Dobytí severního pólu s PDA

I letos se konal prestižní závod o dobytí severního pólu Polar Challenge pod hlavičkou Fujitsu, jehož se účastnilo sedm týmů. Tento ročník sebou přinesl mimo jiné otázku komunikace s okolním světem kvůli nespolehlivostí satelitních telefonů při extrémně nízkých teplotách.

V průběhu cesty dlouhé necelých 520 km (280 námořních mil) a trvající v průměru čtyři týdny dosahují teploty až 60 stupňů pod nulou, což je teplota, kde většina elektronických zařízení selhává či ani nemůže z fyzikálního hlediska fungovat. Tým Fujitsu se proto rozhodl, že využije PDA, které se osvědčilo i z předchozích výprav, nejen jako dílčí organizační pomůcku, ale i jako prostředek ke komunikaci se světem.

Pomalé připojení

Na internet se výprava připojovala prostřednictvím satelitní sítě Iridium, která jí obvykle neposkytla větší šířku připojení než 2,4 kbps (cca čtyřicetina průměrného českého připojení), pročež se spojení s okolím omezovalo jen na krátké emaily, jejichž délka se ke všemu se stoupající únavou ve skupině notně zkracovala. Emaily ale nemohly být poslány kdykoli kvůli potřebnému technickému zázemí. Proto byl po 12-14hodinové cestě vyhrazen čas zpravidla 10minutovým technickým přestávkám, v jejichž rámci bylo nutno postavit camp a poslat zprávu.

Extrémní podmínky

V porovnání s relativně bezproblémovým fungováním PDA je zajímavé, že Paul Hogan, jeden ze tří členů polární výpravy, tvrdí, že došlo k nenávratnému poškození jeho MP3 přehrávače. MP3 přehrávače typu flash přitom rovněž neobsahují žádné mechanické součásti, problém spočíval nejspíš ve zvukovém výstupu nebo proudovém odběru. Už odolnost PDA je ale obdivuhodná, obzvláště vzhledem k oficiálně udávaným maximálním teplotám. Ty se obvykle pohybují těsně pod 0° Celsia při zapnutém zařízení a skladovací teplota bývá udávána mezi -30° až -40°. Ani PDA LOOX 610 není nesmrtelné, což potvrdil technický projektový manažer Fujitsu na Arktidě John Bamber: „Největší technické problémy, s nimiž se tým setkal, jsou čas a výdrž. 45 sekund trvá dostat se k emailu a 10 sekund zabere poslání, když jsou ale PDA vystavena takové zimě výrazně delší dobu, začínají mrznout. Protože sluneční světlo je jediný zdroj energie pro baterie, vyvinuli jsme řešení v podobě „hot boxů…“

Tým Fujitsu byl jediným týmem, který se nemezoval pouze na hlasové služby a využíval i datových přenosů, čímž se firma Fujitsu patrně zapsala do historie použitím PDA a bezdrátového přenosu dat v nejextrémnějších podmínkách na samém severu zeměkoule. Možná i proto se právě tým Fujitsu stal vítězem 2004 Polar Challenge. Pokud máte v úmyslu otestovat výdrž vašeho technického vybavení, nezbývá než se přihlásit do příštího ročníku závodu.