Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Takhle vypadal první Google Android z roku 2006

V rámci soudní pře mezi Googlem a společností Oracle se dostaly na světlo obrázky původně zamýšleného telefonu od Googlu. Telefon se hodně lišil od pozdějších smartphonů s androidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jelito007

Kristalove Idnes

Zaklad operacniho systemu Android napsany v JAVA?

A vi to Linus?

0/0
3.5.2012 9:48

Andee

Hm...

To nemá chybu... článek o Androidu a 46 z 87 příspěvků je od notoricky známých Apple iOveček... ;-D Gratuluji redakci, opět se jim podařilo vybláznit likvída aspol. ke komentování takové malichernosti, že se vývoj nějakého systému pozměnil po úspěchu konkurence ;-)

+4/0
1.5.2012 22:34

liquido

Re: Hm...

Tak vážně nemá chybu, když někdo o totální změně koncepce a filozofie zařízení zahrnující zásadní změny v OS i HW provedené narychlo po úspěchu konkurence napíše, že někdo pozměnil vývoj.

Nečekal bych to, ale zase jsi mě ohromil, Andíku...

0/0
2.5.2012 9:55

Andee

Re: Hm...

Je to zcela typické pro drtivou většinu odvětví. Apple taky na začátku okopíroval od výrobců PDA kdeco.

0/0
2.5.2012 10:11

liquido

Re: Hm...

Tak spoustu toho použil už v Newtonovi, taky nesmíme zapomínat na podobnost Mac OS X s iOS, která je dost velká, že? Taky se Apple dlouhodobě věnoval vývoji OS pro tablety.

Ale srovnávat situaci, kdy Google představuje výrobcům 6 několikaletém vývoji vlastní verzi BB s OS jako BB mixnutý s WM a o pár měsíců později vyjede s vlastní verzí iPhonu, s tím, že iPhone šlohnul drobnosti - to bych označil za ztrátu měřítka...

Je to nebezpečné - třeba jako soudce bys mohl poslat na elektrické křeslo člověka za špatné parkování, stejně jako masového vraha... A kdyby měl ten masový vrah správný telefon, možná bys ho osvobodil s odůvodněním, že všichni občas dělají pitomosti a jeho počínání je typické.

0/0
2.5.2012 10:44

Andee

Re: Hm...

Nic proti, ale Android se mnohem víc podobá WM, než iOS. Přijde mi, jako bys nikdy neviděl Android bez customizace od Samsungu.

0/0
2.5.2012 11:54

liquido

Re: Hm...

Bavíme se o GUI a filozofii ovládání?

No, jestli to myslíš vážně, můžeme se o tom pobavit, i když se asi neshodneme, je to zajímavé téma.

0/0
2.5.2012 14:49

Andee

Re: Hm...

Aha, takže fixně daná základní obrazovka od iOS a WP se prakticky neliší od volně sestavitelné pro WM a Android? To mi chceš tvrdit? ;-D;-D;-DRv

0/0
2.5.2012 15:29

liquido

Re: Hm...

Aha... Takže se bavíme o filozofii OS, nebo o základní obrazovce?

Víš, když tě bude zajímat, proč WM neměly takový komerční úspěch (a víš, že mě jejich konec opravdu mizí, protože podobný koncept by měl existovat) podívej se, čím se liší ovládání Androidu a WM - a pak zjistíš, že věšina těch věcí - které jak tě znám označíš za asi malichernosti - je z iPhone OS.

A jestli si myslíš, že za úspěchem Androidu je volně sestavitelná základní obrazovka a témata... Tak t to nevyvrátim, ale neshodneme se - zase jednou.

0/0
2.5.2012 17:15

Andee in Red Book

Re: Hm...

buď konkrétní, zatím jako obvykle mlžíš a plkáš prázdná slova Rv

0/0
2.5.2012 17:50

liquido

Re: Hm...

Tak dobře, když chceš - začneme u koncepce - typický telefon WM z roku 2007 měl mrňavý rezistentní displej s mizerným rozlišením, vzhledem ke koncepci počítač v mobilu bylo ovládání optimalitźované pro stylus a HW klávesnici a nebylo optimalizované pro zobrazení na pididspleji s ohledem na intuitivnost (popupmenu z kterých se vyrolovávají další popup menu ap).

iPhone byl úspěšný s konceptem jednoduchého zařízení s velkým kapacitním displejem, využítí gest a multitouche (třeba prohlížení internetu náhle bylo najednou daleko využívanější funkcí) a třeba 3D akcelerometrem. Ovládání bylo ve všech úrovních optimalizované pro ovládání prsty.

