Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

ČTÚ varuje: Českým operátorům hrozí regulace

ČTÚ po analýze českého telekomunikačního trhu došel k závěru, že hospodářská soutěž se v některých jeho segmentech vyvíjí negativně. Začal proto s opatřeními, která by mohla vést k regulaci trhu. Regulace nebyla doposud možná, protože v minulosti ČTÚ prohlásil trh za plně konkurenční.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

spv0032

Ceny volání snížíme na polovinu.

Současné ceny jsou 4x vyšší než v okolních zemí. Ačkoli u nás je práce levnější, takže operátoři nemají náklady. O to větší vývar. Operátoři drží cenový kartel, oligopol, nehoráznými cenami škubou zákazníky.

Využijeme všech možností ke snížení cen. Připravený postup je jednoduchý a tržně slučitelný, spravedlivý pro všechny. Žádný násilný diktát, ponecháme na každého svobodném rozhodnutí zda přistoupí.

Kartel tvrdí, že je jeho právem šroubovat ceny do libovolné výše. Vzkazujeme mu že soutěž nijak neomezíme, mohou soutěžit snižováním cen až se z nich bude kouřit.

SPOLEČENSTVÍ PŘÍMÉ VOLBY

www.spolpv.org/ceny-volani-polovicni.php

0/0
3.1.2012 18:54

spv0031

Kartel operátorů okrádá bezmocné zákazníky, vás,

protože státní úředníci vás nechali napospas. Dali vám na výběr ze 3 předražených možností.

Z nakradených 20 000 000 000 Kč bezdůvodného zisku se snadno odkloní miliony na konta ministrů Katzů, úředníků ministerstev a netelefonních úřadů. Kam se navzájem dosazují zkorumpovaní jedinci podle finančních a politických vazeb.

Vedou úřad diletantsky jako v každé zkorumpované organizaci. Slavný propadák náměstka v tv, nic nevěděl, jen mlžil v zájmu operátorů.

A operátoři lžou jako když se tiskový mluvčí usmívá. Farghali Hany O2, na námitku že v Rakousku jsou ceny čtvrtinové: "Trváme na tom že ceny v ČR nejsou jiné než jinde v EU." Do očí lže že 4 = 1, slovy "čtyři a jedna je totéž." Čtyři tisíce ukradené českému zákazníkovi je prý totéž co jedna tisícovka skutečné ceny..

www.spolpv.org/ceny-volani-polovicni.php

0/0
3.1.2012 19:16

spv0027

Přitom stát má mocné páky k vytvoření prostředí,

ve kterém se operátoři předhání aby snížili ceny. Ale Dvořák, Ebert a spol. jsou loutkami operátorů. Proč, to si každý domyslí sám, při pohledu na miliardy peněz mimořádného zisku operátorů, způsobeného pečlivou nečinností státních úředníků.

Podnikatelé vědí že je potřeba odměňovat úředníky za "výkon i důsledné nicnedělání," vidíme to denně. Třeba solární elektrárny jsou stejný případ pečlivého nicnedělání úředníků.

Vstup virtuálních operátorů je slepá cesta, marnost. Běžní operátoři, majitelé, budou požadovat vysoké nájemné. Nejsou padlí na hlavu, aby pronajímali majetek za haléř, aby jim pak někdo přebral zákazníky. Operátoři nasadí vysoké ceny pronájmu, a nájemce-virtuální operátor to bude muset přenést na zákazníky. Cena bude pořád vysoká, u všech. To je slepá ulička, nedomyšlenost. Jen v případě, že by byly státem nadiktovány ceny pronájmu za pakatel, může virtuální operátor nabídnout nižší ceny. Jenže to je netržní postup.

www.spolpv.org/ceny-volani-polovicni.php

+1/0
3.1.2012 19:32

spv0026

samotný příchod dalšího operátora nic nezmění,

rozhodující jsou podmínky které stanoví úředníci. Pokud vedení nového operátora nepřistoupí do mafiánské kartelové cenové dohody, pak mu ČTÚ narazí šílené podmínky: stavět v pustých horách, obrovské náklady a nulová tržba, hluboké zadlužení začínajícího operátora. Ke splácení bude nucen narazit vysoké ceny. Aby splácel dluhy, které mu vnutí úřad.

