Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co si myslíte o technologii připojení na internet přes rozvody elektrického vedení (PLC)? Rozšíří se

Vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL u nás bude mít velkého konkurenta - připojení přes rozvody elektrického vedení. Internet přes elektřinu u nás budou nabízet České radiokomunikace. Ceny by měly být velmi zajímavé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Martin

Co si myslíte o technologii připojení na internet přes rozvody elektrického vedení (PLC)? Rozšíří se

Myslím si že je to převrat v technologiia a určitě to bude mít úspěch u domácích uživatelů. 

0/0
2.12.2003 13:56

Venca

Co o tom vim...
...tak prekroceni elektromeru neni problem. V podstate by stacil kondenzator radove pF. Transformatory se neprekracuji, tam je totiz pripojny bod. Odtud to proste jde jinudy (co jsem videl, tak vzduchem, ale to byl jen test) Takove datove sluzby zpravidla zarizuje dodavatel energie (v Nemecku RWE). Tim je zarizeno povoleni.
0/0
8.11.2003 21:49

KAPI

Tohle mi staci.
 

  Datum a čas testu: 30.10.03 13:42
  Začátek testu: 1068279460461
  Konec testu: 1068279460771
  Trvání testu: 0.31
  Velikost přenášených dat v tisících bajtů: 100
  Odhadovaná přenosová rychlost (kilobity za sekundu): 2632.3
  Odhadovaná přenosová rychlost (kilobajty za sekundu): 322.6

Rychlost připojení:

2632.3 Kb/s

322.6 Kbytes/s0/0
8.11.2003 9:22

Pavel OSMERA

Dotaz na technické parametry PLC
V jakém kmitočtovém pásmu systém pracuje? Jaký typ modulace je použit?
0/0
15.10.2003 21:07

GGekko

Poradte s vyberem ADSL
Chci si nechat zavest ADSL ale nemam zatim prehled o nabidkach. Co by jste doporucili a na co upozornili?
0/0
10.9.2003 12:01

Hunter

Rád bych upozornil na jeden (asi) rozšířený omyl v této diskuzi. "Internet" není veden dráty rozvodných závodů, ale rozvodem v domě, jak už tady někdo upozorňoval. Jenže je tu ještě jeden problém - naprostá většina bytů má klasické analogové elektroměry - a ty PLC "přelézt" neumí. A výměna za nové digitální, které nejsou překážkou není levná věc...
0/0
9.9.2003 17:35

Incognito

Ronja
Jeden chytrej cech vymyslel opticky pojitko Ronja a na netu je navod jak ho sestavit, chysta se i 100Mbit verze. Tomu rikam neco, proc neco tahat kabelama kdyz to jde vzduchem ?! :)
0/0
9.9.2003 1:37

BOB

Re: Ronja
KDE TO NAJDU
0/0
9.9.2003 11:17

Aleq

Re: Ronja

http://ronja.twibright.com/

 

Hodne stesti.

0/0
9.9.2003 15:23

power net

Re: Ronja
Popis a historie taky na czfreenet.cz.Testoval jsem ji a byla velká spokojenost.Ale ta láce.Bohužel,do sklepa jsem s ní nesvítil a tak jsem tam musel přes PLC(WiFi zdechlo na dosah).Z paneláku na panelák se zaplatí,ale z domu do stodoly grand access.A proto od pantáty vedou dráty do stodoly nade vraty....
0/0
9.9.2003 16:48

Marek

Špatná novinářka, bludy

Autorka http://www.lupa.cz/autor.php3?autor=kaclova, nerespektuje skutečnost, že novinařina se nedá dělat bez toho, aby tématu rozuměla. Drobnosti jako to, že nás Indie předehnala (ale?) a krytí zad kondicionálem, nahrazujícím znalosti "by neměla být problémem" zcela zaostávají za tím, že nemá ani základní orientaci v problematice. Proč? Dozvěděli jsme se, že:

1. Technologie je převratná v tom, že překonává problém takzvané poslední míle - tedy problém, jak dostat vysokou rychlost připojení až k samotnému uživateli. Zatímco u ADSL je nutná vysoká kvalita telekomunikačních kabelů, rozvody elektřiny by neměly být problémem.

