Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jak se liší technologie CDMA a UMTS?

Jak dopadá technologie CDMA, která v ČR již existuje, v porovnání s UMTS, na které všichni čekají? Jak se liší přenosová rychlost, terminály, pokrytí, roaming? Co na to Oskar?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fido

konec P2P ... kopírujte a posílejte i do jiných diskuzí
KONEC P2P NA CDMA - LATENTNÍ FUP - DOWNLOAD DO 160 kbps - OMEZENÝ TRAFFIC - PROTESTUJI!
POUZE U P2P CLIENTA dnes 14.9. ráno, mezi 4 a 5 hodinou, se skokovitě snížil celkový download na hlemýždích 120 - 160 kbps! Dovolil jsem si založit další vlákno, protože jsem ten jev viděl na vlastní oči a mohu ho okomentovat. Ve spustenem wokne DC++ se skokem snížila rychlost jednotlivých downloadů na 1-2 kBps, typ. na 1 kBps. Zpočátku jsem se domníval, že se jedná o nějaký "náhodný jev", tak jsem postupně vyzkoušel odpojit a připojit spojení a nakonec, abych vyloučil další případné zvěrstvo modemu, jsem vypnul a zapnul modem a restartoval PC. Vse zustalo pri stejnem.

Poto jsem experimentoval s doenloadem a uploadem na ftp, měřil rychlost připojení a sledoval průběh DUMetrem a NetLimiterem s vypnutou limitací.

Souhrnné poznatky:

- jednotlivé streamy u DC++ jsou limitovány na 1-2 kBps, jejich celkový součet nepřevýší 120-160 kbps.
- celkový download NE! Současně běžící test rychlosti ukazuje 600-800 kbps
- upload je jednoznačně limitovan (viditelně něčím, jako NetLimiterem) na 4, nebo 8 kBps
- UPLOAD NEMA VLIV NA DOWNLOAD

Jinými slovy, nějak se těm koumákům podařilo "odříznout" P2P, aniž by tím ovlivnili ostatní provoz a k tomu (musím uznat) částečně vyřešili problém uploadu.

Velmi negativní skutečnosti:

DC++ je použitelný jen tak, že se zvětší počet download slotů na co největší, nevím, jestli oněch 120-160 kbps v celku by nešlo skutečně zvýšit výrazně vyšším počtem slotů, ale to by už chtělo domluvu s PD hubů, jinak nás vykopou - možná to ale cesta je. (Nezkoušel jsem ani jiné klienty, ani "svět torrentů" - chtělo by to pokus.)

Upload obecně se velmi přiblížil "kvalitě" modemového připojení přes pevnou linku.

Drobný klad - pokud jste měli zapnutý NetLimiter, aby zabraňoval "zamrznutí" datového toku při uploadu, nebo pádu rychlosti downloadu, můžete jej směle vypnout.

ZÁVĚR: PŘES OČEKÁVATELNÉ RADOSTNÉ VÝKŘIKY "ANTI-SOSAČŮ" MUSÍM KONSTATOVAT, ŽE EUROTEL NERESPEKTUJE FAKT, ŽE P2P SÍTĚ JSOU PRÁVĚ TÍM DŮVODEM, PROČ SI ČÍM DÁL TÍM VÍCE LIDÍ OPATŘUJE PŘIPOJENÍ, ŽE SE STÁVAJÍ ZÁKLADNÍM ZPŮSOBEM VYUŽITÍ INTERNETU V SOUČASNOSTI.

TO, CO JSEM NAPSAL, JE JEN OSOBNÍ POZNATEK, URČITĚ BY BYLO ZAJÍMAVÉ ZJISTIT, JESTLI JE TO CELOREPUBLIKOVÝ JEV, NEBO JESTLI JSOU OMEZOVÁNY JEN NĚKTERÉ BTS.

TAKÉ NEPOCHYBUJI O TOM, ŽE SE TO DÁ OBEJÍT - AŤ UŽ POUŽITÍM JINÝCH P2P SÍTÍ, NEBO JINAK. PROSÍM, PODĚLTE SE O ZKUŠENOSTI A PROTESTUJTE, JAK MŮŽETE - A ZEJMÉNA KDE MŮŽETE.
0/0
15.9.2004 1:59

XXX

KONEC P2P NA CDMA - LATENTNÍ FUP - DOWNLOAD DO 160 kbps - PROTESTUJI! JAK SE BRÁNIT???