Pro začátek by to mohlo stačit - upřímně jsem přesvědčen, že není nutné zabíhat do hlubších detailů a stačí si najít, jak vypadaly telefony v roce 2007, jak vypadala původní verze googlefounu, jak vypadá iPhone a jak vypadá a funguje současný aAndroid.

0/0
2.5.2012 20:27

Andee in Red Book

Re: Hm...

Blábolíš opět naprosté kraviny. Najdi si, jak v té době vypadaly telefony s WM. Stačí se podívat na tenhle seznam, kolik různých modelů mělo na trhu HTC a že celá řada z nich měla 3,5" displej jako iPhone a že se zas až tak moc nelišily. A s kapacitními displeji vůbec nezačínej. Nelze říct, že jsou lepší, než rezistivní. Oba typy mají své výhody a nevýhody.

http://www.gsmarena.com/htc_pocketpc_smartphone.php3

0/0
2.5.2012 22:01

liquido

Re: Hm...

To vypadá na další nedorozumnění - já ti vysvšětluju, čím se liší koncepce like WM founu a like Iphone - opravdu neřeším, co je lepší, i když multitouch a ovládání gesty je podle mého jednou z věcí, kvůli ktrým se iPhone (a další) prosadily na úkor starých koncepcí (jako byla třeba ta nedokončená a la BB od Googlu).

Teď si na telefon s 3,5" nevzpomínám, větší displeje WMka měly 2,8" a 320x240 bodů a 65k barev.

Nicméně - bavíme se o koncepci a filozofii ovládání, že? A WM je něco úplně jiného, než Android nebo iOS. A ještě jednou - za úspěchem těchhle nových OS můžou banality jako je osunování obrázků v carousellu, zvětšování a rotace dvěma prsty a podobné drobnosti, které mění uživatelský zážitek.

0/0
2.5.2012 23:01

Andee in Red Book

Re: Hm...

Posouvání fungovalo i na rezistivním displeji. Multitouch neuměl, to je pravda, zase byl o řád přesnější a dalo se na něm jednoduše něco napsat nebo načrtnout. Na kapacitním je to celkem problém a na většině z nich dokonce i se stylusem... takže o tom uživatelském komfortu bych být tebou radši nespekuloval. Nemluvě o tom, jak blbě se kapacitní displeje ovládají, když máš trochu vlhké prsty nebo jsi v mrazu někde na horách... a podívej se na ten odkaz, je tam několik telefonů s uhlopříčkou 3,5" a větší. A to je pouze HTC, výrobců bylo už tehdy spousta.

0/0
2.5.2012 23:16

liquido

Re: Hm...

Tak náčrtky, to je daleko důležitější, než komfortní ovládání telefonu.

Asi se v MS radili s lidma jako jsi ty - a dopadli s podílem, jaký teď mají.

0/0
3.5.2012 0:10

Andee in Red Book

Re: Hm...

a co ty mokré prsty nebo mráz? Zase jen překrucuješ fakta. Zaslepená iOvce Rv

0/0
3.5.2012 0:31

liquido

Re: Hm...

Evidentně je pro mě - a pár set milionů dalších lidí důležitější snadné používání za standardních podmínek. Tady promluvil trh - kdyby lidé chtěli odporové displeje, tak by byly dneska v zařízeních, z kterých je vykopaly kapacitní displeje - levou rukou.

Je to celkem zřejmé, že? Ale když mě ozančuješ za zaslepenou iovci - nepřijdeš si, vzhledem ke svému zjevně minoritnímu (byť oprávněnému) militantnímu názoru tak trochu mimo?

0/0
3.5.2012 10:47

Andee

Re: Hm...

Militantní názor? Já tvrdím, že oba typy mají své výhody a nevýhody. Jestli je tu někdo "militantní" zastánce jenoho, pak seš to leda tak ty Rv

0/0
3.5.2012 11:33

liquido

Re: Hm...

Víš Andee - oba displeje mají výhody a nevýhody - ale slož zbraně a smiř se se skutečností, že bitva displejů je pro tuhle chvíli rozhodnutá.

