Do bazarů bez obav – rádce zákazníka (II.)

  • 84
Projdeme společně jednotlivé značky mobilů a jejich oblíbené modely, které často nacházíte na pultech bazarů. Upozorníme vás na závady, kterými konkrétní přístroje trpívají. Poradíme, jak rychle zjistit stav a některé parametry mobilů.

Ve druhém dílu našeho miniseriálu o bazarech a bazarovém prodeji se podíváme na konkrétní značky a typy mobilů, které často nacházíte na pultech obchodů s použitými mobily. Budeme upozorňovat na konkrétní závady, které se u nich často objevují. Hned na počátku je třeba zdůraznit: nejedná se o obecné pravdy. Pokud řekneme, že mobil xy mívá problémy s nasvícením displeje, neznamená to, že každý mobil typu xy má či bude mít problémy s nasvícením displeje. Zkušenosti jednotlivých prodejen a servisů se mohou lišit, v diskusi pod článkem se jistě objeví mnoho tvrzení, která budou našemu textu oponovat. Ať přispějí k ještě lepší orientaci zákazníků.

Alcatel

Obecně

Často chraplá vestavěné handsfree.
Na štítku pod baterií poznáte, zda mobil je (byl) blokovaný (zkratky: RMCZ – RadioMobil, ETCZ – Eurotel, KCKCZ – Oskar). Pokud je na štítku něco jiného, není to mobil určený pro český trh.

Uložení joysticku u Alcatelu 301

Deska Alcatelu 302 s uvolněnými konektory - častá závada.

  • Modely 301, 501, 701 – vyzkoušejte pohyby joysticku do všech stran. V temnu zkuste nasvícení displeje, jeho oprava je dost drahá (u modelu 501 až 500 Kč).
  • Model 511 – poruchový, nedoporučuje se; často má starý firmware a poměrně špatně se upgraduje.
  • Modely 301, 302, 303 - pokud je jejich firmware označen čísly 135, 136, věnujte se pečlivěji jejich prozkoušení – v době, kdy se tento software do mobilů dával, byla série vadných procesorů. Verze 137 je již na lepší úrovni.
  • Modely 501, 701 – kupujte mobil s firmwarem 124 – je funkčně vyspělý (upgrade z verze 123 stojí nejméně 400 Kč); odblokování takového mobilu je ovšem dost náročné (trvá hodinu a někdy se odblok povede až napotřetí).

Nokia

Obecně

Problémy s příjmem signálu – s časovým odstupem uskutečněte dvě a víc volání, nenechte se oklamat pouze grafickou indikací na displeji. Intenzita signálu nesmí kolísat (častý problém u Nokie 6210).
Závady při nabíjení – sledujte, za jak dlouho nabíjení naskočí (mělo by to být v podobném časovém intervalu) a zda po odpojení indikace nabíjení zmizí. Zkuste nabíjení při vypnutém mobilu. Jedná se o časté závady.
Časté problémy s kontakty baterií.
Série telefonů s vadným displejem – v tomto článku se dovíte, jak mobil ze špatné série poznat.
Vždy kontrolujte shodu všech tří IMEI (v mobilu - *#06#, na štítku pod baterií, případně na záručním listě) – pokud se neshodují, může se jednat o repasovaný mobil nebo odcizený mobil s falešným (přepsaným) IMEI. V tomto článku najdete popis servisního menu Nokií, v němž se dovíte, kdy byl mobil vyroben.

Základní deska Nokie 3210, notně vyžilá.

  • Nokie 3310, 3330; 8210 – některé přístroje se zasekávají, tuto vadu firmwaru lze odstranit. Před „kolapsem“ vynechává displej.
  • Nokia 3330 – při nákupu telefonu rovnou kupte novou Li-Ion baterii. 

Siemens

Obecně

Často se vyskytují problémy s mikrofonem telefonu.
U Siemensů můžete zadáním  *#0606 zjistit SIM lock (blokování pro určitého operátora) -  tento způsob není stoprocentní, nekorektním způsobem odbloku lze dosáhnout toho, že mobil hlásí blokování pro jiného operátora, než pro jakého je ve skutečnosti uzamčen. Vždy se ptejte po security kódu (nekorektní odblok tuto funkci opět poškozuje).

  • Siemens C25 – velmi špatná baterie.
  • Siemens C35 – baterie má opět malou výdrž (u Siemens S35 je už lepší). Slabý kontrast displeje – je to vada způsobená špatným odblokováním, oprava je dost nákladná.
  • Modely C30, M30 a S40 nekupujte bez toho, abyste měli určitou dobu na vyzkoušení mobilu.

SLxx

  • Paměťové karty - SL42  má 16MB kartu, SL45 má 32MB kartu; pokud karta v telefonu není, připravte si minimálně 2000 Kč.
  • Infraport – častá závada, je dobré jej vyzkoušet (vezměte si s sebou druhý, spolehlivý mobil s IR portem).
  • Verze firmwaru (u Siemensu zjistíte *#06#) – obecně platí: kupujte verzi 20 a vyšší. Verze 05 je modelů u SL špatná.
  • Pokud je telefon prodáván jako SL45i a na krytu mobilu toto typové číslo není, jedná se o přeflashovanou verzi se shodnou funkčností. Znamená to, že hardware je ve skutečnosti starší (verze „i“ existuje od jara 2002).