DETAILY NA http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6274

Dámy a pánové, není racionální způsob, jak se bránit právní cestou. Jediná možnost je, "trefit" se do oblasti, na kterou musí být ET citlivý - a tou je image.

Všichni potenciální kupující budou napřed shánět informace a srovnávat, mezi nimi nebude málo těch, kteří by nechtěli používat P2P. Těm ostatním také nebude po srsti, když uvidí obvyklé vytáčky, typu že se vlastně nejedná o FUP (když jsou pravděpodobně omezovány jednotlivé porty, používané P2P) a jaká že je to dobrá věc pro všechny uživatele.

Český člověk není blbec a jistě nezapoměl na metodiku, jakou bolševici "upravovali maloobchodní ceny", a na to, jak to komentovali (když už). Je na to citlivý a takovéto praktiky (zejména změnu pravidel hry během ní samotné, navíc s tím, že rozhodčí onu změnu popírá, ale soudí podle ní) určitě nevylepší v jeho očích image společnosti Eurotel.

Co tedy dělat (návod pro ty, kterým to vadí stejně, jako mě)?

VYHLEDEJTE VŠECHNA FÓRA, KDE SE PÍŠE O CDMA A ZAKLÁDEJTE NOVÁ VLÁKNA, NÁPISY PIŠTE KAPITÁLKAMI, ABY NEBYLY K PŘEHLÉDNUTÍ A POPISUJTE TAM PROBLÉM, KE KTERÉMU DO¦LO. POKUD NÁS TO BUDE DĚLAT DOSTATEK, TAK SE TATO INFORMACE DOSTANE K ZÁJEMCŮM O KOUPI PŘIPOJENÍ.

KONTAKTUJTE MAILY A TELEFONICKY ZÁKAZNICKOU PODPORU EUROTELU A POŽADUJTE NÁPRAVU. NEDEJTE SE ODBÝT TÍM, ŽE MÁTE VADNÝ MODEM, NEBO ŽE JE TO NEDOSTATKEM SIGNÁLU. IGNORUJTE OBLIGÁTNÍ ODPOVĚ´D, ŽE JE TO VLASTNOST SÍTĚ A PTEJTE SE, PROČ SE ZMĚNILA A ČÍM JE TO ZPŮSOBENO. SPOJENÍ : ZELENÁ LINKA ZDARMA ZE VŠECH TELEFONŮ V ČR- 800 33 00 11, POTOM 8 A NAKONEC 1 - TZV. DATOVÍ SPECIALISTÉ, MAIL INFO @EUROTEL.CZ

INFORMUJTE MAILEM O PROBLÉMU ODBORNÁ MEDIA, UVÁDĚJTE JIM PRO POHODLÍ LINKY NA JEDNOTLIVÉ PŘÍSPĚVKY, NEBO ALESPOŇ LINK NA TOTO FÓRUM.

OBZVLÁŠTĚ PILNÍ JEDINCI MOHOU POSÍLAT ZPRÁVY DO MÉDIÍ, KONTAKTOVAT ČERNÉ OVCE, NA VLASTNÍ OČI...

STAČÍ, ABY KAŽDÝ DLE ÚVAHY UČINIL PÁR TAKOVÝCH POČINŮ, VE SVÉ SUMĚ SE NEPOCHYBNĚ PROJEVÍ...

Jestli se vše vrátí do původního stavu, nebo ne, to záleží jen na nás, na tom, nakolik jsme - nebo nejsme schopni Eurotelu "znepříjemnit život". Budou postupovat racionálně - většímu tlaku ve vší tichosti ustoupí, menšímu se postaví a my si potom jenom "trhneme". Howgh.

