Diskuze

Můžeme se dočkat toho, že se naši operátoři postaví proti vládním plánům?

Situace kolem způsobu udělení licencí na provoz UMTS v České republice se začíná dramatizovat. Dočkáme se podobného vývoje jako v Polsku, kde se operátoři razantně postavili proti plánům vlády?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kooko

5. 12. 2000 7:40
Nejde o to vydělat, ale vybudovat
Hlavním problémem asi není kolik na případném přeplácení vydělat, ale samotný provoz UMTS sítě. Jestliže bude muset operátor na našem velice omezeném trhu s problematickou kupní silou obyvatelstva a částečně nefunkčním tržním prostředím vybudovat síť za spousty miliard a ještě předtím zahodit spousty miliard do bezedného státího rozpočtu, je otázka, za jak dlouho se mu investice vrátí. Požadované částky za licence jsou nepřiměřeně vysoké a budou jistě hrát jednu z rozhodujících rolí ve výsledném rozboru nákladů. A jestli zase bude někdo argumentovat (jako v případě prodloužení monopolu Telecomu), že čím vašší částka, tím lépe pro občany, protože to jsou peníze jdoucí na jejich zájmy, tak ať se jde vycpat. Radši si zaplatím normální službu, než abych jí platil zvýšenou o cenu licence, o peníze, za které si nějaký vysoce postavený úředník bude užívat se svou vysoce položenou sexkretářkou!!!
0 0
možnosti

Bev

5. 12. 2000 11:13
Re: Nejde o to vydělat, ale vybudovat
... krom toho by museli operatori vyinkasovat cenu (vydrazene) licence v poplatcich od zakazniku. Aukce UMTS neni nic jineho nez skryte zdaneni, ktere vlada obratne prenasi na operatory UMTS. Nehlede na to, ze jakekoliv penize odevzdane statu je mozne se stejnym efektem splachnout do kanalu...
0 0
možnosti

Tomáš Švec

5. 12. 2000 13:30
Re: Re: Nejde o to vydělat, ale vybudovat
Ceny mobilního telefonování neurčují investice do vybudování sítě, ale poměr poptávky a nedostatečné - regulované nabídky.

Chce to jenom trochu počítat. Není to tak složité. Násobení je stále triviální matematická operace i když se jedná o "velká čísla".

Mobilní operátoři kažý měsíc utrží cca 3GKč. To je za jeden jediný rok cca 36GKč. Celkové investice do vybudování tří sítí zaručeně nepřesáhly 60GKč. To znamená návratnost investice méně než 2 roky! RM i ET již dávno generují ohromné zisky a to i se započtením odpisů. ET cca 8GKč, RM-1.3GKč. U RM je to ale evidentně pouze účetně-daňová chytristika.

Argumentace vysokými náklady na výstavbu sítí je pouze propaganda. Je s podivem kolik lidí na ni tak snadno naletí. Skoro to vypadá, že tenhle národ umí počítat do 10 miliónů a všechno ostatní je "moc".

Aby nedošlo k omylu. Nemám nic proti tomu aby kdokoliv vydělával jakkoli velké sumy. Ale uvědomte si, že tyto zisky jsou umožněny výhradně tím, že se jedná o regulovanou oblast podnikání (triopolo). Dále je dobré vědět, že tyto zisky platíme my.

Několik otázek na závěr?
Existuje nějaký rozumný důvod aby mobilní telefonování bylo dražší než pevné telefony? Tedy kromě toho, že jsou lidi ochotni takové ceny platit. Pokud to budu brát podle nákladů na výstavbu sítě tak by cena za minutu mobilního hovoru měla být hluboko pod 1Kč a měsíční paušál pod 100Kč. Proč tomu tak není?

Než začnete psát zlostné maily tak si vemte kalkulačku co umí velká čísla a chvíli počítejte.

0 0
možnosti