2. Konektivita je přivedena anténou na střeše.

Prosím nějakého dobrého člověka, aby autorce vysvětlil pojem a problematiku poslední míle. Další věc, o kterou bych chtěl poprosit M. Kaclovou je, aby přemýšlela o tom, zda se dá novinařina dělat bez znalosti předmětu, o kterém píše, případně si promluvila se svými pedagogy o tom, co si oni myslí o takové práci. Protože taková nízká úroveň publicistiky je vidět jen ve cvičeních na FSV a obvykle se nedostane ven.

0/0
8.9.2003 19:46

Markéta Kaclová

Re: Špatná novinářka, bludy

Milý Marku, přeji krásný den, kdyby se Vám podařilo číst zprávu hned od začátku, dozvěděl byste se její obsah, a tedy, že

1/ ČRa bude testovat připojení k internetu přes elektřinu

2/ není to žádná novinka

Ostatně to čtenáři Mobil.cz vědí, protože si to už dávno mohli přečíst nejenom tady, ale také na zahraničních serverech, kde je o PLC článků přehršel.

Indii nebudu vysvětlovat, jde o nesprávnou citaci, a kondicionál budu používat tam, kde ho použije i citovaný. Tomu se říká zpravodajství, což není to samé jako publicistika. (To jsem se dozvěděla právě na té FSV :-))

Pokud máte obavy o mé vzdělání, můžeme se sejít, popásat se diplomy, sehrát nějaké kvízy, snad by Vám to zvedlo náladu. A také byste se mohl ujmout toho úkolu a vysvětlit mi, jak to tedy s těmi technologiemi je. Potom by ale také nebylo od věci napsat několik článků (třeba i publicistických) sám.

0/0
9.9.2003 13:16

Marek

Re: Špatná novinářka, bludy
M. Kaclová, přetvářku si můžete ušetřit, protože nejsem tak naivní, abych Vám "krásný den" uvěřil, zvlášť pokud je zbytek Vaší odpovědi spíše jedovatý. Vidím, že své profesní a znalostní nedostatky hájíte, aniž byste se vyjádřila k jádru problému - že Vaše znalosti v oblasti, o které píšete, jsou na velmi nízké úrovni. K seznámení se se základními fakty stačí strávit hodinu nebo dvě například čtením na lupa.cz. Děkuji za nabídku, že mě seznámíte se svým diplomem, měl jsem ale na mysli spíše zamyšlení nad tím, co je to profesionalita v publicistické práci a jak se pozná zralý novinář. Ve Vás jsem ho nepoznal. Samozřejmě Vám nemohu zabránit, abyste v této diskusi dále hájila svou hrdost, doporučil bych ale více práce na sobě, případně, a to bych v zájmu Vašem i Vašich čtenářů, považoval za nejlepší, uvažovat o změně zaměstnání.
0/0
9.9.2003 18:05

Josef

Re: Špatná novinářka, bludy

Člověče, vy si nevidíte ani na špičku nosu! :)

Víte, co to je publicistika? To je přesně tenhle článek, tomu není co vytknout. Do publicistiky nezatahujte hluboké znalosti problematiky, to publicistiku deformuje a ničí.

