Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

GPS přístroje mají krále: lokalizátor slámy a náramek pro epileptiky

České kolo mezinárodní soutěže o nejlepší aplikace satelitních navigačních systémů zná vítěze. První místo obsadil přístroj v podobě náramkových hodinek, který detekuje epileptický záchvat, určí souřadnice postiženého a přivolá mu pomoc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Teletabis

A což takhle

sledovat psí hromádky? To s tím senem je stejná hovadina.

0/0
23.11.2011 17:38

zmatenej

Re: A což takhle

co je na tom hovadina??? stejne vsechny moderni zemedelske stroje jezdi podle GPS navigace a toto je jen aplikace ktera usetri naklady na vyrobu (nafta, cas, cas, cas) v dusledku si treba koupis levneji rohlik (nebo aspon nekdo vydela) :)

0/0
24.11.2011 11:58

honzasl

Re: A což takhle

Mě se tohle líbí a myslím, že to může ušetřit kupu nafty - ostatně GPS plánování polních prací není žádná nová věc.

Dobré využití vidím i při lesních pracech - hajný projde lesem, označí kusy na kácení sprejem a pípne si je - ne do smarfounu, spíš něco odolněšího o Symbolu/Motoroly, pošle to emailem dřevorubci, ten si ráno nahraje optimální cestu do GPS a vesele valí do lesa, stromy nemusí hledat, ale jde najistotu podle navigace. Otázkou je GPS signál v lese. Stromy vyťuká razidlem objemy - foťákem na Symbolu si je načte a hajný odpoledne přesně ví, kolik práce je hotovo a kam má jít zítra koňák nebo traktor.....

0/0
25.11.2011 18:01

Nakkor

blabol

Tenhle clanek je totalni blabol. Je videt, ze autor ani netusi o cem pise. Nechapu, co ma GPS spolecneho s cenami Galileo masters. Mimo dalsi blaboly.....

+1/0
23.11.2011 16:43

Radek-334

Od kdy umí naše záchranná služba pracovat s GPS souřadnicemi

Před 3mi lety jsme byli v pohraničí na čundru a zranil se nám kamarád. Přestože jsme znali přesnou GPS souřadnici, trvalo několik hodin než nás sanitka našla - neměli ani pořádnou mapu a orientovali se podle reklamní mapy.

0/0
23.11.2011 15:27

já George XVII

Re: Od kdy umí naše záchranná služba pracovat s GPS souřadnicemi

je dost možné, že to vyšle informaci na call centrum společnosti Princip, které pak neprodleně volá záchrannou službu. Call centrum na to zařízené(na rozdíl od "konkurence") mají, takže bych v tom neviděl problém.

0/0
23.11.2011 15:56

.ViR

Re: Od kdy umí naše záchranná služba pracovat s GPS souřadnicemi

Otázka je, co myslíte pod pojmem "záchranná služba".  IZS předávají operátoři, byť s jistými obtížemi a výjimkami, geografické souřadnice cca od konce roku 2007. Ale problém je v tom, co s nimi potom tak která složka záchranného systému udělá. Speciálně záchranka v tom má, s odpuštěním, totální chlív, protože zatímco hasiči i policie jsou organizováni celostátně, a jsou schopni si hovory operativně přepojit, voláte-li záchranku přes národní číslo 155, dovoláte se v tom lepším případě na krajský dispečink, v tom horším (zejména v SČ, JČ a MS kraji) dokonce na nějaký menší celek, prezentovaný jedním či dvěma okresy. a i když netuším, jak mezi okresy, tak krajské dispečinky záchranky  neumí ve většině případů ty hovory přepojit do jiného kraje! Což má samozřejmě ten důsledek, že pokud jste v lesích na pomezí SČ a JČ kraje a mobilní operátor odešle při tísňovém volání souřadnice zjištěné GSM sítí, může tam být  jednak několikakilometrová sekera a tedy i špatné směrování...

0/0
23.11.2011 19:19

.ViR

Re: Od kdy umí naše záchranná služba pracovat s GPS souřadnicemi

.... a jednak je tam ten problém, že nějaká, byť maximálně ochotná, dispečerka pak předává běžným telefonem jiné dispečerce údaje o tom, kde přibližně se co stalo (samozřejmě již bez "strojně čitelných" alespoň přibližných souřadnic). Takže posádka sanity (což nemusí být nutně "záchranka")  se pak orientuje stejně jako před třiceti lety, pohledem z okna a podle místních znalostí. A třeba i podle té reklamní mapy.... Volajícím udané souřadnice jsou pak také k ničemu. Na druhé straně, pokud se dovoláte na některý z nových dispečinků, který to předá nové vybavené záchrance, mohou být lokalizační údaje (zejména v obydlené oblasti) přesné u mobilní sítě na desítky metrů (u pevné na metry) a mohou být předány přímo navigačnímu systému záchranky.  Takové vozy samozřejmě existují a se souřadnicemi běžně úspěšně pracují, ale takové bohužel nejsou všechny a všude.

0/0
23.11.2011 19:31

1000101111001110

Umí ten náramek...

...vytáhnout epileptika v záchvatu před barák, aby to mohlo zaměřit polohu?

0/0
23.11.2011 15:02

doktor_bota

Re: Umí ten náramek...

Proč? Stačí poslat poslední zjištěné souřadnice... I kdyby se mezitím například přesunul na druhý konec Prahy metrem, na dispečincích obvykle idioti nepracují.

0/0
23.11.2011 16:33

Nakkor

Re: Umí ten náramek...

ale idioti ocividne pracuji v redakci idnes...... poloha se nikde neurcuje z GPS......

0/0
23.11.2011 16:44Najdete na iDNES.cz