Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

CDMA versus EDGE aneb Hladina datových toků stoupá

Srovnání dvou nejnovějších datových technologií, které budou v nejbližší době k dispozici, je velmi žádané, i přesto, že se jedná tak trochu o srovnání „hrušek s jablky“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

USER

NESPOKOJENCI S CDMA CHTĚJÍ BOJKOTOVAT EUROTEL_4
Na závěr ještě poznámka - na http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?PG=1&ARI=121504&CAI=2114 je moc zajímavé srovnání - odcituju: "Následující graf ukazuje podíl jednotlivých rychlostí při měření. Rozsahy jsou v 50kbit rozestupech, hodnotě 100 tedy odpovídají rychlosti 100-149 kbit/s, 150 pak odpovídá 150-199 kbit/s. Dobře je vidět, že nejvíce uživatelů CDMA dosahuje rychlostí 100-149 kbit/s, zatímco u ADSL je většina uživatelů soustředěna na horní hranici rychlosti, tedy 400-450 kbit/s. Ač je tedy v průměru CDMA o třetinu pomalejší než ADSL, většina uživatelů bude ve skutečnosti pociťovat spíše čtvrtinovou rychlost." Podívejte se prosím na graf na onom linku (áíčíářáéPodíl jednotlivých rychlostí u ADSL a CDMA) - je to velmi smutný pohled. Eurotele, Eurotele, kde zůstaly tvoje sliby..."
0/0
17.2.2005 17:56

USER

NESPOKOJENCI S CDMA CHTĚJÍ BOJKOTOVAT EUROTEL_3
Z grafu nixu vyplývá, že oněch 180 Mbps nebylo v rámci kalendářního roku překročeno, možná se z toho dá usoudit, že existuje nějaká horní limita dat, ke které se ET přiblížil. Možná právě proto omezuje co může, protože o co sníží stávající datový tok, to může rozprodat formou dalších přípojek. To je také patrně důvod, proč se "nesosači" nemohou dočkat zlepšení - omezení se nedělají kvůli nim, ale kvůli přílivu dalších... Zkusit to k 1.3.? Proč ne, je to den, jako jakýkoliv jiný... Mělo by ale o tom vědět co nejvíce lidí, takže bychom měli všichni informovat kde se dá - alespoň na jednotlivých fórech. Času je zatím dost a účast je zapotřebí co nejvyšší.
0/0
17.2.2005 17:55

USER

NESPOKOJENCI S CDMA CHTĚJÍ BOJKOTOVAT EUROTEL_2
"Pokud je na http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4.html zobrazen tok přes CDMA, tak max. denní dat. tok je 180 mbps. Je-li celkem 30 000 lidí s CDMA přípojkami, potom je průměrný datový tok na existující přípojku ve špičce 100 kbps (průměr na počet připojení, ne tedy na aktuálně připojené). Protože pravděpodobně nikoliv nepodstatná část nepřijímá trvale běžící streamy, ale stahuje po malých kvantech (surfování, pop...), tak se nedá bez znalosti jiných statistických údajů odhadnout počet aktuálně připojených, Ve špičce bývá zobrazována průměrná rychlost (dsl.cz) pod 200 kbps, za předpokladu neomezené kapacity sítě sítě by stačilo na zdvojnásobení datového toku cca 1000 lidí (z těch, kteří v onu dobu trvale nestahují), na zvýšení o 10 % pouhých 100 lidí, na oněk cca 5 %skoku v době zavedení/zrušení FUP pouhých 50!!! Pochopitelně, čím více, tím lépe, ale netřeba se obávat nízké efektivity - stačí cca 0,17% menšina (o více než řád méně, než je homosexuálů v populaci :-)))
0/0
17.2.2005 17:54