Potřebujeme aby 9 900 000 občanů a 10 000 000 firemních telefonů mohlo telefonovat za ceny poloviční. Problém je v cenovém kartelu. Ne v pokrytí. Podle toho, zda úředník stanoví pokrýt pohraniční lesy, můžete sami zjistit, zda se chová jako podplacený šmejd.

Víme jak snížit ceny, jaké použít páky k rozdělení kartelu. Ale Úřad se zavčas zbaví všech možností, v zájmu operátorů, vládnoucích stamiliony na úplatky úředníkům a jejich kmotrům v partajích.

Provoz Úřadu stojí 400 milionů Kč, skupinky úředníků kteří nejsou s to napsat kloudnou větu. Ale jak jde o zájmy operátorů, tak snaživě mlží, klamou, žvaní nesmysly. Vazalové.

0/0
3.1.2012 19:46

pepino555

ČTÚ je pro smích,

sám by potřeboval regulaci. Z asijského mobilu volám do Čech za 1 Kč, nazpět také z předplacenky, např. O2 za 100 Kč. Tak složitý ceníky jako mají Češi s ve světě nevidí, skryté poplatky, balíčky, tisíce variant se stejným výsledkem, systém účtování po minutě neodpovídá vysokým cenám. Nehorázná zlodějna, ať si ty svoje frekvence nacpe ČTÚ včetně Lojzy Dvořáka do

+1/0
15.12.2011 14:33

njuska

Především ihned vpustit 4. operátora!

Stačí urychleně vyhlásit výběrové řízení na 4. operátora, stávajícím nařídit národní roaming, vč. nařízení k odstranění zbytečných stožárů s BTS, kdy mnohde stojí 3 příhradové sloupy vedle sebe, což nechutně hyzdí krajinu. 

Nový operátor (a tady by mi výjimečně nevadilo, kdyby byl třeba z Číny) by jistě nastartoval konkurenci tak, aby stávající operátoři neměli každoroční čistý zisk kolem 10 miliard Kč pro každého, který téměř neinvestují... viz. stav služeb a pokrytí např. sítí 3G, které je u nás horší, než pokrytí asi 20x rychlejší sítí 4G třeba v Německu. Můžeme si , myslím vzít příklad třeba ze Slovenska.

+1/0
13.12.2011 22:22

+palič

Státní

instituce jako je ČTÚ by měla především začít tlačit na zákonodárce, aby přinutili operátory přestat se chovat jako mafie. Aby zákazník, který chce zrušit telefonní linku byl neprodleně vyřízen a neplatil zbytečně dalších x měsíců. Aby zrušení proběhlo ihned a ne přes nějaký idiotský kód, který má nadiktovat do telfonu na lince, kterou měsíc nikdo nebere. Takhle může jednat někdo, kdo vozí auta načerno z vrakoviště v Německu a ne největší operátor v zemi, dyť je to wostuda.

0/0
13.12.2011 10:26

koga

Re: Státní

to je asi proto, že je nic lepšího nenapadlo. Jak by se ti líbilo, kdyby jsi naštval souseda a ten ti bez tvého vědomí odhlásil linku, tj. včetně ADSL apod., asi moc ne

0/0
13.12.2011 12:03

RomanL

Re: Státní

Ale pro sepsání smlouvy to tak funguje (nebo doteď fungovalo)... ;-(

0/0
14.12.2011 15:23

nickless

Všechno špatně

Neumím si představit, že někdo bude regulovat maloobchodní ceny. V takovém státě nechci žít, aby mi stát určoval, kolik co stojí. To by mi taky mohli říct, že v mé profesi stačí poloviční plat.