0/0
9.9.2003 18:10

Marek

Re: Špatná novinářka, bludy
Vzhledem k tomu, že Jiří Peterka na Lupě ve svém článku decentně opravil všechny chyby MK a článek se Vám líbí, nemáte objektivně pravdu. Jinak byste se pozastavil nad originálním pojetím poslední míle podle MK, nemluvě o tom, že celou problematiku viděla z letadla a nevynaložila ani trochu snahy na její pochopení. Subjektivně vzato, je dobře, že takynovináři mají své čtenáře, kteří jsou s jejich mizernou prací spokojeni. Někdy se setkají v Blesku, někdy ale ani tam ne.
0/0
9.9.2003 18:31

Zagorka

Kedy pan autor..?
Autor clanku jaksi pozapomnel uvest obdobi, kdy se tak stane.. To jen tak na okraj.. Vzdyt to neni zas az tak dulezite..
0/0
8.9.2003 18:54

Ighgis

Re: Kedy pan autor..?

Ano tohle bych rad vypichnul...... KDY KDY KDY? Bez teto informace je cely clanek zbytecna snuska nepodlozenych blabolu, protoze zajemci se nemohou na nikoho a na nic odkazat proto se neni na co ptat... predstavte si ze zavolam na CEZ zvedne to tam vratnej v duchodovem veku a ja mu budu povidat... Prosim jich pekne, na internetu psali ze ma byt internet pres rozvody el. energie... odpoved by byla asi tak "eeeee????"

Takze pane autore, dekujeme, za znicujici a vycerpavajici informaci typu JPP (jedna pani povidala). Ale priste vecne a k veci.

0/0
15.9.2003 12:00

Ighgis

Re: Kedy pan autor..?
tedy omlouvam se za mylne osloveni "PANE AUTORE" toto osloveni patrilo "PANI AUTORCE"
0/0
15.9.2003 12:03

power net

Co může velkej,nemůže malej?
Přivést do bytu LAN je problem,je nutno vrtat,souhlas majitele apod.U PLC je výhoda přivedení na místo bez problémů,můžete to pronajímat atd.Jak se k vám net dostane,je jedno,vy ho budete mít v bytě a už jste uvázaný zákazník.Tento třetí drát je pouze pro last 100metrů,pouze dobře dotažená technologie pro homework(SOHO).Oni to pochopili a pouze tímto trikem získají kus trhu.Proč menší firmy to nechápou a nezačnou s tím také?WiFi umí kdekdo,ADSL jen pro vybrané,ISDN,UPC,GPRS,satnet jedině rozdělit na více zákazníku.Jak?V pronajatém objektu rozdělit,jeden odejde,odneseš PLC modem a je to.Výhoda PLC je v její FLEXIBILITĚ.Nic není dokonalý,ale chodí to.Cena je moucha masařka,ale až se jich bude dělat xmil.ks,tak se to změní.Pouze u této technologie není nutno u zákazníka provádět jakékoliv stavební a el.úpravy.Proč se můžou pakovat jen velcí?Mám pár instalací za sebou a jde to.U nás se to prodává i s homologací,jenom hledat na netu.Neberte to jako reklamu,pouze mne štve,že se zase obložej velký a na malý zbude obal.
0/0
8.9.2003 16:03

Mája

Socialismus podle ČRa?
Mnooo... jsem trošku naivní, ale dnes už snad není nic všelidové a národní. Tak jsem upřímně zvědavá, jak se bude energetickým závodům líbit, že si nějaká soukromá společnost šíří data přes jejich soukromé vlastnictví a ještě na tom vydělává... Technicky není PLC dnes velký problém, ale já osobně bych nebyla nadšená, kdyby někdo zřídil přes mou zahradu pěšinku a za její používání vybíral penízky do své kapsičky :-)
0/0
8.9.2003 14:47

Karel Kocourek

Re: Socialismus podle ČRa?
No, tak pomalu! Rozvody v domě patří k domu. Rozvodné závody vlastní dráty nejvýš tak k domovní pojistce. Kromě toho je naopak rozdělení frekvenčního pásma regulováno technickými normami, které dokonce chrání určitou část spektra pro potřeby rozvodných závodů i v domovním rozvodu.
0/0
8.9.2003 21:51

Karel Kocourek

Re: Socialismus podle ČRa?
Jo, a ještě něco. O něco dřív tady přispívá taky nějaký Karel Kocourek. Něco s "blbečkama" od UPC. Tak k tomu se nehlásím.
0/0
8.9.2003 22:19

KR

Neni to levne a ma to problemy...

