Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Apple chce ještě menší SIM, konkurenci se to nelíbí

Americký Apple je na nejlepší cestě prosadit mezi telekomunikační standardy svou nano SIM. Měla by to být SIM karta menší než stávající microSIM, kterou Apple zavedl v iPhonech. Konkurenci se tento tah nelíbí a proti standardizaci brojí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gunter von Bahnhof

další důvod proč

další důvod proč nepoužívat iPhone

0/0
4.4.2012 16:15

tomrak

pouziti jineho typu simkarty

nez je normalni a navic pokud si nemohu vymenit bez nejakeho specialniho udelatka, je velky duvod si dotycny telefon nevybrat.... docela cestuju a pouzivam mistni simkarty vuli internetu. kdybych musel neustale litat do znackoveho obchodu, tak se zvoknu.

0/0
29.3.2012 21:57

Rado_

Proč??

Nechápu, proč chce Apple zmenšovat SIMky, když se telefony zvětšují :-))

+1/0
28.3.2012 19:01

liquido

Re: Proč??

Hmmm... Vzhledem k tomu, že jste si nevšiml, že na konceptu nanoSIM pracuje nejen Apple, ale i další významní výrobci se nikdo nebude divit, že něco nechápete.

0/0
28.3.2012 20:46

tomrak

Re: Proč??

jde o to zabranit uzivatelum menit jednoduse simkarty a ztizit mu prechod na jinou platformu.... imho miko sim karta == velike minus pri cteni technicke speficikace zarizeni

0/0
29.3.2012 22:04

pteryx

Rozmělňování standardů

Skutečný standard je standardem proto, že ho používají všichni. Občas má smysl standard změnit, ale teprve tehdy když se přežil. Zmenšování uživatelům telefonů nic dobrého nepřinese, se SIM kartou se bude obtížněji manipulovat. Pokud je to možné, nový standard by měl být zpětně kompatibilní se starým. Změna rozměrů (všimněte si že nepíšu zmenšení) má smysl jedině proto, aby se do zařízení, které požaduje nový, vyšší standard nedala strčit SIM karta starého standardu.

Jak tu někdo poznamenal, zmenšování SIM karet je jako zmenšování peněz, o tom to opravdu není.

0/0
28.3.2012 9:52

liquido

Re: Rozmělňování standardů

Ano, ale standardy musejí předjímat budoucí potřeby - třeba microSIM se začalo používat několik let po standardizaci - a kdo ví, jak by to bylo, nebýt Applu. S kartou se zas tak často nemanipuluje. Na druou stranu - nanoSIM karta v royalty free režimu (tedy zadarmo), může zlevnit o pár dolarů výrobcům - což se samozřejmě nelíbí těm, kterým by vyschly příjmy.

Můžu se zeptat? Proč by výrobce prosazoval standard, do kterého by uživatel nemohl nacpat svojí simku? Já jen, že to uvádíte jako důvod Applu pro zmenšování - hádám že Vaše myšlenka nedává smysl ani Vám, že?

0/0
28.3.2012 11:25

pteryx

Re: Rozmělňování standardů

Jestliže se před 2 lety začala používat "microsim" a už je tu "nanosim", tak je něco špatně, standardy se nemají měnit jako ponožky, jinak to smrdí. Co jsem napsal je konzistentní, jste dost inteligentní abyste to chápal. Tak mne vynechte mne ze svých invektiv, OSOBNÍ ÚTOK NENÍ ARGUMENT.!!

0/0
28.3.2012 13:18

liquido

Re: Rozmělňování standardů

Za osobní útk se omlouvám, ale i tak jste mohl odpovědět.

Ale ještě jednou - standardizace neznamená, že se standard hned nasadí do výroby - to se stalo třeba i v případě microSIM karty. Stejně tak v tomhle případě je možné, že bude nasazena v roce 2020 - až to bude potřeba. Na druhou stranu - pokud bude standardizována, může být nasazena i dřív - třeba okamžitě, pokud to bude mít nějaký přínos - ať už z hlediska uspořádání výrobku, nebo finanční.

