Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

ČTÚ: Připojení k internetu přes rezidenční čísla je ilegální

Mnozí o tom spekulují, řada lidí o tom diskutuje a Mobil.cz vám nyní přináší jediné relevantní stanovisko k celému problému připojování k internetu přes běžná telefonní čísla, které se stalo populární zejména v souvislosti s novými tarify Českého Telecomu Víkend a Volno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Homer1

Dědeček si otevřel hospodu...

Dědeček si otevřel hospodu ale lezli mu tam lidi. Tak ji zase zavřel.

 

Mám dojem, že ideální představa Telecomu se blíží asi tomuto:

1) zákazník bude platit

2) bude platit co si řekneme

3) vemte jed, že si řekneme o hodně

4) za Vaše peníze Vám neposkytneme nic

5) z vašeho telefonu nelze volat, připojovat se na internet, atd...

6) jakékoli smysluplné využití telefonu je ve smluvních podmínkách zakázáno

 

Co se týká nových tarifů, uvítal bych tento:

jméno tarifu - FUCKOFFTELECOM

Jakýkoli tarif, který umožňuje využívat služeb seriózních (či alespoň serióznějších) firem než je Český TC. Samozřejmě nemám na mysli ty dnešní kvazislužby kde stejně platíte Telecomu, ale služby ze které ti Telekomunisti nebudou mít ani floka!

 

 

0/0
13.9.2004 0:12

Martin

CTU

Je az napadne, jak rychle dovede CTU jednat, kdyz je ohrozen Telekac nebo Error. Ale kdyz se jinym firmam deje bezpravi uz roky, to ho nechava klidnym. Asi zavisi na tom, kolik je ktera firma ochotna nabidnout jaksi bokem ...

Presne todle me napadlo, kdyz jsem videl billboardy telekomu. Ze si to poridim a budu se pripojovat za pausal na internet do cizi site a tim ho zrujnuju na propojovacich poplatcich. Anebo ze budu volat porad do cizich pevnych siti ...

A ze to CTU nezakaze, tydle hlasove pausaly? Protoze alternativni operatori nemaji stejnou moznost pres CS/CPS, protoze by zkrachli. Jedina moznost je pronajem smycky, a za to si telekom uctuje neuveritelne poplatky.

0/0
11.9.2004 11:22

Martin Zikmund

Re: CTU

Je pravda zvláštní, že ČTÚ začalo jednat až teď. To, že nominálně nejvyšší pokutu dostane asi Telecom je sice asi pravda, nicméně v jeho miliardových ztrátách se pár milionů ztratí jako nic.

Volat do cizích pevných sítí jde stále.

ČTÚ nemá Telecomu co zakazovat. To, že Telecom nabízí něco, co alternativní operátoři očividně nemohou, by měla být starost ÚOHS.

0/0
11.9.2004 11:45

Pip

KUWA PROC TEN PODELANEJ TELKOM TEN DIAL UP ASPON NEZLEVNI SI MYSLIM ZE ZA 60 KC VE SPICCE SE ASIMOC LIDI NEPRIPOJI CO TAKHLE KDYBY TO DALI TREBA ZA 300 / MES PAUSALNE A JE KLID DYT SME TADY JAK V PRAVEKU

 

0/0
11.9.2004 10:03

Martin Zikmund

Re:
No, ono otázka zní, zda by nás internet přes dial-up za "snesitelný" paušál z toho pravěku dostal. V civilizovaných zemích se tato desítky let stará metoda přístupu k internetu již téměř nepoužívá. To spíš by sneslo zlevnit a vylepšit ADSL, rozšířit a zlevnit připojení přes CATV a případně mírně snížit paušál za GPRS, aby v poměru odpovídal IMHO přijatelné ceně za CDMA.
0/0
11.9.2004 11:48

Pavel Adam

0/0
10.9.2004 15:06

Datel

Hm

Jsem teda mozna malo duvtipnej, ale k cemu je ten uchylnej predpis, ze se na inet nesmi skrz normalni cislo, vlastne dobrej?

