Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální auto a cykloatlas (zkušenosti z užívání programu SmartMaps)

aktualizováno 
Pokračujeme v naší sérii článků o GPS programech pro PocketPC platformu. Po vektorovém PocketKIMu vám dnes přinášíme souhrn zkušeností a popis rastrové aplikace SmartMaps.

Dnešním dílem pokračujeme v přehledu GPS programů pro PocketPC zařízení - podíváme se na SmartMaps. Ani zde neseznamujeme čtenáře s nějakou žhavou novinkou, protože vývoj aplikace jsme sledovali průběžně - viz naše články:

Rastrové (bitmapové) mapové programy se liší obecně od vektorových tím, že mapu zobrazují jako obrázek (bitmapu), ne jako propočtené vektory. Výsledkem je krásně vyhlížející mapa, která jako by z oka vypadla tištěným mapám, kde není nouze o nejrůznější informace o plochách (zástavba, lesy, vody apod.), komunikacích (silnice, cyklotrasy, železnice, linky MHD a další) a dalších objektech (kostely, hotely, muzea a nejrůznější ostatní). mapa je celkově čitelnější a přehlednější, než vektorové mapy.

Daní za tyto informace jsou vyšší nároky na datový prostor (což v době stále kapacitnějších paměťových karet přestává být relevantním problémem) a daleko obtížnější routing, či plánování trasy - ten není úplně vyloučený, vektorové mapy jej ale zvládají rychleji a bravurně. Zatímco jsou tedy vektorové programy ideální na plánování delších cest a navigaci během jízdy, ty rastrové nacházejí svoje uplatnění v turistice, cykloturistice, ale rovněž i v silniční dopravě, pokud neplánujeme jízdu zrovna z Karlových Varů do Českého Těšína. Testovaný SmartMaps sice routing nemá, uživatelé se ale mohou těšit na další vývoj tohoto programu.

Rastrové mapy jsou sice uložené obrázky, umí ale pracovat s tzv. body zájmu (point of interes = POI), což jsou souřadnicové databáze různých objektů, které program dokáže vyhledat a zobrazit na mapě.


I dnes dáme nejdříve prostor základním informacím:

SmartMaps jsou produktem firmy PLANstudio. Můžete si je zakoupit ve verzích pro PalmOS, PocketPC a Symbian, a to rovněž v několika variantách:

Základními verzemi jsou Autoatlas ČR v měřítku 1:100 000 (1.190 Kč) a Cykloatlas ČR ve stejném měřítku za 1.390 Kč. V měřítcích 1:400 000 lze zakoupit odlehčené verze těchto programů za 590 Kč (Cyklomapa), 590 Kč (Automapa a Aeromapa). V různých cenách jsou pak mapy měst, nejdražší je Praha za 990 Kč, za 450 Kč koupíte Brno a Ostravu, 350 Kč zaplatíte za České Budějovice, Karlovy Vary a Jihlavu. Za 990 Kč je k dispozici rovněž Autoatlas Německa 1:200 000 a na této stránce se můžete podívat na nabídku různých zvýhodněných balíčků - kombinací atlasů s mapami měst. Všechny uváděné ceny jsou včetně DPH. Součástí programu je manuál v češtině v PDF formátu.

Registrovaní uživatelé si mohou navíc stáhnout databáze bodů zájmu - firma nabízí třeba čerpací stanice, dálniční exity, vrcholy, vlakové stanice, hraniční přechody, kempy a další databáze, několik je jich k dispozici i pro mapu Prahy.

Firma PLANstudio pracuje na nových verzích Standard a Navigator, přičemž Standard naváže na současné SmartMaps a Navigator přinese opravdický routing s navigací během jízdy. Verze Navigator by měla být představena na letošním Invexu.


Je to hlavně mapa

SmartMaps je tedy především parádní mapou. Aplikace pracuje pouze s dodávanou mapou a nelze k ní tedy přihrávat jiné mapy (třeba stažené z webu, či naskenované...). Instalace je samozřejmě možná do RAM i na kartu a práce s instalátorem je docela snadná. Automapa ČR 1:100 000 má velikost 48 MB (jen mapy).

Testovaný Autoatlas v rozlišení 1:100 000 nabízí celkem pět mapových podkladů v různých měřítcích (zoomování bitmapy je sice možné, pro přehlednost je ale v určitém měřítku lepší přejít na jiný podklad). Měřítka jsou 1:100 000, 1:400 000, 1:800 000, 1:1,6mil. a 1: 3,2mil. Zoomovat můžete skokově přepínáním pomocí malého menu dole, jemněji pomocí lupy +/-, v autě je ale určitě lepší nastavit si zoomování pomocí hardwarových tlačítek, což program umožňuje. Aplikace si sama najde ideální mapový podklad a na ten se přepne.

