Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Změnila mobilní komunikace náš život? (zamyšlení)

Kdo si v polovině devadesátých let pomyslel, že onou horkou novinkou bude do deseti let vybaven snad každý kromě kojenců? Asi ten největší fantasta, ale cílené reklamní kampaně a další okolnosti tomu chtěly jinak...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel

S T O P mobilům na veřejných místech !!!!

Mobilní telefony jsou naprostá absurdita, která náš život omezuje a vlastně postavila úplně na hlavu. Na lidské zdraví mají obrovský vliv. Nebudu mluvit o účincích elektromagnetického pole na mozkové buňky, to ať řeší jiní odborníci. Nejvíce zabrat dostává lidská psychika. Jste neustále dosažitelní komukoliv, kdykoliv, s čímkoliv a v jakékoliv situaci, často v té nejnemožnější (když zrovna s někým mluvíte, řídíte auto, platíte u pokladny, stojíte v plné tramvaji s taškou nákupu). Pokud někomu voláte na mobil, narozdíl od pevné linky, pamatujte si-tohoto člověka velmi vyrušujete! Nevíte, v jaké je zrovna situaci a má-li možnost se vám věnovat. Proto je nutné před každým zavoláním zapřemýšlet, je-li hovor nutný, a volaného se zeptat, můžete-li mluvit a nerušíte. Hovor na mobil vždy vyřizujte stručně a zkraťte ho na minimum. Používáte-li mobil pracovně, po práci ho vždy vypínejte. Já to dělám tak, že mám v přístroji nastavené přesměrování při nedostupnosti, a to na číslo, které neexistuje. Po práci ho vypnu a když někdo zavolá, je přesměrován a dostává "halali"-volané číslo neexistuje. Toto je ochrana před těmi, kterým zavoláte, oni si uloží vaše číslo a pak stále otravují (hovor se skrytým číslem řada lidí nebere vůbec). Kdo mě potřebuje sehnat, ví, kdy bývám večer doma.

Takové služby, jako roaming apod. si nikdy nekupujte!! Platíte nemalé peníze za to, že si zkazíte celou dovolenou! Neustále vám bude volat šéf z práce, každý vás bude otravovat. Bez mobilu si zavoláte denně domů třeba z automatu, takže spojení rozhodně neztratíte a stojí to mnohem méně.

Pamatujte si jedno-trvale zapnutý mobil neznamená svobodu, ale ubohost, protože se z vás, svobodného člověka, stane cvičená opice, zvyklá jen plnit povely.

Zvonění mobilů v kinech, divadlech, restauracích a na úřadech rozhodně žádné cedule, upozorňování a prošení nevyřeší. Takových cedulí všude je, a má-li mobil každý, měl by se každý před cedulkou zastavit, mobil vypnout a teprve pak vstoupit do dveří. Nikoho takového jsem však neviděl. Musí být tedy vytvořena místa, která budou mobilním telefonům zcela nedostupná.

Jediným řešením je záměrné rušení signálu. Pokud budou obě pásma, použitá pro downlink (BTS-mobil, 925-960 MHz, 1805-1880 MHz) vyplněna rušivým signálem (signál z oscilátoru rozmítaný přes celé pásmo a navíc modulovaný šumem) a tento signál bude o nějaký ten dB silnější, než signál nejsilnějšího operátora, v tom okamžiku nastává konec mobilní komunikace. Signál na přístroji náhle sjede na nulu, zmizí logo operátora a je "vymalováno".Jste-li třeba v restauraci a chcete si zavolat, musíte ven. Pokud vstoupíte dovnitř s mobilem na uchu, začne hovor "koktat", pak se náhle přeruší a jste bez signálu. Na příchozí hovor je telefon již nedostupný.

V kině a divadle je to ještě lepší, protože jde o místnosti bez oken. Z pohledu elektrotechnika Faradayova klec. Signál je zde značně zatlumen a rušička může mít menší výkon. Stěny zároveň tlumí rušivý signál, aby nepronikal ven. V kinech a divadlech už měli rušičky dávno namontovat, a ne pořád někoho prosit na kolenou, aby si ten krám vypnul! Pokud jde o přivolání pomoci v nebezpečí, to vždy řeší personál podniku, který je na krizové situace řádně vyškolen. O pomoc se tedy nemusíte bát. To jsem napsal proto, že právě možnost přivolání pomoci se zneužívá jako naprosto nepřesvědčivý argument proti rušení signálu.  