Fakt, že na nanoSIM pracují minimálně 4 významné společnosti naznačuje, že telco průmysl předpokládá, že bude nanoSIM potřeba a je správný čas ho prosadit.

Omlouvám se, ale to, co jste v původním příspěvku napsal je evidentně mimo: "má smysl jedině proto, aby se do zařízení, které požaduje nový, vyšší standard nedala strčit SIM karta starého standardu". Že do Vašeho telefonu nejde strčit stávající SIM nepřináší výrobci žádný přínos a je tedy nesmysl, aby to bylo motivem pro jeho počínání.

0/0
28.3.2012 14:00

pteryx

Re: Rozmělňování standardů

Mimochodem, vkládáte mi do úst že uvádím nějaký důvod Applu pro zmenšování. O Applu jsem vůbec nepsal, psal jsem o tom co je to standard a jakým způsobem by měl být upgradován, aby to vygenerovalo jeho koncovým uživatelům co nejméně problémů.

0/0
28.3.2012 13:21

pteryx

Re: Rozmělňování standardů

Do třetice všeho dobrého a zlého - zkuste se nad sebou zamyslet, připadáte mi trochu předpojatý.

+1/0
28.3.2012 13:23

liquido

Re: Rozmělňování standardů

Já bych se i zamyslel, copak o to, ale když tu pořád někdo něco tvrdí a nedává to moc velký smysl...

Třeba že výrobci chtějí vyrábět telefony, do kterých nepůjde dát stávající karta - jak jsem psal - a neberte to jako invektivu - ale vy to jako blbost a nesmysl nevidíte? Proč by to výrobce dělal?

0/0
28.3.2012 14:02

liquido

Milí křižáci

je večer, článek tu visí už celý den a tak je otázka položit si otázku, která tu kupodivu za celý den, pokud se nemýlím nepadla a přitom je nasnadě - na rozdíl od mnoha konspiračních teorií o uvazování si zákazníků Applem: proč Nokia proti nanoSIM kartě tak bojuje?

Dám Vám nápovědu - Nokia a další mají dost patentů a zaručené příjmy, byť se jedná o FRAND patenty. Apple nabízí licencování zadarmo, žádná zpětná vrátka, nic takového nenajdete. A co se podle Vás, milí křižáci, stane, když si bude moci výrobce vybrat mezi standardem od Applu zadarmo a standardem, který nepřináší nic navíc od Nokie nebo RIM za poplatek?

A kdo podle Vás přijde o peníze?

Ale vy víte, milí křižáci, že Apple je ten špatný - dogamata zpochybňují jen kacíři...

0/0
27.3.2012 20:28

Andee

Re: Milí křižáci

já snad umřu smíchy... apple prej nechce ze zákazníků sedřít kůži... tak to je fór večera ;-D;-D;-D

+4/0
27.3.2012 20:31

liquido

Re: Milí křižáci

Aha - jak jsem psal - kromě toho, že to je v rozporu s tvojí natijabčáckou vírou koukám že k věci nic nemáš, viď?

Co se ti nezdá na tom, že když dá Apple svůj patent zadara, tak Nokie přijde o peníze?

0/0
27.3.2012 20:32

Andee

Re: Milí křižáci

Ale já jsem nepsal, že Nokia je jiná... čti pomalu a pečlivě ;-D

0/0
27.3.2012 20:40

liquido

Re: Milí křižáci

Hele, ty čti taky nějak líp a znova - protože já jsem ti můj milý klaune opravdu nepsal, že by jsi psal, že je Nokie jiná - ty tam něco takového někde čteš?

Nechceš se vrátit na základku?

0/0
27.3.2012 20:48

Andee

Re: Milí křižáci

Aha, takže ty si už ani nepamatuješ, cos napsal... super, to je zase báječná debata s tebou ;-D Ale jo, mysli si, že Apple je lidumil a dál sni o tom, že si od něj někdy něco koupíš. Čau ;-DRv

0/0
27.3.2012 21:12

liquido

Re: Milí křižáci

Tak vzhledem k tomu, že jsi debatovat ve svém příspěvdku z 20:31 ani nezačal bohužel tvé nadšení z naší debaty sdlet nemohu.

