Diskuze

Jaký máte názor na alternativní zdroje energie pro mobilní telefony? Domníváte se, že by tento adapt

Potřebujete si zavolat, vašemu mobilu zbývají poslední minuty pohotovostního režimu a zásuvka je přitom v nedohlednu. S adaptérem na devítivoltové baterie takové problémy již budou navždy minulostí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ondřej Úlehla

30. 10. 2001 18:48
9V
Mimochodem, nová 9V baterka (levná z tržnice za 15 Kč) mi mobil dobila tak na polovinu kapacity.
0 0
možnosti

Ondřej Úlehla

30. 10. 2001 18:46
akumulátor
Já používám olověný akumulátor 12V/8Ah a na něj mi mobil s občasným telefonováním vydží měsíc. Pak ho dám přes noc do nabíječky (akumulátor), a mám další měsíc. Vlastním Ericsson A1018s.
0 0
možnosti

Pavel K.

31. 10. 2001 9:49
Re: akumulátor

Zajímavé použití, to ho máte takhle trvale připojený jakoby při provozu v autě, přes CL nabíječku? Zřejmě tedy jako stabilní náhradu pevné linky. Nebylo by mobilnější si akumulátor mobilu vždy jen dobít z Pb aku, jestli to tak ale děláte, tak jsem to jen nepochopil správně mail.

Jaké má má ten Pb akumulátor vlastnosti, váhu, rozměr, mrazuvzdornost a cenu? Nás ta jednorázová náplň 8x alkalický D článek přišla na 400,- a i při -35 °C jsme dobíjeli i kdyz jejich původní kapacita (odhadem 18Ah) musela být mrazem hodně snížena.  Po návratu články dosloužili s úspěchem ještě v normálních baterkách.

Ten Váš Pb aku by se dal "trvale" dobíjet třeba solárním panelem a měl byste pak prakticky nekončící zdroj energie pro mobil, chtělo by to jen znát množství trvale odebírané energie mobilem a množství dopadající a převedené sluneční energie na uvažovaný panel. S trochou rezervy by to byl zajímavý systém, ne? Nakonec jsou takto napájeny nouzové telefony u dálnic, silnic třeba i na Istrii či jinde.

Jinak ta 9V obyč. baterka za 15,- je myslím pro nouzi taky přijatelné řešení. Polovina kapacity jsou podle mobilu tak 2-3 dny provozu a to musí stačit, myslím

0 0
možnosti

Pavel K.

30. 10. 2001 14:36
Vlastní nabíječka

A proč to tedy nezkusit? Adaptér není asi nic jiného než protikonektor na 9V baterii a napájecí konektor do mobilu, podle značky. Stačí správně propojit + a - a už nabíjíme a prakticky se lze přesvědčit na co alkalická devítka stačí a výsledek pak napsat sem do příspěvku.

Na našich outdoorových stránkách http://www.ov.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.ov.cz jsme se neobvyklými způsoby dobíjení už s úspěchem zabývali a "solárem" dávajícím při zatížení 10V/300mA to jde například velmi dobře a rychle!

Nemusí se používat jen sice malá, ale drahá 9V baterie, lze ji složit i s článků AA, C či D v patřičném držáku a kdo se bojí o mobil může takto nabíjet přes CL adaptér, nejen z akumulátoru auta ale nejrůznějších zdrojů až do asi 30V. Limitní je jen nejnižší napětí, asi 7-8V Při naší zimní expedici v polárním Laponsku jsme takto úspěšně dobíjeli nejen mobily z tzv. batterypacku složeného z 8 alkalických D článků (12V) ale i různé další akumulátory používaných přístrojů.

Nakonec si každý může změřit voltmetrem kolik dává ta jeho síťová nabíječka napětí do mobilu při dobíjení.

V pokusech drží všem palce    Pavel K.

