Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do servisu s mobilem. Záruční podmínky, poplatky a další důležité informace

aktualizováno 
Potřebuje váš mobil do servisu? Potom se vám bude jistě hodit náš nový seriál o záručních a servisních podmínkách v servisech mobilních telefonů. Zeptali jsme se všech významných dovozců mobilů, jak je to se zárukami, servisními podmínkami a dalšími náležitostmi při opravě mobilního telefonu.

Dnes zahajujeme seriál, v kterém se vám pokusíme zprostředkovat nejdůležitější informace, které vám pomohou při předávání mobilního telefonu do opravy. Oslovili jsme zástupce všech značek mobilních telefonů působících na našem trhu a předložili jsme jim 13 otázek. Odpovědi na ně by měly napovědět, jak je to se záručními podmínkami, servisními poplatky a dalšími nástrahami, které vás při opravě mobilu mohou potkat. Na otázky odpovídali zástupci oficiálních dovozců nebo přímo pracovníci autorizovaných servisů. Odpovědi jsme nijak neupravovali ani nekrátili.

Co se dozvíte?

Především, jaký záruční list jednotlivé značky uznávají. Že to budou záruční listy našich operátorů a popřípadě autorizovaných distributorů, je vcelku jasné; stejně tak, že šedé dovozy v autorizovaných servisech příliš neuspějí. Ale jak je to s telefonem dovezeným individuálně ze zahraničí? Již teď vám můžeme prozradit, že povětšinou dobře. Máte-li originální doklad k telefonu, máte ve většině případů nárok i na záruční opravu v ČR. Byl-li ale telefon původně zablokovaný, bude i po opravě a v některých případech se bezplatně nedočkáte ani českého menu, pokud v telefonu nebylo.

Další část otázek se věnuje populárnímu přehrání firmware telefonu. Kdy je tato operace zdarma a kdy již za ní budete muset platit? Tak v tom se již dotazované společnosti liší více, než v případě záručních listů. Pokud však budete číst pozorně, najdete mezi řádky návod, jak se vyhnout placení poplatku při přehrání firmwaru vašeho telefonu. Toto však platí pro telefony, které jsou ještě v záruce.

V seriálu najdete odpovědi i na často probíranou problematiku ohledně vybírání manipulačních poplatků za zjištění závady, a to i v případě, kdy servis zjistí, že i v rámci záruky vznikla závada neodborným zacházením, tedy vaší vinou. S tím souvisí další otázka, kolik vás to bude stát, když se vám podaří mobil nějakým způsobem poškodit. Pokud vám do přístroje vnikne vlhkost, máte o vítr v peněžence postaráno, pokud se poškodí jen displej, záleží na zůstatkové hodnotě přístroje, jestli se oprava ještě vyplatí. Ve většině případů naleznete v odpovědích i orientační ceny nejběžnějších oprav.

Velmi důležité jsou i odpovědi na otázky týkající se schopnosti servisu opravovat přímo na místě i ty nejzávažnější závady. Ne každá značka má totiž oprávnění provádět u nás všechny úrovně oprav. Z toho plynou i délky oprav, které se často můžou odehrát na počkání, jindy však váš telefon může v servisu strávit celý měsíc a mezi tím se může podívat po půlce Evropy. A co náhradní přístroj a za kolik? I na tento problém byste měli v seriálu nalézt odpověď.

Na závěr jsme se zeptali, jestli se v servisu podaří zachránit telefonní seznam, pokud je přímo v přístroji a nikoliv na SIM kartě. Z odpovědí vyplynulo, že byste o důležité kontakty neměli přijít, ale doporučujeme si o tuto službu výslovně zažádat. A pro cestovatele a milovníky exotických přístrojů jsme zjišťovali odpovědi na otázku co s telefonem, který se v ČR nikdy neprodával a třeba jej nebylo možné získat ani nikde jinde v Evropě. Když budete mít štěstí, opraví vám i takový telefon. Na počkání to ale asi nebude.

Co vás ještě zajímá?

Pokud byste nenašli odpověď na tu svoji otázku, neváhejte a napište ji do diskusního fóra pod článkem. Nejčastěji se opakující dotazy a ty nejzajímavější předáme odpovědným osobám a odpovědím na ně věnujeme závěrečný díl našeho seriálu. Tam též shrneme výsledky všech dotazníků. Stejně tak se těšíme na vaše zkušenosti z jednotlivých servisů a to jak pozitivních, tak hlavně těch negativních. Opět platí, nenechávejte si zkušenosti pro sebe a buď je napište do diskusního fóra, nebo přímo na adresu redakce.

Z dotazníků vyplývají mnohdy zajímavé informace, které by vám mohli pomoci při opravě vašeho telefonu. Pokud se budete držet těchto oficiálních odpovědí, můžete si ušetřit spoustu starostí a naopak můžete získat více, než jste čekali, případně můžete ušetřit často nemalé finanční částky. Znovu opakujeme, že odpovědi jsou oficiální a měli by se jich držet ve všech autorizovaných servisech konkrétní značky.

Již vyšlo:

Nokia 

Alcatel

 

Autor:


Témata: operátor, tipy, Alcatel, Nokia

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz