Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

ČTÚ srazí poplatky na polovinu. Operátoři ale o tolik zlevnit nemusí

Český telekomunikační úřad chce do roka snížit mezioperátorské poplatky na polovinu, z 1,08 Kč na 55 haléřů. Operátoři tak mohou snížit cenu hovorného. Ale dosud nezlevňovali tak, jak ČTÚ poplatky snižovalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

FoDa

Ha, ha !!!

jak nám předvedli operátoři už při minulém snížení propojovacích poplatků, do cen volání to vůbec nepromítnou, takže kuriózně po snížení poplatků=nákladů budou škubat zákazníky ještě víc !!! :-P

0/0
25.3.2012 21:47

koga

Kecy, kecy kecičky

jaky pyskových mluvčích, ČTÚ, tak ctěných diskutujících. Propojovac í poplatky nemají, vzhledem k téměř vyrovnaným vzájemným provozům na koncové ceny sebemenší vliv. Spíše mohou paradoxně ceny zvýšit, protože zisk je stejný, ale obrat klesá, ale to už jsou účetní fígle, záleží na co kdo si hraje.

+1/0
18.3.2012 20:44

net.Xtreme se nevzdává

???

""Bude záležet na operátorech, zda sníženým poplatkům své ceny přizpůsobí," řekl ČTK předseda ČTÚ Pavel Dvořák.Zdroj: http://mobil.idnes.cz/ctu-srazi-poplatky-za-volani-na-polovinu-operatori-ale-zlevnit-nemusi-1mi-/mob_operatori.aspx?c=A120316_173526_mob_operatori_jm"

A k čemu máme ČTÚ, antimonopolní úřad a tak???

0/0
17.3.2012 17:36

informace

Re: ???

Taky se divím tomu že antimonopolní uřad všechna podání na kartelvou dohodu mezi mobilníma operátorama (tedý já vím jenom o jednom) zavrhnul. Nadávat nestačí, je třeba konat a najít v zákonech to, co operátoři prikazatelně porušují a úřady nekonajísvou povinnost. jen připomínám že zákony schvaluje vláda stejně jako členy rady ČTÚ a předsedu.

0/0
18.3.2012 11:40

.ViR

Re: ???

Vláda, pane kolego, schvaluje vládní návrhy zákonů, které ovšem, stejně jako ostatní návrhy, projednává a případně přijímá sněmovna, senát a podepisuje prezident... :-).  V podstatě, vláda sice dá něco do parlamentu, ale co z toho nakonec vyleze, to už je tak trochu mimo její kontrolu. A zejména v komunikacích se někdy až ve sněmovně prolobují naprosto neuvěřitelné věci...

0/0
18.3.2012 13:45

cating

a proč by to dělali ?

Z jakého důvodu by zlevňovali ? Nic je k tomu nenutí a jediná páka na jakýkoliv kšeft je svobodný trh. žádný úředník, ale jen trh. Lidi klasicky nadávají , srovnávají, co je kde lepší (na to horší ale nekoukají) a přitom platí dál. A volají po tom úředníkovi, co to nějak zařídí. A on vás někdo nutí, aby jste telefonovali a neutále brouzdali po netu ? Ono je to povinné ? Kdy už konečně pochopíte, že o tom, kolik zaplatíte za jakoukoliv službu a nebo výrobek rozhodujete jen a pouze VY SAMI .:-)

0/0
17.3.2012 16:33

pepe6711

Re: a proč by to dělali ?

"jakýkoliv kšeft je svobodný trh" máte alespoň maturitu?

Jinak se píše abyste, ne aby jste.

+3/0
17.3.2012 17:00

Qaid

Re: a proč by to dělali ?

Dnes "abyjsují" ;-( téměř všichni, včetně maturantů. Znám dokonce jednoho týpka, který si hraje na inteligenta a přitom používá patvar "abychme". Stejné je to s používáním slov, bez ohledu na jejich logický význam, zde "vynikají" především moderátorky na Nově: " Díky vrahovi, přišel o život...", místo "kvůli" nebo "pětkrát menší" namísto "pětina" a podobné nesmysly. Škoda se kvůli tomu vzrušovat...

0/0
18.3.2012 17:14

net.Xtreme se nevzdává

Re: a proč by to dělali ?

Jde o to, že svobodný trh tu z principu není...

0/0
17.3.2012 17:42

informace

radní Furstova z ČTU

Tak je tu vůbec někdo , kdo  si pročetl legislativu ohledně regulovaných cen  pro zákazníky, říká se jim malobochodním  cen včetně DPH  a  dokáže polemizovat s expertkou Fustovou , která je zvolena vládou pro regulaci cen v el. komunika¨cích a  požívá si vysokého platu  a znevážila pojem  regulalace  natilik že jde o vykořis´tování občanů  nadnárodníma  mobilároerýma  firmama, že už se mnohým lidem chce zvracet a plakat...ale ten cíl je Furstová, tam si poplakejte.

0/0
17.3.2012 13:37

.ViR

Jestliže

ZP = zaplacené poplatky a VP = vybrané poplatky, pak v rámci mobilních sítí platí:

ZPO2 + ZPTMo + ZPVf = VPO2 + VPTMo + VPVf. Tedy Suma VP - suma ZP = O. Mezi mobilními operátory je tedy v zásadě jedno, jak vysoké poplatky jsou. O co jim (všem dohromady) klesnou náklady na volání do ostatních mobilních sítí, o to jim klesnou (všem dohoromady) i výnosy.

Co je ale podstatné je, že jim klesnou výnosy  z hovorů přicházejících z nemobilních sítí (pevné linky, VoIP). Čili při snížení propojovacích poplatků mobilním operátorům klesne zisk! A to samozřejmě akcionáři nechtějí, čili mobilní operátoři se to budou snažit kompenzovat větším zpoplatněním vlastních zákazníků, kteří by to měli čekat a bránit se.

Přesto je snižování poplatků správné, protože jednak zvyšuje nepřímou konkurenci (např. ze strany pevných linek či VoIP), jednak zlepšuje postavení nových hráčů na trhu, a konečně, vytváří příznivé podmínky pro zavádění "neomezených" tarifů.

0/0
17.3.2012 13:06

informace

Re: Jestliže

ČTU reguleje ceny pouze velkoobchodní vůbec nejde o spotřebiletelské ceny o tak jak  na českém uzemí pak  mají možnost  se roztahovat za vyhodé podmínky cízí operátoři, Pro zákazníka tenhle uřad neudělá nic. jen pro ty žraloky  nadkorporátní a tohle je téma pro vládu a pro zaprodání celé rebubliky  žralokům s velkou hubou. Toje není  hamba ČtÚ ale hamba vlády ČR, jak na nás občany kašle. Ptejte se exprtea Furstové, jemnované vládou na post  radní  expertky v ČTÚ zodpovědné za regulaci.

0/0
17.3.2012 13:22

koga

Re: Jestliže

ale snížení terminace do fixních sítí není také nereálné

0/0
18.3.2012 20:52

informace

FURSTOVA

A co ta experka na monopolní ceny v Radě ČTU v telekomunikacích Furstová, proč  nekoná svou povinnost...kdo ji jmenoval do rozhodovácích funkcí a proč neroná svou práci dobře, tam bych viděl problém bez ohkedu na to jestli je této bábušce 70 let.

0/0
17.3.2012 12:53

informace

Re: FURSTOVA

No pokud si dáte tu práci a bude čítst  informace podle  zákona 106 povinně zveřejněných  na stránkách ČTÚ, tak se dozvíte mnoho..i kolik penízků beroou radní a předseda ČTÜ  a pak  tahle baba zopovedná za relulaci cen a to jí ještě nazývají expertkou. i ten blbec Ondřej Malý  novinář, nový člen  rady, jemnovaný vládou   se tak ponižuje, že ji nazývá expertkou. tak tohle se hnus velebonosti.Rv

0/0
17.3.2012 13:05

informace

Přimeřený zisk

1) Pomlouvání českého trhu není na místě 2) pamatuji že jsme nemohli mít pevnou linku  prostě nebylo tilik kabelů v zemi..3) náme tu 3 operátory,  pevnou linku nenahradí a již to ani nikdo nechce,- viz jsem v sámošce mám koupit tři nebo 4 housky a co ještě?? a plýtvám minutami 4)  Všechny zákony schvalovala vláda i ten poslední  ZEK, který platí nyní od letoška ...je tam nekde uvedeno že cenová regulace má být postavena na základě přimeřeného zisku??????????????????

0/0
17.3.2012 11:42

pettyo

Re: Přimeřený zisk

Nemáš pravdu. Za současný stav může ČSÚ.

0/0
17.3.2012 12:10

informace

Re: Přimeřený zisk

ČSÚ je Český staristiscký úřad a ten jen sbírá infomace...rozhodování je na  na vládě a ta jmenuje  členy  Rady  Českého telekomunikčaního uřadu, kteří jsou tímnto podřízeni vládě. nadávat na ČTÚ je zbytečné, pokud nejsou pravidla zakotvená v zákoně.

0/0
17.3.2012 12:33

pepe6711

Re: Přimeřený zisk

Ahoj Pavle, neboj, až tě vyhodí, najdeš jiné dobře placené místo.

0/0
17.3.2012 17:14

WoCoGo.v2

je to mazec

kdyz sem ted kolegum v us riakl,kolik by me stal hovor k nam dom,malem spadli...no jo,ceskej trh;-€

0/0
17.3.2012 10:55

mobilemikedotorg

CTU

což ti jebe blbečku ? ;-D to neni snad ani moznyyyyy.... ten radil asi hitlerovi za valky...

jedine co me trosku tesi je, ze mi padne volani z voipu z 1,9kc o oneh 72 haleru na mob.,ale v mem okoli 3G je jak safranu, takze toho ani tak moc nevyuziji, abych si z mobilu vic volal skrz VoIP. Tak aspon domaci "pevna"...

situace u nasi mob.trojky je zcela jasna uz nyni : kristalove koule rikaji : do nasich tarifu a cen jsme uz pri jejich uvedeni promitli snizene ceny za spojovaci poplatky. Proste bludy, bludy atd,, vsici to zname.

0/0
17.3.2012 10:11

Rady4

CTU

Operatori se jen zaraduji a jeste vice si namazou kapsy. Uz mne ty vyplody chorych mozku z CTU fakt ser_ou.

Kde je vterinova tarifikace, data odpovidajici standardu v okolnich zemich, zruseni poplatku za dovolani do hlasove schranky, atd. ???

0/0
17.3.2012 8:47

informace

Re: CTU

Možná se podíváte na nabídky operátorů  v ostatních státech a zjistíte že vteřinová tarifikace není ten hlavní problém, nechce se mi to hledat ale tahle odpověd  tu od ČTU už byla včetně rozboru jak to vypadá v ostatních státech i mých zkzšenosti vteřinová tarifikace je jen čudla,o kterou vůbec nejde.

0/0
17.3.2012 11:32

informace

Kde je chyba?

Je špatná konkurence u mobiláků, ale, že jde o kartel a porušení hsopodářské souteže rozhodoval myslím vícekrát a nikdy neměl dost důkazů.

Chtěli jsme kapitalismus, tak ho máme i s vykořisťováním lidí, krachováním firem a osobními bankroty. Nezapomínejte že zákony schvalovali poslanci včetně ZEK, takže záleží kdo jak zaloboval. Na obyčejné lidi se v tomhle státě prďánkuje, ať se koukneme kam chceme.  Než vzít jednomu špinavý  zlodějský milion na zisku, to raději vezmou milionům lidí korunu. Je mi hanba.

0/0
17.3.2012 8:11

informace

Re: Kde je chyba?

Kartolovou dohodu řešil ÚHOS, který dohlíží nad pravidlama pro hospodářskou soutěž. Takže neházejte vše na ČTÚ. A Navíc pravidla pro aukce atd, vše co souvisí se síťovým monopolem , prošlo schvalováním vládou, takže  TENTO STAV JE V ZÁJMU NAŠÍ VLÁDY.Rv

0/0
17.3.2012 8:16

pettyo

Re: Kde je chyba?

Nechápu proč házíš na vládu něco co by měl řešit odborný úřad. Pokud by tedy byl odborný. Vláda taky nemůže rozumět všemu. Pokud by to tak bylo tak je ČTÚ úplně zbytečný.

0/0
17.3.2012 12:15

.ViR

Re: Kde je chyba?

"Odborný úřad" je jen jedním z mnoha konzultačních míst při vytváření zákona či jeho novel. Byť poměrně důležitým při zpracování počátečního návrhu. Ale co půjde do vlády, to nakonec záleží na MPO (při poslední novele ZoEK vedeno ministrem "Odklonitelem").  Nezapomínejme, že na MPO je na komunikace celý odbor....

0/0
17.3.2012 12:33

informace

Re: Kde je chyba?

Telekomunikační úřad se bez souhlasu vlády ani neuprdne, úřednící dělají jen to to musí, ale jmnování členů Rady ČTÚ  je výhradně  kompetenci vlády stejně jako shvalování zákonů, takže útoky na nespokojenost občanů mají směřovat na vládu, toto je jejich volba jak oškubat ovčany.

0/0
17.3.2012 12:43

ProMoDro

Co to je za blboost ?!

V době kdy stát potřebuje každou kačku , tak sníži mobilním společnostem poplatky ??!  Ten Dvořák , či jak se ten ichtyl jmenuje , se z těch úplatků už zbláznil !!

+1/0
17.3.2012 6:06

Rady4

Re: Co to je za blboost ?!

Na utahovani opasku je tu obycejny lid. Tyhle spolecnosti hybou politikou a zakony zeme dle svych potreb. Zde pomuze jen radikalni rez.

0/0
17.3.2012 8:53

pettyo

Re: Co to je za blboost ?!

To jsou poplatky které si účtují operátoři mezi sebou.

0/0
17.3.2012 12:16

.ViR

Re: Co to je za blboost ?!

Pane kolego, propojovací poplatky nemají s příjmy státu nic společného.Propojovací poplatky platí operátor v jehož síti hovor vznikl (a který si zinkasoval volajícího) tomu operátorovi, v jehož síti je hovor ukončen.

0/0
17.3.2012 12:37

Return

Myslíte,že soudruzi

Z bývalého Telekomu ,dnes ve vedení čťú vyméní své Nokie 5110 za iphone aby pochopili u čem je dnes foun :-P

0/0
17.3.2012 0:08

Timos

jednoduche

Komplet vymenit osazenstvo CTU a urychlene realizovat dalsiho operatora. Taktez provest velmi dukladne vysetreni, proc jiz davno nereaguje anti monopolni urad, nebot se zde zcela zjevne jedna o tajnou kartelovou dohodu vsech operatoru na nasem uzemi. !!

+1/0
16.3.2012 22:32

Forrrest

Těším se, jak se to promítne do cen VoIP operátorů

Už teď volám za 1,59 Kč/min na mobily a 0,49 na pevné (Odorik)... ale nevadilo by mi, kdyby to bylo ještě levnější:-)

+2/0
16.3.2012 22:17

.ViR

Re: Těším se, jak se to promítne do cen VoIP operátorů

Tak, u části VoIP operátorů k poklesu ceny volání na mobily nepochybně dojde. Ale určitě ne přímo úměrně, protože poroste význam dalších nákladových položek. Jinak samozřejmě, to avizované  snížení terminačních poplatků se týká jen mobilů (v pevných sítích jsou u nás 0,30 Kč ve špičce a 0,15 Kč mimo špičku).

+1/0
17.3.2012 0:36

pepino555

Ptám se, jak se u O2 aktivuje volání za 2,49

a jak se stát rezidentním klientem. Ná stránkách O2 není žádné vysvětlení, na infolince sdělují: "Jedná se o nejdražší tarify se smlouvou, do ceny jsou započteny i volné jednotky" Povídání s operátory O2 zdarma na 800020202

+2/0
16.3.2012 20:38

sucipej roznec druhy

Re: Ptám se, jak se u O2 aktivuje volání za 2,49

2.49(s dani) mam u Vodafone.

0/0
16.3.2012 23:02

zupan

Proč nemůžeme volat na pevných linkách zdarma?

Pokud si berou tučný paušál!? Američané to tak mají a v Evropě některé společnosti také. Jsou jako pitommí, kvůli Skype a jiným alternativním operátorům přicházejí o pěkné peníze. Kdyby to bylo jenom volání. Ale do poslední míle se neinvestuje vůbec. Aby lidé i v odlehlejších oblastech měli spolehlivá data. Vše se myslí zabezpečit bezdrátově, ale není dobré rušit pevné spojení. To je úplně stejné, jako likvidovat železnici kvůli silniční přepravě. Nevím jestli vůbec někdo na komunikacích o něčem přemýšlí. Kvůli lacinému dovozu likvidují zemědělce a jiný český průmysl. Všechno se dělá jenom kvůli rychlým prachům!