Teda krom toho ze se to ted zrovna docela hodi telekomu kterej pekne oddeli sluzby na ktery mu vsich z vysoka... kaslou (tj. hlasove sluzby), od sluzeb ktery jsou uplne stejny, ale kde ma telekom stale vcelku solidni monopol (prenos dat via hlasove telef. linky) - a tedy potazmo moznost chovat se jako milius k tem par zbyvajicim lidem co jeste buhviproc pres telekom volaji a naopak pekne po monopolisticku odrbat ty kdo nemaji alternativu pro inet..

0/0
10.9.2004 12:15

hnědka

Re: Hm
jenze on ma alternativu pro inet temer KAZDY :-) jen jsou nekteri lidi lini a tu alternativu nechteji :-)
0/0
10.9.2004 20:11

Fido

No tak to je ...
Tak to je tedy skvele.
za 1. Cislovaci plan porusuje i cesky telecom
za 2. Uzivatele mobilu nemaji narok se pripojit k internetu (obzvast s Oskarem v zahranici, ktery nema gprs roaming a toto pripojeni byla jedina moznost, jak se dostat napr. k e-mailum)
0/0
10.9.2004 11:27

ÍTý

Obracene...
Číslovací plán veřejných telefonních sítí, zveřejněný v Telekomunikačním věstníku (dále jen "TV") v částce 9/2000, ve znění změny č. 1, zvěřejněné v částce 7/2002 TV a změny č. 2 zveřejněné v částce 10/2004 TV, ve své příloze C stanovuje pro přístup k síti Internet čísla se SAC (Service Access Code) 971 a 976 pro přístup se zvláštním tarifem. Používání jiných, např. i geografických čísel by proto bylo v rozporu s Číslovacím plánem veřejných telefonních sítí. Ve vestniku je to obracene. Cisla se SAC 971 a 976 se pouzivaji pro pristup k siti Internet. Nekdo by si mel zopakovat implikaci :-)))
0/0
10.9.2004 9:42

BP

Mobilní operátoři
A jak je to s mobily? Koukl jsem náhodně třeba na eurotel.cz a tam jsem nalezl telefonní číslo pro přístup na internet přes HSCSD +420 602 900009. Nepochybuji o tom, že ostatní mobilní operátoři na tom budou podobně. Když to srovnám s citací v článku "pro přístup k síti Internet čísla se SAC (Service Access Code) 971 a 976 pro přístup se zvláštním tarifem", tak tam to porušení číslovacího plánu vidím také. Celé mi to připadá dost absurdní a jen jsem z toho nabyl pocit, že cely ČTÚ je jen banda darmožroutu, který místo toho aby něco řešil pro dobro občanů, čáka jen na to, aby mohl vybrat nějakou tu pokutičku.
0/0
10.9.2004 9:10

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři

Přesně tak - Eurotel (602900009) a T-Mobile (4616) využívají pro poskytování telekomunikační služby přístupu k internetu prostřednictvím VTS jiná čísla (viz závorky). Jenže, jim není umožněno čísla 971 a 976 používat, a obávám se, že možná nějaký předpis upřesňující příslušná ustanovení telekomunikačního zákona na to pamatuje. Každopádně, i kdyby to bylo v rozporu, nemohou dostat pokutu za něco, co sami nezpůsobili (je můj názor).

ČTÚ jedná na základě platných právních předpisů. Spíš než jeho jednání jsou IMHO absurdní ty předpisy

0/0
10.9.2004 9:31

Laik

Re: Mobilní operátoři
Výborně:-) Proč se neptáte na 4616 a čísla jim podobná???
0/0
10.9.2004 10:29

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři
Správnější by bylo použít minulý čas  (prostě jsem si na to vzpomněl pozdě, no)
0/0
10.9.2004 10:33

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři
No, tak již mám poměrně závažný důvod se domnívat, že Eurotel i T-Mobile také  mohou porušovat Číslovací plán... (tím internetem na 602900009 a 4616).
0/0
10.9.2004 11:02

