Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dne 23. září začne společnost IRIDIUM poskytovat své služby prvním uživatelům

aktualizováno 
Po jedenácti letech příprav bude spušťen telekomunikační systém s celosvětovým pokrytím.
Společnost Iridium LLC oznámila, že po jedenácti letech projektové přípravy, rozvoje a implementace bude celosvětový systém Iridium počínaje 23. září k dispozici omezenému počtu předplatitelů. Na 2 tisíce telefonních přístrojů bude distribuováno k jednotlivcům, podnikům a státním institucím v přesně řízeným procesem za účelem vycizelování kvality a optimalizace výkonu celého systému. K úplnému uvedení systému do komerčního provozu - včetně přenosu zpráv a pagingu - dojde 1. listopadu tohoto roku.

"Jsme na nejlepší cestě poskytnout nejširší bezdrátovou kapacitu, jaká kdy byla na světě k dispozici," uvedl Edward F. Staiano, viceprezident a generální ředitel společnosti Iridium LLC. "Času, který nám zbývá do úplného komerčního zprovoznění sítě využijeme na základě řízeného provozu omezené skupiny předplatitelů k tomu, abychom zoptimalizovali služby, které budeme poskytovat našim zákazníkům. Jsme velmi spokojeni s kvalitou přenosu hlasu a v současné době pracujeme na zvýšení provozní stability sítě," dodal.

Satelitní síť Iridium, kontrolní a řídící prvky, pozemní stanice (gateways), struktura účtování poplatků za hovorné a protokolový převaděč pro roaming celulárních sítí jsou postupně integrovány a testovány jako příprava pro "nalodění" prvních uživatelů. Pokrok, kterého bylo dosaženo během posledních měsíců v legislativním a licenčním procesu, včetně jednání o zabezpečení volného přechodu státních hranic s Mezinárodním telekomunikačním svazem (International Telecommunication Union), podstatně rozšířil rozsah poskytovaných služeb společnosti Iridium na celou planetu.

Satelitní síť společnosti Iridium byla v úterý 8. září doplněna o dalších 5 úspěšně vynesených satelitů nosičem Delta II. Společně s úspěšnou instalací 2 satelitů vynesených v srpnu nosičem Long March Iic došlo k náhradě satelitů. Které vykazovaly určité anomálie v posledním stádiu kompletace satelitní konstelace. Tři ze sedmi nových satelitů nahradí částečně nefunkční prvky sítě a čtyři zbývající budou k dispozici jako záložní. Během 16 měsíců vynesla společnost Iridium na oběžnou dráhu celkem 79 satelitů při 17 startech nosičů, čímž zakončila historicky nejrozsáhlejší program instalace celosvětové satelitní sítě. Plánovaný říjnový start nosiče Delta doplní konstelaci satelitů a současně vynese další záložní satelity. Další doplňování a údržba satelitní sítě bude prováděna průběžně.

Poskytování služeb včetně kvalitního hlasového přenosu, registrace služeb, navázání hovoru, průběh a dokončení hovoru a další servisní parametry jsou den ode dne lepší a současně se zlepšujícím se provozem a softwarem zvyšují výkon systému.

"Image prvotřídních služeb společnosti Iridium musí být provázen poskytováním kvality a špičkové funkčnosti systému," řekl Mauro Sentinelli, výkonný viceprezident pro oblast marketingu a distribuce. "Díky neustálému zlepšování samotného provozu, soustavně se zkvalitňujícím systémovým výkonnostním parametrům a kvalitě hlasového přenosu, která předčila očekávání, bude zahájení komerčního provozu 1. listopadu hladkým přechodem od testovací skupiny uživatelů k platícím zákazníků," dodal.

Na všech satelitech byl aktivován software pro komerční provoz. Kompletní vzájemná propojenost všech satelitů umožňuje jejich automatický vzájemný kontakt a současně řízení toku dat po síti. S využitím telemetrických a kontrolních středisek umístěných na Havaji, Islandu a v Kanadě je řídícími centry v USA a Itálii průběžně kontrolován a monitorován provoz celého systému.

Prostředky pro napojení sítě Iridium na celulární sítě byly navrženy, implementovány a testovány tak, aby umožnily uživatelům sítě Iridium snadný roaming do terestiálních telefonních sítí s využitím jediného celosvětového telefonního čísla.