0/0
16.3.2012 20:20

Forrrest

Re: Proč nemůžeme volat na pevných linkách zdarma?

Pevné jsou zbytečné, lepší je VoIP;-)

0/0
16.3.2012 22:04

.ViR

Re: Proč nemůžeme volat na pevných linkách zdarma?

Nemíchejte hrušky s jabkama. VoIP je technologie a pevná linka charakterizuje druh sítě, a/nebo služby, dle úhlu pohledu. VoIP technologii můžete používat jak v pevné tak v mobilní síti.  A k tomu přiřazená služba může být jak pevná linka (v ČR většina), tak tzv. "nomadická", nebo teoreticky i mobilní linka...

0/0
17.3.2012 0:44

Forrrest

Re: Proč nemůžeme volat na pevných linkách zdarma?

Já porovnávám klasickou pevnou telefonní síť, která je dle mého v dnešní době v podstatě zbytečná, protože s internetovým připojením, které má dnes už skoro každý, se dá volat mezi sebou automaticky zdarma a na mobily o dost levněji.

0/0
17.3.2012 13:01

krobotak

Re: Proč nemůžeme volat na pevných linkách zdarma?

A jak se asi k tomu internetu člověk dostane? V menších vesnicích 3G nechytneš (nehledě na poměr cena/výkon), wifi poskytovatelé taky nejsou všude a ta pevná je jediná jistota. Bohužel díky přístupu O2 je to opravdu jen ta poslední možnost...co ale dělat když je zároveň i jedinou? A navíc při dnešních cenách a k tomu FUPech bych nechtěl riskovat, že si data vyčerpám za dvě odpoledne a po zbytek měsíce budu bez netu i volání

0/0
17.3.2012 21:07

nextnick

zručit ČTU

přinese to do kasy více peněz k rozkrádání. Tento parazit je k ničemuu. Poštovní poplatky bezmyšlenkovitě zdražu, čímž kazí drobný trh a stává se nejdražším na světě. Stejně je to tak mobilními poplatky.Když nerguluje nepracu. Pryč s ním.

+2/0
16.3.2012 20:18

pettyo

Průměrná cena...

...2,49? To už si dělají z lidí pr...l?

+2/0
16.3.2012 20:07

Zivan

Re: Průměrná cena...

Uvnitr firmy si volaji zamestnanci zdarma, obycejni lide volaji na predplacence klidne za 7Kc...no a pak takovy prumer muze vychazet na 2,49

0/0
16.3.2012 20:29

pepino555

Re: Průměrná cena...

Na infolince sdělují: Do ceny 2,49 jsou započteny i volné jednotky v síti atd ..

0/0
16.3.2012 20:41

pipa741

Nenechte se mást!!!

Nejedná se o zlevnění pro konečného zákazníka,ale o snížení mezioperátorských poplatků!!!!

Na Radiožurnálu,nějakej kompetentní pán ČTÚ hovořil o tom,že nepředpokládá,že by se toto projevilo poklesem ceny volání!

Naopak předpokládá zdražení!

Takže o zlevnění se jedná,ale pouze ze strany ČTÚ vůči operátorům,kterým se sníží náklady a tudíš narostou zisky.

Smějou se nám normálně do očí!!! Rv

0/0
16.3.2012 19:43

Zivan

Re: Nenechte se mást!!!

Naklady se jim moc nesnizi, protoze sice budou mene platit ostatnim, ale taky mene dostanou. Ale narostou zisky z volani uvnitr site, kdyz stoji vetsinou minuta stejne jako mimo.

Ale mohlo by to vest k dalsimu poklesu cen u VOIP operatoru...

0/0
16.3.2012 20:31

.ViR

Re: Nenechte se mást!!!

Mobilním operátorům klesne při snížení propojovacích poplatků zisk :-).  Mezi sebou si to sice ti mobilisté navzájem celkově vyrovnají (jen je na tom možná jeden lépe a druhý o něco hůře), ale všem klesne při poklesu terminačních poplatků výnos za příchozí hovory z nemobilních sítí....

0/0
17.3.2012 0:51Najdete na iDNES.cz