USER

NESPOKOJENCI S CDMA CHTĚJÍ BOJKOTOVAT EUROTEL
Na http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646 , nebo na http://anon.free.anonymizer.com/http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646 (anonymně) je vlákno, kde pozlobení uživatelé CDMA domlouvají na tom, jak pomocí zvýšeného objemu stahování dat (současné stahování Linuxových distribucí účastníky akce) přinutit Eurotel, aby dostál svým původním závazkům. CDMA, pomalejší, nespolehlivější a v neposlední řadě provázené neplněnými mediálními sliby je pro část uživatelů, vázaných poměrně nemravnou smlouvou, nepoužitelným připojením s ohledem na jimi plánované využití (z mediální kampaně Eurotelu neplynulo nic o omezování P2P sítí, natož o problémech se stabilitou připojení a přetížených oblastech...) Citace jednoho výmluvného příspěvku: "Pokud je na http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4.html zobrazen tok přes CDMA, tak max. denní dat. tok je 180 mbps. Je-li celkem 30 000 lidí s CDMA přípojkami, potom je průměrný datový tok na existující přípojku ve špičce
0/0
17.2.2005 17:52

Buchar

************** Sdileni a Wifi sit s CDMA **************
Par lidi me mailovalo a volalo jak mam udelat sdileni a Wifi sit s CDMA. Jak se to da resit vam ukaze muj maly obrazek s obrovskeho navodu jak na to (jiz 14 dni to pripravuji a snad to i nekdu dodelam :-). http://www.bigosi.com/forum/index.php?action=vthread&forum=6&topic=247
0/0
27.10.2004 0:29

THIS_ONE

OBRANA PROTI ZAVEDENÍ TZV. OMEZENÍ NĚKTERÝCH SLUŽEB (FUP) A ZAVEDENÍ RYCHLOSTNÍHO LIMITU U SLUŽBY EU

DÁMY A PÁNOVÉ, NESPOKOJENÍ VLASTNÍCI PŘIPOJENÍ CDMA, NASTAL DEN D. POKUSÍM SE STRUČNĚ SHRNOUT K ČEMU DOŠLO A JAK BYCHOM NA TO MĚLI REAGOVAT:

Společnost Eurotel, ve svých reklamních sděleních, kterými uváděla na trh službu Eurotel Data Expres tvrdila že: "Hudbu, video i další formy multimediální zábavy budete stahovat velmi rychle." a že:"Naše nabídka uspokojí jak občasné uživatele, tak i ty nejnáročnější, kteří požadují vysokorychlostní a neomezené připojení." Potom vší tichosti otestovala omezení tohoto "neomezeného připojení" a následně "přistoupila po vyhodnocení provozu za více než měsíc fungování služby Eurotel Data Expres k zavedení rychlostní limitu". (V uvozovkách cituji Eurotel.) Původní proklamace nalákaly velké množství zákazníků...

Za zmínku stojí, že k omezení došlo v době, kdy existuje nemalé množství zákazníků, kteří si stěžují na kvalitu modemů, dodávaných v rámci prodeje služby. To ovšem Eurotelu nezabrání, aby místo řešení technických problémů učinil prodanou službu obtížně použitelnou pro nikoliv nepodstatnou část těch, kterým ji po halasné reklamě prodal.

(Za pikantní považuji skutečnost, že v době testovacího provozu onoho "omezení" popírali zaaměstnanci Eurotelu fakt, že k omezení došlo. Pro takovýto postup má český jazyk jen jedno slovo.)

Se zavedením omezení některých služeb (někteří P2P klienti výměnných sítí) byly omezeny i některé aplikace, využívající datového streamu (příjem internetovývh rádií a televizí - opět ve vší tichosti), objevily se i zmínky o omezení IP telefonie (že by vliv majoritního vlastníka Eurotelu?). Zajímavé je, že se současně na internetových serverech a fórech po počáteční vlně odporu začaly množit příspěvky, které vyjadřovaly souhlas se zavedením omezení, a to s následujícími základními argumenty:

- P2P sítě dramaticky snižují přenosovou rychlost "uvědomělé většině"

- pomocí P2P sítí se šíří ilegální software, takže vlastně díky Eurotelu dochází k omezení trestní činnosti.

