Diskuze

Zdá se vám zabezpečení pomocí otisku prstu dostatečné pro bankovní transakce? Je lepší než PIN?

Dovedete si představit zabezpečení ještě mnohem dokonalejší než pomocí pouhého čísla PIN? Jistě ano, ale často jde tak trochu o sci-fi. Ovšem například identifikace pomocí otisku prstu je naprosto reálná a díky novému, velmi malému a energeticky nenáročnému senzoru od společnosti Fujitsu je klidně možné ji použít i na mobilním telefonu nebo PDA.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Isis

14. 10. 2002 8:29
Nevěřím

 Jak by se takový mobil dával do opravy? Nebo dál prodával? Asi by měl nějaký servisní přístup a to už by nebyl pro zloděje problém. Je to stejné jako ochrany her proti nelegálnámu kopírování - majiteli přidělávají problémy a zloděje nezastaví.

 Našel jsem vypnutý mobil a chtěl ho vrátit. Mohu Vám říci, že není vůbec jednoduché zjistit komu patří, když SIMka je blokovaná. Majitele pre-paid karty Vám nikdo neřekne a kupce telefonu podle čísla většinou taky ne. Pokud se někdo přihlásí, chci aby se prokázal dokladem o koupi nebo záručním listem a to každý taky nemá. Takže po týdnu pokusů jsem nález odevzdal a jinde než jsem ho našel, protože jet proto přes půl republiky se mi zrovna nechtělo. V ztrátách a nálezech určitě nebudou pátrat po majiteli a ten se určitě nepřihlásí když neví kde. Po zákoné lhůtě ho prodají a peníze půjdou kdoví kam. Kdybych si ho nechal, vyšlo ba to nastejno.

0 0
možnosti

OrbiTel

12. 10. 2002 14:57
Přibide práce !
Myslím, že bude mít plné ruce práce s tím něco udělat!
0 0
možnosti

bubuss

12. 10. 2002 13:05
otisk
Nemate nikdo vubec ani kousek fantazie. Kdyz to zapnu otiskem palce ne na ruce ale u nohy tak ten zase tak casto nikde nenechavam:-)). Otazka bezpecnosti je spis v kombinaci nekolika systemu nez v dokonalosti jen jednoho. Ovsem nesmi se to prehanet. Aby to pak nevypadalo nasledovne: zapinam mobil - zadejte prosim pin, zadam pin - prilozte vami zvoleny prst ke snimaci otisku, flaknu tam palec u nohy - identifikace je zatim v poradku - prilozte vami zvolene oko ke snimaci duhovky, kouknu na mobil a provede se autentizace - zadejte vase rodne cislo, zadam rodne cislo- zadejte delku vaseho penisu, jsem evropan a tak si par centaku prihodim a ejhle, delka vaseho penisu nesouhlasi, jeste mate dva pokusy. Zadam svych 5 centimetru a pokracuji v procedure. Nini zadejte zvukovy vzorek, promluvim na telefon nejaky text ktery mam pro zapamatovani napsanej na zadni strane mobilu. Vzorek nerozpoznan zkuste to znuvu. Na treti pokus projde i zvukvy vzorek. Displej telefonu se rozsviti, Vlezu do seznamu telefonnich cisel a vsimam si ze jem si zvolil spatnou sim kartu a ze potrebuji volat na jineho operatora. Vypinam telefon. Zapinam telefon, jsem na druhem operatorovi a prochazim celou prihlasovaci proceduru znova. Mezitim jsem samozrejme zapomel ze telefon mam blokovany na jednu ze svych simkaret, takze cely proces opakuji po treti. Konecne jsem v seznamu. Vybiram telefonni cislo ale... komu ja to chtel vlastne volat? Jardovi?, Monice?, do prace?Premejslim komu sem to chtel founit a po deseti minutach vzteky vypinam telefon a jdu do hospody. V hospode urcite nezapomenu, ze si mam dat pivko.
0 0
možnosti

11. 10. 2002 17:45
Před 4 lety na CeBitu

"Ochranu" mobilu snímačem otisku jsem viděl tuším před 4 lety na CeBitu v Hanoveru na stánku Siemensu. Samozřejmě tenkrát vykládali, že to je skvělé a pohodlné a že to je "ta budoucnost". Od té doby jsem nezaznamenal žádný Siemens mobil s touto technologií.