ViR

Re: Mobilní operátoři

K těm "platným právním předpisům" bych měl poznámku v tom smyslu, že číslovací plán je podzákonná norma (nemá ani charakter vyhlášky), kterou vydává, vykládá její ustanovení, kontroluje a (zejména) sankcionuje sám ČTÚ. O charakteru této práce a míře úsilí o prevenci chyb, předcházející sankcím, svědčí m.j. to, že tento dokument, kterým se mají dnes řídit tisíce subjektů (licencovaných i registrovaných dle GL) je sice veřejně dostupný na webu, ale jen jako 3 PDF soubory,  tj. původní znění plus 2 dílčí změny. Úplné znění dostupné není. Pokud chcete aktuální znění, nezbývá než původní verzi a jednotlivé změny vytisknout, vzít nůžky a lepidlo a zapracovat na vytvoření aktuálního platného dokumentu tak, jako před 30 lety. Zkuste si představit, jak "snadno" se v tom pak asi orientuje dejme tomu běžný živnostník  (třeba i se vzděláním v telekomunikacích), který nemá speciální právnické vzdělání... Přitom nepochybuji, že úplné znění (byť neoficiální) Úřad jistě má. Proč ho jako "pracovní pomůcku" nezveřejní, tak jako to dělají u "svých" předpisů některé jiné úřady?  A proč nejsou k dispozici běžně komentáře k jednotlivým ustanovením? Možná proto, že následné restrikce a sankce cestou "správního řízení"  a jejich oznámení v tisku jsou z pohledu Úřadu účinnější "reklamou" na jeho činnost? A důvodem pro zachování pracovních míst? ;-) (Když bude vše jasné a nikdo nic neporuší, Úřad sice zjevně pracuje dobře a efektivně, ale nikdo o tom neví......)

Pokud se týká mobilních operátorů a porušování číslovacího plánu, myslím, že jde o běžný jev.  Tak např.  T-Mobile  porušuje číslovací plán  tím, že pro svůj "I-Call" používá jako předvolbu kód 1042, tedy kód který mu sice byl přidělen, ale pro účely volby operátora (CS), zejména v pevných sítích. Nikoli tedy pro přístup ke službě "Přenos hlasu přes IP". Pro tuto službu je číslovacím plánem určena předvolba 970 (přidělená momentálně jen Českému telecomu). Že by o tom porušování ČTÚ nevěděl? Nebo to, když jde o aktivity "velkých" tiše toleruje? ("Oskar" myslím nedávno za něco podobného dostal sankci...)

 

0/0
10.9.2004 10:34

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři

S tím Číslovacím plánem je to zajímavý námět na dotaz. Zkoušel jste ale třeba ČTÚ o kompletní znění Číslovacího plánu požádat? Jako občan na to máte právo a Úřad zase povinnost informaci poskytnout (nikoliv však nezbytně nutně bezplatně).

Co se T-Mobilu týče, tak tam je to myslím otázka výkladu, a ČTÚ si to buď očividně vykládá tak, že je to v souladu s Číslovacím plánem a nebo to neřeší podobně jako problém s dial-upem na geografická čísla v minulosti. Otázka ale opět zní, jestli náhodou Číslovací plán "někde" nehovoří o tom, zda čísla 97x nejsou určena pouze a jen pro pevné sítě, protože z mobilních sítí se na žádné z nich nelze dostat (neexistuje pro tuto službu propojení). Ostatně i na toto se může ČTÚ zeptat každý občan...

0/0
10.9.2004 10:48

ViR

Re: Mobilní operátoři
Že by čísla 97X byla jen pro pevné sítě číslovací plán neobsahuje. Bylo by to ostatně poněkud kontraprodiktivní - z řady 97X má přidělená přístupová čísla do svých sítí také např. armáda, policie a železnice. Pokud se týká neexistujícího "propojení" z mob. sítí u čísla 970, není tam proto, že není běžně potřeba :-). Ta předvolba neslouží k PROPOJENÍ SÍTÍ ale k  PŘÍSTUPU KE SLUŽBĚ "přenosu přes IP protokol". Nebo-li, každý "licencovaný" operátor má nárok se zaregistrovat jako uživatel této předvolby (jak mi bylo vysvětleno pracovníky ČTÚ) a VE SVÉ SÍTI si zřídit rozhraní, na němž dojde ke konverzi třeba z E1 na IP protokol, kterým se pak (typicky na "střední míli") hlas přenáší, obvykle do vzdálené sítě. Jde tedy přesně o to použití, kde má nyní TMo předvolbu 1042.  Jen pro pořádek dodávám, že je samozřejmě možné, využít pro tyto účely i rozhraní jiného operátora a za tím účelem se s ním propojit.
0/0
10.9.2004 12:55