Jinak pokud chcete mít soukromí a klid, mobil si vůbec nekupujte. To, že ho vůbec nemáte, je jediným argumentem, proč jste nedostupní. Pokud si ho koupíte, každý bude počítat s tím, že ho budete mít stále zapnutý. Pokud mobil máte a máte problémy, doporučuji tento postup:

Vyjměte kartu SIM a tuto bezpečně zlikvidujte, aby nepřišla do cizích rukou. Nejlépe rozstříhat či hodit do kamen. Mobil pak hoďte na zem a ROZDUPEJTE HO !!! Z cvičené opice jste se stal normálním člověkem. Pokud tohle dokážete tak vám gratuluji. Handicapovaným člověkem se rozhodně nestanete, právě naopak. To, že bez něj nelze žít apod., to jsou výsledky vymývání mozků mobilními operátory, tou bandou, která se nestyděla udělat si z lidí pokusná morčata. Výrobci cigaret jsou proti nim hadr, ti aspoň pravdu řeknou. Šíření těch bludů od operátorů si v ničem nezadá snad ani s šířením komunistické ideologie o třídním boji.

Pokud se rozhodnete mobil nerozdupat, tak ho alespoň zapínejte jen na nezbytně nutnou dobu. Pokud ani to ne, a někdo vám zavolá třeba do tramvaje, vystupte a hovor vyřiďte venku. Většina lidí mluví do telefonu podvědomě mnohem hlasitěji a ostatní mají zase tendenci se na váš "telefonní monolog" soustředit. Za to nemůžete, lidská psychika takhle funguje. Nikoho kolem vás nezajímá, co máte za problémy v práci, koho milujete a s kým se právě rozvádíte. V telefonním automatu také máte stěny, které zajišťují soukromí volajícímu. Některé budky mají dodnes i dveře. Hovor mobilním telefonem třeba v městské dopravě či restauraci působí přinejmenším velice trapně.

Jinak pevně věřím tomu, že bude velmi brzy povolen provoz rušiček, a že kina, divadla i restaurace budou prostě bez signálu a tím se problém vyřeší. V řadě zemí, včetně Japonska, je rušení signálu zcela normální.

Pavel

 

0/0
15.8.2004 1:12

f

f
0/0
17.7.2004 13:46

Jyryna

wow
Este ze tu je wow a opravy nam chybi     :o)
0/0
15.7.2004 15:04

Vlado

Já bych mobily zakázal.

Vůbec se mi nelíbí, že tak mladé děti ve věku od 8 do 15 let už používají mobilní telefon. Nelíbí se mi to z toho důvodu, že mobilní telefony vyzařují záření, které může způsobit rakovinu nebo může způsobit odůmírání mozkových buňek. Znám některé asijské země, kde mobil má skoro kde kdo a přesto je tam tvrdý zákaz. Lidé kteří ještě nejsou plnoletí mají skrátka útrum a nesmějí mobil používat. Je to jako s drogami. Když jednou začnete těžko skončíte. Mobilní telefon je jako silný zlozvyk. Proto navrhuji zákaz mobilů pro lidi mladší 15 let.

Já sice nepoužívám mobilní telefon, za to jsem si pořídil satelitní telefon, ale ti co šilhají po satelitních telefonech, tak musím říci, že není o co stát. Jednak vysoká pořizovací cena a jedna vysoké náklady za telefonování. Já používám satelitní síť Inmarsat B a volání na můj mobil výjde až na 150,- Kč/min Samozřejmě, že telefon používám jen na nejnutnější účely.

Rozhodně bych se přimluvil za tvrdší zákon vůči těm, co s mobilem ruší a neumějí se chovat. Tak jako v některých zemí EU platí zákaz kouření.