A předmětem debaty není, co je lepší pro mě, nebo pro tebe - ale výrobci si už zjevně vybrali a rozhodli se pro výrobu multidotykových displejů - prostě podle toho, co ve většině případů a líp vyhovuje lidem, kteří si pak jejich výrobky kupují.

0/0
3.5.2012 12:21

liquido

Re: Hm...

Máš na mysli 3,5" a 240x320 bodů?

Helel já si nemyslim, že retina je nutná - co mě se týká, tak dostačovalo rozlišení původního iPhonu. Na druhou stranu, tohle je už dost hrubý.

Ale stejně to je jedno - pořád se bavíme o koncepci a filozofii zařízení - a zařízení s WM se ovládaly tak nějak dost jinak, než dnešní telefony... Včetně Androidu. A to je to, o čem s tu celou dobu bavíme.

0/0
3.5.2012 0:14

Andee in Red Book

Re: Hm...

Telefony s WM se ovládaly dost podobně. Záleželo, jakou aplikaci jsi použil na today... řada jich vypadala jako dnešní androidy, jiné jako dnešní iPhone atd....

0/0
3.5.2012 0:30

liquido

Re: Hm...

Ty máš dneska takovou mikro náladu - totální překopání HW a OS, celé koncpece a filozofie ovládání označíš za malicherné pozměnění. Teď zase ovládání WM a Androidu/iOS označíš za dost podobné...

A today s koncepcí a filozofií ovládání zařízení nemá moc co dělat - tohle ani nadstavby, které byly dlepené jaksi nešly moc do hloubky - o provázanosti s Appkama se taky dá mluvit jen dost málo...

0/0
3.5.2012 10:53

Andee

Re: Hm...

Ty seš úplně mimo. Zásadní změnou byl přechod z rezistivního na kapacitní displej. Ale vezmu-li WM z roku 2006, tak na jejich úroveň dosáhl Apple až se třetí generací iPhonu (3GS), resp. v té době aktuální verzí iOS. První iPhone byl něco jako Samsung s Badou. Funkce systému tragédie, aplikací pomálu a železo bez GPS těžkej podprůměr. Minimum příslušenství atd... Takže už laskavě přestaň s těmi nesmysly. WM měly oproti první generaci iPhonu obrovský náskok.

0/0
3.5.2012 11:31

liquido

Re: Hm...

A ty zase vidíš jen na špičku nosu - ale i tak tě mám rád, Andee...

Změna displeje je jen HW prostředek k tomu, o co šlo Applu - tedy vytvoření OS optimalizovaného ve všech úrovních pro ovládání prsty (a pár dalšími drobnostmi).

A vybavenost funkcema s tím fakt nesouvisí - mimochodem, všiml jsi si, že OS i HW většinu požadovaného zvládal (do druhé generace přidali jen 3G a GPS)? Nenapadlo tě, že ta omezená funkcionalita mohla mít i marketingové důvody - že se zaměřili na vybrané funkce a jejich použití dotáhli (třeba zmiňované prohlížení webu - (sice to telefony uměly, ale asi uznáš, že se dneska využívá víc?). WM měly spoustu funkční - a firmy je přestaly tlačit, když viděli, že o ně lidé mají daleko menší zájem, než o nové telefony - s daleko horší funkčností.

Já ti to říkám pořád, že v tom máš zmatek - pleteš dohromady vybavenost funkcema a koncepci a filozofii zařízení. To spolu nesouvisí. Kdyby měl iPhone stejnou filozofii a koncepci, jako tehdejší smarty, tak by se neprosadil.

0/0
3.5.2012 12:05

Andee

Re: Hm...

Koncepce i filozofie byla totožná. To jsou jenom marketingové kecy Applu. Rozdíl byl v použité technologii dotykové vrstvy. Jak dnes dokazuje Android, je možné být úspěšný i s tou tebou zavrhovanou filozofií otevřeného systému, kterou razily dřív WM. A to neokecáš i kdyby ses na hlavu stavěl :-P

0/0
3.5.2012 15:43

liquido

Re: Hm...

Tak bez té pooužité technologie dotykové vrstvy by ta odlišná koncepce možná nebyla - na druhou stranu se nedá říct, že je rozdíl jen v použití rez nebo kap displeje...