0/0
14.9.2004 22:40

Re: KONEC P2P NA CDMA - LATENTNÍ FUP - DOWNLOAD DO 160 kbps - PROTESTUJI! JAK SE BRÁNIT???
Stejně se stane prd. Vzpomínáte na slavný "bojkot" T-Mobile?
0/0
15.9.2004 7:43

Jak se liší technologie CDMA a UMTS?
Mám dojem že článek se jmenuje Jak se liší technologie CDMA a UMTS? No a zde se píše jenom kritika CDMA a EDGE je jenom vychvalovane, střela do prazdna.
0/0
10.9.2004 17:24

wang

strizlive napsany clanek, dobre shrnuti
..diky
0/0
10.9.2004 10:41

BTS

Autor tohoto článku evidentně ULETĚL!!!!!!! Jeho bombastická promo akce na EDGE je opravdu "SUPER". Téčko se opravdu muselo praštit pořádně přes kapsu.
0/0
9.9.2004 21:34

igor

Oskar s CS3, CS4
Oskar ma v Praze spustene kodovaci schemata CS3 a CS4. Prenosova rychlost je zhryba 64 kbit/sec, je tedy srovnatelna s ISDN
0/0
9.9.2004 15:23

-mm-

Eurotel a WCDMA??

Docela by mě zajímalo, proč má ET v nabídce telefonů Nokii 6650 s podporou WCDMA? (viz. http://www.eurotel.cz/jnp/cz/phones/mobiles/detailPhone/index.html?phoneId=273 )

Že by se "něco" chystalo??

0/0
9.9.2004 14:25

Patrick Zandl

Re: Eurotel a WCDMA??
WCDMA je UMTS, klasické evropské 3G. chystá se... pro zákazníky, kteří jezdí do ciziny a chtějí si tam užít moderní sítě...
0/0
9.9.2004 14:38

Mr. B

Re: Eurotel a WCDMA??
Blba otazka. Funguje do zahranicnich siti UMTS roaming? Uz to nekdo zkousel? Jak je tarifikovan videohovor nebo data? Mr. B
0/0
9.9.2004 15:15

Patrick Zandl

Re: Eurotel a WCDMA??
spravna otazka - nevim o tom, že by Eurotel vydaval 3G kompatibilni SIM, T-Mobile to dělá (ET možná taky, jen jsem si toho nevšiml). Bez ní není v 3G roaming. Jinak roaming hlasový funguje většinou s operátory, s nimiž je na GSM. Videohovory jsou roamingově zatím v plenkách a těžko u operátora, který UMTS nemá. Data asi jak kde, spíš blbě...
0/0
9.9.2004 18:09

halap

Je otazkou, zda UMTS/w-CDMA bude "raj", v konferencich na www.3g.co.uk, se uvadi typicka rychlost kolem 200kbps, ale kazdopadne to bude plnohodnotna 3G sit, ale co nabidne oproti EDGE, kdyz rychlost bude jen o neco malo vyssi?

Na tiskovce tusim padlo, ze Qualcomm chysta chipy CDMA/GSM(EDGE), ale to je jeste daleko ...

Ad mapa pokryti: Ja s ni mam spise zkusenost, ze je pesimisticka, ve skutecnosti jsem se pripojoval i v bilych mistech, jinak na webu ET, v tistenych materialech ET a v .pdf podobe mapy (ke ztazeni treba na www.cdma.cz) se jasne uvadi: "Pokrytí vně budov s externí anténou, která je součástí prodejního balení."

 

 

0/0
9.9.2004 11:31

hnědka

Re:
UMTS v soucasne podobe je o nicem , pouzitelne to bude az s prichodem HSDPA, kde to pofrci az 10 Mbps
0/0
9.9.2004 12:10

halap

Re:
Jasne, vim o tom, myslim, ze se mluvi az o 14Mbps, ale to je jedno ... dulezitejsi je, kdy to bude ve vzduchu, jiste si to vyzada dalsi nemale investice. Zatim se mluvi o roce 2006, ale ... aby to nedopadlo jak s Yetim ci WiMaxem ... vsichni o nem mluvi, ale jeste ho nikdo nevidel.
0/0
9.9.2004 12:18

halap

Re:

Myslim, ze se mluvi az o 14Mbps, ale to je jedno. Dulezitejsi je, kdy to bude realne ve vzduchu a kdy se na to objevi prvni terminaly ... 2006,2008 nebo az 2010? U nas bych pocital spise az s tim pozdejsim datem ... ale kdo vi, o Yetim se take hodne mluvi, ale jeste ho (asi) nikdo nevidel.