Stát musí umožňovat a podporovat konkurenci a to snižováním těch propojovacích poplatků a nařízením operátorům vzít za definovaných podmínek virtuálního operátora do sítě. To je celé.

A to se taky už projevuje v těch poplatcích. Ceny u předplacených karet do cizí sítě jsou na polovině (3,50 místo nedávných 6-7), neomezené tarify na 1500 měsíčně, všude dvojnásobné balíky volných minut. Je logické, že s tím snížením se otvírá obrovský prostor a operátoři se v první vlně zaměří na ty nejvíc volající. Než je všechny obvolají a oblbnou, potrvá to půl roku a pak logicky začne bitva i o ty, co utratí 100 Kč. Mi se např. zlevnilo volání z pevné linky na mobil přes alternativního operátora a to výrazně (že kašlu na VoIP).

0/0
13.12.2011 9:15

AAA2

Re: Všechno špatně

Ceny u předplacených karet do cizí sítě jsou na polovině - a to jako kde prosimte? Pouze pokud si pravidelne dobijis 2 - 3 stovky. Tim se ovsem dosti stiraji vyhody predplacenych karet.

0/0
13.12.2011 10:17

McTuzemák

Re: Všechno špatně

Tak já si to představit umím. V nekonkurenčním prostředí, tvořícím jeden megakartelový prostor, je regulace bohužel nutná.

Totéž by se ovšem mělo týkat energí, kde je doněle tržní prostředí pouze v menšinových cenách vlastní energie, distribuce ovšem tvoří nesmyslných 80-90% ceny a v ní funguje skrytý monopol s požehnáním státu.

+1/0
13.12.2011 10:18

nickless

Re: Všechno špatně

Možná jste socan nebo komunista a ti si umí představit ledacos. Pro mě je diktát maloobchodní ceny nepřijatelný. Stejně jako by mi někdo diktoval třeba můj plat apod.

Psal jsem, že stát musí vytvářet to konkurenční prostředí a tím vylučuji vaši podmínku, kde píšete o nekonkurenčním prostředí. Pokud stát zajistí přístup do existujících sítí regulovaným propojovacím poplatkem a umožní i odchozí hovory pomocí virtuálních operátorů, tak mi to stačí, protože vidím, že trh na to reaguje - jak jsem psal, ceny neomezených tarifů spadly na polovinu, volných minut je 2x víc a předplacená karta ve špičce cizí síť za 3,50 je něco, o čem se nám před 2 lety ani nezdálo. A ještě to nekončí, jak jsem psal, samozřejmě trh postupuje od těch, co provolají hodně, takže my malí si ještě půl roku počkáme, ale myslím, že to přežijeme.

Nemáte pravdu, že distibuce tvoří 80-90 procent ceny, tolik to není. A vaše "domněle tržní prostředí" je zcela fungující tržní prostředí s min 50 subjekty s rozdílnými cenami.

0/0
13.12.2011 11:45

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Takže regulace maloobchodních cen je nepřijatelná, ale státem vnucený virtuální operátor (tedy státní příkaz vlastníkovi sítě, aby ji dával k dispozici svému konkurentovi, navíc za státem regulovanou cenu) je to pravé. Skvělý smysl pro humor, děkuji. ;-DR^

0/0
13.12.2011 14:18

nickless

Re: Všechno špatně

No, není to úplně to samé. Maloobchodní cenu má určovat trh a než ji regulovat, tak raději nechat hrát více hráčů a neregulovat.

To, že někdo má síť a někdo ne je něco jiného. Vhodné kmitočty jsou něco jako velice omezené přírodní bohatství. Není jich neomezeně, nemůže si každý, koho to napadne, postavit svoji mobilní síť. A protože je to takto ostře omezeno a patří to všem, tak si společnost může říct, jak se s tím rozhodne naložit. Když to rozdělí mezi pár firem s tím, že se musí podělit s ostatními, nevidím v tom velký problém. Ti s infrastrukturou na tom budou vždycky lépe.

