Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Obrat v patentové válce. Motorola může zakázat prodeje Applu v Německu

Motorola si připsala v současné patentové válce neobvyklé vítězství. U soudu v Mannheimu získala rozsudek, který jí umožňuje zastavit prodej mobilních zařízení Applu v Německu. Apple se v tomto případě ani nebránil a experti hledají důvody, proč tomu tak je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

minipegy

a ze všeho nejhorší jsou trpaslíci!

+1/0
11.11.2011 8:59

Neutronek

Takhle ne

Myslím že by k takovým věcem vůbec nemělo docházet. Nakonec jsme na tom biti my, zákazníci. Ať se přeci prodává kde co, je na zákazníkovi co si vybere. Plýtvání peněz na soudy raději ať vrazí do vývoje, nebo distribuce, nebo třeba do reklamy.

0/0
10.11.2011 11:13

vladino

"experti hledají důvody, proč tomu tak je"

Já nejsem expert, ale důvod 100%-ně znám. Apple ukradl Motorole jejich technologie a patenty. Vím k tomu není co říct. Myslím, že Applu teď HOOOOOOODNĚ zatrnulo, protože Motorola to bude postupně moci aplikovat na celém světě. R^

+2/0
9.11.2011 11:15

liquido

Re:

Ehhhh?

Ty jsi zjevně nepochopil, čeho se ty důvody týkají, že?

Ono i s tou aplikací na celém světě to není tak snadné, jak si představuješ.

+1/0
9.11.2011 16:44

Andee

Re:

tvoje zbožné přání? ;-D

0/0
10.11.2011 1:24

liquido

Re:

Tahle úvaha se zbožnejma přáníma opravdu nesouvisí.

+1/0
10.11.2011 10:47

P1azer

Re:

"Oko za oko, zub za zub" ? Dokážu si představit, že Motorola a jiní výrobci žili jakž takž v symbióze s Applem a dalšími (někdo má patenty a na a jiný zase na něco jiného a navzájem se tolerují), ale když se chce někdo vymanit z této rovnováhy a poruší "nepsaná pravidla" a "vytasí na někoho dýku", tak se pak nemůže divit, že "taky vytasí zbraně". Nezlobte se na mě, ale konkurence tu byla vždy, jen Apple si myslel, že je něco víc a tak si vyšlápl i na větší výrobce. Nikdy jsem neřekl, že bych chtěl, aby to Apple položilo, ale doufejme, že se vše vrátí do starých správných kolejí.

+1/0
10.11.2011 9:23

liquido

Re:

Ta symbioza je právě otázka - třeba proto, že vznikala v době před rozšířením "like iPhone" founů. Tady Apple sice nemá portfolilo patentů 3G a GSM patentů - které ale většinou patří mezi FRAND patenty. Na druhou stranu, úspěch dnešních smartů stojí na ovládání. Tomu se Apple věnoval dlouho (původně pro první verze Tabletu). A vzhledem k tomu, že podobné zařízení nabídl jako první získal značné množství patentů.

Staré firmy s tím zjevně mají problém a teď se to právě rovná.

Ono se to nesrovná do strých dobrých kolejí, ale srovná se to spíš do nových kolejí - a to se teď děje. (Pominul jsem trochu specifický případ Samsungu).

JInak docela dobře tuhle problematiku - právní války v mobilních zařízeních - zpracovává fosspatents blog. Ale připrav se na to, že to, podle něj, s Applem není tak snadné a vůbec, že je celá situace komplikovanější, než vypadá z pár článků na iDnes.

0/0
10.11.2011 10:46

vintrlik

...

no pokud jde o německo je to opravdu velký trh, 83mil obyvatel... to je minimálně 5mil kusů těchto mobilů... možná i více, ale v současné době není Apple iPhone tak suverénní značkou a přístrojem jak v minulosti, inu konkurence je najednu stranu zdravá věc, a nekalý boj o prvenství není nic novýho, ale nepřál bych Applu aby soud prohrál, na to mám iPhone moc rád :-)

0/0
9.11.2011 9:39

liquido

Re: ...

Viz. vyjádření Applu - zas tak horké to nebude.

Spíš je zajímavá otázka, proč Apple minimálně ten jeden patent nerozebral - tam byla situace zřejmá.

0/0
9.11.2011 10:42

entony13

Re: ...

Apple nema dobre pravniky, na Motorolu nemaji,dopadnou jako s Nokii, potom se do toho da Erik a dalsi a z Applu zustane jen okousane jablko....

0/0
9.11.2011 11:28

liquido

Re: ...

Tady skoro ani nejde o kvalitu právníků - FRAND by smetl ze stolu i absolvent z plzně.

Ale co, píšu ti to pořád - máš nevyrovnaný pohled na věc.