 

0/0
9.9.2004 12:27

hnědka

Re:

S temi 14 Mbps mas pravdu, ale nekde psali, ze realne to ma  behat spis max, tech 10, ale to je jedno :-)))

Ja doufam, ze ET nebude lenit, aby se mu zelenilo :-) Pokud vim, tak upgrade na HSDPA neni nic sloziteho a jde jen o vymenu softwaru, takze verim, ze se tahle technologie rozsiri rychle i k nam. A kdyby to bylo uz v roce 2006, bylo by to super

0/0
9.9.2004 12:57

Mr. B

Re:
No a to je prave problem. Krome vetsich, tezsich a drazsich terminalu neprinasi UMTS zatim nic. Chybi "killer application". Je to cim dal tim vic propadak. Proti EDGE je vsak nesporna vyhoda ve vyssi kapacite a budouci mozne rychlosti okolo 2Mbps. Jenze to je holub na hodne vysoke strese, takze tu zbyva ten EDGE vrabec v hrsti. Mr. B
0/0
9.9.2004 12:29

halap

Re:
To mi neni prave jasne, proc evropsti opove sli do w-CDMA, kdyz uz v te dobe bylo CDMA2000 1xEV/DO take zname ... ze by jen trucpodnik proti Qualcommu a jeho CDMA?
0/0
9.9.2004 12:46

Mr. B

Re:
O tom toho moc nevim, napovedet by snad mohl Kamojedov:-) Standartizace UMTS vsak mela pred CDMA 2000 prece jen naskok a hlavne je mnohem komplexnejsi. Za UMTS navic stoji snaha o slepeni s globalnim GSM, zatimco CDMA si jede po sve koleji. Silenci z gsmworld.com dokonce rikaji, ze zadne UMTS neni, ale ze se jedna jedna o nastvbu GSM pres W-CDMA air interface a cele to nazyvaji 3GSM:-) Mr. B
0/0
9.9.2004 13:58

Patrick Zandl

Re:
Technická realizace WCDMA standardu má své úskalí ve znovuobjevování kola a zejména v názoru, že dominantní službou ve WCDMA bude zase hlas a videohovory, tedy okruhové spínání. Z toho důvodu se použilo pro evropské 3G právě to WCDMA, tedy 5 MHz šířky kanálu oproti 200 kHz u GSM a 1,25 MHz u CDMA2000. A právě takhle široký kanál, byť z hlediska okruhů je slušně efektivní a teoreticky přinese zjednodušení plánovaní sítě, je na hranici toho, co jsme se současnou technikou efektivně schopni odbavit. to je jeden z důvodů, proč se WCDMA zdrželo a proč jsou v něm data taková, jaká jsou. A podobných důvodů je celá řada. Mimo jiné i ty právní a patentové spory, kdy UMTS muselo oběhnout pasti qualcomm patentů, pokud nechtělo platit qualcommu, což nokia/ericsson/siemens nechtěli. atd atd.
0/0
9.9.2004 14:29

halap

Re:
Nicmene se asi vsechno obehnout nepodarilo a Qualcomm si na neco prijde, ne?
0/0
9.9.2004 14:51

Patrick Zandl

Re:
Qualcom se o patenty soudil s Ericssonem a nakonec se to urovnalo tak, že svoji divizi, která je měla, Ericssonu střelil. Takže většina patentů qualcomu se teď řeší přes Ericsson, jemuž už patří nezpochybnitelně. .
0/0
9.9.2004 18:12

Mr. B

Re:
Svata pravda. Nenapadne jste take zminil duvod, proc povazuju vyzdvihovani datove rychlosti a spektralni efektivity CDMA EV-DO proti UMTS (nebo nedej boze GSM) za mirnou demagogii, kdyz jedno je optimalizovano ciste na paket a druhe na spinane okruhy. Mr. B
0/0
9.9.2004 15:21