První argument je částečně pravdivý - dovolím si odcitovat část jednoho příspěvku: "A zapřemýšlejte taky nad tím, že sám Eurotel po zkušebním omezení P2P přiznal, že toto opatření uvolnilo síť o 20%. O pouhých 20%. Takže pokud tomu dobře rozumím, ti "stahovači" využívali jen 20% kapacity sítě? To mi nepřipadá tak staršné číslo na to, aby je někdo musel omezovat. Vám ano?" Není pochyb o tom, že CDMA síť není vhodná pro využití P2P sítí a že k jistému zpomalení musí zákonitě docházet, to ale přece nikoho z těch, kteří si službu zakoupili na základě reklamních sdělení Eurotelu, nemusí zajímat. Nehledě k tomu, že se naskýtá otázka, zdali základním motivem pro omezení není pouhý ekonomický kalkul, protože za přenesený objem dat musí Eurotel platit.

Druhý argument je podstatně zrádnější, nabízí se myšlenka, že za ním stojí lobby producentských a distribučních společností audiovisuálních děl, ve vzácné shodě s providerem CDMA. Průměrný soudobý program se vejde na jedno CD, představuje tedy objem dat do cca 700 MB. Před omezením bylo možné (dle místních podmínek) stahovat několik Gb denně, tedy několikanásobně více, než např. instalační CD Microsoft Windows XP. Je otázkou, kolik programů si průměrný pirát stáhne, ale dá se usuzovat, že po několika dnech již nemá co. Naskýtá se tedy logická otázka, jaké soubory jsou většinově stahovány? Odpověď je prostá, audiovisuální díla. Oblíbeným bludem, šířeným v souvislosti s kopírováním a stahováním dat je, že všechna data patří "do jednoho pytle". Pravda, ve velkém množství zemí tomu tak je. Ale žijeme v České republice a tady platí jiné zákonné normy. U nás je zcala legální kopírovat, stahovat a používat audiovizuální díla, pokud tak činíme pro vlastní potřebu. Jednoduše řečeno, stahujeme-li si filmy a hudbu, nedopouštíme se ničeho nezákonného! Všichni si ovšem dovedeme představit, že je tato skutečnost trnem v oku společnostem, které takto legálně přicházejí o zisk. Proto tedy kampaň proti pirátům.

Po dvou dnech omezení lze konstatovat, že se jedná o dlouhodobý jev, že je omezován nespecifikovaný počet služeb s tím, že nikdy nebylo sděleno které služby a jak jsou omezovány. Není pochyb o tom, že je to jak v rozporu s původními přísliby Eurotelu, s jeho reklamní kampaní a tiskovými prohlášeními, kvalifikovatelnými jako veřejný příslib. Za nezanedbatelný lze považovat mravní aspekt celé záležitosti, který opravdu silně připomíná praktiky z dob dávno minulých.

Také stojí za úvahu, že to nemusí být (a pravděpodobně také nebude) poslední krok svého druhu, pokud se zákazníci nevzepřou.

Jsem přesvědčen o tom, že by se o celé záležitosti měla dozvědět co nejširší veřejnost, protože všichni potenciální zájemci o služby Eurotelu by měli vědět, že k jeho nabídkám je zapotřebí přistupovat se značnou opatrností.

Stále ještě doufám, že se jedná o politováníhodný omyl, který bude napraven, případně, který bude navíc s omluvou finančně kompenzován těm, kteří byli postiženi.

PROTOŽE JSME NYNÍ NA TAHU, NEZBÝVÁ, NEŽ SE ZAČÍT BRÁNIT. BEZ OBRANY JE JISTÉ, ŽE SE NIC NEZMĚNÍ A PRAVDĚPODOBNÉ, ŽE ZE STRANY PROVIDERA BUDOU SE ZATÍŽENÍM SÍTĚ A ROSTOUCÍM DATOVÝM TOKEM PŘICHÁZET DALŠÍ RESTRIKCE, ZEJMÉNA KDYŽ ZJISTÍ, ŽE JE MŮŽE "BEZTRESTNĚ" PROVÁDĚT.