0/0
15.7.2004 14:44

Radek

Re: Já bych mobily zakázal.
...a jmenuješ se Vlado Mečiar a tou asijskou zemí zaslíbenou o které píšeš je Severní Korea (jinou takovou kde by platil zákaz mobilních telefonů neznám). Z vyzařování tvého satelitního telefonu ti už evidentně narostl nádor u ucha a teď ti tlačí na mozek, měl bys co nejdřív vyhledat lékaře...
0/0
15.7.2004 22:41

Zuza

Hendikep
Vida, právě jsem se dozvěděla, že jsem hendikepováná! Ještě že máme MF Dnes, jinak bych žila v trapných iluzích...
0/0
15.7.2004 14:33

Hieroglyf

Vynález
Mobil se asi nejlépe uplatní ve vztahu rodiče x školáci; může zachraňovat životy (horolezcům...), takže je to skvělý vynález. Někdo ho nosí i na toaletu, ale například takový já ho nemám.
0/0
15.7.2004 13:32

eee

fuck off mobily
mel jsem, nechci a nikdy mit uz nebudu...kdo chce sezene me na icq, nettelefonu nebo pevne lince...necitim se vubec hendikepovany a kdo jo mel by se lecit
0/0
15.7.2004 13:15

Joker

Re: fuck off mobily
Jo, ICQ nebo nettelefon jsou super věci, ale co ta většina lidí, co jsou odkázaní na Telecom+modem anebo vůbec nemají připojení k netu? A pevná linka? Jaké má proboha pevná linka výhody proti mobilu? Mobil můžu nosit pořád s sebou a stojí mě daleko míň peněz.
0/0
15.7.2004 14:59

John Degweed

Muj tel už dodělává.. Počítám že během tohodle měsíce pořídím novej, ale včera mi napadla spásná myšlenka, co takhle nemít žádnej.. třeba jen nějaký čas, užít si soukromý.. :))
0/0
15.7.2004 12:37

Re:
a třeba se v tom soukromý naučit gramatiku
0/0
15.7.2004 14:08

wow

y

souhlasim. V tom volnem case by neskodilo otevrit si knihu ceske gramatiky

0/0
15.7.2004 14:40

sss

bejvavaly to zlate casi bez telu
pouze z meho subjekt.pohledu a ze stranky soukrome to driwe bylo zajimavejsi. tedka jsem porad na prijmu a kdyz nekomu nevezmu telefon tak sem hned debil apod. driwe jsme se s kamosema honili pul dne po hospodach nez jsme se nasli. to same platilo s pritelkyni. tedka sem porad nap rijmu... je to v prdeli...
0/0
15.7.2004 11:07

Martin

Jde o to poradne si precist navod

Zajiste kazdy telefon jde vypnout, ale hlavne na nem existuje takove skvele tlacitko ( u me se jmenuje REJECT ), kterym proste hovory odmitam, kdyz nemam naladu se s dotycnym zrovna vybavovat. Pak mam jeste druhe skvele tlacitko, ktere vypne vsechny zvuky a soukromi je dokonale. Staci si precist navod.

0/0
15.7.2004 10:50

Kočka

Re: Jde o to poradne si precist navod
No kdybych to udělala, tak dostanu výpověš z práce a pečení holubi ještě nelétají.
0/0
15.7.2004 12:13

J_N

Re: Jde o to poradne si precist navod
Pokud bys dostala vyhazov za to, ze vypnes mobil v pracovni dobe, nedivil bych se, bylo by to naprosto v poradku. V pracovni dobe mas pracovat. Pokud by tomu tak bylo mimo pracovni dobu, mas ze zakona pravo na odmenu za "pohotovost", ktera neni zrovna mala.
0/0
16.7.2004 16:35

jirIN

Mé použití mobilu

No já mám sice mobil,ale moc toho neprovolám. Tak průměr 200 za měsíc, někdy víc, když volám. Vykecávat po telefonu určitě ne, něco vyřizuju s kámošema, jako jdeš tam a tam, tak pul minuta stači. Nejvíc volám a píšu přítelkyni a na tu mam levnější sazbu. Navíc inet doma a v praci,takže většinu SMS zavdat z netu,je to pohodlnější. Až budu krutej businessman, tak možná si ho neodtrhnu od ucha, ale včil mě vůbec neznepokuje, když na něj za celej den ani nešáhnu.