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři
V tom případě by i toto mohlo porušovat Číslovací plán. Na čísla 972, 973 a 974 jsem vlastně zapomněl. Sice mi není zřejmé, proč zrovna mají být neveřejné sítě kdesi mezi IP telefonií, internetem a službami se zvláštním tarifem, ale budiž  Každopádně mám signály, že ČTÚ by teď mohlo začít chtít vynucovat si dodržování Číslovacího plánu nejen v souvislosti s tím dial-upem u fixních sítí. Otázka - proč až teď mi nicméně vrtá hlavou stále více
0/0
10.9.2004 13:09

ViR

Re: Mobilní operátoři

1. Neveřejné sítě - možná se časem přesunou na předvolbu 95X, která byla původně jako rezerva a nyní je pro toto použití nově vyčleněná. (Údajně už má příděl Cesnet, pro akademickou privátní telefonní síť, ale je to "jedna paní povídala". Aktivní to ještě, pokud vím, není.)

2. "Vynucování" dodržování čís. plánu (+ často změna interpretace jeho ustanovení) - zdá se, že máme podobné zdroje informací :-(

3. K "Otázce" - že by se zúžily (vstupem do Unie) regulační možnosti v jiných oblastech, tak se hledají cesty, jak využít kapacit ;-)?

0/0
10.9.2004 14:14

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři

ad 1) to by bylo už logičtější

ad 2) No, otázka jen je, zda je to změna interpretace nebo spíše její vznik...

ad 3) Můj názor je ten, že spíš EU tady dělá bububu, že je tady příliš velký bor... ehm nepořádek. Ostatně, u kterého jiného členského státu si tolik firem stěžuje na (ne)činnost regulátora?

0/0
10.9.2004 14:22

Re: Mobilní operátoři
Nejenom u T-mobile 4616, ale i uGPRS je cislo na internet neco jako #xx#...nevim jak to presne je. take nejenom klasicke vytacene spojeni
0/0
10.9.2004 15:35

Martin Zikmund

Re: Mobilní operátoři
čísla *cislo# (tedy např. *99#) nejsou účastnická čísla, nýbrž USSD kódy GSM sítě, které nepodléhají Číslovacímu plánu, neboť to nejsou žádná čísla, jsou to instrukce pro GSM síť.
0/0
10.9.2004 15:42

KenX

buzerace
Tohle se nedá nazvat jinak než buzerací. Jsem moc rád že jsem už dávno utekl k paušálu na mobilu a kabelovce :)
0/0
10.9.2004 7:48

Luke

Jak to je?
Může být pravda jen jedno: 1) Buď je přes "obyčejná čísla" (např. 222222222) možné provádět jen hlasová volání a veškeré datové přenosy jsou povolené jen s čísly začínajícími na 97x. Tj. i veškeré faxy a datová volání do firmy. 2) Nebo to není pravda a připojení k Internetu přes "obyčejná čísla" není nelegální. Jak to vlastně je? Nebo je to v našem státě paradoxně "všichni jsou si rovni, někteří jsou si křivější"?
0/0
10.9.2004 7:35

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

V článku je to napsané jasně - telekomunikační zákon zakazuje poskytování připojení k internetu jako telekomunikační služby poskytované prostřednictvím VTS na jiných než na 971 a 976 číslech.

Pokud veškeré faxy a datová volání do firmy (RAS) máte ze telekomunikační službu připojení k internetu poskytovanou prostřednictvím VTS ve smyslu zákona o telekomunikacích, pak je Vaše představa mylná...

