Diskuze

Je víc soukromí, nebo národní bezpečnost? FBI o tom bude diskutovat

Šéf FBI James Comey je přesvědčen, že je nutné diskutovat o střetu mezi ochranou soukromí a zájmy národní bezpečnosti. Americký soud totiž letos v únoru Applu přikázal zpřístupnit FBI telefon střelce z kalifornského San Bernardina, společnost to však odmítla. Úřadu poté údajně pomohli hackeři.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LJ

Je nutné v naší zemi přijmout silný zákon na ochranu soukromí.

0 0
možnosti
JK

J40a11k78u31b 25K67l78í54r

13. 4. 2016 19:00

K téhle otázce se docela nedávno vyjadřoval Benjamín Franklinů a myslím, že docela trefně.

Je úplně jedno jestli se bavíme o svobodě "v telefonech", nebo v realitě - stačí trochu postrašit a davy samy vyžadují omezení vlastní svobody - od kontrol na hranicích až po kontroly v telefonech.

0 0
možnosti
PS

A proto má USA společnou FBI, CIA, NSA (celkem 16 tajných služeb:

http://www.dni.gov/index.php/intelligence-community/members-of-the-ic

), US Army a US Navy, federální vládu, justici, daně, cla, zahraniční politiku.

Takže poučmě se od USA a vyžeňme konečně proruské štváče typu Klaus a ODS, kteří evropskou integraci brzdí co mohou.

Protože celoevropská armáda nebo policie není o ztrátě soukromí, ale o zvýšení bezpečí a toho soukromí ztratíte míň než ho ztrácíte dnes.

0 5
možnosti
EVS

Pod pojem tzv. "národní bezpečnost" se dá zařadit opravdu ledasco. V konečném důsledku by tak mohl být každý člověk žijící v "moderní společnosti" totálně monitorován. Prostřednictvím auta, počítače, mobilu, bankovního účtu a zanedlouho i elektronickým čipem, jenž nahradí naše doklady. Alespoň vše k tomu směřuje. Já jsem přesvědčený o tom, že jedním ze základních práv lidských svobod je i právo na soukromí. Respektive osobní možnost volby, zda-li chci být "viděn", či nikoliv. Kdy, kde a jak. Apple nepatří svou "politikou" zrovna mezi mé oblíbené firmy a v některých ohledech je mi vyloženě nesympatický. Pokud ovšem nyní v jeho kauze vzniká zásadní precedens pro budoucí měření soukromí nejen v Americe, držím Applu všechny palce, které mám k dispozici... #peace#

2 0
možnosti
PS

Jnže podobná osobní práva mají i ostatní - například právo na bezpečost.

Může se vám tedy pak stát, že nebudete vpuštěn na letiště - protože váš pas neodpovídá (nemá čip viditelný ostrahou na centrální obrazovce), stejně jako "nebudete vpuštěn na silnici" pokud vaše auto nebude mít SPZ nebo ji bude mít nečitelnou...

Podobné diskuse se tu vedou i o povinném očkování atd...

Pokud sebou nosíte (i jen hloupý) mobil, jako že určitě ano, pak se necháváte sledovat naprosto detailně a dobrovolně a jakékoli diskuse o dalším monitorování už jsou velmi bezpředmětné.

A podívejte např. co dokáží chytré telefony a aplikace používající GPS, cookuies v browseru nebo gemius.pl a ostatní reklamněšpionážní systémy.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
RH

R34a47d39e79k 91H33o94d88a70ň

13. 4. 2016 15:02

Když proběhla vlna teroristických útoků v Paříži, všemožné tajné služby hned řešily jak potřebují backdoory do všech šifrování pro "bezpečnost občanů". A to přesto, že ke koordinaci útoků používali teroristé normální nešifrované SMS zprávy.

Ani teď mi není jasná pointa. Pokud bude terorista vědět že úřady mu mohou do mobilu, pak v tom mobilu buď informace mít nebude, nebo mu bude jedno že je budou moci přečíst. Celé je to opět jen o tom šmírovat, šmírovat a šmírovat.

3 0
možnosti
OZ

Tohle iPhonem bylo něco úplně jiného od toho, o cem píšete...

0 1
možnosti
PS

Jestliže nějaký počítačový systém monitoruje váš pohyb nebo ukládá hesla která používáte pro komunikaci, nebo vás sleduje kamerami, o žádné porušení vašeho soukromí se nejedná.

Ostatně to mobilní operátoři dělají už z principu a výrobci počítačů a software také - reklamní systémy, počítačové logy,... ale i zadní vrátka v programovacích nástrojích a tajně uložené povinnosti ze strany státu a potajnu implementované funkce do programů zpravodajskými službami (stačí jeden klíčový spolupracovník ve firmě), omezení vámi mimo systémové knihovny implementovaného šifrování povinností nechat si ho schválit (ale také vám ho schválit nemusejí) na http://www.bis.doc.gov/ atd.

Takže se tak děje už dávno a sami dobrovolně necháte monitorovat svůj pohyb tím, že sebou všude taháte mobil.

K porušení vašeho soukromí pak ale dojde až v okamžiku, kdy data nebo záběry kamer začne sledovat nějaký člověk - a například celá služebna městské policie se vám směje jak se opilý nemůžete trefit do domovních dveří.

Spíš se tedy snažme omezit lidský faktor a vše nechat jen na počítači - a (až zpětně) principem několika klíčů umožněme přístup k počítačovým datům pokud se někde stane trestný čin.

A i to můžeme už dnes do značné míry automatizovat - už není důvod proč by měl policista rozhodovat o udělení pokuty za jízdu na černenou (na křižovatce nebo doknce na přejezdu) nebo za překročení rychlosti. To může počítač rozesílat automaticky vyhodnocením kamerových záběrů - ale samozřejmě, hlavně v Praze se tomu VIP budou bránit seč mohou, že ;-D

0 2
možnosti

To pak nejsou Hackeři ale Crackeři.

Cracker škodí, hacker ne. A zde škodil.

Ale Divím se, mega firma Apple je neschopná mít telefon bez takové chyby. Určitě mají armádu firemních hackerů

0 0
možnosti
MF

Nemaj. Celej Apple je postavenej na tom, že má malý podíl na trhu - tzn. méně útoků, tzn. styl "opravíme až se na to přijde".

2 0
možnosti
MP

Tak národní bezpečnost je samozřejmě víc... problémem je ovšem fakt, že se tohoto dá luxusně zneužívat :-P

3 0
možnosti
JJ

Telefony, které střeží naše informace nejsou problém, problém je terorismus...

5 0
možnosti
VR

A kdo chce ohrožovat bezpečnost ostatních kvůli své představě o svobodě, si zaslouží dostat na holou.

-Vojtěch Růžek

4 6
možnosti
JK

J94a93n 37K66o22ř55á62n

13. 4. 2016 14:00

Třeba se jednou dožijete toho, že někdo vymyslí přístroj, který vám sejme celý otisk mozku. Vzpomínky, představy, sny,..... a pak to teprve začne být zajímavé

0 0
možnosti