Teď akorát jsem musel koupit něco novějšího, neb starej alcatela a rezervní Sagem se posraly, takže už mam javu,takže občas nuda zahraju staženou gamesku v buse

0/0
15.7.2004 10:35

Joker

Re: Mé použití mobilu
hehe, "moc neprovolám, tak 200 za měsíc"... tak podle mých měřítek 200 za měsíc není až tak málo, řekl bych "normální volání". Třeba u mě když náklady na mobil (= včetně paušálu) za poslední měsíc přesáhnou 100Kč tak nadávám kolik jsem zase provolal ;-) Mimochodem, letos jsem zatím nadával jednou :-)
0/0
15.7.2004 14:50

Milan

Re: Mé použití mobilu
Mě se teda 200,- za měsíc zdá docela dost - ani si neumím představit, že bych tolik mohl někdy provolat. Donedávna jsem mobil neměl vůbec a teď se moje měsíční náklady pohybují kolem 50,-Kč (což je docela dost velký nárůst oproti době před půl rokem, kdy to bylo 0,-Kč, ale zase neztrácím čas s hledáním telefonních budek )
0/0
15.7.2004 21:58

Kuba

Re: Mé použití mobilu

Ahoj,

tak to ses docela v pohode a bud rad ze to tak je. ja uz asi krutej buzinesman sem, provolam tak 8 hodin mesicne kdyz se krotim, protahnu tak 200 mega po GPRS - a to mam doma net po kabelu takze tohle je jen na cestach a v praci jeste normalni pevny IP telefon u nej minuty nepocitam.. a obcas mam neodvratny pocit (zejmena takhle o vikendech nebo po nocich)  ze pokud vzteky nezaklapnu notebook a tim telefonem neprastim o zem tak se mi asi neco stane :-) obcas si taky postesknu ze driv byvalo lip.. ale uz sem se taky naucil mackat bajecne tlacitko na ztlumeni zvoneni (na obou telefonech), dat se invisible na ICQ, nastavit si out of office do mailu - zkuste to lidi taky, obcas to pomuze abyste se z te premiry komunikace nezblaznili..

0/0
16.7.2004 19:51

Abdulah

mám telefon už 3 roky
mám telefon už 3 roky, a už mě to sere :),, domluva s lidma jak u blbcu :)zlaty icq :)
0/0
15.7.2004 10:30

Vasek z Japonska

Japonsko bez mobilu!!!
Tak si to predstavte. Ziju tady uz rok a pul a mobil jsem si poridil az teprve nedavno (v Cesku jsem byl ale totalni zavislak). Tady mobil sice ma vetsina lidi, ale soukromi si tvrde chrani a ne ze treba behem vyucovaci hodiny se omluvim studentum a vezmu hovor (jako se to stavalo na Karlove univerzite). Ba naopak, kdyz ve skole, kde ucim (zakladni skola), mi nekdo z deti vidi, ze pouzivam telefon, byt o prestavku, tak si na me ukazuji, hele podivejte, on ma telefon. Ja to porad nemuzu pochopit. Deti totiz tady telefony nemaji. Ano, slovy N E M A J I!!! Proste telefon u ditete pod 15 let neexistuje. A to je Japonsko na prvnim miste ve vsemoznych technologiich. Jde o to, ze u nas ma vetsina lidi mobil, potazmo ten nejnovejsi model, jen proto, aby ukazala, ze NA TO MA. Tady v Japonsku ma telefon clovek, ktery ho potrebuje. A kdyz chce, tak ho proste vypne. A basta. Hodne zalezi i na spolecnosti, jak ten mobil chape. U nas je to dukaz toho, ze mam penize... Bohuzel...
0/0
15.7.2004 9:38

phejr

Re: Japonsko bez mobilu!!!
Ja bych nerekl ze to je u nas dukaz ze nekdo ma penize nebo ze na to ma, treba dnes manazersky starsi telefon Nokia 6210 stoji 2000 nok3310 1300,- atd atd... je to necim jinym.. ale dukaz penez to bylo drive pred lety...
0/0
15.7.2004 10:13

hexen

Re: Japonsko bez mobilu!!!
No nevim, co jsem byl loni v Tokyu, tak jak jsem videl, mel mobil kazdy. Asi ho kazdy potreboval. Pravda, nepamatuju si, ze bych ho videl u malych deti. Ale vsichni ostatni mobil meli - a to vecka. Stanky s mobily byly na kazdem rohu.
0/0
15.7.2004 10:27

Benjo

Mobil proc ne??

