Diskuze

Mobil vám natlačí knihu do hlavy, ani nemrknete

Mobilní telefon může fungovat jako velmi rychlý čtecí nástroj. Články i knihy pak na displeji problikávají rychlostí několika stovek slov za sekundu. Otestovali jsme, které aplikace jsou nejvhodnější pro občasné čtenáře i rapidní knihomoly.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Zdravím všechny zájemce o lepší čtení!:-) Moje reakce by se sem nevešla - stručný a výstižný popis výhod i nevýhod takovýchto aplikací je na mém blogu idnes: http://gruber.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=409140&bk=38681

0 0
možnosti

T51o70m33a76s 66H78a91c96e85k

10. 5. 2014 14:12

Ja si myslim ze na chytre hodinky je to super. Na zbezne precteni emailu ci jine zpravy proc ne. 

Jinak mam dojem ze nikdo tohle nikdy nemyslel na cteni beletrie ci jinych obsahlych a komplexnich dokumentu.

2 0
možnosti

J41a79n 91N31ě59m41e35c

10. 5. 2014 12:14

Někomu asi unikl zásadní rozdíl pojmu něco přečíst. Dříve to znamenalo něco přečíst a porozumět textu, ba co více, umět reprodukovat, co bylo přečteno. Dnes přečíst asi znamená přefičet text okem a minout mozkem. Jinak to nevidím. Pak se nedivím povzdechům, že v posledních letech lidi mají problém porozumět psanému textu, čímž není myšleno text pro fikulíny, ale fakt běžný text z krásné literatuy, případně dobře psaných manuálů. Jinak uznávám, že číst texty frikulínů je ztráta času, pak udělátko na přefičení textu okem a minutí mozkem může být k nezaplacení. Ale ... nestačilo by tyhle texty prostě nečíst? ;-D

3 0
možnosti

"stovek slov za sekundu"  ????         Ale né.8-o

2 0
možnosti
Foto

Tohle neni cteni, ale rychle zobrazovani a neni vidět kontext. Rovnez se nejde vratit zrakem k jiz prectenemu. Autorovi vymyslu takoveho cteni bych dal "precist" clanek na A4 a pak by musel napsat, co si z toho zapamatoval, aby bylo srovnani. Rychle cteni spocita v tom, ze se cte naraz vice slov. Tohle po jednom je jako jist hrach po jedne kulice, nikoli lzici třeba 20 kulicek naraz.

0 0
možnosti

T36o33m73a43s 70H84a68c51e12k

10. 5. 2014 14:25

No kupodivu to funguje docela dobre. Zjistil jsem ze me osobne pomaha si text "cist" polohlasne (potichu ale jakoby nahlas). Pak clovek "drzi nit".

Na te ukazce https://www.oysterbooks.com/spritz je pomerne dlouhy text a bez predchoziho treninku uplne bez problemu 550 za minutu. I tech 600 se da, ale to uz si pak clovek moc "drmoli" a ma z toho moc "uspechany" pocit. Ale verim ze s treninkem by to slo. 

Na nenarocne, "konzumni" texty uplne v pohode. Aktuality, zpravy, emaily a jine kratsi zpravy - proc ne. 

Jinak A4 je cca 400 slov takze min jak minuta cteni. To se da zvladnout velmi snadno. 

Samozrejme to neni na klasickou literaturu, ale sve uplatneni si to urcite najde.

0 0
možnosti
Foto

Příklad jedné speciální čtečky, která je ovšem především svými funkcemi konstruována pro potřeby slabozrakých. Jmenuje se ViewDio a nabízí jí firma Spektra - více info zde: http://www.viewdio.eu/viewdio/cz/viewdio-cz.html (nejsem dealrer, jen chci doplnit to, co jsem už napsal níže).

0 0
možnosti
Foto

Z popsaného mně to připomíná nástroj AppReader z mé sw lupy ZoomText. Význam by tyto rychločtečky měly, kdyby umožňovaly posun, resp. zobrazování textu, podporován volitelnou kvalitní hlasovou synthézou (jde o zvyk, ale pak to má opravdu význam). Zajímá mě proto, zda nějaká z čteček podporující tzv. rychločtení nepodporuje hlasovou synthézu? Hodila by se mi jak do Chrome v PC, tak i do tabletu s Androidem. A pak ještě jeden nápad: studoval jsem tak, že jsem si knihy barevně podtrhával a pak si přečetl jen to podtrhané (dnes, kdy knihy digitalizuji, takovou metodu proklínám :-) ), třeba podle druhu zvýraznění nebo všechna zvýraznění ... Výhoda takových čteček by byla, kdyby dokázala přečíst jen podtrhaná nebo jinak zvýrazněná slova a přitom Vás neubírala o kontext okolního textu - zobrazovalo by se okolí textu a někde v postranním panelu byste měli zobrazenou osnovu textu podle nadpisů nebo nějakých značek, takže byste pořád věděli, v které části textu (knihy) jste. A to celé by bylo podporované hlasovou synthézou. Také by bylo vynikající, kdyby do této čtečky bylo možné při přípravě (prvním čtení) textu vkládat různé záložky. Tak bych si představoval appku nejen pro rychločtení (jak se tomu dle mého začalo nesprávně říkat), ale i pro rychlostudium, resp. hlavně pro zopakování přečteného. Dobrá teorie k rychlostudiu - Gruber. Mám to vyzkoušené při běžném studiu z papírových knih a skript, věřte, že to funguje, možná ne u všech (myslím si, že mám do velké míry fotografickou paměť, nevím, zda by to pomohlo i v té čtečce, ale myslím si, že bych se adaptoval). Třeba se těchto mých nápadů někdo zhostí a dokáže něco takového naprogramovat, bohužel to neumím. Dejte vědět. Díky předem.

0 0
možnosti

J45a76n 80H90a14v34l66í18k

9. 5. 2014 10:55

Proč to tak unavuje oči? Slzný film se trhá za 10 sekund. Proto je potřeba minimálně tak často mrkat. Oči nejsou zvyklé tak dlouho ostřit. I na televizi se díváte "rozmazaně". Za chvíli oči zaostří cca 20cm za obrazovku. Jinak nevydrží ani krátký film. Atd. Honza optometrista

0 0
možnosti
Foto

Jako funguje to do té doby, než ztratím "nit". 2 odborná slova po sobě a jsem nahraný a nevím, co se píše dál.

1 0
možnosti