0/0
9.11.2011 16:46

entony13

Re: ...

ale spíš vychází mé odhady, ono analytické myšlení není dáno všem

0/0
9.11.2011 22:40

liquido

Re: ...

Které tvé odhady máš prosím na mysli?

Kromě konstruování rozmanitých pro/proti Apple aliancí si vzpomínám na tvé radostné výskání v případě částečných úspěchů odpůrců Apple a zatvrzelé ignorování výsledků příznivých pro Apple.

0/0
10.11.2011 10:50

noox89

Re: ...

Toto předběžné opatření Applu zatím nijak neublíží, protože bylo vydáno proti Apple Inc. V Německu však prodává dceřiná společnost Apple Germany. Toto předběžné opatření by mohlo zastavit dodávku zboží z matky na dceru. To znamená, že problémy by mohly nastat za několik týdnů. Nicméně to už se bude konat odvolací soud. Spíš bych se přikláněl k tomu názoru, že právníci od Applu taktizují a nechávají si z nějakého důvodu čas.Ještě bych se chtěl vyjádřit k patentové válce. Kdyby někdo z Vás vytvořil něco nového na trhu a nechal si vše patentovat (jednalo by se o nové technologie a unikátní design) a pak někdo za několik let vytvořil hodně podobný produkt, který ohrožuje vaše patenty, jen tak byste seděli a podali si se všema ruce? Když si totiž spočítáte kolik stojí výzkum takového iPadu a iPhonu, rozhodně byste se alespoň pokusili bránit před soudem. Apple už vyhrál v Austrálii a Nizozemí, kde se některé produkty Samsungu zatím nesmí prodávat

0/0
10.11.2011 18:08

Modrý a zelený blesk

Re: ...

Ale tady se zakazuje prodej Applu. Holt, křížový licencování je u MT dost výrazné a nemá se to podceňovat.

0/0
12.11.2011 14:20

gaDzin

Zakazat

Zakazat veskery prodej mobilu. Stejne od sebe vsici navzajem kopirujou. A bude po problemech s patenty ... nebo muzeme zrusit patentovou ochranu, ale to by asi neproslo, ta je mooooc dulezita a uzitecna v brzdeni vyvoje a pokroku.

+1/0
8.11.2011 14:48

Jigssaw

Patenty

Patent není žádné právo je to podle definice - monopolní postavení garantované státem na určitou dobu. Je to narušení volného trhu, omezení konkurence a obrana velkých podniků proti malým firmám - velké podniky mají arzenál patentů se kterým pak soudí jakékoli konkurenty kteří jim nenabídnou výměnou možnost použití svých patentů.

Pardon ale pokud někdo vymyslí že by byl dobrý nápad strčit dotykový displej do mobilu tak to neznamená že jako vlastní ten nápad a pokud někdo jiný strčí dotykáč do jiného mobilu že mu jako něco dluží.

+1/0
8.11.2011 0:04

doktor_bota

Re: Patenty

Je nutné rozlišovat mezi technologickými patenty, což je ve tvém příkladu třeba ten dotykový dísplej, a mezi průmyslovými vzory, což je třeba kombinace dotykáč na krabičce. První případ si jednoznačně ochranu zaslouží, druhý pokud vůbec nějakou, tak rozhodně ne rovnocenou prvnímu, Skutečně nevidím důvod, proč by si někdo měl patentovat dejme tomu relaxační fólii (fandové sci-fi znají).

0/0
8.11.2011 0:10

Jigssaw

Re: Patenty

Pokud ten člověk vynalezne užitečnou věc tak vydělá i bez toho aby potřeboval stát omezovat konkurenci a to díky tomu že to dostane na trh první to mu vytvoří dostatečnou reklamu a pokud nepřestane inovovat tak se udrží v čele trhu i přes konkurenci která bude technologicky pozadu.

Patenty brzdí vývoj jednoduše proto že eliminují tu potřebu inovovat ... Kdyby vývoj urychlovali tak proč třeba neuděláme patenty místo 20let na 100let nebo za porušení patentu ne pokutu ale doživotní vězení neurychlylo by to vývoj ještě více a neměli bychom se všichni lépe ?

Pravda je taková že i když by to náhodou vývoj urychlovalo to ještě nutně neznamená že je to dobře (aneb pokud půjde 100% peněz do vývoje tak umřeme hlady) vždy je nějaká rozumná nejvýhodnější hranice mezi vývojem a spotřebou a není nikdo kdo by ji dokázal určit lépe pro určitou dobu než trh.

Příklad oděvního průmysluˇ(nemá patenty) - je vysoce profitabilní a inovující se i přesto že existuje spoustu levného "kopírovaného" oblečení.