Nedavno jsem byl na rockovem festivalu v Brode bylo tam nekolik tisic lidi ale i kdyz sme se s kamarady postraceli stacilo zavolat a rict si kde kdo je!
Pamatuji si jak pred par lety sem bloumal nekdy i nekolik hodin nez sem zbytek particky nasel. 
A kdyz mne nikdo v noci vola ze je parba a o neco prichazim tak to je snat v poradku ze si na mne kamaradi vzpomeli

0/0
15.7.2004 8:27

wow

Re: Mobil proc ne??
a snat by neskodilo mrknout obcas na mluvnici...
0/0
15.7.2004 14:43

Jakub

A co tzv. dedlist
Vetsina telefonu dnes nabizi filtrovani hovoru a pak se vam v dane dobe muze dovolat jen tek o koho stojite a prolem s otravovanim odpada :o)))))
0/0
15.7.2004 8:25

David

Re: A co tzv. dedlist
Nevim, jak se tato vec zmenila za posledni rok, ale tehdy(zhruba pred rokem) jsem se na to informoval u sveho operatora a dost jsem se tomu venoval. Zadny telefon neumoznoval byt pro jednu skupinu lidi nedostupny a pro jinou dostupny. Umoznoval pouze filtraci zvuku, ale k cemu to je, kdyz volajici vi, ze mam zmeskany hovor. Pro slusne lidi opravdu k nicemu, nebot se vzdy ozvou zpet.
0/0
15.7.2004 10:57

Pavla C.

Horší domluva
A všiml si někdo. že díky mobilním telefonům se paradoxně zhoršila přesnost komunikace? Dřív byl člověk schopen si přesně domluvit sraz s ostatními a tím to haslo. Dnes se řekne "však si ještě zavoláme" a než se se sejdete, voláte si 3x, abyste teda věděli v kolik a kde. A kdo na tom vydělává?
0/0
15.7.2004 8:14

JiM MatriX

Re: Horší domluva

...to je fakt, já se svojí známostí nejsem schopný se domluvit jedinou sms kdy a kde se sejdem.

1. sms můžeš/nemůžeš?

2. sms tak v kolik a kde?jeji odpoved je "kolem osmé" a ozvu se.

Pak napíše že ne v osm ale o půl deváté...

pak že ne tam ale na jiném místě

a nakonec mi zavolá že sedí úplně někde jinde...

Na infarkt. Nedovedu si představit, že by se měli lidi vrátit do doby pevných linek, popřípadě setkávání se někde na slepo nebo prostě jen pomocí ústní domluvy "v pátek večer u veverek". Nemožný.

A přiznám se že bych to ani nechtěl. Na mobilu jsem v tomhle směru hodně závislý, a osobně si nemůžu stěžovat, že by mě obtěžovalo, že jsem pořád k dispozici. Není to pracovně, a kamarádi mě jen potěší, když si na mě vzpomenou. Na noc vypínám zvonění a když už mě někdo v noci nasral telefonováním, tak to byl kamoš který mi volal ve 4 v noci na pevnou... A proti tomu člověk nic nenadělá

0/0
15.7.2004 10:19

Jednoduché
Mobil je k tomu, abych si zavolal když potřebuji. Ne k tomu, aby mě každý otravoval, kdy se mu zachce.
0/0
15.7.2004 7:44

rastr

Re: Jednoduché
to je ale to samý, ne :-)
0/0
15.7.2004 13:38

Pepca Dvorak

Bez zvuku
Pravda, telefony nám vzali dost soukromí. Já mám svůj tel. v práci s vypnutým zvukem a tak mě nikdo neruší:-) A občas ho zapomenu takto i doma. Lidi se sice vztekají, ale nic neudělají.
0/0
15.7.2004 7:03