0/0
13.12.2011 16:28

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Aha. Takže protože nemovitostí není neomezený počet, je správné, aby stát měl právo umístit člověku do jeho nemovitosti nájemníka a stanovit cenu tohoto nájmu? Přijde mi docela zábavné, že největší odmítači regulace mají zpravidla nejkomunističtější rétoriku ("patří to všem, tak si společnost může říct, jak se s tím rozhodne naložit").

0/0
13.12.2011 16:58

nickless

Re: Všechno špatně

Mi zase přijde komické, že vy nepochopíte 2 přesně opačné příklady. Nemovitostí právě je neomezený počet. Samozřejmě tím není myšleno +ležatá osmička, ale je jich +- tolik, co lidí, ne všechny jsou určené k bydlení, některé jsou přelidněné, některé prázdné. Úplně KDOKOLIV si může kdykoliv a kdekoliv (téměř) postavit nebo koupit nebo pronajmout nemovitost, přístěhovat se k někomu jinému, odstěhovat se, přebudovat neobyvatelnou nemovitost na obyvatelnou a naopak, a nedojde tím k žádnému vyčerpání zásob a omezení ostatních v jejich zájmech. Ano, pro někoho je to možná drahé, ale je spousta těch, pro které není. Víceméně ale za nějaké větší peníze vždy uspějete.

Zatímco kmitočtů vhodných pro telefonování je omezené množství. Aby mohla nějaká síť fungovat, tak jeden kmitočet jí nestačí. Musí být také dány kmitočtové vzdálenosti, aby se to vzájemně nerušilo. Tento počet je omezený a navíc už téměř vyčerpaný a to při pouhých 3 firmách.

0/0
13.12.2011 17:27

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Takže protože je počet téměř vyčerpaný 3 firmama, tak těm firmám přikážeme, aby umožnily používání svého zařízení svými konkurenty. Přestože nám ve skutečnosti jde o něco úplně jiného, a to o snížení maloobchodních cen. Není to drbání se pravou nohou za levým uchem? Není jednodušší se za tím levým uchem podrbat levou rukou a stanovit maximální maloobchodní ceny? Kde je záruka, že takoví další, vnucení operátoři povedou ke kýženému pádu cen a nikoliv pouze ke zvýšení počtu členů kartelu? Není lepší řešit přímo ten problém, který nastal? Ano, je zde argument, že neschopný stát nedokáže tuto maximální cenu regulovat "správně", že by ji měl stanovit trh, který jediný to umí "dobře". Teroteticky OK, ale prakticky opět zcela špatně. Stát totiž bude muset v obou řešeních uměle a se vší svou neschopností regulovat nějakou cenu - buď cenu maloobchodní a nebo cenu velkoobchodní pro virtuály.

0/0
13.12.2011 17:40

nickless

Re: Všechno špatně

To vaše drbání správnou rukou za správným uchem je lákavé jednoduché řešení s nedozírnými škodami. Nechápu, jakého kartelu se bojíte. Umožněním virtuálů vzniknou třeba i desítky operátorů a tam je kartel prakticky vyloučen. Nebo ať si klidně 3 udělají kartel (když jim to bude stát za tu pokutu, pokud se na to přijde), ale i já si s půjčkou od banky otevřu operátora a vypálím jim rybník nižšími cenami a pak si s prázdnými sítěmi můžou kartelovat, jak je to bude bavit.

Stát žádnou cenu regulovat neumí. Buď jim přiřkne neúměrný zisk, anebo ztrátu, kterou budeme dotovat z jiných předražených služeb jinde. Navíc operátoři také investují do výzkumu a vývoje a je na nich, kdo bude vepředu a kdo zaostane, to musí taky řešit trh. Stát je schopen nás nechat zaostat celou republiku. V případě vyšších zisků tyto zase odtečou za hranice a stejně z nich nic nebude. Vše musí řešit trh.