Zvláštní, jak byly letáčky podobné tomuto článku svým nadšením

 

0 0
možnosti

11. 10. 2002 16:19
A napadl Vas vubec nekoho treba UNLOCK ochrany otisku prstu u GSM??????????

A napadl Vas vubec nekoho treba UNLOCK ochrany otisku prstu u GSM??????????

Sám osobně nějakou zvláštní zkušenost s touto ochranou nemám, avšak z různých reakcí na článek jsou mi  nejvíc sympatické ty které tvrdí že tato ochrana je nedokonalá(prostě tam logické důvody převažují).

Ono však vůbec nejde o to jestli taochrana bude dobrá nebo špatná - tak jak tak bude překonatelná.Ku příkladu třeba UNLOCK GSM - jak zámků operátora, nebo USERS kódů do kterých spadá i tzv. bezpečnostní kódy apod.O PIN se nemá smysl bavit nebot ochrana otisků prstů je na telefonu nikoliv na sim karte.

Takze co s toho vyplývá?K většině  GSM přístrojů již v dnešní době existují datové kabely, takže akorát někdo sbastlí soft na odblokaci přístrojů vybyvených touto ochranou a vše

je stejnak v pr*eli.

Takže o čem se tu proboha bavíte?????

0 0
možnosti

Richie404

11. 10. 2002 9:30
Sagem s citackou otlackov prstov .... SECURE!

Povazujem Sagem zabezpeceny citackou otlackou prstou za absolutne zabezpeceny. Viete si predstavit toho cvoka, ktory by aj napriek tomuto zabezpeceniu takyto "telefon" ukradol? A ak aj ano, tak by ho ukradol len preto, ze si nevsimol tuto ochranu... Vtedy Vam je taka ochrana aj tak na ho..., pretoze uz mate po mobile. Ja nepouzivam dokonca ani PIN. Mam ochraneny iba telefon proti vlozeniu inej karty. Kym sa mu podari odblokovat toto (tak max do pol hodiny), tak ja uz mam davno u operatora zablokovany ucet... A ked ten blbec nahodou zavola z mojej karty, tak ho vystopujem podla cisiel na ktore volal... (pokial to nebudu zrovna eroticke linky, ale tie mam tusim aj tak zablokovane...)

tolko moj nazor...

pekny vikend!!!

0 0
možnosti

Dareba

11. 10. 2002 11:37
Re: Sagem s citackou otlackov prstov .... SECURE!
Co to plantáš? Právě že pin je důležitější (znemožní telefonovat ze tvého účtu), než vložení jiné karty (pokud má svoji kartu, je to už stejně jedno...)! No nejsi ty trubička?
0 0
možnosti

TM

28. 3. 2002 18:40
PIN x otisk prstu

Tato technologie je nejen velmi málo bezpečná (za jistých okolností, pokud se použije snímač na kapactním principu, ji lze překonat během sekundy a zdarma - viděl jsem demonstrováno), ale i značně nespolehlivá. Někteří lidé (včetně mne) se prostě přihlásit nemohou - čtečka otisk nerozezná.

Padělání je velmi jednoduché  co uděláte, pokud se vám prozradí PIN? Změníte ho. Co uděláte, poku se prozradí Váš otisk? Nic, prsty si denně (protože své otisky prozrazujete denně mnohokrát) měnit nebudete.

Ještě, že alespoň pan Zadražil (nepřesně) píše, že V KOMBINACI s PINem a ŠIFROVÁNÍM  již přináší solidní zabezpečení i pro komunikaci s bankou. Pan Zadražil jen zapomněl uvést "... a smart kartou ...", pak by měl pravdu.

 

 

0 0
možnosti

VL

11. 10. 2002 0:24
Re: PIN x otisk prstu

Myslim, ze o tehle technologii neco vim, pracuji s ni. Prekonat behem sekundy a zadarmo kapacitni snimac, to bych chtel videt. Mate-li na mysli latentni otisky a dychani na senzor, vsechny modernejsi technologie uz maji proti tomu ochranu.