Eerie

Re: Bez zvuku
Telefony = Hrady - a proto vzaly soukromí a ne vzali :-))))
0/0
15.7.2004 8:49

Emil

Re: Bez zvuku
No, tak ted jsi mne dostal. To ze mas pravdu tak nejak instinktivne citim, ale to je tak vse. Vzpomnel jsem si na zensky rod "zena, ruze, pisen, kost", ale muzsky a stredni ani tuk :(
0/0
15.7.2004 9:23

Re: Bez zvuku
Mužský: pán, hrad, muž, stroj, předseda, soudce. Střední: město, moře, kuře, stavení. Nevadí. Člověk se učí (nebo osvěžuje znalosti) celý život. Není ostudou přiznat, že něco nevím. Horší je být přesvědčen, že to vím, i když vím, že nic nevím.
0/0
15.7.2004 12:13

Re: Bez zvuku
NENE my se učili ŽENA, NŮŠE, PÍSEŇ, KOST.
0/0
15.7.2004 13:03

Re: Bez zvuku
věky se mění, vzory taky...
0/0
15.7.2004 14:13

ST

Re: Bez zvuku
není to jedno?
0/0
16.7.2004 10:40

Krabat

Stále ještě existují místa bez signálu

Myslím si dokonce, že takové koutky se stanou cenově velmi lukrativní, protože dnes na žebříčku priorit patří mezi to nejcennější mít klid.

 

0/0
15.7.2004 6:31

Pirat

Re: Stále ještě existují místa bez signálu
telefon ma i tlacitko na vypnuti :o) kdyz nefunguje staci vytahnout baterii... a uz mi nikdo nezavola :o) a kdyz otravuje dlouho vezme zaznamnik a stim si muze kecat jak dlouho chce...
0/0
15.7.2004 8:35

MM

K vypinani
Neda se nez souhlasit. Bud telefon vypnu a mam klid (prechodne) nebo alespon vypnu vyzvaneni (to take lze, i kdyz taky ne naporad).Hodne zalezi na tom, zde cislo je privatni nebo pracovni.Jsou instituce, kde je to primo zakazane mit zapnuty mobil.
0/0
15.7.2004 4:49

Miki.lbc

Re: K vypinani
Instituce kde je to zakazane sice jsou, ale zajimalo by me. Jestli ten telefon nekdo vypne. Kdyz se stava ze zvoni v kine, pri prohlidce hradu atd...
0/0
15.7.2004 6:39

X-TopGUn

Re: K vypinani
jo tel. si vypinam vsude tam, kdy to maj zakazany. Nechapu, jak nekdo muze telefonovat v bance. No pockam si, az to dojde tak daleko, ze nekdo vytahne v bance mobil, a ozbrojenci ho zalehnou a vyvedou ven ! Absurdni ? Ale chrani mi tak penize pred loupezi.
0/0
15.7.2004 10:28

Rostislav Kocman

Re: K vypinani

Podle vypínání zvonění a příjmu hovoru se dá dobře poznat, kdo má mobil z "dřevních" dob a pořídil si ho, protože ho potřeboval a kdo si ho pořídil proto, že ho prostě chtěl mít.

Je škoda, že většina dnešních majitelů mobilů si tou dobou, kdy se na vás lidi ohlíželi a ušklíbali se, jak je napsáno v článku, neprošli. Tehdejší uživatele to naučilo se s mobilem lépe chovat.

0/0
15.7.2004 12:31

Fido

Re: K vypinani
Na tom neco je. Ja taky dlouho nedokazal pochopit, ze nekdo nedokaze aspon vypnout zvoneni tam, kde je to zadouci. Kdyz na to koukam z tohoto pohledu tak to chapu.
0/0
15.7.2004 17:10

Tgr

Vypinani
Kazdy telefon se da vypnout. Kdo to nedokaze (ani v noci nebo v kine) je na telefonu zavisly a mel by se lecit...
0/0
15.7.2004 2:59Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.