Patrick Zandl

Re:
No, na druhou stranu je to problém UMTS - prostě se v praxi ukázalo, že lidi opravdu budou chtít více používat data a že soužití paketových a spínaných okruhů je sice možné, ale neefektivní. Proč dnes platit licence za 3G a instalovat UMTS s optimalizací na hovory, když současné nároky na odbavení hovorů zvládnou stávající GSM sítě bez nějakého posilování. Pak se nedivte oskarovi, že si 3G nekupuje - hovory odbaví a s daty mu zatím UMTS moc nepomůže. I když 384 Kb/s není k zahození...
0/0
9.9.2004 18:18

halap

Re:
Myslim ale, ze koncoveho zakaznika az tak moc nezajima, ktera technologie byla optimalizovana pro co a proc. Jeho zajimaji vysledky. Evropane si bohuzel vybrat nebudou moci (datovou sit ET, rumunskeho Zapp a dalsi ruske site pomijim). Budeme mit jen w-CDMA, to v USA, Australii, Japonsku uz to bude zajimavejsi. Hlavne v USA to bude asi boj ... Verizon a Sprint vs. AT&T&Cingular
0/0
9.9.2004 22:11

Fido

Oskar a data.
Teda tvrdit, ze data u Oskara pouziva malo lidi nebo temer nikdo a diky tomu se neda predpokladat, ze by to za jinych podminek vyuzivalo lidi vic, je hodne odvazne tvrzeni. On to temer nikdo nepouziva prave proto, ze nemuze. Kdyby mohl tak by pouzival. GPRS roaming nema Oskar vubec, pristupovy bod pro CSD ve vlastni siti taky ne. Jak potom muze nekdo tvrdit, ze by to stejne nikdo nepouzival. GPRS v CR nikdo nepouziva prave proto, ze je prakticky nepouzitelne diky cenove politice. Tvrdit, ze ani za jinych podminek by to nebylo jinak je totalni blbost.
0/0
9.9.2004 11:00

kamil

dobrý článek
Článek je dobrý a uvažuje o technologiích rozumě a celkem objektivně. Akorát nadpis bych dal trochu jiný -CDMA 450 x EGDE a UMTS.
0/0
9.9.2004 10:47

milan

chudák
Chudák autor. Krytika byla zdrcující a nyní nejspíš tluče hlavou o stůl.
0/0
9.9.2004 8:26

Tomáš Nevěřící

Sqělý PR článek
Autor trochu ujel, to zadavatel T-mobile asi nechtěl, co?
0/0
9.9.2004 7:43

tester

Re: Sqělý PR článek
Taky mi to tak prislo
0/0
9.9.2004 10:54

Mr. B

Re: Sqělý PR článek
A kdyz vsude vychazelo PRko na CDMA, to Vam nevadilo? Jen jsem chtel vyjadrit svuj nazor. Nic, vic. Co na to T-Mobile je mi ukradene. Ostatne ve finale bude mit EDGE nejspis i Eurotel. Dosud to tu byla jedna velka CDMA manie (nebo spis onanie, jak chcete). Obcas neni na skodu prijit s jinym nazorem. A uz je jen na vas, jestli si z toho neco vezmete:-) Mr. B
0/0
9.9.2004 11:06

Luboš

To je magor
Má vůbec ponětí o čem píše.  Dneska píše každý co udrží tužku a moč....
0/0
9.9.2004 0:48

hnědka

Re: To je magor

a dalsi blabol od autora clanku, zdroj:

http://www.gsmweb.cz/clanky/clanek.php?id=51

 

Senzace vyšla 27. 10. 2003 na Mobil Serveru
Nebýt jednoho článku Patricka Zandla, tak by asi ani nikdo nevěděl, o co jde. Stačilo málo a rázem na tuto technologii sází mnoho lidí, což se odrazilo i v naší anketě. Několik vzájemně zkombinovaných polopravdivých tvrzení dokázalo z nuly vytvořit tomuto systému rázem obrovské preference. Problém však nastal v tom, že autor postavil článek na jediné konkrétní pravdivé informaci, zatímco zbylých 90% si jaksi bez hlubší znalosti problematiky domyslel. Výsledkem pak byla mylná přestava o možnosti míti v ČR krátké době bezdrátovou datovou síť o přenosové rychlosti převyšující 1 Mbps schopnou nabídnout téměř 100% pokrytí. Této naivní myšlence pak následně uvěřilo i mnoho čtenářů i diskutérů v diskuzi. Je sice pravdou, že Eurotel na frekvenci 450 MHz CDMA testuje, ale jedním dechem je třeba dodat, že na tomto pásmu toho testuje povícero. Dle posledních změn v konfiguraci sítě NMT lze usoudit, že se dokonce snaží vytvořit si jakousi testovací sadu kmitočtů. Jenže testování je jedna věc a reálná možnost nahradit v soušasné síti na 450 MHz CDMA za NMT je věc druhá. Výrazné výhody tohoto kroku se hledají jen stěží, a pravděpodobnost, že by se tento systém mohl prosadit (a obzvláště pak u nás) je spíše malá, což se pokusím vysvětlit v následujících řádcích.