Jinak obecne plati, ze technologie se vyvijeji. Dnesni senzory nelze prekonat drivejsimi utoky, zitrejsi nepujde prekonat dnesnimi. Latexova rukavice je znamy utok; senzory ktere mu budou spolehlive odolavat budou zrejme napresrok.

Samozrejme, neco jineho je Authentec. Tahle firma sazi na co nejnizsi cenu, plocha senzoru je malicka -- tohle opravdu nelze pouzit pro skutecne zabezpeceni, ale jen pro "convenience". Authentec je dukaz toho, jak snadno se dnes mizerna technologie da dohnat dobrym marketingem. Existuji ale i jine a lepsi senzory.

 

0 0
možnosti

Jan M

26. 3. 2002 18:48
Tato technologie je ZASTARALA a je JEDNODUCHE ji obelstit. zde si muzete precist jak..

"Technologie zabezpecujici cokoli pomoci otisku prstu je velmi zastarala. A obelstit ji je hracka. .."

- kdyz jsem slysel tuto vetu do naseho profesora na americke univerzite, kde studuji, tak jsem nechapal, a rikal jsem si, ze nevi co mluvi. BOHUZEL nam vse vysvetlil a okamzite demostroval a dodal ze v jadernych elektrarnach, a mistech vysokeho staniho zajmu se pro svou snadnou prelstitelnost pouzivat ani nesmi.

takze jak se takova vec prelsti? Vcelku primitivne, vezmete chirurgicke rukavice, nebo jen jejich cast a na ni vyleptate otisk prstu daneho cloveka. Jiste musite ho mit, coz je u mobilniho telefonu prave hracka, nebot jej majitel jiste ovlada rukou. I kdyz je nepravdepodobne, ze by se s tim nekdo az tak patlal kvuli telefonovani zdarma.

 

Ale u kreditni karty, kde se zisk muze pohybovat v jinych radech?... Jeste jsem nikdy nevidel zadneho majitele kreditni karty pouzvat rukavice...

nemyslim si, ze by tuto technologii pouizvali deti, nebo nejaky nahodny chmatak na hlavnim nadrazi, ale kazdy trochu schopny student gymnazia si s tim lehce  poradi. I kdyz tady se s kreditnich karet uz davno krade jinak. Bohuzel.

Pisi tento clanek proto, ze se domnivam, ze by se vzdy, kdyz se mluvi o jakemkoli zabezpeceni melo uvadet, ze to casto az tak zadne zabezpeceni neni...

stale mam pred ocima tu latexovou rukavici naseho pana profesora. Levny a ne prilis tezky zpusob jak si poradit z takzvanym "zabezpecenim."

0 0
možnosti

11. 10. 2002 8:13
Re: Tato technologie je ZASTARALA a je JEDNODUCHE ji obelstit. zde si muzete precist jak..
Ty ses mantak, tady je diskuze o ochrane blbych mobilu, a ne jadernych elektraren. Uz vidim, jak nekdo bude doma leptat rukavice, aby si zavolal z nakeho Sagema, ktereho nekomu cornul... Uvazuj v adekvatnich souvislostech
0 0
možnosti

Honza

26. 3. 2002 15:05

Hmmmm, zdá se mi, že si hrajete čím dál víc s technickými blbinkami, ale zapomínáte na služby operátorů.

Zkoušeli jste někdy vyzkoušet, jak lze např. přejít ze smlouvy na předplacenou službu? Nebo třeba rozdělit smlouvu se dvěma kartami na jednu novou s paušálem a druhou předplacenou? Já ano a musím konstatovat, že je to fakt hrůza. Ještě po dvou měsících po žádosti mi borci z Paeaeaegasu nedokázali vyúčtovat zálohu na měsíční paušál, kterou si kdysi vynutili. Poslední měsíční účet mi normálně zinkasovali a záloha pořád nikde.

Samotný převod na Twist trval déle než měsíc a ani mi nedali vědět, že se uskutečnil. Prostě využívají každé možnosti, aby vás udrželi aspoň o měsíc déle. Připomíná mi to dětské prosby při ranním buzení: Ještě pět minuuuut, ještě aspoň minutku....

0 0
možnosti

Mr.Slider

26. 3. 2002 12:42
Za kolik
Za kolik bude k mani?
0 0
možnosti