Dělejme tedy následující kroky:

Ti, kteří jsou opravdu přesvědčeni o tom, že pro ně CDMA již není a nebude vhodný způsob připojení, by měli vypovídat smlouvy na základě všeobecných podmínek Pokud bude chtít Eurotel uhradit cenu modemu a Váš modem vykazuje neustálé vady, snažte se o navrácení peněz z tohoto důvodu.

Pokud neuspějete, lze prodávat modem + připojení v inzerci, určitě bude poctivé, když uvedete, proč připojení prodáváte.

Ti ostatní (lze předpokládat, že se jedná o většinu), by se měli snažit problém medializovat a současně podávat stížnosti. Pokud budete jednat s orgány státní zprávy, prosím, přemožte se a použijte písemnou formu a standardní poštovní styk.

Kam by se měly dostat

0/0
20.9.2004 4:29

THIS_ONE

VÝZVA - BRAŇTE SE - ZAVEDENÍ FUP EUROTELEM NA CDMA JE PODVOD

ZÁJEMCI O CDMA A VLASTNÍCI TOHTO PŘIPOJENÍ, POZORNĚ ČTĚTE A ZVAŽUJTE!

EUROTEL OZNÁMIL ZAVEDENÍ "RYCHLOSTNÍHO LIMITU" U CDMA NA ZÍTŘEK, T.J. NA 17.9., NAMÍSTO TOHO, ABY ŘEŠIL PROBLÉMY S MODEMY ( http://www.mobilmania.cz/Text/Ar.asp?ARI=108187 ).

UCINIL TAK PO EXPERIMENTALNIM OMEZENI VIZ (http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6274 )

VY VŠICHNI, KTEŘÍ SE CÍTÍTE PODVEDENI, VY VŠICHNI, KTEŘÍ CHCETE NEMÍT LIMITOVANÝ DATOVÝ TOK, PIŠTE PROSÍM JEN NA ( http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906 ), TEDY NE SEM, ABY SE DISKUSE NETŘÍŠTILA, COŽ BY SE NEPOCHYBNĚ NAŠEMU PROVIDEROVI LÍBILO.

ZACHOVEJTE PROSÍM "CHLADNOU HLAVU" A PODÍVEJTE SE NAPŘED NA UVEDENÝ LINK, KDE NALEZNETE VEŠKERÉ PODROBNOSTI A POSTUP, JAK DÁL.

JE TO V NAŠEM SPOLEČNÉM ZÁJMU. DRUHÁ ŠANCE JIŽ NEBUDE.

0/0
16.9.2004 20:26

Manijak

EDGE?? Zbytečnost
Řekněte mi na co to EDGE vůbec T-Mobile draze zavádí do provozu, když za pár let bude jeho rychlost absolutně nedostačující. To samé si myslím o UMTS, rychlí data jsou jedna věc, ale řekněte mi kdo dá tolik peněž za mobil nebo zařízení, které to bude umět. Já teda rozhodně ne! UMTS se hodí tak možná v Japonsku, kde jsou rychlá data, videokonference a kdo ví co ještě, v kurzu.
0/0
9.9.2004 16:17

error

:-)
UMTS nebude, protože jej nikdo nepotřebuje. Ty dvě krávy (T-Mobile a Eurotel), pokud do toho půjdou, proinvestujou zbytečně mnoho prostředků a tak z toho plyne, že Oskar zůstane i nadále nejlevnějším a po zavedení přenositelnosti čísla i nejlákavějším operátorem.
0/0
9.9.2004 8:40

copy

EDGE a dostupnost?
EDGE mě nazejímá, stejně jako CDMA ani ADSL u nás určitě nebude, děte se bodnout s tokovým technológiema  hlavně že to budou mít pražácí ;o)
0/0
8.9.2004 14:22

karlos chimenez

Re: EDGE a dostupnost?
Ano to je opravdu to hlavní. Pást kozy můžete i bez Internetu.
0/0
8.9.2004 16:18

copy

Re: EDGE a dostupnost?
jo jo sousedovic anča je má dost velký, a takový jako ty po ní jsou celý žhavý
0/0
8.9.2004 17:17