NMT již není, co bývalo
Prvním snadno napadnutelným mýtem je pokrytí. Patrick Zandl uvažuje o využití zázemí soušasné sítě NMT mající prý téměř 100% pokrytí. Jenže to už NMT telefon v ruce nedržel asi dost dlouho. Tento údaj platil kdysi pro vozidlové stanice s externí anténou a vysilacím výkonem 7W. Jenže od té doby se konfigurace sítě změnila a dnešní uživatel jeden a půl watové "ručky" s malou anténkou může jen vzpomínat. Nicméně mýtus dobrého pokrytí sítě NMT je stále zakořeněn, přesto že za pokrytím českých GSM sítí již dávno pokulhává. Důležitý je také fakt velmi odlišné topologie sítí GSM i NMT. Signál na pásmu 900 MHz je jaksi mnohem blíže lidem, tedy obydleným oblastem, než současné NMT 450 MHz realizujícím se spíše uprostřed lesů, vod a strání.

Tak kolik by to vlatně stálo?!
Druhým nesmyslem je tvrzení o jednoduchosti a láci instalace. Ano, síť NMT je plně funkční a možná stačí jen vyměnit technologie BTS a vše ostaní zůstává (antény, kabely,klima, racky). Jenže to "ostatní" je právě to nejlevnější a mají to i jiní operátoři, než autorův milovaný Eurotel. To nejdražší a nejsložitější je však právě technologie samotná. I tak by se musela síť celá překonfigurovat a hlavně vybudovat zcela nové zázemí zohledňující vyšší přenosové kapacity. Takže nám nakonec zbylo v podstatě jen to pásmo 450 MHz, co by po tom z NMT zůstalo:-)

Nejdříve je potřeba mít licenci
Dalším diskutabilním tvrzením je myšlenka, že by Eurotel vytěžil ze stávající licence na NMT a pásmo by jaksi dostal automaticky, levně a rychle. Ano, jsou tu signály, že ČTÚ je jedno, co s pásmem 450 MHz Eurotel udělá, ale pak nelze neříct, že tím opět přestává plnit funkci regulátora a dokazuje svoji neschopnost. Eurotel dostal licenci k provozování systému NMT a tak by měl pásmo také využívat. Pokud by mělo dojít ke změně, muselo by nastat nové licenční řízení, přičemž by němělo být ani tak o tom jakým provozovatelem, ale spíše jakou službou by toto velmi cenné pásmo bylo obsazeno. Bohužel tu však jaksi vznikl dojem, že pásmo 450 MHz Eurotelu na věky patří a tudíž si s ním může dělat, co chce. Já jsem však názoru, že patří především státu a pouze ten může rozhodnout, zda-li a jak toto pásmo propůjčí soukromým subjektům ke komerčním aktivitám (a pokud možno za rovných podmínek pro všechny). Každopádně to zatím v této věci opět vypadá na tradiční český "Kocourkov".

Největší trable je přenosová rychlost
Co se přenosové rychlosti týká, tak nám Patrick Zandl tvrdil, že bude vyšší, než u ADSL. Jenže si plete maximální přenosovou rychlost jedné BTS, která může opravdu převyšovat 1 Mbps, s rychlostí jednotlivých mobilních terminálů, které se pak o tuto celkovou rychlost dělí, a ta pak v reálu logicky dosahuje jen zlomku této hodnoty. Mnohem užitečnější pak bude nejspíše informace ta, že v podobných systémech které již fungují, dosahují mobilní terminály maxima 150 kbps tedy hodnotu srovnatelnou s EDGE! To však není ještě zdaleka reálná rychlost, kterou by nápad se změnou v NMT síti přinesl. Kdo ji zná, ví že jedna BTS obsluhuje v průměru necelých 20 000 obyvatel, ale výjimečně je to až 100 000 obyvatel. Tímto jsme vymezili všechny potencionální uživatele, kteří by se museli o maximální přenosovou rychlost této BTS dělit. A dokážete si představit, že by se nějaké třicetitisícové město dělilo v systému CDMA 450 o přenosovou rychlost jedné přípojky ADSL? Proto, aby síť dokázala na slušné přenosové rychlosti obsloužit více uživatelů, musela by být vystavěna úplně jinak a tím se opět idea přerodu z NMT stává zcela nesmyslnou. Malé množství po kopcích umístěných BTS by musela nahradit hustá městská síť s malými buňkami a právě tak budou stavěny sítě UMTS (W-CDMA) na pásmu 2 GHz. Dělat to na 450 MHz s pomocí CDMA se pak jeví jako holý nesmysl.