Mno,
1) levna cena je IMHO 200 - 300,-Kc
2) nebude to technicky snadne, signal neumi preskocit tansformatory - to znamena ze na kazdem (i vesnickem) transformatoru by muselo byt zarizeni pro jeho prekroceni. Technicky to je snadne ale bude to DRAHE, takze tam, kde nebude dost "odberatelu" (typicky casti mest a vesnice majici samostatne trafo), tam se prijem dat asi konat nebude.
Je to stejny vysmech jako zavedeni telefonu do kazde domacnosti - s vyjimkou mist, kde to neni ekonomicke...
K.

0/0
8.9.2003 8:32

Wormsak

Lepší než Telecom !!!
Hele lidi neblbněte !!!!! Dyť to nestojí svět a pak - ta rychlost je fakt dobrá - přetpokládám, že cena bude 1000 za měsíc - a to je daleko lepší než nějakej pomalej Telecom !
0/0
7.9.2003 12:45

Incognito

O internetu pres elektriku se mluvilo asi pred 4 lety, mluvilo se i o tom, ze budou kabely tahany v plynovych rozvodech.. bylo to i v televizi.. a vysledek ?! NIKDE NIC !  Dalsi clanek uplne mimo tohle tu NIKDY nebude.. Mimochodem nechtejte vedet co by se stalo kdyby nekdo zacal treba zehlit - ruseni jak cune :) Pockejme si na podzimni nekolik let slibovanou liberalizaci trhu, kdy budou moct ostatni operatori poskytovat pevne linky a s tim i ASDL, to bude fiasko..
0/0
7.9.2003 10:59

mike

ha ha
nechci nikomu upirat, ze ta technologie funguje, ale tahle zprava je jen smekfosna od CRa s cilem zlepsit image nebo trzni hodnotu tohoto narodniho podniku. neverim, ze zrovna CRa by mohly nejak prispet k jejimu rozsireni. opravdu na to nemaji. mnohem verohodneji by podobna informace znela od nejake zahranicni firmy vlastnici nekterou rozvodnou spolecnost (PRE). zachrana rezidencniho trhu s internetem bude az ADSL, cokoliv jineho je blouzneni - vcetne mnohem nadejnejsich technologii jako je wifi.
0/0
6.9.2003 20:58

hafa

1000 Kč je moc.
Ať se jdou vycpat s tou cenou. Mám kabel za 1000 a je to drahé. Čekám na levnější.
0/0
5.9.2003 12:21

Socka

Re: 1000 Kč je moc.
Mám kabel za 1000 Kč bez omezení a jsem spokojený.
0/0
5.9.2003 14:34

Mr.Terabyte

Re: 1000 Kč je moc.
Vycpat se jdi ty jen at to rozchodej protoze jestli sis nevsiml tak rozvody kabelovky nejsou mozna ani na 5% v republice a ani v Praze to nebude pres 20% pokryti takze jestli tomu nerozumis tak se do toho neser. A kdo by na me chtel vyjet s ADSL tak s tim mi taky muzete polibit, protoze to je 192kbit za uchylnych 1600Kc/mes a to pozor perla nakonec kdykoliv opakuji KDYKOLIV si Cesky Telesrac usmysli ze zapne agregaci tak tu rychlost natvrdo rozdeli 50lidem (agregace 1:50) coz je vopruz a mate to v licencnich pominkach nic s tim neudelate....
0/0
5.9.2003 15:36

niXus

Re: 1000 Kč je moc.
Vycpat se jdi ty.. každej kdo se opravdu che připojit na net levně a hodlá pro to něco udělat,má šamci!! Každej I-dieler tě připojí za 300 pokud k sobě do sítě seženeš alespon 5 lidí.. a máš garantovanou 128... tak si nech ty svoje keci a nesrovnávej I-Linku se skurveným telecomem!!
0/0
6.9.2003 11:37

.....