Jedenáct z dvanácti bran (Gateway) systému Iridium je nyní v provozu dvacet čtyři hodin denně, sedm dnů v týdnu. Čínská brána je v současné době testována a plné uvedení do provozu se očekává v říjnu. Účetní středisko Iridium, obchodní střediska bran Iridium a servisní poskytovatelé i roamingoví partneři kolem celého světa zpracovávají detailní záznamy hovorů a vyměňují si informace o účtech předplatitelů, aby mohla proběhnout jejich aktivace.

Telefony Iridium jsou vyráběny v továrnách společností Motorola a Kyocera s kapacitou víc než 100,000 přístrojů pro rok 1998. Výroba přístrojů Kyocera se kvůli zpoždění ve vývoji software zdrží. Hardwarová výroba je nicméně připravena a masová výroba začne jakmile budou vyřešeny otázky softwarove. Telefony Motorola a Kyocera byly certifikovány pro provoz ve Spojených státech a Evropě spolu s dalšími zeměmi, které uznávají tuto certifikaci. Navíc, přístroje Kyocera byly schváleny v Japonsku. Schválení přístrojů Motorola se očekává v nejbližší době. Společnost Brightpoint, Inc. distribuuje prodejními kanály Iridia všechny Iridium telefony, mobilní telefony a terminály, pagery a příslušenství včetně baterií, solárních nabíječek, mobilních a statických antén a dalších produktů.

Bylo podepsáno více než 295 distribučních dohod se servisními a roamingovými partnery, kteří obsluhují přes 100 milión předplatitelů ve 122 zemích a území. Padesát servisních poskytovatelů dokončilo integraci, tak aby byli schopni obsloužit zákazníky sítě Iridium, kteří se roamingem přihlásí do jejich sítích. Též umožní svým předplatitelům roamovat do systému Iridium a jiných partnerských sítích. Šedesát pět distribučních partnerů Iridia očekává integraci před prvním listopadem.

Doposud Iridium získalo servisní oprávnění v téměř 100 zemích a území a očekává, že koncem roku zvýší servisní dostupnost na více než 150 zemí. Produkty Iridium budou první komerční produkty, které budou vyhovovat nově schválenému označení Mezinárodní telekomunikační unie, která má za cíl umožnit předplatitelům přenášet Iridium produkty mezi zeměmi bez celních obtíží. <> ICG (Iridium Communication Germany) v současnosti podepsalo V Evropě 39 roamingových dohod v 18 zemích a 10 dohod se servisními partnery v 7 zemích. V září bude Iridium mít plný tržní přístup k téměř 2/3 z potenciálních předplatitelů služeb Iridium. ICG očekává, že toto číslo brzy rozšíří. Koncem tohoto roku Iridium očekává, že bude mít plný tržní přístup k 85 % z potenciálních předplatitelů.

V současné době probíhají jednání mezi Iridium Communication Germany a ČTÚ o udělení licence, která zpřístupní satelitní část služeb Iridium i v ČR. Iridium předpokládá ukončení jednání a udělení licence koncem tohoto roku. Roamingové dohody byly podepsané se společnostmi RadioMobil a EuroTel Praha.

Reklama, reklamní zásilky, program další propagace a sponzorství již běží po celém světě (i na Mobil serveru, jak zajisté vidíte) a během roku 1998 bude gradovat. Obchodníci již oslovují podnikové, průmyslové a vládní zákazníky, aktivně je seznamují s vyhlídkami služeb a vyjednávají servisní kontrakty.

Technická zařízení pro službu Iridium Global Customer Care (peče o zákazníka) ve Spojených státech, Nizozemí a Austrálii operují non-stop, aby zajistily podporu prodejním aktivitám a asistenci všem předplatitelům. Kompletní informace o síti Iridium dostanete zde v naší rubrice Iridium.

Autor:
Nejčtenější

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Další z rubriky

Scotty Allen s iPhonem 7, do kterého přidal sluchátkový port
Nadšenec se podomácku zbavil největší chyby nových iPhonů

Internetový kutil Scotty Allen se skutečně nezastaví před žádným obtížným úkolem. Poté, co si letos v dubnu podomácku sestavil z náhradních dílů funkční iPhone...  celý článek

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.