Kdo si to koupí?
A komu by tohle všechno nestačilo, pak se je třeba zamyslet zřejmě na největším zádrhelem rozšíření této technologie u nás. Tím je naprostá nekompatibilita mobilních terminálů se vším, co tu bylo i bude. Bylo by naivní zkusit dnes přijít na trh s jedním nebo dvěma drahými a nevzhlednými přístroji v normě CDMA a myslet si, že si je koupí davy lidí. Ti totiž vlastní plně kompatibilní a levný GPRS telefon a v budoucnu budou mít i EDGE a UMTS v jednom. CDMA terminál by pak byl vždy jen jako "druhý do rodiny" nebo ve formě počítačové

0/0
9.9.2004 3:45

MaLer

Boooze, to je blabol
No, panecku, na tohle snad ani nema smysl reagovat :) Jelikoz je autor proti CDMA 1xEV-DO zaujaty uz od sameho zacatku, kdy se o nem zacalo jen spekulovat, dovadi nyni sve divokosti k dokonalosti. Mimochodem, kdo spachal ten titulek? Protoze o porovnani UTMS a CDMA2000 1xEV-DO je prvni malicky odstavecek, zbytek je o EDGE. Neda se rict, ze autor by lhal, on jen vsugerovava odpovedi a pohledy, ktere se libi jemu. Dokazal bych se stejnym mnozstvim informaci napsat clanek presne opacneho duchu. Kazdopadne, jeden markantni blabol "Druhá nosná by měla ležet na frekvenci těsně pod jedinou stávající." Ona by to byla pane Bily TRETI nosna, dve nosne jsou jiz v siti jaksi nyni. Ale to byste musel verit i necemu jinymu, nez vlastnimu presvedceni...
0/0
9.9.2004 0:44

Mr. B

Re: Boooze, to je blabol
Ano, na internetu se hodne krat objevila informace, ze nosne jsou dve. Je to vsak omyl. Nejdrive byla jedna, az nyni bude druha. Aby byly tri, musela by se zrusit sit NMT uplne. Mr. B
0/0
9.9.2004 10:56

MaLer

Re: Boooze, to je blabol
V tom pripade jste to napsal HODNE spatne, protoze z toho co tam mate by mi vyplynulo, ze Eurotel musi zrusit NMT aby mel druhou nosnou. Kazdopadne, druha nosna se zridka pouzivala jiz od spusteni site, nyni se v ramci rekonfigurace site zacala pouzivat sireji, coz se mimo jine projevilo i zvysenim prumernych rychlosti.
0/0
9.9.2004 11:18

Mr. B

Re: Boooze, to je blabol
No, mozna ze to neni napsane uplne presne, ale bezny ctenar myslim pochopi, o co jde. A my, co zname podrobnosti, nam nezbyva, nez se pohadat:-) Mr. B
0/0
9.9.2004 11:33

hnědka

Re: Boooze, to je blabol
jenze nektery bezny ctenar, jako napriklad ja, o tom taky muze neco vedet a pak se mu nektere veci v clanku zdaji matouci
0/0
9.9.2004 11:37

T

Re: Boooze, to je blabol
Ale blabol to rozhodně je. GPRS nepoužívají ti, kteří mají hluboko do kapsy (to by si dali), ale ti, na které jiná možnost spojení prostě nezbyla (třeba já). Je to extra na H..o, ale je to. Tak.
0/0
9.9.2004 15:06

Ondřej Súkup

Re: Boooze, to je blabol
a co bylo prave napsano ...? ze ho asi zrusi uplne
0/0
10.9.2004 0:16Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.