Bohužel jsem si nevšiml, že bys nějak přispě k tématu, proč Nokii a dalším výrobcům, kteří vydělávají na licenčních poplatcích vadí návrh Applu, který ho chce nabízet zadarmo...

0/0
27.3.2012 21:26

liquido

Re: Milí křižáci

A k věci jako takové asi nic nenapíšeš, co?

Chápu, že by jsi musel překonat sám sebe, aby jsi se na nějakou podobně triviální myšlenku vzmohl.

0/0
27.3.2012 20:49

liquido

Re: Milí křižáci

Mě se fakt líbí, jak tu papouškujete a nedojedou vám banální souvislosti patrné na první pohled nezaslepenému člověku s IQ vyšším než 40 bodů.

0/0
27.3.2012 20:34

pali.č

Re: Milí křižáci

Tak Apple chce zákazníklm prodat svoje výrobky. To, jestli si to lidi koupí je čistě na nich. Nenutí nikoho pod pohrůžkou vězení posílat jim stále větší peníze narozdíl od Kalouska a jeho gangu.

0/0
28.3.2012 9:51

Oodi

Re: Milí křižáci

Kde máš řečeno, že jde o příjmy z patentů? To je jen tvá spekulace, proti které hovoří i to, že to není boj Apple proti Nokii, ale Apple proti Nokia, RIM a Motorola (že by tihle tři měli výhodnější podmínky a Samsung s HTC a Applem cvakali jak diví, jo? asi ne, že.).

0/0
28.3.2012 8:28

liquido

Re: Milí křižáci

No, není jen moje spekulace - to jsi pobavil - ale rozhodně to není spekulace zdejšího serveru. Je zajímavé, že třeba Florian Mueller - z jehož blogu autor článku čerpal - uvádí jako naprosto legitimní právo Nokie vybírat za SIM poplatky, stejně jako má Apple právo nabídnout patent k použití v royaltyfree režimu. Ale ono kdyby se to postavilo takhle, tak by Apple nevyšel dost zlovolně, že?

Jinak i pokud by to byla moje spekulace, byla by výrazně pravděpodobnější - pár milionů dolarů je lepší důvod, než spekulace o "uvázání si" uživatele, který by musel jít vyměnit simku do krámu (nemluvě o tom, že Apple má zpětně kompatibilní kartu - na rozdíl od konkurence) a výměna jde vyřešit i na dálku.

A když se na to podíváš - RIM má vlastní návrh, Nokia má vlastní návrh, ale jedná se o staré telcofirmy, které mohly být součástí konsorcia.

Pověz mi, proč je lepší licencovaná nanoSIM od Nokie, než ta zadarmo od Applu? A Nokii ztráta příjmů podle tebe nevadí?

0/0
28.3.2012 11:21

Oodi

Re: Milí křižáci

Svůj argument proti teorii o nokiácké honbě za PŘÍMÝMI prachy jsem uvedl - není v tom sama, Apple, pokud vím, ano. A scénář "Apple proti zbytku trhu" tu už párkrát byl, s různými konci. 

.

Tohle je dle mých informací především politická válka - v ní nejsou "hodňáci" a

"zlouni", jde o součást boje o vliv, který vede k daleko dramatičtějším finančním tokům, než jsou šlupky za simky. Pokud jsi nabral dojem, že zde démonizuji Apple, jsi na omylu, je to prašť jako uhoď :-)

0/0
28.3.2012 12:14

liquido

Re: Milí křižáci

Hmmm... Zajímavé - Nokie má svůj návrh a je s ním sama a RIM má také svůj návrh a je s ním sám. Jak si představuješ, že jsou ty dvě firmy dohromady proti Applu, když každá bojuje za svůj patent?