Re: EDGE a dostupnost?
A příště bych prosil bez toho moravského akcentu.
0/0
8.9.2004 21:00

honza

Re: EDGE a dostupnost?
Nevěš hlavu a laboruj s CDMA. Já jsem na místech, kde podle mapy pokrytí není vůbec signál (Dolní újezd u Litomyšle - navíc v dolíku) našel s přibalenou anténou dokonce dva dílky a spojení bylo spolehlivé.
0/0
9.9.2004 4:13

kolja

C/I a pocet uzivatelu
Muze zhorsit pomer C/I vetsi pocet uzivatelu CDMA v bunce/sektoru? Vsiml jsem si totiz, ze pri stejne urovni signalu dosahuji rano vetsi rychlost nez vecer.
0/0
8.9.2004 12:20

Mablung

Re: C/I a pocet uzivatelu
Nevim, co myslíš C/I, ale rozdílná rychlost ráno/večer samozřejmě závisí na počtu uživatelů. Přípojný bod má určitou hraniční propustnost a pokud se překročí jeho kapacita, rychlost a odezva se snižují. Čím více uživatelů, tím je snížení citelnější ...
0/0
8.9.2004 13:27

kolja

Re: C/I a pocet uzivatelu

C/I je z clanku "Důležité je zmínit, že nikoliv síla signálu, ale právě jeho odstup od interferujícího (parametr C/I) je určující pro výběr modulace a tím i rychlosti přenosu. "

Pise se tam, ten parametr ovlivnuji sousedni BTSky, ale nic o uzivatelich tak si to chci ujasnit.

Pripojnym bodem myslis rozhrani mezi BTSkou a CDMA uzlem  nebo mezi CDMA uzlem a ISP?

0/0
8.9.2004 14:12

Mr. B

Re: C/I a pocet uzivatelu
O tom, jak vyslednou rychlost ovlivnuje pocet uzivatelu, se zminim hlavne v druhe casti clanku zitra. Rychlost tedy ovlivnuje parametr C/I a pocet uzivatelu na sektor. Mr. B
0/0
8.9.2004 15:57

Fido

No ja nevim.
Praktické přenosové hodnoty se pak pohybují mezi 50 a 70 kbps u GPRS a mezi 100 a 200 kbps u EDGE při pingu okolo 500 ms.
Teda nevim ale me se v praxi nikdy nepodaril ping okolo 500 ms. Za velmi dobry vysledek pokladam ping kolem 600 ms. Bezne to ale je spis kolem 800 a vyjimkou neni ani mnohem vic.
0/0
8.9.2004 10:43

b

Zajimave "srovnani" w-CDMA vs. CDMA2000 1xEV/DO lze najit na http://vucako.bloguje.cz/63932_item.php
0/0
8.9.2004 9:55

Mr. B

Re:
Je to mozne. Zalezi operator od operatora a taky ve ktere casti jeho site se nachazite. Je fakt, ze tech 500ms je hodnota spise optimisticka. Mr. B
0/0
8.9.2004 10:51

Hrb

PDA
Potřeboval bych provozovat PDA s připojením do internetu s nějakou rozumnou rychlostí (více než GPRS) kvůli službám Treminal Services, s možností evropského roamingu a nejlépe paušálem, který by platil po celou Evropu. Je k dispozici nějaká možnost?
0/0
8.9.2004 5:26

b

Re: PDA
O necem rychlejsim nez GPRS nevim, ale slovensky Orange nabizi GPRS pausal, ktery plati i v zahranici ...
0/0
8.9.2004 9:50Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.