0/0
13.12.2011 17:48

nickless

Re: Všechno špatně

A regulace velkoobchodní ceny pro virtuály je jen dočasná věc, odhadem na rok, dva. Až vzniknou desitky virtuálů, tak mezi nimi vykrystalizuje pár větších. Ti posléze požerou pár menších a vzniknou z nich docela téžké váhy. Pak se jakákoliv regulace státu může zrušit.Protože řekněme, že takový virtuál s půl milionem SIMek bude hostovat u T-mobile a ten mu zvedne nájem své sítě. Tak se tento virtuál dohodne s Vodafonem (a ten ho rád vezme, protože získá půl milionů klientů, ze kterých taky bude něco mít). Prostě vznikne nový trh a ti současní operátoři budou lovit ty virtuály právě do své sítě. Budou o ně soutěžit cenou.

Jediná možnost by byla, že se všichni 3 domluví a ze sítí je pak vyženou. To by byla lehce prokazatelná kartelová dohoda a sebraly by se jim licence. A když je vypudí 1 nebo 2, tak ten třetí jenom mlaskne, jak je rád spolkne ve své síti.

0/0
13.12.2011 17:52

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Jediné možné zdůvodnění vaší naivity je, že jste posledních 20 let žil ve zcela jiné zemi. A nebo že jste typický případ těžkého akademika naprosto odtrženého od reality.

0/0
13.12.2011 18:00

nickless

Re: Všechno špatně

To druhé. Ale vždy se budu raději pokoušet rozchodit trh a konkurenci, tam kde nejsou, než něco regulovat a řídit.

0/0
13.12.2011 18:16

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Ale k rozchození trhu a konkurence je právě ta regulace a řízení nezbytná. Debata je pouze o tom, co regulovat a řídit.

0/0
13.12.2011 19:39

nickless

Re: Všechno špatně

Ne. Trh je definován jako místo, kde se potkávají nabídka s poptávkou. Kde se tvoří cena právě protnutím křivky nabídky a poptávky (tam někde jsem s ekonomií skončil ...). Regulace a řízení stojí mimo trh, je to vzájemně výlučné, nemůže to existovat spolu. Kde je regulace, přestal existovat trh a naopak.

Ne všude trh funguje (kartelové dohody, monopolní postavení ...), což je třeba v telekomunikacích a tam je potřeba regulace (netvrdím, že regulaci nikdy nepoužít, ale strašně opatrně a šetřit) a co nejrychleji vytvářet podmínky, aby regulace mohla zmizet a začal trh.

0/0
13.12.2011 19:51

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

V telekomunikacích je regulace jako hrom a nikdo jí nešetří, počínaje EU. A už vůbec jsem si nevšiml, že by nějaká taková regulace byla dočasná, spíš se postupem času pouze prohlubuje. Neříkám, zda je to dobře nebo ne, ale je to prostě fakt.

0/0
13.12.2011 20:04

nickless

Re: Všechno špatně

Ano, je tam regulace jako hrom a nešetří jí ani EU a to zdaleka ne jen v telekomunikacích, ale snad úplně ve všem. A prohlubuje se. To je pravdivé konstatování současného stavu. Je to rozhodně jenom a jenom špatně.

0/0
13.12.2011 20:12

nickless

Re: Všechno špatně

Taky proto operátoři nejsou vlastníky těch frekvencí, ale mají je jen pronajaté nebo zapůjčené v rámci licence tuším do roku 2020. A jelikož jde o dravé firmy a i zájem o jejich služby bude i po roce 2020, tak lze předpokládat, že v roce 2020 nebudou chtít tyto firmy vypnout vysílače a ukončit činnost, ale budou chtít další licenci. Nemají ji nijak slíbenou a tady je prostor pro to vyměnit nějaký příslib za umožnění vstupu někoho dalšího do jejich sítě. Když jim stát natvrdo řekne, ať si odmontujou vysílače v roce 2020 a odvezou do sběru, tak je to jejich problém. Čili nemyslím si, že ze strany státu musí jít o čistokrevný diktát a nařízení. Jde to udělat dohodou a stát má trumfy v rukávu. Problém akorát je, že za stát obvykle jedná vždy nějaký korupčník, který vymění trumf v rukávu za cosi do vlastní kapsy.

