Diskuze

Co očekáváte od přenositelnosti čísel?

Od příštího roku u nás bude fungovat přenositelnost čísel. Je však zbytečné jásat předčasně nad tím, že snad budeme volně přecházet mezi mobilními sítěmi nebo že si své číslo vezmeme při stěhování z Ostravy do Plzně. Přenositelnost čísla u nás bude omezená. Ovšem nic ještě není ztracené.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jaromir jelinek

20. 5. 2002 12:20
nepresne informace

Totéž platí i pro majitele mobilů ti mají volání ve své síti levnější, a proto by část chybějících peněz za volání do jiné sítě musel doplatit volaný. Znamenalo by to tedy (v pevných i mobilních sítích) zavedení plateb za příchozí hovory, což by zřejmě vedlo k naprostému ignorování služby přenositelnosti čísel.

A jak proboha na toto autor prisel ??? Prenositelnost cisel v sitich mobilnich operatoru bezne funguje v zahranici a uzivatel neni fixovan na to, ze urcita predvolba patri urcitemu operatorovi. Pred dvema lety trvalo 'preneseni' cisla napr v UK 30 pracovnich dnu. V soucasnosti trva pouze 8 dni.

 

0 0
možnosti

Petr Andrs

19. 5. 2002 22:49
skutecne jen v UTO?
Mohl by pan Kocman uvest odkud cerpal informaci, ze georgraficka prenositelnost bude mozna pouze v ramci UTO, tj. jen v ramci jednotlivych kraju? Pata cast, clanek 9 odstavec 2 cislovaciho planu totiz rika nasledujici: Pro období od 1. ledna 2001 do 21. září 2002 (tj. do termínu úplného zavedení tohoto čís-lovacího plánu) budou novým provozovatelům veřejných pevných telefonních sítí přidě-lovány bloky čísel z volné kapacity ve stávajících UTO. Při volbě do jiných UTO budou účastníci používat v přechodném období přestupného znaku "0" (nula) a národní směrová čísla UTO. S platností od 22. září 2002 budou novým provozovatelům veřejných pev-ných telefonních sítí přidělovány bloky účastnických čísel počínaje kapacitou 10 000 čísel z volné kapacity v jednotlivých TO. V období od dovršení digitalizace veřejné pevné tele-fonní sítě do zavedení přenositelnosti účastnických telefonních čísel (mezi provozovateli, mezi TO a mezi službami ISDN a telefonní službou a naopak), tj. nejpozději do 31. pro-since 2002 bude v síti existovat i identifikace účastníků podle TO (krajů), resp. hodnot TC a podle provozovatele v systému uzavřeného číslování. Po zavedení přenositelnosti čísel (úplná geografická přenositelnost) již ztrácí TC svůj původní identifikační význam v telefonní síti. A i na jinych mistech cislovaciho planu je zminen fakt, ze smerova cisla casem pozbydou svuj smysl. To zcela jednoznacne ukazuje, ze cislovaci plan pocita s geografickou prenositelnosti cisel v ramci cele CR. Samozrejme souhlasim s tim, ze zakaznik by mel vedet kolik ho hovor na konkretni cislo bude stat a to predm, coz by vyzadovalo nejake technicke reseni.
0 0
možnosti

Vojtěch Cham

16. 5. 2002 16:53
citace: Je dokonce i pravděpodobné, že by naši zákonodárci mohli podlehnout tlaku zákazníků, kteří by jistě rádi přenositelnost čísel výrazně rozšířili. Jenže na druhé straně bude protiklad operátorů, kterým kromě větších nákladů přinese široká přenositelnost čísla i nepřímé ztráty z toho, že zákazníci budou opouštět jejich řady (platí zejména pro mobilní operátory). A tento tlak jak se zdá by mohl být v České republice silnější. reakce: Co je to za nesmysl? Jak by mohli zákazníci opouštět jejich řady? Je sice velice pravděpodobné, že by na tom nejvíce získal Oskar a nejvíc tratit Eurotel ... neboť se zde jedná právě o onu celou řadu nezviklatelných Business zákazníků, kteří na svých původních číslech zbytečně lpí. A jaký tlak to máme na mysli? Zákonodárci jsou přeci voleni do Parlamentu, aby zastupovali zájmy nás, občanů, uživatelů telekomunikačních služeb. Argument o vyšších nákladech je absolutní nesmysl, omezená přenositelnost pouze v pevných sítích nebo i pro mobilní sítě představuje téměř srovnatelné náklady. Proč z toho tedy profitovat pouze omezeně v pevných sítích. Kolik z Vás se hodlá stěhovat, aby si přenesli své číslo z Plzně do Prahy? Hádám, že moc ne ... ale kdo by si rád přenesl své staré dobré zlaté číslo od jednoho mobilního operátora ke druhému? A kdo z Vás to samé může to samé říci o firmě, která má např. víc než 100 SIM karet? Jsem jednoznačně pro stanovení povinnosti přenositelnosti čísel i mezi mobilními sítěmi. O žádné zvýšení nákladů strach nemám a protože v ČR platí CPP (Caling Party Pay) tak ani nehrozí v článku uvedený případ zpoplatnění příchozích hovorů. Autor o dané problematice pravděpodobně příliš neví ... jinak by podobným bludům (prezentovaným PR odděleními oněch dvou zavedených mobilních operátorů) nemohl podlehnout. Hovor bude již na ústředně směrovaný do správné sítě právě s ohledem na jeho případné přenesení ... takže jediný problém spočívá pouze v několika milisekundách navíc, aby ústředna zjistila, kam má hovor směrovat. A naivní představa o přesměrovávání hovorů? Ta je bohužel tak trochu mimo mísu ...
0 0
možnosti