Ale já neříkám, že Andrid by měl být neúspěšný, protože umožňuje malichernosti (to je to slovo, které jsi použil) typu massstorage. Naopak si myslím, že Android by měl být úspěšný, protože se pokusil použít ty drobné a banální detaily, s kterými přišel Apple a která uživatelé v telefonu přivítali.

A otevřený Android sebou také nese drobné komplikace - o roztříštěnosti a upgradech asi nemá cenu mluvit.

A k úspěšnosti - Android je bezesporu úspěšný - ale třeba v USA, když se iphone dostal do nabídky 3 hlavních operátorů, ve všech se stal úspěšnějším než Android. Stačilo dát lidem na výběr.

0/0
3.5.2012 17:33

navico

To je docela zajímavé...

... jak se v diskusích u iPhonu objevují pravidelně výkřiky příznivců značky, že oni diskutovat pod články o Androidu nechodí... A ejhle... :-P

+6/0
30.4.2012 18:07

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Tak je jasné, že pod něktrými člnky nejsou zástupci ovocnářů 2x vítaní, zdá se, že tohle je jedn z nich.

Ono se to pozná i podle aktivity odpůrců ovocnářů - která je pod podobnými články mizivá.

0/0
30.4.2012 18:17

navico

Re: To je docela zajímavé...

Mně je srdečně jedno, kdo kde diskutuje. Ať si každý diskutuje kde chce. Stejně tak mi je jedno, jak vypadal Google před pěti lety nebo jak bude vypadat za pět let. Zajímá mě jak vypadá teď a v nejbližším horizontu. A když mi to třeba za rok přestane vyhovovat, porozhlédnu se po něčem jiném, nemám s tím problém.

+2/0
30.4.2012 19:00

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Tak jasně - navíc tohle téma se iphonu dost dotáká, že?

Zdá se, že když Eric sledoval prezentaci Steva v únoru 2007, dostal najednou sám od sebe vizi a v tu samou chvíli - a jen náhodou se ta vize malinko podobala tomu, co viděl na keynote.

Asi sem větší fanda - zajímá mě minulý vývoj, protože je důležitý kvůli souvislostem a možnosti odhadovat budoucnost - a je dobré odhadovat budoucnost správně - pro mě. Ale chápu tvojí pozici uživatele a nic proti ní nemám.

0/0
30.4.2012 19:38

navico

Re: To je docela zajímavé...

Tak jaká bude budoucnost? Ať se trochu pobavíme.... ;-)

+2/0
30.4.2012 19:49

liquido

Re: To je docela zajímavé...

A z kterého hlediska tě budoucnost zajímá? Jako vývojáře? Investora? Vývoj platforem a jejich tržní podíly? Nebo z hlediska HW?

A jak nastavíme základní premisu - tedy co udělá Goog s motorkou? Prodá jí, aby si usmířil výrobce skřípající zubama a trochu zalepil pokladnu, kam udělal díru nákupem motoroly se 70% kuponem? Nebo se radši pokusí mít kontrolu nad zařízením a začít rejžovat stejně jako Apple? Pro obě cesty jsou dobré důvody a zatím se zdá, že ani sám google neví, co udělá...

0/0
30.4.2012 20:02

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Likvído, ty zase perlíš. Když nevíš, co znamená slovo PREMISA, nepoužívej ho ;-D;-D;-D

+5/0
1.5.2012 22:47

liquido

Re: To je docela zajímavé...

No ty zase taky perlíš - co se ti na použití slova v tomhle případě konkrétně nezdá?

Čekal bych, že to pochopí každý chytřejší neandrtálec - ale zjevně se tu našel 1 méně chytrý a 5 dalších, kteří jsou na tom buď podobně, nebo ti jako správní členové stáda aspoň přitakali...

Jo, přště než zase vypěníš tady do diskuze - mrkni se do clovníku cizích slov. Už jsem tě k tomu někdy jistě nabádal, Andíku...

0/0
2.5.2012 9:51

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Premisa je předpoklad, nikoliv spekulace, znalče ;-DRv

0/0
2.5.2012 10:07

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Pane jo - a jako co jsem to ty jedna langusto asi napsal?

S tebou to začíná být neúnosné, Andíku.

0/0
2.5.2012 10:38

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Otázky nejsou premise.

0/0
2.5.2012 10:43

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Jaká otázka? Jednalo se o jednoduchou podmínku a já se ptal, jestli jí nastavíme na 1 nebo na 0.