Ale máš pravdu, jedna věc je spokuje - ani jedna z nich nechce patent na nanoSIM poskytovat zadarmo. Navíc jejich řešení za které ti zjevně nevadí v tomhle případě platit - neposkytuje nic navíc. Navíc má Apple podporu operátorů. A je zpětně kompatibilní.

Možná tu spíš byl Apple vs. staré telco firmy - to je fakt, spojují je podobné zájmy.

A politika? Ano, pokud za politiku bereme odříznutí starých výrobců od části jejich příjmů, pak ano. Jaké další výhody "podle vašich informací" Apple bude mít, pokud prosadí svojí verzi? O vliv jde vždycky a všem, ale Apple prohlásil, že patent poskytne bez výhrad a zadních vrátek.

Problém je, že tenhle článek zmínil některé věci a vypíchl je a další nezmínil, případně je pomotal. Pak se tu motají zmatení uživatelé.

0/0
28.3.2012 13:16

Teletabis

Ze stejných důvodů

budou bankéři chtít zmenšit peníze. Třeba taková padesátka je velká a těžká. Mohla by mýt rozměry dřívějšího jednohaléře (kdo si to pamatuje). Také se může zmenšit půllitr. To by se jich pak do basy vešlo víc.

+3/0
27.3.2012 16:37

liquido

Re: Ze stejných důvodů

Tak ke zmenšování a změnám velikosti peněz dochází odnepaměti - doufám, že jste za celý den vymyslel i něco převratnějšího...

0/0
27.3.2012 17:02

Teletabis

Re: Ze stejných důvodů

Odnepaměti jablka patří na strom. Změna velikosti peněz se nemění tak často, jako standardy od kohokoliv. Vezmi si třeba DVBT. Ještě není doděláno jedno a již se uvažuje o jiném, samozřejmě nekompatibilním. Hlavně že se budou prodávat TV.

0/0
27.3.2012 17:20

liquido

Re: Ze stejných důvodů

Ono se vůbec ledasco mění rychleji - některé obory jsou ve vývinu a jiné už jsou usazené, třeba papírky kryté kočičím zlatem.

Jak jsem psal - jednak standard nano není nějaký výmysl Applu, ale podle toho, kolik výrobců se tím zabývá se jedná o potřebu průmyslu. Jednak je nano SIMka Applu jako jediná zpětně kompatibilní. Jednak ji chce licencovat za 0 USD. A hlavně - teprve se o tom uvažuje - kdy nastane doba, že budou nanoSimky potřeba se uvidí, ale bude to patrně za několik let.

0/0
27.3.2012 17:28

Teletabis

Re: Ze stejných důvodů

Za několik let se nebudou potřebovat žádné SIM.

0/0
27.3.2012 17:33

liquido

Re: Ze stejných důvodů

Je to možné - i když jak psal Andee - bude to znamenat jen to, že bude uvnitř zabudované něco, co bude dělat to samé, co dnešní sim. A jak tu už padlo - zatím to neprošlo hlavně kvůli odporu operátorů.

0/0
27.3.2012 17:53

Teletabis

Re: Ze stejných důvodů

No jak říkám. Jde o peníze. Všechno ostatní jde stranou.

0/0
27.3.2012 18:51

dracekv1

..

nějak nechápu důvod proč nano sim. Mám obyč sim a nepřipadá mi nějak velká, že by se musela ještě zmenšovat.

+1/0
27.3.2012 15:21

liquido

Re: ..

Zajímavé - podíváte se na simku a máte pocit, že je dost malá a je zbytečné s ní něco dělat.

Výrobci (ne jen Apple) ale tenhle pocit evidentně nemají a hledají další možnosti úspory místa v mobilu.

Kdo má asi pravdu? Vy s pocitem, nebo výrobci?

0/0
27.3.2012 15:45

Andee

Re: ..

Ano, SIM zabírá v dnešní době 4" pádel půlku mobilu ;-D;-D;-DRv

0/0
27.3.2012 15:49

liquido

Re: ..