0/0
10.9.2004 8:09

Luke

Re: Jak to je?
Ehm. A co připojení k internetu přes datovou síť firmy? Taky zakázané?
0/0
10.9.2004 8:18

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
Není, stačí si přečíst článek, ke kterému je tato diskuse...
0/0
10.9.2004 8:23

Re: Jak to je?
Článek jsem přečetl velmi pozorně. Jediná věta se vztahuje k tomuto: V tomto případě se nejedná o porušení Číslovacího plánu, neboť se nejedná o poskytování přístupu k internetu jakožto telekomunikační služby v rámci veřejné telefonní sítě. Ale nikde není uvedeno PROČ. Snažil jsem se přelouskat číslovací plán a nikde jsem nenašel nic, co by omezovalo poskytování připojení k Internetu na jiných číslech, než 97x.
0/0
10.9.2004 8:38

Luke

Re: Jak to je?
Sorry, zapomenutý podpis :-)
0/0
10.9.2004 8:39

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

Tak já nevím, možná jste to přehlédl, ale sám to citujete:

V tomto případě se nejedná o porušení Číslovacího plánu, neboť (= protože) se nejedná o poskytování přístupu k internetu jakožto telekomunikační služby v rámci veřejné telefonní sítě.

0/0
10.9.2004 8:51

Luke

Re: Jak to je?
Rozumíte slovu PROČ? (omlouvám se, že kříčím)
Zkuste prosím dát referenci, ze které vyplývá, že se přístup k intranetu liší od přístupu k Internetu.
0/0
10.9.2004 8:55

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

Pokud se ptáte na to, proč se liší vzdálený přístup do firemní sítě a telekomunikační služby přístupu k internetu prostřednictvím VTS, tak protože je to tak v zákoně 151/2000 Sb.! (viz předchozích bůh ví kolik příspěvků + článek)

Nechápu ale, proč sem pořád motáte nějaký intranet a internet. Intranet je služba LAN/WAN, internet je mezinárodní datová síť.

0/0
10.9.2004 9:01

St.

Re: Jak to je?

No, v clanku je napsany nazor, ze je to zakazane, ale pokud je presna citace:

 stanovuje pro přístup k síti Internet čísla se SAC (Service Access Code) 971 a 976 pro přístup se zvláštním tarifem.

mohla by se pravnickou klickou vysvetlit tak, ze musis pouzit 971/976 pokud chces zvlastni tarif, pokud na nem netrvas, nemusis.

St.

 

0/0
10.9.2004 9:54

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
O této interpretaci jsem také již uvažoval, stejně jako to udělala jistě řada fixních operátorů. Problém je ale v tom, že normativní výklad Číslovacího plánu respektive Telekomunikačního zákona v ČR de facto provádí ČTÚ...
0/0
10.9.2004 10:21

Luke

Re: Jak to je?
Btw. Jak se liší připojení k firemnímu intranetu od připojení k Internetu?
0/0
10.9.2004 8:22

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
Intranet je obvykle interní TCP/IP síť umožňující komunikaci v rámci firmy či jiného subjektu, internet je mezinárodní datová síť. Proč?
0/0
10.9.2004 8:24

Re: Jak to je?
intranet = internet internet = datová síť, která spojuje jiné sítě Internet = jeden i internetů Opět je zde otázka: Čím je Internet jiný od ostatních internetů a proč pro některá datová spojení platí zvláštní pravidla? Musí se používat zvláštní čísla i když poskytuji BBS služby?
0/0
10.9.2004 8:36

Luke

Re: Jak to je?
Sorry, zapomenutý podpis :-)
0/0
10.9.2004 8:41

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
Stále nechápu o co jde - v článku je vše napsané a jasně vysvětlené, opravdu bude lepší, když si ho přečtete...
0/0
10.9.2004 8:47

Luke

Re: Jak to je?
Demagogie, demagogie. Kde je psáno, že se liší Internet a ostatní internety (nebo intranety)? Jaký zákon říká, že poskytovat připojení k Internetu můžu pouze (a jen) přes čísla 97x?
0/0
10.9.2004 8:57

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
Prosím? To nějak nechápu o jakých internetech a intranetech tu mluvíte a jak to souvisí s článkem? zbytek viz předchozí příspěvky + článek
0/0
10.9.2004 9:03

Petr M.