Premisa je také první, výchozí část úsudku, čímž se dostáváme k řešení jednoduchých logických struktur. Vyhodnocujeme pravdivost předpokladu, než vyslovme další závěry - a ty jsi zjevně skončil o dost dřív, Andee.

0/0
2.5.2012 10:52

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Vrať se do třídy, to je dobrej nápad ;-DR^

0/0
2.5.2012 13:43

liquido

Re: To je docela zajímavé...

No, že bych ti tu musel vysvětlovat základy logiky a co to je premisa, to se mi moc nechce.

Nezkusíš nejdřív třeba internet v rámci samostudia?

0/0
2.5.2012 14:47

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Narozdíl od tebe to slovo znám a nepoužívám ho ve smyslu spekulace jako ty ;-DRv

0/0
2.5.2012 15:28

liquido

Re: To je docela zajímavé...

To jsem rád, že jsem tě Andíku potkal... Také to slovo znám a také ho nepoužívám ve smyslu spekulace...

Jsem rád, že jsem ti to mohl vysvětlit a zbavit tě dalšího bludu.

Dělám si fajfku a jsem spokojený, jaké děláme pokroky...

0/0
2.5.2012 17:04

Andee in Red Book

Re: To je docela zajímavé...

tys ho tak ale použil... a nedávno sis spletl lingvistu a langustu, opravdu se tu pěkně staráš o zábavu ;-D

0/0
2.5.2012 23:41

liquido

Re: To je docela zajímavé...

No, co bych ti poradil, Andee... Přečti si to ještě jednou - pomalu. A když dojdeš ke stejnému závěru, tak si řekni - ještě musím jednou - a zkus to znova.

Já věděl, že tě langusta potěší - akorát jsem na rozpacích - zdá se, ž eto bereš vážně - to by naznačovalo, že jsi méně bystrý junák, než jsem doufal... No nic, budu jako obvykle v tvém případě doufat, že jen děláš velmi nechytrého.

0/0
3.5.2012 0:09

Andee in Red Book

Re: To je docela zajímavé...

No jasně, to byl vtip nepochopeného génia, ze kterého tu maj všichni legraci ;-D

0/0
3.5.2012 0:39

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Nevím Andee, kdo je k smíchu - jestli moje (skutečně záměrná) záměna slova lingvista za slovo langusta (je to podobně kvalitní taškařice, jako tvoje dospělé komolení mého nicku na libido) a vzhledem k tvému vysokému mínění o tvých jazykových schopnostech, které nejsi zcela schopen naplnit mi přišlo milé, označit tě za langustu - i když uznávám, trochu dětinské.

Jestli mají "všichni legraci" ze mně - co teprv musí mít z tebe - po těch blamážích, kterých se tu dopouštíš? A věř tomu - nepovažuju se za super angličtináře, ale všimnu si rozdílu v popisu grafu a neporovnávám pak save image s reample image - je tak nějak logické, že nejde porovnávat 2 platformy (stroje, sportovce) podle rozdílných úloh a časů v nich dosažených. Ale to kabrňák jako ty nepochopí - i když v tomhle jsem ti věřil.

0/0
3.5.2012 10:43

Andee

Re: To je docela zajímavé...

Typické. Místo jasné odpovědi napíšeš nesrozumitelný sloh plný polopravd a lží a čekáš, že ti to sežere někdo jiný, než jablečná sekta? ;-D

0/0
3.5.2012 11:47

liquido

Re: To je docela zajímavé...

No, typické, to máš pravdu...

Jak podle tebe vypadá jasná odpověď na tvůj příspěvek "No jasně, to byl vtip nepochopeného génia, ze kterého tu maj všichni legraci"?

To by mě zajímalo.

0/0
3.5.2012 12:17

liquido

Re: To je docela zajímavé...

Jestli tě to baví, tak klidně pokračuj, ale že bych se chtěl vrátit do posluchárny, klidně se tomu vyhnu.

0/0
2.5.2012 10:53

looking

Re: To je docela zajímavé...

No, kromě liquida, který si tradičně vychutnává antiapple fanatiky jich tady moc vidět není. Na rozdíl od hromady právě těch antiapple fanatiků pod jakýmkoliv článkem o čemkoliv od Apple. :-)

+1/0
30.4.2012 23:02Najdete na iDNES.cz