 

0 0
možnosti

scorpion77

29. 10. 2001 19:43
Odkaz
Nahlídnul jsem na stránku Emos, ale nikde jsem tam onen adaptér nenašel, tak nevím, jestli se špatně orientuju, nebo jestli to tam fakt není.......
0 0
možnosti

Ales

29. 10. 2001 11:39
baterka
A nebude lepsi si poridit nahradni akumulator? :-)
0 0
možnosti

Vraťa

29. 10. 2001 11:01
Nabití na 100%
Jistěže se mobil nenabije na 100%. Ale já pokud nabíjím telefon normálně 3 hodiny, tak konstatuji, že je nabit na 100%. Ale pokud ho nabíjím hodinu, tak telefon ukáže, že je nabitý na 100%, ale já vím, že je tak možná na 50-60%. Nabíjení není přímo úměrné. Za poslední hodinu nabíjení se většinou nabije jen tak 10% kapacity baterie. Přesto si myslím, že je to dobrá věc. Lepší je sice solární nábiječka - ale v tom případě to chce Li-ion baterii a už se těším na dobu, až každý telefon o hmotnosti 50g bude mít svůj malinkatý jaderný reaktor, jehož životnost bude 20 roků   Ale na to si ještě nějaké desetiletí počkáme
0 0
možnosti

Koudy

29. 10. 2001 15:55
Re: Nabití na 100%

S tím jaderným reaktorem opatrně, mělo by to dvě podstatné nevýhody:

a) Byl by poblém dostat se s takovým mobilem do Rakouska (asi by řvali jak hyeny) a možná i jinam, protože by se jednalo o převoz radioaktivního materiálu.

b) V případě poškození mobilu (třeba pádem na zem) by se mohlo jednat o jadernou havárii, která by mohla být doprovázena zajímavým efektem zvaným jaderný výbuch. 

0 0
možnosti

Jirka

29. 10. 2001 11:00
Fyzikální pitomost?

Není to zcela tak, jak popisujete - kapacitu je v tomto případě nutno uvažovat ve Wh, protože obě baterie (zdrojová a cílová) mají rozdílné napětí. Ovšem pomíjím ten fakt, že 9V baterie má onu zmíněnou kapacitu pouze při velmi malém odběru řádově 10 - 20 mA, tedy by ani ono částečné dobití nebylo reálné v krátkém čase... Jinak účinnost vlastního nabíječe může být velká, řekněme někde okolo 90% (pracuje-li na principu spínaného regulátoru), ale celé se to stejně bude pohybovat spíš v úrovni pomocného dobití, než plného nabití - je totiž nutno uvažovat i účinnost nabíjecího procesu apod.

Podle mě jde spíš o další pokus, jak z laických zákazníků vytáhnout peníze...

0 0
možnosti

David

29. 10. 2001 7:32
Perpetuum mobile?
Nějakou dobu používám bateriovou nabíječku vlastní konstrukce, na 3 tužky. Přes nesrovnatelně větší kapacitu (náboj) AA článků ani tak není energetická bilance příznivá. Vzhledem k tomu, že LiIon akumulátory mají 3,6 V a potřebují 4-4,1 V nabíjení, zbytek se protopí. Telefonní akumulátory mají od 500 do cca 1500 mAh, kdežto 9V baterie od 400 (Varta Longlife) do 580 (GP Super Alkaline) mAh. O účinnosti nabíjecího cyklu se ani nezmiňuji. Takže: prodlouží to volání, ale o nabití v pravém slova smyslu se nedá mluvit. Jinak viz nadpis.
0 0
možnosti

Fido

29. 10. 2001 10:35
Re: Perpetuum mobile?
Vzhledem k tomu, ze adapter je urcen k nabijeni akumulatoru v telefonu a ne zvlast, ucinnost bude hodne nizka. Vzhledem k tomu, ze v soucasnych telefonech se kapacita akumulatoru pohybuje kolem 1000 mAh a kapacita devitivoltove baterie je asi tretinova (a to nepocitam ztraty vznikle nabijenim primo v telefonu), nemuze nikdy dojit k nabiti na temer plnou kapacitu, jak se pise v clanku. Takze v idealnim pripade by pro nabiti byly potreba alespon 3 devitivoltove baterie. Vzhledem k jejich cene je vyhodnejsi koupit si druhy akumulator a v pripade potreby vymenit. Pokud se snad nekdo chysta do pouste, stoji spis za to zvazit nejaky alternativni zpusob nabijeni. Nabijecku s klickou, solarni nabijecku nebo neco podobneho.
0 0
možnosti