0/0
8.11.2011 0:24

doktor_bota

Re: Patenty

Už v první větě píšeš tak absurdní pitomost, že se mi skoro nechce reagovat. Jakou má vynálezce bez patentové ochrany šanci, že něco po nalezení investora vydělá? Můj odhad je 0 - plus minus půl procenta.Rv

0/0
8.11.2011 0:34

tuan4

Re: Patenty

...............máš pravdu,na tohle nemá cenu reagovat.Ten člověk si plete dojmy s pojmy.

A o patentových zákonech ani nemluvě!R^R^R^

0/0
8.11.2011 10:55

Fido

Re: Patenty

A jakou ma ten vynalezce sanci, ze jeho vynalez si stihne driv patentovat nekdo jiny? Docela velkou.

0/0
9.11.2011 20:31

Modrý a zelený blesk

Re: Patenty

Cože? Napřed snad podáte patentovou přihlášku, až pak to můžete zveřejnit!!!

0/0
12.11.2011 13:51

liquido

Re: Patenty

Ale to přece je dané a platí to - už jen proto, že to jsou 2 rozdílné instrumenty.

Průmyslový vzor má - zjednodušeně - zabránit možné záměně konkurenčních výrobků. A tak docela dobře funguje - viz. případ, kdy Sasmung asi bude pykat (ostatní výrobci dokazují, že není nutné vyrábět skoroiPady) a naopak případ ze španělska dokazuje, že když právníci Apple podají nesmyslný podnět - a pokus o kriminalizování společnosti je už úplně mimo - kvůli výrobku, který si opravdu s iPadem nespletete (strašný design) - Apple bude po právu pikat.

Ještě - samotná žaloba proti Sasmungu se samozřejmě opírala o průmyslový vzor, ale zahrnovala i řadu dalších podkladů.

0/0
8.11.2011 9:39

Fido

Re: Patenty

No ono pokud ten prumyslovy vzor je definovan jako obdelnik s hladkou predni plochou a displejem tak je to mozne zamenit s cimkoliv. Na takovem zaklade muze apple klidne zakazat monitory k pc, fotoramecky, televize, ....

0/0
8.11.2011 11:22

liquido

Re: Patenty

Obávám se, že určení je součástí tohoto - takže nemůže.

Nemluvě o tom, že další výrobci dokáží prodávat tablety, které jsou odlišné - Samsung ne - tedy spíše se mu nechce.

0/0
8.11.2011 11:38

entony13

Re: Patenty

Tak jsem se asi mýlil, ani nevím jak to dopadlo, http://www.finance.cz/zpravy/finance/317713-nejvyssi-patentovy-pravnik-apple-pry-z-firmy-brzy-odejde/. Možná jsou toto vše následky nějakých přesunů v Apple. Proto právní oddělení Apple dělá takové kroky, které nikdo nechápe

0/0
8.11.2011 12:02

Fido

Re: Patenty

Samsung to udelal umyslne co nejvic podobne. O tom neni pochyb. Nicmene stejne to neni. Ty pristroje maji jiny pomer stran, jinak zaoblene rohy, iPad ma tlacitko, ktere Samsung nema atd.

0/0
9.11.2011 10:59

liquido

Re: Patenty

A je na soudu, jestli to posoudí tak, že už to je příliš podobné, nebo že se to odlišuje.

Mimochodem, slyšel jsi tu veselou historku, jak právnička samsungu nerozlišila ty 2 výrobky? Na vzdálenost 3 metrů?

0/0
9.11.2011 16:48

Fido

Re: Patenty

Jo jo. Tomu jsem se taky celkem zasmal.

0/0
9.11.2011 20:33

Leinad

Re: Patenty

Historka to byla vtipná ;-D

Ale advokát není soudní znalec ani technik. Někdo by nerozeznal telefon od TV ovladače.

0/0
10.11.2011 4:04

liquido

Re: Patenty

Ale dva konkurenční výrobky na komečním trhu by neměly být tak podobné, aby je rozlišil soudní znalec.

Právě kvůli tomu existují průmyslové vzory.

0/0
10.11.2011 10:56

Leinad

Re: Patenty

Jinými slovy stačí, když já řeknu, že jsem si spletli Tatru 816 se Škoda Roomster a je to dostatečný důvod k tomu, aby se Roomster stahoval z trhu?

0/0
10.11.2011 12:34

liquido

Re: Patenty

Rozhodně ne! To právě musí posoudit soudce, soudní znalci z dané oblasti a další experti.

Nicméně si tím tenhle soudce přímo v soudní síni mohl ověřit, jak je tvrzení Samungu o jeho jedinečném designu a nezaměnitelnosti s produktem Applu reálné.

0/0
10.11.2011 12:45

liquido

Re: Patenty

Jo, jak kolega vyvěsil ten odkaz na ten průmyslový vzor - všimni si, že tam je napsaáno ve všech jazycích EU, že se jedná o "počítače do ruky (handheld pc).