Re: 1000 Kč je moc.
Bezte nekam, porad si stezujete, jak je to podelany pripojeni drahy. Ja bych to bral vsema deseti (za tu 1000). Mimochodem, pevnejch 64 je za 8000!!! Bylo by to asi nejlevnejsi na trhu.
0/0
6.9.2003 18:33

ARow

Re: 1000 Kč je moc.

ty voe jestli ti to nedoslo tak za 1. kdyz te pripoji tou tvoji 128 tak to mate rozdeleny.... jestli to nevis

2. to drahy neni co ja bych za to dal s mim adsl.......

0/0
9.9.2003 13:49

Re: 1000 Kč je moc.
Je to dobra cena - a doufam ze se to u nas rozleti !
0/0
7.9.2003 12:52

Petr

?
Nechápu o co některým přispěvovatelům jde ? Propojení počítačů přes el. síť používam, už delší dobu (v USA) a sice to není nejrychlejší, zato přípojky mám v každé místnosti aspoň dvě. To jste v Čechách tak nevzdělaní, že si nechcete připustit funkčnost připojení přes elektrické vedení ?
0/0
5.9.2003 11:20

Pan Amatér

Re: ?

Vážený pane, jistě jste si všiml nadpisu tohoto článku. Nestojí tam "Propojení počítačů po el. vedení", ale pro našince dosti podbízivý titul "Čra budou nabízet internet přes el. vedení". To sice spolehlivě zajistí čtenost, ale je to bohužel jen bublina bulvárního stylu. Až v průběhu článu se dozvíme, že konektivita je k domu přivedena vzduchem.
Produkty PLC jsou v ČR samozřejmě už delší dobu k mání, takže v tomto směru není třeba USA vyvyšovat na úroveň sv. Petra, popř. Nejvyššího.
Osobně mám Ethernet, protože mám svých 100Mb/s jistých a nemusím (s obavou) sledovat vývoj PLC. Pravdou ale je, že jsem při vrtání podlahy málem odpravil jeden vrták ;-)

Pro nadšence pídící se po alternativních možnostech připojení:
http://www.zive.cz/h/Uzivatel/Ar.asp?ARI=104972&CAI=2109 

0/0
5.9.2003 11:45

Petr

Re: ?
Chce to trochu přemýšlet, vůbec jsi nepochopil co jsem tim chtěl říct, tudíž tvá odpověd jde zcela mimo můj příspěvek. Ehmm, včetně trapné připomínky na adresu USA.
0/0
5.9.2003 12:16

R

Re: ?
Ne, pravdu ma p. Amater. Tento clanek neni o internetu pres power line, ale o LAN pres Power line a to je davno zname. Dle meho nazoru to museji privezt na last mile nejak jinak, protoze data by zatal kazdy transformator na ceste. Takze clanek je o internetu vzduchem za 1000 Kc a to delaji asi uz ted - nejakej ten Bluetone nebo jak se to jmenuje.
0/0
5.9.2003 12:22

Petr

Re: ?
?????????? OK, si přečti příspěvky. Potvrdil jsi pouze to co jsem napsal, diky.
0/0
5.9.2003 12:27

pan Amatér

Re: ?
Ten článek by asi měl přetlumočit nějaký zasvěcený odborník.
Já to vidím tak, že Čra potřebují RAZANTNĚ uvést ve známost svůj nový projekt ANGEL http://www.bluetone.cz/main.php?lang=1&pageid=12020 , který je ale opravdu u nás ojedinělý. A používájí k tomu všech možných prostředků. Spolčí se s PRE, ta bude dělat propojení mezi počítači a Čra přivede vzduchem (andělskou) konektivitu.
Jak tu už někdo říkal, celkem dobrá reklama, po které aspoň nenaskakuje vyrážka (epidemie).
0/0
5.9.2003 12:38

