Dluh za policii á la Pegas

aktualizováno 
Jsme zase o něco zadluženější, než jsme si mysleli. Rozhodnutí o zadlužení je diskutabilní, nicméně důvod zadlužení je tentokrát pochopitelný. Nejedná se o nic menšího, než o policejní síť Pegas.
Zavedení nových vysílaček pro Českou policii, systém Pegas, Tetrapol nebo Matra, to všechno jsou pojmy, které pravděpodobně naši čtenáři znají. Všechny mají společného jmenovatele, kterým je vybudování integrovaného záchranného systému (IZS) v naší republice.

Okolo zvolené technologie Tetrapol, dodávané francouzskou společností Matra/Nortel se řeklo již mnoho. Spory o to, zda zvolené řešení (ministerstvo vnitra v roce 1994, pozn. red.) je či není optimální, utichly až s rozhodnutím Rady obrany státu (ROS), které padlo loni v létě. ROS tehdy konstatovala, že smlouvu s Matrou již nejde měnit a potřeba nového systému je zcela urgentní. Jak se však zdá, síti Pegas, jak se má výsledné dílo jmenovat, nemá být popřáno klidu ani dnes. Mladá fronta Dnes totiž ve svém sobotním vydání přinesla na první straně titulek "Matra zvýšila schodek rozpočtu" a protože článek poměrně umně míchá několik skutečností dohromady, chtěli bychom celou záležitost uvést na pravou míru. Schodek přeci nezvýšila Matra.

Vybudování policejní sítě, sloužící také potřebám IZS, je finančně velmi náročné. Dosud její výstavba stála přibližně 800 miliónů korun a další 4 miliardy bude ještě potřeba investovat. Že se jedná o drahou záležitost bylo jasné od počátku, stejně jako bylo jasné dávno před rozhodnutím ROS, že získání potřebných 4 miliard bude problém. Jedno z nabízejících se řešení byl úvěr.

Současnou vládu je potřeba pochválit za to, že na rozdíl od všech předchozích vlád se rozhodla dát konečně peníze a tedy zelenou výstavbě nové sítě. Do současnosti byla síť totiž financována zcela neuspokojivě z rozpočtu ministerstva vnitra, který samozřejmě nebyl schopen tak náročnou akci krýt. Rozhodnutí vlády tedy bylo, s přihlédnutím ke skutečným potřebám policie a IZS jedině správné. Protože se celá záležitost táhne již roky a potřeba nového komunikačního řešení je stále zřejmější, je úvěr pochopitelným řešením problému.

Zároveň je potřeba vládu důrazně pokárat za to, že o úvěru čtyř miliardové výše rozhodla sama, bez schválení Sněmovnou. Poslanci by neměli zůstat jen u pokárání, měli by vytvořit a schválit mechanismus, který by podobnému rozhodování o miliardových úvěrech do budoucna zabránil. Za svýšení schodku v žádném případě nemůže technologie, ale nekonzultované rozhodnutí vlády, vedené zjevně dobrým úmyslem.

Zbývá poslední část v úvodu zmíněného článku MFD, která opět zpochybňuje zvolenou technologii Tetrapol. Ať již je na vybudování Pegasu potřeba úvěr nebo ne, zůstává platná skutečnost, že Policie i IZS radiovou síť potřebují. Protože se naše kompetentní orgány svou neschopností rozhodnout se a posléze opatřit finanční zdroje, významně podílely na několikaletém skluzu ve výstavbě sítě, je nyní již nejvyšší čas ji dobudovat. Další odklady, založené navíc na ne zcela přesných informacích o uznání té které technologie pro používání v zemích EU nám mohou přinést maximálně další ostudu a další potíže do práce Policie.

Téma technologie a téma vysokého úvěru bez schválení Sněmovnou se bohužel zjevně směšuje i ve výrocích některých v MFD citovaných politiků. Ze všech nejlepší je však prohlášení poslance Nečase (ODS), který kritizuje zdůvodňování úvěru mimo jiné zajištěním bezpečnosti záříjového zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze. Vláda podle něj nevyužila všechny možnosti pro rychlé zajištění bezproblémového průběhu zasedání. V článku říká:"Jde například o nabídku některých operátorů mobilních sítí, kteří by spojení mezi úřady zajistili." Pan poslanec zřejmě zapomíná na to, že fyzickou bezpečnost delegátů nebudou zajišťovat úřady, ale stovky policistů, jejichž komunikace je poněkud odlišná od komunikace mezi úřady. Je minimálně zarážející, že předseda sněmovního branně bezpečnostního výboru tento rozdíl za dobu svého poslancování nezaznamenal. Hlasuje snad s podobnou erudicí o nákupu letadel pro naši armádu?

Na závěr bychom chtěli apelovat na všechny kompetentní činitele. Zařiďte prosím, aby vláda nemohla svévolně sjednávat miliardové úvěry. Zařiďte prosím, aby naše policie měla konečně fungující komunikační síť!Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...

Další z rubriky

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Výřez není povinnost, ukazuje šestice špičkových smartphonů

V poslední době se zdá, jako by byl výřez v displeji povinnou položkou výbavy...

V poslední době se zdá, jako by byl výřez v displeji povinnou položkou výbavy smartphonů. Objevuje se všude. Ale...

Honor otevřel první stánek. Pro velkou slevu přišly desítky lidí

Slavnostní otevření prodejního stánku společnosti Honor v obchodním centru...

Honor 7X za pouhých 1 260 korun, model 7C dokonce jen za necelou tisícikorunu. Na takové slevy lákala čínská značka u...Najdete na iDNES.cz