Zajímavé body zájmu...

Body zájmu jsou uloženy v samostatných databázích a pracujete s nimi v menu "Objekty". Obsahují řadu cenných informací, rychlé označení nalezeného místa podržením stylusu, či nalezení nejbližšího bodu (třeba hradu) dle aktuální polohy. Jak jsme uvedli v úvodu - další body zájmu lze stáhnout ze stránek výrobce, nabídka se stále rozšiřuje.

Orientace v trase

Aplikace sice neumí klasický routing a plánování trasy, určité možnosti tu ale přeci jen jsou. Můžete si kliknutím na lokálním menu označit na mapě počáteční a koncový bod a navigační šipka pak směřuje ke koncovému bodu. Lze si nastavit rovněž upozornění na dosažení určité vzdálenosti od koncového bodu. Obrázky dole ukazují práci s tímto segmentem aplikace včetně okna, které mne skutečně dostalo (klikněte pravým tlačítkem stylusu? :-))

Pomocí vkládání značek můžete vyznačit i složitější trasu a následně spočítat její délku (vzdálenost mezi značkami). Získáte tak alespoň orientační přehled o vzdálenostech.

Dále je zde ještě možnost uložit si celkem 8 poloh do oblíbených položek a později se na ně rychle přepínat přes menu Poloha. PocketPC verze umí ještě najít bod na základě vložených souřadnic.

 

SmartMaps a GPS

Máte-li PDA s GPS, můžete po nastavení parametrů GPS v menu Možnosti-GPS Možnosti a pozdější aktivaci GPS zapnout. Vpravo nahoře se objeví ikonka GPS, která je chvíli modrá (GPS není aktivní) a pak zezelená (je-li vše dobře nastavené), což signalizuje, že GPS funguje. Od toho okamžiku se vám mapa centruje dle skutečné polohy.

S nastavením jsem měl u Yakuma, na kterém byla mapa testována, určité problémy, než jsem metodou zkoušek a omylů přišel na nastavení portu COM2. Od té doby GPS funguje v pořádku. Posun mapy je plynulý, do dalších verzí bych se ovšem přimlouval za nahrazení centrálního kolečka šipkou s orientací dle směru jízdy. To nebývá ani u rastrových programů problém (viz v závěru zmíněný OziExplorerCE). To je ovšem problém německého výrobce aplikace (EnviCON).

Další mapy

SmartMaps je sice uzavřený systém z hlediska přihrávání vlastních map. Můžete si ale dokupovat k programu další mapy. Otestoval jsem mapu Brna se čtyřmi úrovněmi - bez nějakých problémů.

Závěr

SmartMaps představují solidní produkt pro široké vrstvy uživatelů, který se může pochlubit pokrytím České republiky, přijatelnou cenou a jednoduchou obsluhou v českém jazyce. Představují základ v kategorii bitmapových programů a firma jejich použitelnost rozšiřuje péčí o databáze bodů zájmů. V další fázi vývoje tohoto programu se podle Pavla Žemlíka z PLANstudia můžeme těšit na ukládání bodů a projetých tras, širší nabídku map (turistika, Slovensko, krajská a některá okresní města a další). Osobně se domnívám, že právě v oblasti turistických a městských map má tento program velké šance na další expanzi.

Zájemcům o sofistikovanější produkt z této kategorie může PLANstudio v současné době nabídnout mapové podklady pro program OziExplorerCE, což je daleko vyspělejší program s routingem pro náročnější a pokročilejší uživatele (v angličtině s nutností řadu operací provádět a nastavit manuálně). Program OziExplorer CE bychom pro vás rovněž rádi otestovali.

Sluší se kvitovat s povděkem, že máme dnes díky firmám Tranis a PLANStudio k dispozici solidní produkty z oblastí vektorových a rastrových map s navigací. Nabídka obou firem se stále rozšiřuje a ceny zůstávají na přijatelné výši. Určitý problém bude mít uživatel, který shání program pro navigaci v zahraničí, neboť nabídka zahraničních map je u obou programů zatím velmi slabá (Slovensko u PocketKIM a Německu u SmartMaps).

Nejčtenější

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Další z rubriky

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.