Těžko by tedy mohl apple na základě něčeho takového zakázat monitory, fotorámečky a televize.

Fido - až tě příště zase napadne plácnout takovouhle blbost o problému, o kterém nemáš evidentně páru, dej si radši facana a mlč - v tvém vlastním zájmu!

0/0
8.11.2011 20:02

xsarahdi

Re: Patenty

CHLAPI VIDELI STE TEN PATENT VÔBEC ??? píšete tu aký je to patentový vzor a ako náročný a neviem čo

tu ho máte:

http://www.scribd.com/doc/61944044/Community-Design-000181607-0001

a teraz mi povedzte koľko miliónov dolárov stál vývoj tohto vzoru a koľko rokov pracovalo dizajnové oddelenie na tomto nákrese ;-D;-D;-D

STUPÍDNE JE ŽE IM UDELILI NA TOTO PATENT ;-€;-O;-€

0/0
8.11.2011 18:19

liquido

Re: Patenty

No, stupidní je, že ti ještě po takhle dlouhé době, co se tu bavíme nedocvaklo, že se nejedná o patent, ale o průmyslový vzor.

Takže kdyby jim udělili na toto patent, opravdu by to stupidní bylo. Že jim udělili průmyslový vzor je OK.

Jinak díky za odkaz.

0/0
8.11.2011 19:59

Ig-n-or

Re: Patenty

asi jsi taky nepochopil kam tím mířil - šlo o to jak tu obhájci Apple háží obrovskými ciframi za vývoj a jak na jejich drahém vývoji jiní participují a ono jde o úplný laciný nesmysl který ani v průmyslových vzorech nemá ve své jednoduchosti moc konkurenci :-D Všechny argumenty o krádežích století za nehorázné sumy jsou tudíž celkem mimo mísu, a že jich je tu většina...

0/0
9.11.2011 10:32

liquido

Re: Patenty

Ach... Člověk ani nemusí být Ajnštajn, aby mu bylo jasné, že věškerý vývoj Applu, ketrý spolknul veškeré náklady není skica přiložená k patentu v roce 2004 nebo 2005.

Takže bych se nebál označit tvůj příspěvek za luxusní vzorek mimomísoidního příspěvku a vyhlásit tě dnešním vítězem Mimomísa Cupu! Za náš kolektiv gratulujeme!

0/0
9.11.2011 10:40

mike_corp

Boj proti Operatorum.

Ja si myslim, ze by se vyrobci mobilnich telefonu meli spojit, a nakopat prdel operatorum.

1 Telefony bez SIM karty

2 Zadnej Roaming.

3 Levnejsi Data

0/0
7.11.2011 23:03

doktor_bota

Re: Boj proti Operatorum.

Telefon bez simky žádný roaming ani levnější data nepotřebuje, pokud jsem si všiml.

0/0
7.11.2011 23:59

liquido

Re: Boj proti Operatorum.

Co třeba CDMA?

Mimochodem - třeba právě Apple se něco podobného snažil, možná ještě snaží prosadit - přes odpor operátorů.

0/0
8.11.2011 9:40

D.E.S.

podle mě ..

by mě Apple zažalovat designer, který dělal tablety do stratreku .. se divím že to ještě neudělal .. :-/

+2/0
7.11.2011 23:00

mike_corp

Re: podle mě ..

Live long and prosper SHELDON !V

0/0
7.11.2011 23:04

Rudý přízrak a bůh z Marsu

tyhle patentovy valky, ktery stojej zucastnene obry

pomerne velky penize, beru jako sanci pro mensi vyrobce telefonu, zatim marne cekam na vyrobce, ktery aby se vyhnul licencnim poplatkum a pripadnym sporum, doda jen HW telefon bez jakekoli ROM za nejaky levnejsi peniz, ROM (OS) pak necha na komunite, at si tam nahodi co chce, predpokladam, ze z 99% to bude nejakej Android nebo pripadny dalsi open source system. R^

+1/0
7.11.2011 21:46

vlahos_rosret

Firma ktera stoji na myslenkach

a praci firem IBM a Xerox ted zaluje kazdeho kolem, kdyz pouziji vyrobek se stejnym tvarem jako maji oni. Dobre jim tak.

0/0
7.11.2011 20:39

S55

Re: Firma ktera stoji na myslenkach

Která firma? Motorola? Apple? MS? Google...?

0/0
7.11.2011 21:18

xdavx

Re: Firma ktera stoji na myslenkach

v tvem seznamu je jen jedna firma ktera rozhazuje zalobama na vsechny strany....

0/0
7.11.2011 22:06

RadinC4

Re: Firma ktera stoji na myslenkach

no jo mám tam gůůůgl ;-D

0/0
8.11.2011 8:35Najdete na iDNES.cz