0/0
13.12.2011 17:34

hrcprcsalala2

Re: Všechno špatně

Ale ovšem, pokud se bavíme o nastavení licenčních podmínek za pokračování, to už je něco úplně jiného. Proti tomu nemám vůbec nic. Kromě skepse ke schopnosti státu něco prosadit.

0/0
13.12.2011 17:42

njuska

Re: Všechno špatně

Pane nickless, nashledanou a ať se Vám na "Sejšelech" dobře daří! ;-) Osobně mi rozhodně chybět nebudete. Pa pá!

0/0
13.12.2011 22:25

Lela

čeština nebo slovenština?

Milé děti, jak poznáme, že článek psala Slovenka, co se ani nenamáhala naučit pořádně česky?: Začal proto s opatřeními, které by mohly ...RvRvRv

0/0
12.12.2011 22:38

Tereza Merava

Re: čeština nebo slovenština?

Dobrý den, omlouvám se za chybu, vznikla při editaci a už je opravena. Jinak, navzdory slovenskému příjmení (manželův tatínek je Slovák) jsem rodačka z Prahy a za chybu se stydím:). Díky za upozornění.

+2/0
13.12.2011 13:27

Return

miliardové zisky

Odchází do ciziny,dotujeme jim krizi :-PRv

0/0
12.12.2011 21:21

obcan_CR

Připravují si pozice?

Podle neoficiálních informací, by měl být trh otevřený i pro virtuální operátory. V kuloárech sněmovny a zmíněného úřadu veškeré přípravy tomuto nasvědčují. Co se stane? Stávající mobilní operátoři si všechny klienty zaváží na alespoň 24 měsíců za tak výhodných podmínek, jaké tu ještě nebyly. ČTÚ se bude plácat po ramenou, jak jejich zpráva pohnula trhem. Jenže vstupem virtuálních operátorů na trh nastane to, že nebudou mít komu své služby nabídnout, všichni budou pod smlouvou. Takže milé ČTÚ, gratuluji ti k degradaci trhu. Kdybyste raději nedělali nic, stejně jako doteď, tak by to bylo lepší.

0/0
12.12.2011 19:56

hrcprcsalala2

Re: Připravují si pozice?

No tak pokud všichni stávající klienti dostanou (byť na smlouvu na 24 měsíců) super výhodné podmínky, které tu ještě nebyly, tak to bude fajn výsledek konkurenčního prostředí, ne? ;-D Konkurence přeci není cílem, ale prostředkem. R^

0/0
12.12.2011 20:04

obcan_CR

Re: Připravují si pozice?

Předpokládám, že ten smailík představuje ironii. Protože až přijdou virtuální operátoři s ještě lepší nabídkou a nikdo se nebude moci bezplatně s těch smluv vyvléci, tak to moc smíchu nebude.

0/0
12.12.2011 20:09

hrcprcsalala2

Re: Připravují si pozice?

Tak pokud někdo dobrovolně podepíše smlouvu s dlouhodobým závazkem, který pak nechce dodržet, tak by mu opravdu do smíchu být nemělo. Rv

0/0
12.12.2011 20:11

obcan_CR

Re: Připravují si pozice?

Jenže ty lidi to dnes nevědí, že něco takového přijde, protože ČTÚ mlčí, operátoři nelení a již se snaží (třeba i pod záminkou vánočních akcí). Tady by mělo ČTÚ zasáhnout a ne jen nečinně přihlížet bludům, které napáchalo nečinností. Ale to už bych asi zacházel moc daleko a nezainteresovaný člověk by to nemusel pochopit správně.

