Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Uživatelů internetu v mobilu prudce přibývá, operátorům tím kolabují sítě

Internet kdekoli, mobilní kancelář. Hesla, jimiž operátoři lákají k využívání internetu v mobilu. Teď jim kvůli tomu v některých zemích kolabují sítě. Nápor mobilních „surfařů“ prostě nezvládají. V Česku však přetížení zatím nehrozí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Prosím redakci

o zaslání čísla účtu, na které mohu zaslat chudáčkům operátorkům almužničku

0/0
21.2.2010 7:43

masoreti

jednou musí i mobilní technologie

narazit na strop. objem dat, který se dá takto přenášet nejde zvyšovat do nekonečna.

0/0
18.2.2010 18:38

Host

Hmm

Mohl by mi někdo vysvětlit tenhle článek? To jako mám operátorovi zaplatit minimálně 160 kč měsíčně a pak nejenom že mě ořežou pomocí FUP, ale ještě bych měl bejt hodnej a připojit se maximálně dvakrát týdně na pět minut, abych chudáčkovi nadnárodnímu kolosu s čistým ziskem 6 miliard nepřetížil síť?

0/0
18.2.2010 18:25

Host

Kdo chce kam...

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Operátoři si namastili kapsu na nesmyslných službách, které si bez vědomí uživatele stahují data z netu, do každého menu v mobilu nacpali odkaz na net a teď se diví.

Fakt nechápu, to byli tak blbí? Měli si to lépe spočítat předem.

No snad se poučí a začnou požadovat po výrobcícn mobily na telefonování a ne na blbosti.

0/0
18.2.2010 17:01

Host

Re: Kdo chce kam...

;-D Dobrej joke. R^

0/0
18.2.2010 17:03

Carlos

Re: Kdo chce kam...

Jo a já zítra zapřáhnu povoz s oslem a pojedu do práce ne?;-D

0/0
18.2.2010 17:59

Host

Re: Kdo chce kam...

To bude sranda,akorát se všichni budou divit proč táhneš ten povoz ;-D

0/0
19.2.2010 10:17

Host

Re: Kdo chce kam...

No on ne jenom telefonovanim je clovek ziv. Bez napr. mobilniho pristupu na data na groupware serveru se rada lidi vubec neobejde.

0/0
19.2.2010 9:18

Host

Re: Kdo chce kam...

Já netvrdím že net je v mobilu je špatný. Na houby je přístup operátoru - vymysleli nesmyslné služby jako je A-Gps, online navigace a podobně. Bylo to jenom proto aby mohli oškubat zákazníka o peníze. Článku na to téma tady bylo hodně, podobně nedávno operátoři sami aktivovali lidem hlasovou schránku.

Mě třeba naštvala rychlost netu - 15kb/sec a to T-Mobile a Vodafone. Navíc jsem měl 100MB od T-Mobile a nestačil jsem se divit na konci měsíce co mě to stálo. Maily s přílohou se účtují zvlášť. (To jsou skoro všechny). Podraz za podrazem. A pak člověk vyrazí na východ k naším sousedům a nestačí se divit. Na

Slovensku net přes mobil funguje, dokonce stíhal i YouTube. Když to jde na Slovensku, proč to nejde u nás.

Rád bych šel do nových věcí, ale až budou fungovat. Za přínos považuji slušný foťák kolem 2mpx, baterie na týden, posilání GPS souřadnic přes SMS, z netu v mobilu použivám vlaky, počasí. Maily mi chodí přes SMS a to většinou stačí.

0/0
19.2.2010 10:05

Host

Re: Kdo chce kam...

U nás taky net přes mobil funguje, dokonce stíhá i YouTube. Tak vo co go? Sousedovic tráva je vždycky zelenější? 

A-GPS není nesmyslná služba a už vůbec ne nesmyslná služba, kterou by si vymyslel operátor. Nemluvě o tom, že žere naprosté minimum dat. Že nevíš, k čemu taková služba je, je věc druhá.

Online navigaci alespoň v ČR používá naprosté minimum lidí, alespoň v ne-iPhone komunitě. A iPhone a jím vynucená potřeba častého datového připojení není výmysl operátorů na oškubání zákazníků, ale výmysl Apple. A Apple smluvně nutí operátory, aby k iPhonu dávali paušální datový tarif za zvýhodněnou cenu. 