Re: Jak to je?
Ja se musim pridat do diskuse, predstavte si ze budu nabizet sluzbu pro pripojeni do intranetove site me firmy pres dialup, treba pod nazvem "intranet express", pripojeny uzivatel vytoci dane cislo (ne 971 ale normalni cislo) dostane privatni IP adresu atd. Ale tato intranetova sit je napojena do internetu a uzivatel bude moci pristupovat ke sluzbam internetu pres proxy server me intranetove site. Tedy bude komunikovat jen s intranetem (proxy serverem), bude mit privatni ip adresu, ale proxy server v intranetu mu bude poskytovat veskere sluzby internetu(pres NAT). Pro uzivatele se tato sluzba nebude lisit od jakehokoliv jineho providera internetu (bude moci surfovat pouzivat ftp atd.) Porusuji sluzbou "intranet express" uvedeny cislovaci plan?
0/0
10.9.2004 11:30

Martin Zikmund

Re: Jak to je?
Pokud nebude "intranet express" telekomunikační služba připojení k internetu prostřednictvím VTS, pak možná ne.
0/0
10.9.2004 11:37

Petr M.

Re: Jak to je?
Dekuji za odpoved mam jeste jednu doplnujici otazku. Je tedy tato mnou specifikovana sluzba "intranet express" "telekomunikační služba připojení k internetu prostřednictvím VTS" ano nebo ne? pripadne kde je exaktne stanoveno kriterium podle ktereho se da rozhodnout zda nejaka sluzba je nebo neni "telekomunikační služba připojení k internetu prostřednictvím VTS"? pripadne kdo je opravnen toto rozhodnout? (p.s. sluzbu mohu vzdy upravovat tak aby toto rozhodnuti bylo nejasne) Jeste jednou dekuji za odpoved.
0/0
10.9.2004 12:28

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

Tohle si rozhoduje ČTÚ, které dovozuje výklad Telekomunikačního zákona a s ním souvisejících předpisů. Musel byste se ptát tam.

Navíc by se mohl kdesi mohl opět zjevit Havlův Duch zákona, kterému by tato služba nepochybně odporovala...

0/0
10.9.2004 12:33

Patrick Zandl

Re: Jak to je?
Jenže Martine číslovací plán říká něco jiného. Číslovací plán stanovuje přístupový kód 9XY pro "přechody z veřejné telefonní sítě do jiných telekomunikačních sítí". A RAS je "jiná telekomunikační síť". Fax nikoliv (ten je součástí VTS), nicméně jak to vyložíš tak, abys vyjmul i RAS... Čili ano - firmy by si měly požádat o udělení čísel 9XY pro RAS a upozornit možná ČTÚ na to, že pro RAS nemá prefix...
0/0
10.9.2004 8:31

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

Firemní síť není telekomunikační síť ve smyslu zákona o telekomunikacích

Nesmysl, číslo 971 je určeno pro poskytování telekomunikační služby přístupu k internetu prostřednictvím VTS.

0/0
10.9.2004 8:38

ViR

Re: Jak to je?
Mýlíte se. Firemní síť JE telekomunikační sítí, ale nikoli veřejnou :-). A pokud na ní poskytujete služby třetím osobám, což můžete (např. nájemcům v business centrech a pod.), podléhají tyto vaše služby registraci podle GL/25/S/2000, písmeno f.
0/0
10.9.2004 10:51

Martin Zikmund

Re: Jak to je?

Mě to posléze také došlo  Je to odvěký problém CZFree.Net o veřejnosti a neveřejnosti telekomunikační sítě a diskusí jako, že když žádný ze zaměstnanců ČTÚ do sítě nesmí přistupovat, je síť neveřejná.

Každopádně to nemění vůbec nic na faktu, že RAS není v rozporu s Číslovacím plánem, pokud není provozován jako telekomunikační služba přístupu k síti internet prostřednictvím VTS...

0/0
10.9.2004 10:54Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.