alespoň jeden člověk, který má několikanásobně více kontaktů a stýká se s mnoha lidmi. Přes něj jde pak většina mezilidských spojení.

Mobily a internet pokladem pro sociologii

Jak je vidět, mobilní telefony a internet se stávají nejspolehlivějším nástrojem pro vytváření obdobných sociologických průzkumů. Nedávno jsme vás informovali o sledování sta tisíc lidí pomocí jejich mobilních telefonů.

Přečtěte si: Vědci pomocí mobilů sledovali sto tisíc lidí. Možná i vás

Z průzkumu tehdy vzešlo, že celé tři čtvrtiny obyvatel se během šesti měsíců od svého domova nevzdálily více jak na třicet kilometrů.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Nejprodávanější značky v Česku. Třetí Apple se přetahuje s Xiaomi

Ilustrační snímek

Apple a Xiaomi se za třetí čtvrtletí přetahují o pozici třetí nejsilnější značky smartphonů na českém trhu. Data...

Historické vítězství. Poprvé vyhrál Mobil roku Huawei

Mobil roku 2018 - 1. místo: Huawei Mate 20 Pro

V 21. ročníku ankety Mobil roku vyhrál v hlasování čtenářů portálu iDNES.cz Huawei Mate 20 Pro. Druhý skončil Samsung...

První hodinky s virtuální SIM už fungují v Česku. U jediného operátora

Samsung Galaxy Watch ve verzi LTE s vestavěnou eSIM

Hodinky Galaxy Watch se stávají prvním zařízením u nás, ve kterém funguje speciální integrovaná eSIM. Tento model je...

Najdete na iDNES.cz