Takže ne za vše mohou zlotřilí operátoři, byť samozřejmě duchem slabší či neinformovaný si do nich rád kopne, je to takový národní hospodský sport. Rv

0/0
19.2.2010 10:20

Host

Re: Kdo chce kam...

A-GPS nepotřebuji, moderní čipy SIRF III mají dobrou citlivost. Minimum dat je v roamingu docela pálka, stačí když bydlíte blízko hranic a jste v háji s prachama.

Když za to nemůžou operátoři, tak kdo? Jistě lidi za to platí a to je asi základní chyba.

Naši operátoři zneuživají dominantní postavení na trhu a bylo tady o tom pár kauz, které jejich zlomyslné chování potvrzují. Například již zmíněné znovu zavedení hlasových schránek, zdražení SMS roamingu o 400% - prý vylepšení služeb, nabízení takzvaných telefonů zdarma dětem a rodiče potom platili a platilii. Stačí si projí historii tohoto webu.

0/0
19.2.2010 13:43

Host

Re: Kdo chce kam...

No tak když si myslíš, že ji nepotřebuješ, tak ji nepoužívej, nikdo - ani operátor - tě k tomu nenutí. Pro spoustu jiných lidí je A-GPS velice užitečná služba za dobrou cenu (pokud ji nemají zcela zadarmo). Prostě svoboda volby. Nádhera

Ve zbytku zase utíkáš mimo téma, o tom se tu nikdo nebaví.

0/0
19.2.2010 13:59

FoDa

Aha...

zas nějaká zpráva na objednávku, máme vyšší náklady, budeme muset zdražit, to že jsme si vyšší zisky po snížení propojovacích poplatků o 15% nechali a hovorné neslevnili je také samozřejmé :-/

0/0
18.2.2010 13:10

Host

Re: Aha...

Co má snížení propojovacích poplatků společného se zvýšenými zisky?! 8-o Propojovací poplatky si platí operátoři mezi sebou, pokud se sníží, tak sice na jedné straně méně zaplatí, ale na druhé straně i méně dostanou. Záleží na každém konkrétním operátorovi, jaký má poměr mezi hovory z a do cizích sítí. Snížení propojovacích poplatků může být pro konkrétního operátora ziskové stejně jako ztrátové. Pokud na snížení propojovacích poplatů jeden z operátorů vydělá, musí na nich jiný prodělat.

0/0
18.2.2010 14:51

Host

Re: Aha...

Vzajemne si ty poplatky sice zapoctou takze nula od nuly pojde ale od zakazniku dostanou tento poplatek zaplaceny vzdy.

0/0
18.2.2010 15:31

Host

Re: Aha...

A co má být? Podstatné je právě to započtení resp. jeho výsledek. Příklad: Pokud je propojovací poplatek 2 Kč, operátor zaplatí na propojovacíh poplatcích 20 mil. Kč a dostane na nich 30 mil. Kč, ve výsledku je z propojovacích poplatků 10 mil. Kč v plusu. Pokud propojovací poplatek klesne na 1 Kč, operátor zaplatí na propojovacích poplatích 10 mil. Kč a dostane na nich 15 mil. Kč, ve výsledku je z propojovacích poplatků v plusu pouze 5 mil. Kč. Tudíž ikdyž propojovací poplatky klesly, není důvod, aby hovory do cizích sítí zlevnil, spíš by je měl zdražit, aby se dostal na původní míru zisku.

Je-li na tom jiný operátor naopak, pak má u propojovacích poplatku 2 Kč platbu 30 mil. Kč a příjem 20 mil. Kč, tedy 10 mil. Kč v mínusu. Pokud propojovací poplatek klesne na 1 Kč, bude mít platbu 15 mil. Kč a příjem 10 mil. Kč, tedy bude v mínusu jen 5 mil. Kč. Tudíž tento operátor na tom 5 mil. Kč vydělá.

Neboli změna propojovacího poplatku může mít pro různé operátory zcela odlišné dopady.

0/0
18.2.2010 15:45

Host

Re: Aha...