0/0
12.12.2011 20:21

hrcprcsalala2

Re: Připravují si pozice?

Aha, takže velký bratr by měl i dohlížet na to, aby nedej bože lidi neuzavírali smlouvy, o nichž si velký bratr myslí, že pro ně nejsou výhodné? 8-o

+2/0
12.12.2011 20:22

obcan_CR

Re: Připravují si pozice?

Velký bratr by měl dohlížet na to, aby současní operátoři nezneužívali svého postavení a lidi si k sobě nepřipoutávali, aby byl prostor i pro konkurenci.

0/0
12.12.2011 20:31

hrcprcsalala2

Re: Připravují si pozice?

Neboli zákaz dlouhodobých smluv, a to i pokud jsou dramaticky výhodnější než současný stav. Dobrá fantasmagorie. ;-D

0/0
12.12.2011 20:33

AAA2

Re: Připravují si pozice?

Tak. Aneb budete se mit dobre i kdybyste nechteli! ;-D

+2/0
12.12.2011 20:31

agu

Re: Připravují si pozice?

ale no tak. porad vznikaji a zanikaji pravnicke osoby. a porad dospivaji dalsi zakaznici. tezko se neexistujici pravnicka osoba upise na 24 mesicu a tezko se miminko upise na 24 mesicu ;-)

0/0
12.12.2011 20:32

tajny agent

Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

jako o trafikach na cele genreace pro par elit. Nevidim napr. duvod proc by mel nejaky miliardar vlastnit uhelne doly ... to jako rube "soukromnicky" kvalitnejsi uhli nez stat? Zase vitezstvi ideologie na rozumem.

0/0
12.12.2011 19:50

hrcprcsalala2

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

A nějaký důvod, proč by měl uhelné doly vlastnit stát, vidíš? ;-D

0/0
12.12.2011 19:53

tajny agent

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

tak zajiste rovnomernejsi rozdeleni bohatstvi z neho vzesleho ... trosku nechapu vasi otazku kdyz ve svem prispevku na ni v podstate odpovidam ...

0/0
12.12.2011 20:13

hrcprcsalala2

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

Jo, to opravdu zajistí ;-D;-D;-D Na otázku samozřejmě neodpovídáš ani trochu.

0/0
12.12.2011 20:14

tajny agent

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

Ty si jako myslis ze vynosy se ve statnim hospodarstvi s vysokymi postihy za tunelovani ztrati vic nez ve soukromem? Ve soukromem je celkem jiste ze se znacna cast ztrati na luxusni zivot majitele ...

0/0
12.12.2011 20:16

+palič

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

Pak to dopadá tak, že estébácký grázlové jako Bakala nebo Babiš můžou v klidu koupit parlament, který jim udělá zákon na míru. To podplacené zvýšení podílu biosvinstva, kvůli kterému se sešla už rozpuštěná sněmovna den před volbama, bylo typickým přílkadem.

+1/0
12.12.2011 20:19

hrcprcsalala2

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

Bavíme se tady o nějaké konkrétní zemi nebo o další teoretické fantasmagorii, která nikdy nikde nefungovala?

0/0
12.12.2011 20:22

tajny agent

Re: Holt kapitalizmus neni az tak o trhu

Napr. spousta stanich podniku co i po listopadu 89 tvorila zisk, obnovovala stroje ... byla ciste z politickeho ideologickeho duvodu zprivatizovana cim zanikla a lide prisli o praci ... zeptejte se na to ve svem kraji ... typickym prikladem byla napr. Ceskoslovenska namorni plavba ktera i pred privatizaci vytvarela cisty zisk a zamestnavala spoustu lidi.

0/0
12.12.2011 20:32Najdete na iDNES.cz