Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diferenciální navigace určí přesnou polohu na jeden metr - bude hlídat lodě Labi

  11:44aktualizováno  11:44
Ředitelství vodních cest ČR zahájilo plánovanou stavbu nového vysílače, který téměř na metr přesně určí polohu lodí bez ohledu na terénní podmínky. Vysílač bude stát v blízkosti plavební komory Obříství na Labi.

Loď, Labe | foto: Michal KlímaMF DNES

Dosavadní navigační systém pro vnitrozemské vodní cesty pracoval s odchylkou až 50 metrů. "Nový vysílač významně zlepší bezpečnost plavby a zjednoduší operativní rozhodování vůdce plavidla o optimálním vedení plavidla," uvedla mluvčí. V kombinaci s radarem se také při snížené viditelnosti podstatně omezí navigační chyby a celkově zjednoduší průjezd plavebně obtížnými úseky.

V loňském roce byl dokončen telematický systém vodní dopravy LAVDIS (Labsko Vltavský Dopravní Informační Systém). Tím byl dán základ pro aktivní využívaní palubních navigačních systémů pracujících s digitální plavební mapou. Systém pracuje na principu satelitního navigačního systému GPS, který však může mít při určování polohy lodi odchylku až 50 metrů, což znemožňuje efektivní a bezpečné využití pro navigaci na palubě plavidla.

Pro zpřesnění se používá takzvaný diferenciální GPS (DGPS), založený na principu doplnění korekčního signálu vysílaného z jiné stanice, která se nachází ve známé a neměnné pozemské poloze a na níž lze určit velikost chyby GPS. Ten určí polohu lodi s přesností 0,5 metru až dva metry bez ohledu na terénní podmínky.

Vybudování vysílače DGPS bude stát 24,5 milionu korun a je z 85 procent spolufinancováno Evropskou unií z Regionálního rozvojového fondu prostřednictvím Operačního programu Doprava.

Celý projekt telematického systému je založen na jednotném evropském standardu Říčních informačních služeb, jejichž zavádění je na evropsky významných vodních cestách na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady povinné. V České republice se to týká Labe a Vltavy v celkové délce 303 kilometrů.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Aplikace PhoneMaps na iPhonu

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Facebook chystá akvizici za miliardu dolarů, chce koupit navigaci Waze

Logo bezplatné navigace Waze

Společnost Facebook jedná o převzetí izraelské společnosti Waze. Ta stojí za oblíbenou stejnojmennou navigací, která je...

Aplikace Mapy.cz předbíhá Google, už umí vyhledávat i off-line

Mapy.cz nyní přidávají možnost vyhledávat offline

Nová aktualizace aplikace Mapy.cz přináší několik zásadních změn. Tou nejzásadnější je možnost vyhledat nejbližší...Najdete na iDNES.cz