Ericsson, Sony Ericsson

Obecně

Mají problémy s nabíjením. Pomalé menu – to je ovšem již výrobní neduh. Často zlobí bateriové kontakty. U novějších modelů trvejte na české lokalizaci mobilu (implementace češtiny).

  • Modely T20, T20e – problémy s reproduktory, mikrofony.
  • Model T39 – problémy se signálem a flipy (několikrát otevřete a uskutečněte hovor). Model T28 se již obtížím s vyklápěcími flipy vyhnul.

Firmware
Verzi firmwaru zjistíte zadáním následujícího sledu znaků:  →*←←*←*

V servisním menu, do něhož jste se dostali, zjistíte IMEI i zmiňovanou verzi firmwaru. Pokud se menu nezobrazí, je problém se softwarovým vybavením mobilu (pravděpodobně špatně přeflashovaný telefon).

U SE T68 najdete počet pohybů joystickem. Výrobce garantuje půl milionu pohybů, pak už bývají problémy.

O firmwaru pro Sony Ericssony platí:

  • verze R1: stará, bude nutné přeflashovat
  • od R4 – použitelný firmware
  • verze 5, 6: nový, kvalitní firmware
  • firmware si hlídejte především u modelů T20, T26, 2618, 2628

Konkrétní vydařené verze firmwaru pro SE:

Chybové firmwary:

  • SE T200: R1a (první verze softwaru)
  • SE T300: R1a

Motorola

Obecně

Hardwarově se jedná o kvalitní mobily, problémy se objevují spíš se softwarem.
Vždy testuje příjem signálu, nabíjení při vypnutém mobilu. Véčka několikrát otevřete a zavřete, poklepejte mobilem – propojovací plochý kablík často odchází (oprava stojí kolem 500 Kč). Častou závadou jsou obtíže s vyhledáváním druhé frekvence (1800 MHz) u duálních telefonů.

Základní deska Motoroly V50 a konektor pro plochý kabel k flipu, který rád zlobí

  • Motorola V66 – vyskytuje se mnoho přístrojů s falešným IMEI (poznáte podle lokalizace: v menu najdete angličtinu a čínštinu).
  • Motorola T192 – vnitřek telefonu se snadno zanáší nečistotami (mobil s výměnnými kryty), baterie má malou výdrž.
  • Motorola V70 – problémy s odesíláním SMS (pošlete zkušební textovku).
    Motorola T180, T2288, V2288 – spolehlivé mobily, dejte pozor na uvolněné dobíjecí konektory.

Samsung

Většinou kvalitně udělané přístroje.

  • Samsung A300 – malá výdrž baterie (proto Samsung často dává rovnou dvě baterie k novému mobilu; v originálním balení bývá i bondovka).
  • Problémy s infraportem – je málo softwaru (chybí drivery). Samsung SGH T100 již má všechen potřebný software na přibaleném CD.
  • Řešení problémů s firmwarem Samsungů bývá drahé (málo servisů to umí).

Sony

Problémy se SIM kartami pro jednotlivé operátory. Pro T-Mobile kupujte J5, pro Eurotel J6; pro Oskara raději J5 ani J6 nekupujte – mobil se totiž zasekává, vypadává signál.
Při záruční výměně těchto modelů v servisu často dostanete starý přístroj (kolují staré za staré...). Pro tyto modely se špatně shánějí baterie.

  • Sony J70 – lepší model, méně poruch.
  • Sony Z5, Z7 – zlobí vyklápěcí flipy.
  • Sony má poměrně drahý značkový servis.

Philips

Spolehlivé, i když nikoliv krásné telefony; dobré baterie (výdrž na jedno nabití i jejich celková životnost). Mají dobrý signál.
Servisy dobře fungují, ale nové díly jsou poměrně drahé.

Panasonic

  • Panasonic GD90 – problémy s nabíjením, po odbloku se často samovybíjí.
  • Model GD30 i jiné mají často zamčenou klávesnici (je třeba znát bezpečnostní kódy, jejich zjištění je drahé) - nenechte se ošálit zkušebním voláním např. na policii, které funguje i bez odbloku.

Sagem

Nekupujte starší modely (řada RC, MC), s novějšími typy jsou již lepší zkušenosti (MW 3026).

Doufáme, že vám naše rady při výběru pomohou. Až budete v bazaru mobil obhlížet ze všech stran, proklepávat a všelijak trápit, bude se na vás prodavač asi dívat podezřívavě. Ale pokud se jedná o solidní obchod, vaše počínání pochopí. Dejte ale pozor, ať test vašeho potenciálního nového mobilu není jeho posledním testem! Zkrátka buďte opatrní, hádka o úhradu škody, která při zkoušení mobilu vznikla, může být nepříjemná… Prostor pod článkem je vám nyní otevřen: podělte se o své zkušenosti s jednotlivými modely, které jste zakoupili v bazarech!

Text vznikl ve spolupráci s prodejnou a servisem Asfix