A ještě něco - hlavním důsledkem snižování propojovaích poplatků je "zrovnoprávnění" jednotlivých operátorů. U velkého operátora, který má s cizími sítěmi převahu příchozích hovorů, znamená snížení propojovaích poplatků snížení zisku, jimi generovaného. Zato u malého operátora, který má s cizími sítěmi převahu odchozích hovorů, znamená snížení propojovacích poplatků snížení ztáty, jimi generované. Snížení poplatků tedy znamená, že velký operátor bude mít míň peněz, zatímco malý operátor jich bude mít víc. Tudíž to tlačí velkého operátora ke zdražení resp. zachovní cen, zatímco malému operátorovi to umožňuje pokles cen. Ve výsledku to malému operátorovi ulehčuje konkurenci, může si dovolit nabídnout ještě nižší ceny. Za situace, kdy by všichni operátoři byli vyrovnaní a provoz mezi nimi (odchozí vs. příchozí) by byl +- na nule, je pro opetároy efekt snižování (i zvyšování) propojovacích poplatků zanedbatelný. 

0/0
18.2.2010 16:07

Host

Re: Aha...

Ja myslim, ze tobe jako zakaznikovi muze byt uplne ukradene, co je v tom poplatku zahrnuto. Proste platis X Kc/min, ber nebo nech byt...

0/0
18.2.2010 16:35

Host

Re: Aha...

Ty ses vazne dost velkej vymatlanec.

0/0
18.2.2010 16:22

Host

site kolabuji i u nas

jiz 4ri roky vyuzivam "rychly" internet od O2 v Praze a je to cim dal tim horsi. Ve vecernich hodinach se dostanu s downloadem i na 15 kB/s a treba v sobotu rano kdyz je sit "volna" i na 140 kB/s. Jako hlavni problem bych nevidel pocet mobilnich internetovych uzivatelu, ale narust postu mobilu s 3G. Lide v 95% nepotrebuji intnterent v mobilu, ale podporu 3G si nevypnou a tak zabirazi timesloty, ktere maji logicky prednost pred datovymi. Mozna by stalo za to aby operatori udelali osvetovou kampan a vydelaji na tom vsichni: operatorum se uvoni sit a uzivateleum se prodouzi zivotnost baterie o 30% ....

0/0
18.2.2010 12:38

Host

Re: site kolabuji i u nas

Kdybych měl neustále zapínat a vypínat 3G tak si budu připadat jak blázen a tím zapínáním a vypínáním si zkrátím výdrž o 40%. ;-) Měl jsem "3G" od T-Mobile a měl jsem stejné problémy. Řešení je jedno - pořiď si normální internet, dnes je porkytí v Praze 100% a stačí si jen vybrat.

0/0
18.2.2010 12:42

Host

Re: site kolabuji i u nas

mel jsme na mysli aby si lide kteri pouzivaji telefon na volani a sms vypli podporu 3G pokud to jejich telefon podporuje. I pripadnym prepinanim se zadna vydrz nezkrati, mobily bezne roaminguji mezi klasickou GSM a 3G siti.

0/0
18.2.2010 12:48

Host

Re: site kolabuji i u nas

A proč by to měli dělat? ;-D Co Tvoje slovo, to zákon?! ;-D Raději si pořiď normální internet, nebudeš pak řešit tyto hovadiny.

0/0
18.2.2010 12:52

Host

Re: site kolabuji i u nas

Mnoho lidí chce mít vedle pevného ještě mobilní připojení - co je na tom divného?

A řada telefonů a jejich aplikací to přímo vyžaduje!

0/0
18.2.2010 14:40

Host

Re: site kolabuji i u nas

Tak jasný, ale ať si pak nestěžuje že má špatné připojení. Soudě dle toho co psal jej má doma - mobilní připojení doma = nesmysl.

0/0
18.2.2010 14:42

Host

Re: site kolabuji i u nas

mozna pro tebe co mas doma moznost kabelovku nebo mistniho providera, ale najde se stale dost lokaci kde ti nic jinyho nezbyde a mam na mysli i prahu, pokud bydlis v baraku kde neni kabelovka, popripade ani rozvody na telefon a zadna rozumna wifi sit v dosahu nic jinyho ti nezbyde ....

0/0
18.2.2010 15:14

Host

Re: site kolabuji i u nas

Wifi jde všude. Mám chalupu ve vesnici s 70 stálými obyvateli, pro providera nebyl problém tam hodit přijímač a jedu tam na 16mb/s za 400,-Kč měsíčně.