To ani ne, ale zmenšení velikosti o třetinu a objemu o 60% už něco znamená a znamenat bude.

Proč to Nokie, RIM, snad i Motorola - a samozřejmě i Apple - podle tebe dělají?

0/0
27.3.2012 16:03

tdvorak

Re: ..

Vždyť to v článku jasně píšou. Vlastním formátem SIM si vážou uživatele na svůj telefon. Nehledal bych za tím nic jiného.

0/0
27.3.2012 16:22

kontratrakt

Re: ..

uzivatele jsou uz davno vazani na telefon te ci one spolecnosti...a to tim ze maji nakoupino bambilion aplikaci a vseho mozneho. SIMkou to jiste nebude.

0/0
27.3.2012 16:32

RomanL

Re: ..

No to určitě... ;-D

0/0
28.3.2012 8:20

liquido

Re: ..

V tom pádě ale bojujte za typ navrhovaný Applem - je teoreticky zpětně kompatibilní...

Za to výrobci jako Nokie a RIM si Vás zavážou úplně...

A mimochodem - to, že se něco píše v článku opravdu neznamená, že to tak musí být.

0/0
27.3.2012 16:53

tdvorak

Re: ..

Neříkám, že když to píšou v článku, tak to tam je. Ale když se někdo ptá proč, odpovídám, že to najde v článku. Navíc mi to příjde jako logický argument. jinak, ať si volej standard jakej chtěj, v sekci telefonů, kde vybírám já, bude ještě dlouho stanandardem to, co už se tam drží roky :-)

0/0
27.3.2012 16:58

liquido

Re: ..

Vemte si, že teď jsme ve fázi dohadování o standardu.

A třeba microSIM se prosadila do telefonů po několika letech od schválení a to ještě je otázka, jestli by jí dneska někdo řešil, kdyby nebylo Applu.

Mimochodem, máte pocit, že dneska má nějaký výrobce nějakou výhodu kvůli použití microSIM? Když Vám přijde logické, že chce někdo zásadní výhodu...

0/0
27.3.2012 17:05

tdvorak

Re: ..

Nemusí to bejt zásadní výhoda, ne? Stačí několik drobných. Vlastní kabel, vlastní aplikace pro nahrávání obsahu, vlastní formát sim. Hned se vám bude hůř utíkat ke konkurenci, když byste musel vyměnit simku, v autě ten správnej konektor do autorádia, v počítači rozeběhnutej program pro nahrávání obsahu...

0/0
27.3.2012 17:09

liquido

Re: ..

Tak na tom ale pracujou všichni - Apple má vlastní kabel a k němu hromadu příslušenství, výběr je velký a výrobci na tom vydělávají, takže i hodně vymýšlejí a snaží se. Vlastní aplikaci má i MS a snaží se i někteří výrobci androidích telefonů. Zrovna ta sim mi přijde jako prkotina - zaběhnu k operátorovi a vyměnim jí. Víc by mě mrzely třeba nakoupené aplikace pro danou platformu.

0/0
27.3.2012 17:17

_xprim01_

Re: ..

Samozřejmě Apple není zpětně kompatibilní, to jen zlá Nokie se snaží myslet nejen na sebe ale i na zákazníky a dovolí jim kompatibilitu.

0/0
27.3.2012 17:04

liquido

Re: ..

Viděl jste, jak ta nano SIMkarta od Nokie vypadá? Jak by, podle Vás mohla být kompatibilní?

0/0
27.3.2012 17:06

anonymousCZ

Re: ..

LOL.

0/0
27.3.2012 20:15

Teletabis

Re: ..

60% z ničeho. A nebylo by lepší tam rovnou nedávat baterie? To by byla úspora.

Vždyť jde zase jenom o peníze a nic jiného v tom není.

0/0
27.3.2012 16:30

dedust2002

Re: ..

jojo, vzdyt mobily jsou cim dal mensi, vid? ;-)

0/0
27.3.2012 15:52Najdete na iDNES.cz