Mirek

Re: ?
Na rozvod v dome je mnohel lacinejsi a i spolehlivejsi ethernet. PLC Neprojde pres elektromer a pokud mate doma vice vetvi tak se jednotlive faze musi spojit VF premostenim (taky nic lacineho) - tzn. je to dobre tak akorat pro hloupe amiky :-] , nasinec si radeji provrta zdi a natahne ethernet. Jinak i cena adapteru ja pomerne vysoka - cca 100 EUR a jedina vyhoda oproti WiFi je snad jen to, ze si prostredi nezasirate mikrovlnama.
0/0
5.9.2003 18:40

mr.x

Re: ?
hele, ty kapitáne ameriko jdi si polibit prd...........
0/0
10.9.2003 10:06

martin

Re: ?
peter, prosim ta.. najprv si precitaj forum a potom pis!
0/0
17.9.2003 10:03

Re: ?
To je zajímavý "americký" pohled na věc, ovšem tady nejsme v Americe a je tady VŠECHNO problém a když už je technicky něco možného a finančně realizovatelného, probudí se nějaký úředníček s kulatým razítkem, který si potřebuje dokazovat jak je děsně důležitý a celé to pohřbí... No s tím úředníčkem trošku přeháním - probudí se celé stádo úředníků, které nemají páru o co jde ale bez jejich papíru nic nejde, je to v tomto směru mnohem horší než za komančů  :o/
0/0
14.10.2003 16:50

Xaver

0/0
5.9.2003 9:37

Jakub

NE, PLC opravdu EXISTUJE.

Žádná fata morgána... ta technologie skutečně existuje (i přes ironické pochyby různých instalatérů a plynofikátorů :).

Důležité je to, že někdo v Čechách (ČRa) chce za pomoci téhle technologie nabízet připojení na internet.

0/0
5.9.2003 9:42

Jiřík

Re: NE, PLC opravdu EXISTUJE.
Další mamut. ČRa nabízí jen LAN po PLC nikoliv WAN=internet.
0/0
5.9.2003 14:40

Shadowman

Re: NE, PLC opravdu EXISTUJE.
Tak koukam, ze jste tady vsichni vedle jak ta jedle, vcetne slavne pani redaktorky. Net je dotazeny vzduchem do el. rozvodny a odtud to jde uz po elektrickych dratech do domu. Mezi rozvodnama je to natahany pres HE pro vysoke napeti. Takze zadna LANka.Otazkou je rychlost, protoze el. draty jsou kolikrat dost katastrofalni. Jinak hodiny a dva jistice problem nedelaji.
0/0
5.9.2003 15:37

Pan Amatér

Re: NE, PLC opravdu EXISTUJE.
Jo, a každých 200-300 m zesilovač... S takovou pokryjou republiku tak 5 let po plném pokrytí ADSL a Ctc bude opět na koni.
Já tomu nemůžu pořád uvěřit. Vždyť např. digitální televize je na spadnutí a Čra mají k jejímu provozování jako jedni z mála licenci. Pak můžou internet vysílat společně s televizí a nebudou mít zapotřebí pokoušet nějaké nevyzkoušené technologie.
0/0
5.9.2003 16:33

f

Re: NE, PLC opravdu EXISTUJE.
vysílat možná, a příjímat requesty na to co mají poslat budou jak, po modemu?
0/0
5.9.2003 16:59

pan Amatér

Re: NE, PLC opravdu EXISTUJE.

Jo, jako u toho satelitu za pětistovku ;-)... To snad je už historie.
Přečtěte si tohle:
http://www.pcsvet.cz/art/article.php?id=4064&r=20

Tady ještě může vejít do hry nějaká machinace, "obchod" mezi Ctc a Čra, nebo někým dalším.

0/0
5.9.2003 17:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.