0/0
18.2.2010 15:19

Host

Re: site kolabuji i u nas

takto si muzes gratulovat jaky mas stesti. Znam mesto s 5000 obyvateli kde maj 3 Mbs pres WiFi za 600,- oba zdejsi provideri a zadna jina konkurence mimo ADSL tam neni ... taky znam desitky vesnic kde zadny WiFi provider neni ... pokavad je nejaka vesnice trochu v doliku a jeste dale od ustredny, ze neni mozne zprovoznit ADSL tak proste moc moznosti na pripojeni neni ... zkus se nad tim zamyslet jak by si tam asi konektivitu dostal ????

0/0
18.2.2010 15:26

Host

Re: site kolabuji i u nas

To je logické - s poptávkou cena roste. Taky jsme dolíku - přijímač umístili na kravín, kterej je o 200m výš a vše OK. Ale uznávám že to všude nejde.

0/0
18.2.2010 15:30

FiRan

Re: site kolabuji i u nas

Máš recht, ale to tu nikdo moc nechápe.. navíc při sítí 3G jim to kolikrát padá a spojení je na úrovní .... oproti tomu GSM funguje stabilně a neblokuje net.

0/0
18.2.2010 14:40

Host

Re: site kolabuji i u nas

tak tak .... asi proto, ze to nevyzkouseli a nikdy nezazili, ze by jim nekdo podekoval za to , ze najednou jeho telefon vydzi na prijmu o 30% vice a je to v nicem neomezuje ...

0/0
18.2.2010 15:19

Host

klasika

platit za to chtěj ale modernizovat se jim nechce Rv

0/0
18.2.2010 12:29

jan.banos

Re: klasika

Pravda. Hlavně že ho stále propagují.

0/0
18.2.2010 12:47

Host

Kolabují jim sítě?

Jednoduchá pomoc, ať nasadí ceny a FUP jako u nás v ČR a bude po přetížení... ;-D ;-D ;-D

0/0
18.2.2010 12:19

Host

Re: Kolabují jim sítě?

take si myslim. Ze jim neni hamba davat data vramci pausalu a nebo a smesne penize. Nejlepe se inspirovat T-mobile a jeho surf+.

0/0
18.2.2010 15:29

Host

slevička

Možná trochu mimo mísu, ale včera jsem viděl na čt pořad o tom jak si říct operátorovi o slevu. Jsem dlouholetý klient vodafonu s účty cca 600-700 kč měsíčně takže jsem hned poslal výpověď  a dneska ráno mi volali a nabídli slevu 50%.Tak kdyby měl někdo zájem a včerejší reportáž přehlédl.

0/0
18.2.2010 12:03

Host

Re: slevička

To je starý RvRv

0/0
18.2.2010 12:06

Host

Re: slevička

ty seš starejRv

0/0
18.2.2010 12:10

Host

Re: slevička

Nesmysl, chlapče.

0/0
18.2.2010 12:25

Host

Re: slevička

Ale ba dědo;-D

0/0
18.2.2010 12:44

Host

Re: slevička

37 let - děda ještě nejsem. ;-) To co popisuješ je nesmysl, kterej už koluje skoro rok a nikdy jsem od nikoho neslyšel že by to byla pravda. Možná dostaneš internet v mobilu na 3 měsíce zdarma, nebo 30 volných minut na půl roku, ale 50% slevu Ti nikdo nedá.

0/0
18.2.2010 12:53

Host

Re: slevička

Tak to nejsme daleko od sebe mě 35;-D Fakt nekecám včera jsem koukal na černý ovce(na netu určitě budou) a ještě ten večer jsem se do toho pustil.Požádal jsem o přenos čísla k tmobilu ( k nim to jde přes net a nemusíte chodit na značkovou prodejnu jaku u o2) za chvíli jsem kod KPČ a poslal jsem na ho na vodafon pře sms( mám slevu 20% po svém takže se mi nechtělo řešit to přes zpoplatněnou info linku).Dneska ráno mi volala vysmátá slečna ( řekl bych že nás bylo asi víc po včerejšku) a ptala se proč chci odejít a jakou jsem dostal nabídku.Ta jsem mlžil až mi sama nabídla 300 kč volný kredit měsíčně na rok navíc.Mám tarif 350 nabito a a faktury mám kolem 600 -700 Kč.Možná to není 50% ale já jsem spokojenej:-)