Vojtěch Cham

16. 5. 2002 16:36
další důkaz o nepochopení problematiky přenositelnosti čísel
V první řadě je potřeba říci, že článek se snaží sice o zachycení problematiky přenositelnosti čísel, ale ani náznakem se neblíží skutečnému pochopení o co v daném případě jde. Jsem (byť nemám příliš času...) nucen reagovat trochu obšírněji: V Evropě existuje celá řada zemí, kde je NUMBER PORTABILITY již implementována a naprosto bez problému funguje. Týká se to jak úplné přenostitelnosti (tj. z pevné linky na mobil a zpět, geografické přenositelnosti mezi regiony a dokonce i interoperátorské přenositelnosti čísla od jednoho konkurenta ke druhému). Pro tyto varianty zároveň existují patřičná vhodná i méně vhodná technická řešení. Většina z nich však představuje vícenáklady, ať již budou pouze pro přenositelnost v pevných sítích, nebo i mezi mobilními sítěmi. Není ovšem pravdou, že na fungování přenositelnosti čísla mezi jednotlivými mobilními operátory je cokoliv EXTRÉMNÍHO nebo NEREALIZOVATELNÉHO. Naopak. V současné době dochází k nasycenosti trhu mobilních služeb a důvodem pro dvě i více SIM karet jsou právě různé tarifní podmínky zvýhodňující preferované volání ve vlastní mobilní síti. Operátoři se tak brání skutečnému svobodnému srovnání, kolik u nich stojí cena volání na mobil. S tím souvisí také ceny za propojení, které by musely ještě výrazně poklesnout, aby byly konečně pod úrovní koncových cen vybíraných operátory za volání do jiné sítě. Díky rozložení počtu zákazníků mezi jednotlivými sítěmi pak pro různé účastníky vychází stejný počet volání v různých sítích různě ... pokud by však byly pouze dva tarify, pro volání na mobil a na pevnou síť, maximálně rozložené na špičku a mimo špičku ... tak máme po problému. Začal s tím Oskar, ale ostatní dva mobilní operátoři jej donutili naddimenzovanými náklady na propojení, aby volání do jiných sítí začal také rozlišovat, alespoň u těch tarifů, kde by mu to jinak generovalo nepřiměřené a nekontrolovatelné ztráty (např. Oskarta). Také v případě přenositelnosti čísla mezi mobilními sítěmi jsou to právě lobbistické snahy Eurotelu a T-Mobilu, kteří se snažili přenositelnost čísel smést pod stůl. Představte si, že můžete přenést své původní číslo k libovolnému mobilnímu operátorovi, začít využívat jeho služeb a všichni zákazníci se Vám i nadále bez problému dovolají. Vás to nic stát nebude, protože náklady ponese mobilní operátor, ke kterému jste přešli, takže proč ne? Pro celou řadu Business zákazníků je právě jeho staré číslo oním "nostalgickým" problémem hovořícím proti změně operátora. V kvalitě služeb ani v pokrytí sítě již totiž žádný jiný zásadní rozdíl není.
0 0
možnosti

Fifo

16. 5. 2002 14:03
Prenositelnost? Na co?

Neviem, ale mna by ani netrapilo, keby ta prenositelnost nefungovala. Ked kvoli niecomu zmenim operatora, tak urcite kvoli cenam za internet. Tych par SMS, ktore poslem znamym, ze mam ine cislo, je smiesna polozka. Hlavne nech je tu niekto, kto sa postavi monopolu s rozumnymi cenami.

 

F.

0 0
možnosti

Petr

16. 5. 2002 16:25
Re: Prenositelnost? Na co?
Napr proto, ze zrusim svoji pevnou linku u Telecomu a se stejnym cislem budu fungovat u mobilniho operatora. Cena internetu by me netrapila, protoze lepsi nez pevna linka na Internet je GPRS kdekoli z mobilu nebo budouci 3G sluzby s prenosem daleko za 64 kb/s (soucasna cena 15 Kc/min asi nikoho nezabije):-))
0 0
možnosti

Lata

16. 5. 2002 13:32
Tarify
Pokud Cesky Telecom sjednoti tarif pro mistni a mezimestsky hovor, nic nebrani prenositelnosti cisla v ramci uzemi cele republiky. Bohuzel lze predpokladat, ze by se cena hovoru v CR oproti soucasne cene mistniho hovoru zdrazila ( i kdyz to neni uplne jasne - muze zapracovat konkurence). Obdobne pri stejne cene za hovor do pevne i mobilni site, lze takto dosahnout i prenositelnosti cisla mezi vsemi operatory v CR. Pocet uzivatelu mobilu uz prekrocil pocet pevnych linek, takze by mohl byt tlak mobilnich operatoru na ceny. Problemem bohuzel zustava, ze by Cesky Telecom musel chtit, nebo by CTU, jako nezavisla organizace, musela pripadne smlouvy vynutit.
0 0
možnosti

b.stanik.t

17. 5. 2002 8:17
Re: Tarify
Vy by jste to vážně chtěl?
0 0
možnosti

Wolf

16. 5. 2002 8:15
HA!
Kdyby v mobilnich siti u nas fungoval vnitrostatni roaming tak by myslim nebyl problem s prenositelnosti cisla.
0 0
možnosti

Vojtěch Cham

16. 5. 2002 17:33
Re: HA!
Asi jsem tupý, ale jak prosím souvisí vnitronárodní roaming s přenositelností čísla? Souhlasil bych pokud jde o stupidní argumenty o kvalitnějších a spolehlivějších houpacích sítích. Tyto rozdíly by odpadly, ale přenositelnost???
0 0
možnosti