0/0
18.2.2010 13:29

Host

Re: slevička

Když si to však spočítáš, tak zaplatíš úplně stejně. ;-) Nikdo ti nic nedá zadarmo. S takovou dostaneš 3600,-Kč "jako dárek", ale zaplatíš zpět mnohem více. Mám kamaráda který je pracoval dva roky u O2 a nyní je u Vodafone. :-)

0/0
18.2.2010 13:45

Host

Re: slevička

Nic, tobě není pomoci. ......Když si to však spočítáš, tak zaplatíš úplně stejně, to mi hlava nebere......máš pravdu, ty se na slevy vykašli, pro tebe je to škoda8-o Místo 700 kč budu platit 400 Kč,ale podle tebe se tyhle čísla rovnají.

0/0
18.2.2010 13:55

Host

Re: slevička

Už jsi četl celou smlouvu? Máš tam zaručeno že ta sleva nebude třeba jen na dva měsíce? Jsem advokát a mnohokrát jsem si pročítal ty smlouvy, které nabízí ti studenti na ulicích, máš tam garantovanou cenu paušálu třeba na 3 měsíce, ale oni ti vtlkoukají do hlavy to, že budeš se slevou volat třeba dva roky. Na tohle pozor. ;-)

0/0
18.2.2010 14:02

Host

odlišná situace v ČR

Je sice fantastické mít mobily a podporou rychlého internetu, ale v ČR nám jsou díky monopolní trojce na nic. Zrovna včera mne požádal zákazník v Třinci, který si koupil HTC HD2, abych mu zprovoznil synchronizaci Outlooku a poštu na HTC. Když jsem mu vysvětlil, že mail s 5 MB přílohou bude přes EDGE u O2 stahovat asi tak hodinu, tak se mě zeptal, jestli si dělám srandu. Tak jsem mu vysvětlil situaci a zkusili jsme poslat schválně zkušební mail s textem "Odesláno z HTC". Trvalo to přesně 2 minuty, než to přes O2 síť v Třinci odešlo. Měli jste vidět jeho nasranost způsobenou vyhozením deseti tisíc za nový krásný telefon, avšak v ČR nepoužitelný.

0/0
18.2.2010 11:29

Host

Re: odlišná situace v ČR

Jen blázen stahuje přílohy do telefonu. ;-D Normální email odejde za 2s. Posílat email s přílohou z telefonu je stejnej nesmysl jako tyto emaily přijímat. HD2 mám taky a bohatě mi stačí Internet v mobilu Plus. Pohybuji se však po Praze. To ale nic nemění na tom že EDGE bohatě stačí jak na prohlížení stránek v mobilu, tak na synchronizaci Outloku. Proto je blbost psát, že jsou ty telefony k ničemu.

0/0
18.2.2010 11:41

Host

Re: odlišná situace v ČR

nemyslim si, ze je to nesmysl. Kdyz to zarizeni umoznuje proc to nevyuzit. Navic pokud ma clovek "neomezeny tarif" a zapnutou push sluzbu nemusi ho to moc zajimat. udavana rychlost je zvlastni i pres GPRS se da stahnout 18 MB za hodinu bez problemu. Pokud mam k dispozici 3G proc si neudelat full sync treba 200 MB schranky ?

0/0
18.2.2010 12:44

Host

Re: odlišná situace v ČR

Přijde mi to zbytečné, prohlížet si fotky na displeji telefonu je stejný nesmysl jako když někdo kouká na film ve Full HD na monitoru notebooku. K čemu jinak přílohy které mají 5MB?! Když otevírám přílohu ve wordu (cca 10 stran) tak to nemá ani 200kb. Proč tedy přílohy s 5MB?

0/0
18.2.2010 12:51

Host

Re: odlišná situace v ČR

treba kdyz nekdo posle powerpointovou prezentaci .... proste vetsina zamestancu neni 100% pocitacove gramotnych aby kazdy obrazek pred vlozenim optimalizovali .... ... a proc taky oni maj treba resit business a ne jak optimalizovat obrazky ...

0/0
18.2.2010 15:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.